Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 

De ce mufa TV si cablul coaxial nu au mai evoluat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,771
  • Înscris: 13.06.2004
Scrie cumva pe spate că necesită cablu de 300 Ohmi pentru antena de A.M.?  Sau unde scrie   Posted Image   S-o fi gândit unii ulterior să schimbe tehnologia.
Eu sunt şi cu anii '90, şi cu anii '000, dar şi cu perioade mai vechi de anii '90   Posted Image
Ai o poză din faţă cu deck-ul casetofon?   Posted Image

Edited by djl, 16 January 2020 - 17:47.


#74
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
La modelul asta nu am si poza fata, pur si simplu am cautat pe net spatele unui tuner din anii 90.
Nu scrie, dar am avut antene de genul pe vremea aia - erau din panglica de 300 de ohmi facute.
In manuale gaseai uneori si 300 de ohmi scris ptr intrarea aia. In  special ptr unde scurte era folosita, ptr medii nu era nevoie de ea.

#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,834
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrichelieu, on 16 ianuarie 2020 - 11:01, said:

Eu totuși cred ca viitorul (cu bătaie mai lunga) va fi wireless Posted Image
Nu sunt asa optimist, wireless-ul are spectrul limitat, fibra nu.

#76
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Subiectul asta e din categoria aia,sa reinventam roata.

View Postmihai!, on 16 ianuarie 2020 - 12:19, said:

Eu astept ziua in care semnalul tv sa fie wireless.

Fereasca Dumnezeu sa vina ziua aia,ca nu mai apuci pensia!

#77
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Îl mănâncă radiatia?

View Postandreic, on 16 ianuarie 2020 - 23:23, said:


wireless-ul are spectrul limitat
Da, însă are și o mobilitate mult mai mare. Și probabil se vor folosi de mai multe semnale in paralel pentru transmisia datelor, cu cât creste puterea de calcul, cu atât creste și capacitatea de a pune datele cap la cap...
Bineînțeles ca transmisiile de baza tot pe fibra optica vor fi.....

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,834
  • Înscris: 07.02.2003
Oricum tot limitat e, paralel inseamna de fapt spectru alaturat, mai multe subpurtatoare, exista lilmite de eficienta in scest sens. 4 si 5G utilizeaza spectrul la o eficienta foarte mare, peste care e greu de imaginat/trecut.

Edited by andreic, 17 January 2020 - 08:46.


#79
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
Nu va mai certati ca tineretul din ziua de azi nu prea se mai uita la televizor si isi face si un titlu de glorie din asta. Nu ca as considera televizorul o chestie foarte buna, dar nici traitul intr-o bula pe facebook nu mi se pare a fi un upgrade.

#80
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu va mai certati ca tineretul din ziua de azi nu prea se mai uita la televizor
Ba se uita. Nu se mai uita la programele TV ci la celelalte facilitati Smart de pe el.

#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
ok. dar alea sunt in legatura cu internetul care nu mai vine pe coaxial. :)

#82
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Posteiffel, on 15 ianuarie 2020 - 10:39, said:

Defapt asta a evoluat destul de mult la constructie si materiale folosite.
Doar ca idee de coaxial a rams la fel. In rest au scazut pierderile si a crescut frecventa de lucru.

A evoluat pe naiba, ma duc in Dedeman si gasesc numai cablu cu miez de otel cuprat si cu 3-4 lite bashite infasurate peste poleiala pe post de ecranaj.
Si cam asa prin orice magazin.
Miez de cupru mai gasesti daca scotocesti bine pe net, dar ecranare din plasa de cupru, ca pe vremea lui bunicu, ioc.

Edited by Taxon, 17 January 2020 - 13:24.


#83
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Pai si aia tot evolutie se cheama. :D
Pe vremuri nu se facea cu miez de fier sau aluminiu. Doar cupru.

Nu mai cumpara de la Dedeman.
Gasesti si ca pe vremea lui stra-bunicu, doar sa stii sa cauti.

Si evident, platesti cat costa....

#84
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 16 ianuarie 2020 - 01:06, said:

Exact. Nu au de ce sa o scoata. Si unele tv-uri la noi vin cu F, mai ales cele capabile si de satelit.
pentru satelit este tuner separat, cu mufa F, pentru fif-uif inca nu!

View PostNeaceasca85, on 16 ianuarie 2020 - 01:08, said:

Asa s-a dezlipit si la un Samsung de 37 cm la tara cand fratele a vrut sa il ia la Bucuresti la camin si a plecat cu el fara sa scoata antena. Nu trebuie sa te impiedici de cabluri, poti chiar tranti aparatele in felul asta.


Nu stiu cat se mai doreste si satelit, poate doar daca vor sa se uite gratis la FTA-uri sau pentru canale straine care nu sunt pe internet, ca in rest de ce ai prefera ceva ce pica pe vreme rea in loc de fibra/net unde merge perfect orice urgie meteo ar fi afara? Pana si cablistii au renuntat in 2012 la preluarea/retransmisia de pe satelit.
foarte partial!

#85
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Posturile de afara tot de pe satelit le iau.

#86
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,771
  • Înscris: 13.06.2004
Poate sunt dispus să dau bani pe cablu cu Cupru prin el. Sunt dispus, dar unde găsesc? Alea Româneşti vehi coaxiale nu mi se par cine ştie ce... cel puţin pe ce am pus mâna.
Televiziune wireless (adică fără fir) există sub forma televiziunii terestre digitale sau analogice prin alte ţări. La noi canci... D.V.B.-T2 nu e cine ştie ce, şi nu ştiu dacă mai există emisie terestră analogică. Din fericire radio F.M. încă merge bine mersi, deşi mai greu cu găsitul ceva plăcut. Îmi pare rău că am dat un radio pe lămpi care avea F.M. 88-108 M.Hz. din născare... idioţii de Europeni nu au putut să facă 88-100 de la început... cu excepţia Italienilor, care au făcut 2 aparate cu 88-108 prin 1948-1950, după care i-a lovit şi pe ei tâmpenia cu 88-100 + au mai făcut Suedezii ceva (dar nu de clasă superioară). Ce aveam eu era pentru export S.U.A. Până să se facă 88-108 în Europa adios radio pe lămpi. Să văd unde mai găsesc unerul... că tunerele pe lămpi costă de rup. Ah, şi nu am să iert niciodată dispariţia benzii F.M. 65-73 M.Hz.
Tineretul îşi face un titlu de glorie că nu se mai uită la televizor, dar ia vedeţi voi cam ce e în trend pe YouTube-ul pentru România.

Edited by djl, 17 January 2020 - 16:07.


#87
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostFane, on 17 ianuarie 2020 - 10:59, said:

ok. dar alea sunt in legatura cu internetul care nu mai vine pe coaxial. Posted Image

La unii vine inca.

#88
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sunt dispus, dar unde găsesc?
Cauta pe net: Belden H126 DB Plus.

#89
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTaxon, on 17 ianuarie 2020 - 13:23, said:



A evoluat pe naiba, ma duc in Dedeman si gasesc numai cablu cu miez de otel cuprat si cu 3-4 lite bashite infasurate peste poleiala pe post de ecranaj.
Si cam asa prin orice magazin.
Miez de cupru mai gasesti daca scotocesti bine pe net, dar ecranare din plasa de cupru, ca pe vremea lui bunicu, ioc.
Și nu îți merge teveul prin casa cu alea?
La 5-6m nu contează de care e. Și oricum, cuprul masiv te ajuta la frecvente joase, nu la cele înalte. Cu cât e mai mare frecventa, cu atât curentul circula mai aproape de suprafața conductorului.
Iar purtătoarele pentru tv digital, se aleg in general de pe la 400MHz in sus, așa ca diferența dintr cupru plin și oțel cuprat este minima in practica. Ai 3 fire se tresa, însă sub ele ai folie de aluminiu.
Ce contează foarte mult in economia pierderilor la un cablu coaxial, este calitatea dielectricului, lucru pe care putina lume îl ia in calcul.

#90
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Si eu zic ca viitorul va fi wireless si am si motive sa cred asta.....
Acasa am o cazatura de laptop si am facut o proba prin programul Plex....aveam in laptop un film 4K si unul full HD...am conectat la el 2 tv-uri LG si fiecare putea reda cate un film din laptop wireless si fara pic de lag....ei bine daca o cazatura de laptop a putut face asta am toate motivele sa cred ca viitorul nu poate fi decat wireless....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate