Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Intrebari acte calatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Buna ziua ! A calatorit cineva cu avionul de curand ( octombrie2019-prezent) din Schengen in Schengen ?
Ma intereseaza daca la un zbor Paris-Barcelona si retur se mai trece prin controlul pasapoartelor. Si in Franta, si in Spania. Pe site-ul Vuelling scrie ca " If you're flying within the Schengen area, you won't have to go through any documentation checks. " . Dar citind mai jos se intelege altceva. Nu e stupida intrebarea mea  ( odata ajuns in Paris e clar ca am document valabil),  dar calatoresc insotit de minor de 14 ani. Doar noi doi . Am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de incredintare, am si procura notariala de permisiune de a calatori in strainatate, pentru orice eventualitate, dar sunt in limba  romana. Oare trebuie sa le si traduc in franceza si spaniola?

Edited by boz1, 10 April 2020 - 12:56.


#20
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Se controlează actele oricum, chiar şi în cazul unei escale. Ultima oară pentru noi a fost în ultima decadă a lui octombrie 2019 (Bucureşti - Heraklion şi retur) şi ni s-au controlat actele şi la îmbarcare şi la aterizare.
Pentru copil ştiu că e nevoie de actele alea doar la ieşirea din ţară, dar nu bag mâna-n foc că nu e nevoie de ele şi în alte ţări.
Oricum, cred că o traducere în engleză e suficientă, asta e limba internaţională.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 10 April 2020 - 15:30.


#21
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
In octombrie anul trecut nu se trecea pe la controlul pasapoartelor/documentelor, inclusiv cu minor (zbor Lisabona-Viena).
Nu stiu care mai e situatia in conditiile actuale. Daca la check in nu iti cere documentele (cum era si pana acum!), inseamna ca nu sunt modificari.


#22
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
O fi vreo reglemantare mai nouă, poate după octombrie 2019. Dar mă nedumereşte ce spune Dariuşa, în care am mare încredere.

Sau poate grecii şi românii n-or fi la curent cu noutăţile. Cert e că pe noi ne-au controlat şi la ceck-in, şi la aterizare. Şi ni s-a părut normal, fiindcă aşa a fost totdeauna.


Sănătate şi tcb !

#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Ovidiu, nu e vorba de vreo reglementare noua.
Pt zborurile cu plecare-sosire in spatiul Schengen nu exista verificare de catre politia de frontiera. Nici cand completezi check-in-ul nu ai rubrici pt documente.
Noi am zburat acum vreo 9 ani Milano-Lisabona si retur si situatia statea cum am scris mai sus.
In oct s-au intors niste prieteni (unul dintre copiii lor e minor) din Lisabona cu escala de o zi in Viena. Idem.
Nu stiu insa cum mai e situatia acum, de cand cu virusul si carantina.

Edited by dariuscha, 11 April 2020 - 15:23.


#24
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Declaratia iti trebuie doar la iesirea din Romania, e strict pentru scos copilul din Romania. In rest, sa aiba copilul pasaport. La 14 ani poate calatori si singur. In mod normal Schengen-Schengen se trece pe circuit separat care nu trece pe la politia de frontiera dar acum cu Covid-ul nu se stie niciodata.

Edited by mdt, 11 April 2020 - 17:18.


#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 boz1, on 10 aprilie 2020 - 12:56, said:

Buna ziua ! A calatorit cineva cu avionul de curand ( octombrie2019-prezent) din Schengen in Schengen ?
Ma intereseaza daca la un zbor Paris-Barcelona si retur se mai trece prin controlul pasapoartelor. Si in Franta, si in Spania. Pe site-ul Vuelling scrie ca " If you're flying within the Schengen area, you won't have to go through any documentation checks. " . Dar citind mai jos se intelege altceva. Nu e stupida intrebarea mea  ( odata ajuns in Paris e clar ca am document valabil),  dar calatoresc insotit de minor de 14 ani. Doar noi doi . Am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de incredintare, am si procura notariala de permisiune de a calatori in strainatate, pentru orice eventualitate, dar sunt in limba  romana. Oare trebuie sa le si traduc in franceza si spaniola?

Teoretic nu ai nevoie. Eu călătoresc mult în Schengen și.. doar în Spania mi-au cerut ID la îmbarcare. În rest nicăieri.
Dar și acolo am folosit o data cardul de la miles and more.

Teoretic nu ai nevoie, conform legislației. Practic compania aeriana vrea sa se asigure ca nu zboară altcineva.

Și ID trebuie sa ai la tine mereu oricum.

#26
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Cred ca isi face griji pt faptul ca, la un eventual control al documentelor, hotararea judecatoreasca si procura le are doar in limba romana. De asta intreaba daca in interiorul Schengen se mai controleaza documentele.
Cum a spus si @mdt, actele ii trebuiesc, in teorie, strict pt iesirea cu minorul din tara. Noi am avut insa surpriza (pe Forli) ca la verificarea actelor pt intrarea in It (venind din Ro!) sa ni se solicite si certificatul de nastere al copilului minor, in conditiile in care calatorea cu ambii parinti iar numele de familie e acelasi.

#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 dariuscha, on 12 aprilie 2020 - 13:02, said:

... la verificarea actelor pt intrarea in It (venind din Ro!) ...

Păi parcă spuneai că nu se controlează actele ...

De fapt cred că tu te referi la acele porţi fără poliţist la ghişeu, unde introduci paşaportul deschis la poză şi după ce se compară faţa ta cu poza şi corespund, se deschide poarta şi poţi ieşi din zona de control.
Noroc cu @mdt care a zis că e circuit separat pentru Schengen, atunci m-a străfulgerat ideea. Dar eu zic că prin acele porţi tot de poliţia de frontieră eşti controlat.

Problema mea este că nu mi se mai recunoaşte faţa şi până la urmă tot pe la ghişeu cu poliţist trebuie să trec. Anul trecut, pe data de 2 mai, pe Luton mi-a recunoscut faţa abia la a treia încercare.

Cert e că la aterizare nu poţi trece de zona de control al actelor fără să fii controlat, fie că e un poliţist la ghişeu, fie că introduci paşaportul biometric în aparat.


Sănătate şi tcb !

#28
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Ovidiu, nu ma refer la nicio poarta!
Caci, cand circuli in interiorul spatiului Schengen, nu exista controlul documentelor. Asa cum nu te controleaza nici cand circuli cu masina.
Circuit separat inseamna ca nu treci pe la ghiseele politiei de frontiera.
Tocmai de aceea am specificat ca veneam din Ro, care nu e in Schengen.

A! Si UK nu e in Schengen.

De aia li se si controleaza actele, ca si irlandezilor.

#29
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 dariuscha, on 12 aprilie 2020 - 19:19, said:

... am specificat ca veneam din Ro, care nu e in Schengen.

A! Si UK nu e in Schengen ...

Da, dom'le, ce bou sunt !
Încă de la primul post am făcut confuzie cu UE. De aceea nu înţelegeam ... Scuze tuturor !


Sănătate şi toate cele bune !

#30
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Multumesc frumos tuturor !
Dariuscha are dreptate :
" Cred ca isi face griji pt faptul ca, la un eventual control al documentelor, hotararea judecatoreasca si procura le are doar in limba romana. De asta intreaba daca in interiorul Schengen se mai controleaza documentele."

#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 26.06.2009
Doar statul roman este curios de documentele alea (pentru protectia cetatenilor minori). Dupa ce ai trecut granita noastra nu te mai intreaba nimeni se ele; iti verifica doar pasapoartele.

#32
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Ce asigurare de sănătate privată îmi recomandați ?
Plecare in Grecia
Durata 3 luni

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate