Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Recomandare ansamblu rezidential/dezvoltator zona Titan

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
CataDinu

CataDinu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2017
Buna ziua !

Este cineva care poate face o recomandare de bloc nou si bine construit in zona Titan ?
Ce ansambluri/dezvoltatori, recomandati / NU recomandati si de ce? Ce experiente aveti (cu nume)?

Sunt in cautarea unui apartament de 2 camere prin programul prima casa. Nu reusesc sa gasesc ceva de dupa `70 care sa se incadreze in bugetul meu iar ce vad nou construit, mi se par suspect de ieftine. Poate opinia mea referitoare la cele din urma, nu este chiar ok dar nu am gasit pe cineva care sa ma convinga contrariul. [ Buget ~55 000 Euro ]

Multumesc anticipat !

Catalina

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,049
  • Înscris: 18.12.2007
Ai ditamai sectiunea cu discutii despre ansamblurile rezidentiale din Bucuresti: https://forum.softpe...resti-si-ilfov/
Vezi ce ansambluri sunt in zona de interes si apuca-te si citeste topicurile.

Aici va veni fiecare sa iti recomande ce crede el mai bine, din motivele a, b si c. Apoi or sa vina cei care zic ca nu e bine ce a recomandat colegul dinainte din motivele x, y, z. Printre ei vor aparea si cei care iti vor spune sa nu cumperi acum fiindca se va sparge bula imobiliara in curand.

Edited by AlexEn, 14 January 2020 - 13:12.


#3
CataDinu

CataDinu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2017

View PostAlexEn, on 14 ianuarie 2020 - 13:12, said:

Ai ditamai sectiunea cu discutii despre ansamblurile rezidentiale din Bucuresti: https://forum.softpe...resti-si-ilfov/
Vezi ce ansambluri sunt in zona de interes si apuca-te si citeste topicurile.

Aici va veni fiecare sa iti recomande ce crede el mai bine, din motivele a, b si c. Apoi or sa vina cei care zic ca nu e bine ce a recomandat colegul dinainte din motivele x, y, z. Printre ei vor aparea si cei care iti vor spune sa nu cumperi acum fiindca se va sparge bula imobiliara in curand.

Multumesc !

#4
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Stau in zona si pot sa-ti recomand ceva strict din punct de vedere al pozitionarii si pretului: arena residence 6 (e la capatul strazii fetesti). Ca idee, constructorul mai are 2 blocuri aproape identice langa acesta care e la nivel 2 momentan.
Pe testate, am facut 14 minute mers lejer pana la metrou 1 dec. Se afla exact la limita dintre Ozana si Titanul nou (deci ai asphalt si utilitati + magazine si scoala/gradinita).
Nu stiu despre calitatea constructiei si seriozitatea dezvoltatorului, asta urmeaza sa te interesezi tu.
Si nu, nu iau niciun ban de la dezvoltator, e doar o recomandare persoanala pe care am facut-o si unor apropiati care vor sa se uite in zona.
Bafta!

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Suspect de ieftin ?
Ai ceva exemple ?

#6
CataDinu

CataDinu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2017

View PostNaijax, on 14 ianuarie 2020 - 14:18, said:

Suspect de ieftin ?
Ai ceva exemple ?

- 46mp, 38 973 Euro, 2 camere 1Decembrie
- 44mp, 39 000 Euro , 12 min metrou etc.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Adica aproximativ 890E.

Vrei in mod express Titan? Cauta Sud rezidential. Au prin Brancoveanu, Metalurgiei, Berceni si Th Pallady.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Pai asta este suspect de ieftin ?
Inseamna undeva la 850 EUR mp
In Prelungirea Ghencea s-au dat apartamente si la 650 EUR mp
Secretul ?
Simplu - incalca legea
Conform legii, un apartament cu 2 camere ar sa aiba minimum 52 de metri patrati utili
Vezi ca sunt banci care nu acorda finantare daca nu se respecta suprafetele legale dar, cum traim in Romania, orice este posibil

#9
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 07.09.2007
Eu am luat ap in Urban Nest Residence, dar nu cred ca te mai incadrezi cu bugetul tau. Ansamblul este pe strada Marului, mai sunt cateva ai putea sa te uiti poate gasesti.

#10
CataDinu

CataDinu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2017

View PostPololica, on 14 ianuarie 2020 - 14:46, said:

Adica aproximativ 890E.

Vrei in mod express Titan? Cauta Sud rezidential. Au prin Brancoveanu, Metalurgiei, Berceni si Th Pallady.

View PostNaijax, on 14 ianuarie 2020 - 14:52, said:

Pai asta este suspect de ieftin ?
Inseamna undeva la 850 EUR mp
In Prelungirea Ghencea s-au dat apartamente si la 650 EUR mp
Secretul ?
Simplu - incalca legea
Conform legii, un apartament cu 2 camere ar sa aiba minimum 52 de metri patrati utili
Vezi ca sunt banci care nu acorda finantare daca nu se respecta suprafetele legale dar, cum traim in Romania, orice este posibil

Da, caut in mod express Titan, 1 Decembrie, N. Grigorescu. Comparativ cu apartamentele vechi din zonele mentionate, spre exemplu, care se vand destul de bine si dupa 30 de ani, da, mi se par ieftine. Pe langa asta, am cateva exemple negative din tot ce inseamna zona Pallady nou, Militari, Berceni.
Erau exemple la post-ul de mai sus.
Nu caut ieftin si prost. Ma intereseaza in mod deosebit opinii personale referitoare la constructia blocului + suprafata cf. legislatiei. Avand in vedere ca pretul este de la 1000e/mp pentru cele vechi (in aceste zone), clar 800-900e mi se pare putin.

View Postpunktnet, on 14 ianuarie 2020 - 15:04, said:

Eu am luat ap in Urban Nest Residence, dar nu cred ca te mai incadrezi cu bugetul tau. Ansamblul este pe strada Marului, mai sunt cateva ai putea sa te uiti poate gasesti.

Imi poti da mai multe detalii despre experienta ta, bloc (constructie)?

#11
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 07.09.2007
Blocuri in constructie, primul  bloc 90% , blocul 2 pe la vreo 30%. Structura pe caramida Porotherm, doar apartamente 2 camere si garsoniere, incalzire in pardoseala, compartimentare porotherm.
Mai multe detalii aici

#12
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,609
  • Înscris: 16.03.2008
www.korter.ro   cauta si acolo.

#13
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Esti cam pretentios avand in vedere ca vrei cu PC

#14
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View PostCataDinu, on 14 ianuarie 2020 - 12:58, said:

Buna ziua !

Este cineva care poate face o recomandare de bloc nou si bine construit in zona Titan ?
Ce ansambluri/dezvoltatori, recomandati / NU recomandati si de ce? Ce experiente aveti (cu nume)?

Sunt in cautarea unui apartament de 2 camere prin programul prima casa. Nu reusesc sa gasesc ceva de dupa `70 care sa se incadreze in bugetul meu iar ce vad nou construit, mi se par suspect de ieftine. Poate opinia mea referitoare la cele din urma, nu este chiar ok dar nu am gasit pe cineva care sa ma convinga contrariul. [ Buget ~55 000 Euro ]

Multumesc anticipat !

Catalina
Evită Titanul Nou. Îți vei blestema zilele. A doua recomandare: dacă vrei să-ți faci credit gândește-te bine de tot înainte. Acum nu e o perioadă propice. Citește cât mai multe opinii pe aici. Ține cont că pe aici mai intră și tot felul de speculatori imobiliari.

#15
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

View Postunbeliver, on 14 ianuarie 2020 - 18:04, said:

Evită Titanul Nou. Îți vei blestema zilele. A doua recomandare: dacă vrei să-ți faci credit gândește-te bine de tot înainte. Acum nu e o perioadă propice. Citește cât mai multe opinii pe aici. Ține cont că pe aici mai intră și tot felul de speculatori imobiliari.
Poti explica de ce sa nu isi cumpere in Titanul nou ?

#16
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View PostPIonut24, on 14 ianuarie 2020 - 18:15, said:

Poti explica de ce sa nu isi cumpere in Titanul nou ?
Problema principală e accesul. Apoi lipsa facilităților normale oricărui oraș/zone gen parc, magazine, clinică, școli, transport comun. Un trotuar care să nu fie circulat și de mașinile care nu au loc pe drum ar fi de vis. Mai sunt și alte probleme. Niciuna din problemele menționate de mine nu se vor rezolva vreodată.

Dacă nu cunoști zona nu strică să mergi pe jos pe acolo la diverse ore și te vei lămuri.

#17
CataDinu

CataDinu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2017

View Postunbeliver, on 14 ianuarie 2020 - 18:04, said:

Evită Titanul Nou. Îți vei blestema zilele. A doua recomandare: dacă vrei să-ți faci credit gândește-te bine de tot înainte. Acum nu e o perioadă propice. Citește cât mai multe opinii pe aici. Ține cont că pe aici mai intră și tot felul de speculatori imobiliari.

Am luat in calcul "toate dezavantajele" constructiilor noi. Motiv pentru care am zis sa mai intreb totusi si pe aici pentru inca o opinie..poate, poate cineva este "extrem" de multumit.
Multumesc !

#18
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View Postunbeliver, on 14 ianuarie 2020 - 18:24, said:

Problema principală e accesul. Apoi lipsa facilităților normale oricărui oraș/zone gen parc, magazine, clinică, școli, transport comun. Un trotuar care să nu fie circulat și de mașinile care nu au loc pe drum ar fi de vis. Mai sunt și alte probleme. Niciuna din problemele menționate de mine nu se vor rezolva vreodată.

Dacă nu cunoști zona nu strică să mergi pe jos pe acolo la diverse ore și te vei lămuri.

La partea cu trotuarul si latimea strazii sunt de acord. Dar la partea cu parc, magazine, scoli, gradinite depinde de zona. Cu cat esti mai aproape de blocurile lui Negoita, cu atat esti mai departe de acele lucruri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate