Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Intrebari acte calatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Urmeaza sa plec in strainate pentru o perioada de  cateva luni si as avea 2 intrebari:
1.Ce card imi recomandati sa pot retrage euro de la un bancomat din europa fara a avea comisioanele acele uriase?
2. Am inteles ca am nevoie de ceva un card de sanatate european in caz ca o sa am probleme cu sanatatea acolo, stie cineva cum trebuie sa procedez sa-l obtin?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
- Cam orice card bancar e bun. Comisioanele nu sunt chiar uriase.
    - cardul european de sanatate se foloseste si nu prea. Daca ai un accident si ajungi la urgente e gratis. In rest nu prea cred ca poti folosi cardul european de sanatate. Ce face un spital din Madrid cu aia 10 euro pe care-i dai pe card ?

#3
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
In primul rand recomand ING petru ca au comision mic la retrageri, indiferent de suma, iar in privinta cardului de sanatate, de regula cand lucrezi in strainatate, acesta vine la pachet datorita contractului de munca.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. La modul general e de dorit ca in strainatate sa platesti cu cardul, iar retragerile numerar sa fie "accientale".
Daca sunt accidentale si ai card in EUR, atunci comisioanele sunt mici, dar sa scoti macar 100 de EUR.

2. Cardul European de sanatate e de dorit sa il ai tot timpul.
O cunostinta plecata in excursia a suferit un accient banal in UE, iar la spital nu au dat 2 bani pe asigurarea de sanatate de calatorie.
Au cerut Card European de Sanatate si toate cheltuielile pe acelea le-au bagat. Cardul se emite de Casa de Sanatate de care apartii si are valabilitate  2 ani.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
Cateva aspecte:
1. Cardul european de sanatate este valabil pentru calatorii ocazionale/vacante. Daca vorbim de o "vacanta prelungita" de cateva luni s-ar putea sa fie discutabil. Cardul de sanatate il folosesti in spitalele de stat. Ca fapt divers: chiar daca nu ai cardul la tine, dar esti asigurat in tara, in caz de eveniment in care ajungi la un spital de stat poti sa soliciti catre CNAS eliberarea unei adeverinte in regim de urgenta.
2. Asigurarea de sanatate acopera mult mai multe lucruri, dar nu mergi "blind" in spital cu asigurarea. Trebuie sa suni in momentul producerii evenimentului la societatea de asigurari si ei te indruma catre clinica/spitalul(e) cu care au contract.
3. Recomand si eu ING.

#6
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Revolut

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostAdm, on 15 ianuarie 2020 - 06:28, said:

1. La modul general e de dorit ca in strainatate sa platesti cu cardul, iar retragerile numerar sa fie "accientale".
Daca sunt accidentale si ai card in EUR, atunci comisioanele sunt mici, dar sa scoti macar 100 de EUR.

2. Cardul European de sanatate e de dorit sa il ai tot timpul.
O cunostinta plecata in excursia a suferit un accient banal in UE, iar la spital nu au dat 2 bani pe asigurarea de sanatate de calatorie.
Au cerut Card European de Sanatate si toate cheltuielile pe acelea le-au bagat. Cardul se emite de Casa de Sanatate de care apartii si are valabilitate  2 ani.


E de dorit sa ai:
- Card european de sanatate
- polita de asigurare medicala facultativa cat mai acoperitoare.  

Restul sunt povesti, ca nu se da doi bani pe polita de asigurare, ca nu se da doi bani pe card.
Conteaza foarte mult situatia, tara si spitalul/clinica unde esti. Daca ai o urgenta stomatologica ce faci? Nu da nimeni doi bani pe cardul tau. Sunt situatii si situatii.
La fel in functie de tara, chiar daca ai card, platesti o fransiza. Exemplu Franta, unde la spitalizare nu toata suma este acoperita de card. La fel si Elvetia.

Spor!

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcspot, on 15 ianuarie 2020 - 03:17, said:

- Cam orice card bancar e bun. Comisioanele nu sunt chiar uriase.
- cardul european de sanatate se foloseste si nu prea. Daca ai un accident si ajungi la urgente e gratis. In rest nu prea cred ca poti folosi cardul european de sanatate. Ce face un spital din Madrid cu aia 10 euro pe care-i dai pe card ?
Adevarat, sau iti faci Revolut, insa eu am constatat ca la sume mici nu prea e vreo diferenta, cardul bancar de debit e ok.
La orice spital urgentele sunt gratuite, nu iti trebuie nici un card european de sanatate.

View Postspe_ripper, on 15 ianuarie 2020 - 09:26, said:

Conteaza foarte mult situatia, tara si spitalul/clinica unde esti. Daca ai o urgenta stomatologica ce faci? Nu da nimeni doi bani pe cardul tau. Sunt situatii si situatii.
In cazul acesta ai dreptate. Sunt, intr-adevar situatii si situatii.

#9
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Am uitat sa mai mentionez, la polita facultativa, mai ai si posibilitatea sa platesti si sa fii rambursat, cand spitalul nu da doi bani pe polita ta.
La card european cred ca nu prea merge treaba asta, oricum succes sa primesti bani inapoi de la statul roman.

Edited by spe_ripper, 15 January 2020 - 09:42.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postspe_ripper, on 15 ianuarie 2020 - 09:26, said:


Daca ai o urgenta stomatologica ce faci? Nu da nimeni doi bani pe cardul tau.

    Urgenta stomatologica nu e urgenta medicala. Iei un calmant. Sau rabzi.
     Daca ai probleme stomatologice le tratezi in Romania pentru ca e mai ieftin. In afara e cu plata. Cu multi de zero in coada.

#11
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View PostXman_ghio, on 15 ianuarie 2020 - 08:30, said:

Cateva aspecte:
1. Cardul european de sanatate este valabil pentru calatorii ocazionale/vacante. Daca vorbim de o "vacanta prelungita" de cateva luni s-ar putea sa fie discutabil. Cardul de sanatate il folosesti in spitalele de stat. Ca fapt divers: chiar daca nu ai cardul la tine, dar esti asigurat in tara, in caz de eveniment in care ajungi la un spital de stat poti sa soliciti catre CNAS eliberarea unei adeverinte in regim de urgenta.
2. Asigurarea de sanatate acopera mult mai multe lucruri, dar nu mergi "blind" in spital cu asigurarea. Trebuie sa suni in momentul producerii evenimentului la societatea de asigurari si ei te indruma catre clinica/spitalul(e) cu care au contract.
3. Recomand si eu ING.
Hai sa te vad eu cand ajungi la un spital din EU cu o urgenta si soliciti in regim de urgenta adeverinta de asigurat de la CNAS.
Nu e nimic discutabil cu privire la durata calatoriei. Ce tot indrugi aici? Daca iti platesti taxele in tara benefiziezi de servicii medicale de urgenta pe baza cardului european de asigurat

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009

View Postpacapaca, on 15 ianuarie 2020 - 10:21, said:

Hai sa te vad eu cand ajungi la un spital din EU cu o urgenta si soliciti in regim de urgenta adeverinta de asigurat de la CNAS.
Nu e nimic discutabil cu privire la durata calatoriei. Ce tot indrugi aici? Daca iti platesti taxele in tara benefiziezi de servicii medicale de urgenta pe baza cardului european de asigurat

In primul rand ca nici un spital nu o sa iti refuze urgenta. In al doilea rand ti se elibereaza in urmatoarea zi lucratoare, de CNAS, pe mail, cardul european de sanatate.

Legat de durata calatoriei ar trebui sa te mai documentezi... Citeste aici totul: http://www.cnas.ro/p...i-european.html

#13
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View PostXman_ghio, on 15 ianuarie 2020 - 10:26, said:


In primul rand ca nici un spital nu o sa iti refuze urgenta. In al doilea rand ti se elibereaza in urmatoarea zi lucratoare, de CNAS, pe mail, cardul european de sanatate.
Nu vrei sa fim si noi in randul lumii si sa avem toate actele la noi si tot ce ne trebuie? Nu ne-am saturat pana acum de faza lasa ba ca merge si asa, eu sa fiu sanatos. Spre stiinta ta CNAS trimite doar prin posta fizica si nu prin posta electronica
Legat de durata calatoriei ar trebui sa te mai documentezi... Citeste aici totul: http://www.cnas.ro/p...i-european.html
Ce anume sa citesc? Nu-mi e clar. Detaliaza te rog. Initiatorul sta 2 luni plecat nu 7


#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009

View Postpacapaca, on 15 ianuarie 2020 - 10:36, said:


...cred ca iti "fileaza o lampa" sau citesti pe diagonala.

Initiatorul nu a zis ca sta 2 luni (a zis ca are 2 intrebari); a zis ca sta cateva luni. Cred ca este important sa stie ca daca sta mai mult de 6 luni nu il ajuta cardul european.

De asemenea, nu a sustinut nimeni sa plece nepregatit. Ce am spus este ca, in cazul nashpa in care il uiti acasa/pierzi/etc, el se elibereaza si in regim de urgenta daca ai nevoie. Si spre stiinta ta: CNAS il elibereaza electronic, la cerere si pentru ca este urgenta. Acasa prin posta trimit cardul fizic. Daca tu esti in Germania, la spital, se solicita carul de urgenta si iti trimit electronic un certificat provizoriu de inlocuire a cardului (CIP) ca esti asigurat.

Citeste inainte sa comentezi!

Edited by Xman_ghio, 15 January 2020 - 14:10.


#15
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View PostXman_ghio, on 15 ianuarie 2020 - 14:08, said:

...cred ca iti "fileaza o lampa" sau citesti pe diagonala.

Initiatorul nu a zis ca sta 2 luni (a zis ca are 2 intrebari); a zis ca sta cateva luni. Cred ca este important sa stie ca daca sta mai mult de 6 luni nu il ajuta cardul european.

De asemenea, nu a sustinut nimeni sa plece nepregatit. Ce am spus este ca, in cazul nashpa in care il uiti acasa/pierzi/etc, el se elibereaza si in regim de urgenta daca ai nevoie. Si spre stiinta ta: CNAS il elibereaza electronic, la cerere si pentru ca este urgenta. Acasa prin posta trimit cardul fizic. Daca tu esti in Germania, la spital, se solicita carul de urgenta si iti trimit electronic un certificat provizoriu de inlocuire a cardului (CIP) ca esti asigurat.

Citeste inainte sa comentezi!
Ai fost vreodata in situatia sa primesti de la CNAS ceva in situatie de urgenta. Eu am fost si vorbesc in cunostinta de cauza nu din auzite sau citand niste politruci care scriu pe site-ul institutiei

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostXman_ghio, on 15 ianuarie 2020 - 14:08, said:



...cred ca iti "fileaza o lampa" sau citesti pe

De asemenea, nu a sustinut nimeni sa plece nepregatit. Ce am spus este ca, in cazul nashpa in care il uiti acasa/pierzi/etc, el se elibereaza si in regim de urgenta daca ai nevoie. Si spre stiinta ta: CNAS il elibereaza electronic, la cerere si pentru ca este urgenta. Acasa prin posta trimit cardul fizic. Daca tu esti in Germania, la spital, se solicita carul de urgenta si iti trimit electronic un certificat provizoriu de inlocuire a cardului (CIP) ca esti asigurat.

Citeste inainte sa comentezi!


     Te asigur ca niciun medic din Germania nu a auzit de CNAS. Desi, s-ar putea sa fie si medici romani pe acolo. Cand vede un card CNAS medicul lesina si are nevoie de resuscitare.

#17
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcspot, on 15 ianuarie 2020 - 10:02, said:

Urgenta stomatologica nu e urgenta medicala. Iei un calmant. Sau rabzi.
Daca ai probleme stomatologice le tratezi in Romania pentru ca e mai ieftin. In afara e cu plata. Cu multi de zero in coada.

Ai fost tare aici, in toate propozitiile. Nu mai vorbi daca habar nu ai de nimic legat de acest subiect.

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
@pacapaca: nu vorbim despre faptul ca ai nevoie de "ceva" (care pot fi multe lucruri pe care nu sunt obligati sa ti le trimita de urgenta). CIP-ul ti-l ofera (nu am avut eu nevoie, dar am cunostinta despre cineva care si-a rupt piciorul la ski, nu a avut asigurare medicala asa ca a trebuit sa mearga la vreo 50km la un spital de stat, nu avea cardul la el si i l-au trimis cei de la CNAS CIP-ul pe mail).


@cspot: fiind in UE lucrurile sunt mult mai simple, de ceva anu. Hai sa nu mai dramatizam ca nu mai suntem (chiar) o tara bananiera. La fel si cu urgenta stomatologica: exista urgente stomatologice (de exemplu tratament de canal - te urci pe pereti de durere cu orice calmante ai lua - care se deconteaza) si exista lucruri care nu se deconteaza pentru ca nu sunt urgente (de exemplu o plomba cazuta nu ti-o deconteaza nimeni).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate