Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

constructie casa parter barlad cu 35000 euro

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
480 replies to this topic

#37
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Attached File  81991857_2679748642090870_3049516832739295232_n.jpg   118.16K   479 downloads

AM REUSIT multumesc

#38
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Săpături pt camin apa

Attached Files



#39
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Cheltuieli pana în prezent:
Extindere rețea lumina 5000 ron
Racordare apa 150 RON celor care au tras țeavă un zona
Avans proiectant 800 ron
Furtun de nivel + cutter+ creion 30 ron😁

Urmează zidire cămin apometru cu 40 buc. Bca de 10 cm grosime + turnat placa cămin + capac vizitare + racordare rețea, apometru și ce o mai fi

O sa vedem cât ajunge


Vestea buna e ca se pare ca ma pot conecta la canalizare - cost estimativ 3000 ron

Vestea proasta e ca am o diferență de nivel de 1m de la cel mai înalt punct al casei pana la cel mai jos. Proiectantul a spus ca ma pune sa întru cu 1.1 în pământ și 0.55 deasupra. Ca Să anulez diferența de nivel ar trebui sa ies cu 1.55 deasupra și nu îmi convine ca asa făceam demisol. As putea sa aduc la drept și sa fac un card cu un soclu mai mare de 1m. Alta varianta ar fi sa îngrop 1.1 și sa ies afara cu 1.05 iar în partea înaltă sa mai decopertez vreo 30 cm sa am un soclu la gard de vreo 50 cm și elevata la casa de 0.35. Ceva păreri?

Maine continui cu săparea căminului. Azi am reușit performanta sa sap 0,8 metri. Maine sper sa mai sap 0.4 și cam asta ar fi. Credeți că e bine sa piun piatra mai mare după care pietriș pe fundul căminului? Sau ce soluții propuneți?

#40
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Continuarea😁

Attached Files



#41
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010
Felicitări pentru începerea săpăturilor!
Pentru căminul de alimentare apă și canalizare, prima dată am turnat o șapă de câțiva centimetri, peste care am construit căminul din bolțari de beton de 15 cm. Dacă se adună apă în cămin, o pot elibera în canalizare.

După ce obții autorizația de construire, trebuie să afișezi un panou cu informațiile investiției.
Îl poți obține gratuit utilizând http://www.placutadesantier.ro/

Spor în tot ce faci!

Attached Files



#42
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postantibok, on 21 ianuarie 2020 - 22:36, said:


Furtun de nivel + cutter+ creion 30 ron��

Urmează zidire cămin apometru cu 40 buc. Bca de 10 cm grosime + turnat placa cămin + capac vizitare + racordare rețea, apometru și ce o mai fi


Maine continui cu săparea căminului. Azi am reușit performanta sa sap 0,8 metri. Maine sper sa mai sap 0.4 și cam asta ar fi. Credeți că e bine sa piun piatra mai mare după care pietriș pe fundul căminului? Sau ce soluții propuneți?
Furtunul de nivel este depasit, lucrezi greu cu el, se incurca, pierde apa...mai bine cumpara o nivela laser. Eu am un Bosch GLL 2-10 care merita toti banii (~350 lei). Am si un trepied tot de la Bosch.Singurul minus al nivelei este ca nu poti lucra cu ea pe soare puternic. Am si ochelari speciali si degeaba. La interior, la umbra, seara sau noaptea este perfecta. Iti mai trebuie o ruleta lunga.

La camin nu folosi BCA. In pamant, in cativa ani se face praf. Foloseste boltari de beton. Sau mai simplu, cofreaza si toarna pereti de beton. Inainte de turnare sau zidire, pune pe peretii de pamant o folie si un rand de carton asfaltat. Fa aerisire la camin. O teava care pleaca de jos pe o latura iar pe latura opusa o alta teava care iese in placa de beton. Tot pietris am si eu pe fundul caminului si este ok.

#43
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Mulțumesc pt detalii. Cred ca o sa aleg boltari pana la urma și o sa torn placa peste ei și o sa cumpăr nu capac din comerț.

Plan amplasament. Maine depun actele pt certificat de urbanism.

Cam asta ar fi varianta finala a compartimentarii

Attached Files



#44
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Copartimentarea cum intri mi se pare incurcata in special pe stanga. O parere este sa vii cu peretele de la vestibull pana la fata bucatariei si o transformi in camara, renunta la vestibul, lasa open space sa ai holul de intrare mai larg, Poti pune un cuier cu dulap. Baie langa baie .. si una fara ferestre ? Hmm...mai bine una mai mare cu doua intrari, e doar o parere daca tot e cu buget redus.  Depinde foarte mult de gustibus, nu-mi o lua in nume de rau.

#45
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postbdx100, on 11 ianuarie 2020 - 18:37, said:

Bca ytong 50 cm grosime https://casalagalben...ASAAEgLMIfD_BwE
Termoizolatie pod minim 40 cm vata minerala etc

Daca o zidesti tu si faci si acoperisul , e posibil sa-ti ajunga banii .
40 cm izolatie in pod ....deci minim 60-70 cm pe exterior ...
Mai ai idei terminatoare ?

View Postantibok, on 22 ianuarie 2020 - 19:21, said:

Mulțumesc pt detalii. Cred ca o sa aleg boltari pana la urma și o sa torn placa peste ei și o sa cumpăr nu capac din comerț.

Plan amplasament. Maine depun actele pt certificat de urbanism.

Cam asta ar fi varianta finala a compartimentarii
Total gresit .Vei afla la proiectare .
Casa se construieste cu o anume simetrie pe axe ..


#46
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012

View PostSorintech, on 23 ianuarie 2020 - 02:35, said:

Copartimentarea cum intri mi se pare incurcata in special pe stanga. O parere este sa vii cu peretele de la vestibull pana la fata bucatariei si o transformi in camara, renunta la vestibul, lasa open space sa ai holul de intrare mai larg, Poti pune un cuier cu dulap. Baie langa baie .. si una fara ferestre ? Hmm...mai bine una mai mare cu doua intrari, e doar o parere daca tot e cu buget redus.  Depinde foarte mult de gustibus, nu-mi o lua in nume de rau.

În nici un caz nu o sa iau criticile în nume de rău. Mulțumesc de păreri. Nu vad o problema ca e baie langa baie dar într-adevăr baie fără geam aici ar putea fi. Am nevoie de 2 bai datorita nr de membri de familie nu pot renunță la una. La baia fără geam ma gândeam sa trag o aerisire prin cealaltă baie dar vedem

#47
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012

View Post3matrix, on 23 ianuarie 2020 - 03:29, said:


Total gresit .Vei afla la proiectare .
Casa se construieste cu o anume simetrie pe axe ..

Acu nu știu ce sa zic dar proiectantul a văzut aceasta varianta și a dat ok ul. Presupun ca a luat în calcul simetrii și ce o mai trebui. Sper ca știe ce face. Am văzut case proiectate de el și iau reușit. Sper sa reușească și asta😁

#48
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Planul arata bine , ai simetrii de axe nu e problema de structura .
Ti-as sugera sa faci o terasa de acces cu doi stalpisori rotunzi care sa te ajute la design dar si ca protectie de ploaie-zapads-vant
Attached File  IMG_20200123_084906.jpg   179.52K   133 downloads
Ce nu imi place e ca ai ocupat toata latimea terenului cu un parter. In cazul terenului tau as fi ales varianta cu zona de zi -livingul doar pe parter , iar alta zona unde ar fi un dormitor -baie -dressing -bucatarie sa se suprapuna doua dormitoare la mansarda ,cu o baie si un  dressing. Astfel ingustai casa si mai aveai un teren liber pentru un strat de legume sau o mica livada cu pomi sau vie etc .

Edited by roman_roman, 23 January 2020 - 08:57.


#49
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012

View Postroman_roman, on 23 ianuarie 2020 - 08:56, said:

Planul arata bine , ai simetrii de axe nu e problema de structura .
Ti-as sugera sa faci o terasa de acces cu doi stalpisori rotunzi care sa te ajute la design dar si ca protectie de ploaie-zapads-vant

Mulțumesc pt opinii. Inițial era planificata o mica terasa în fata cu doi stalpisori dar din motive de buget am decis sa renunț și sa întru puțin cu ușa în interior

Ceva de genul ar fi trebuit sa iasa

Din motive financiare am renunțat și o sa iasă ceva în genul asta

Azi am depus actele pt certificatul de urbanism. 25 RON extras carte funciara și 7 RON taxa pt CU. Impozit pe teren 1 ron😂

Attached Files



#50
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010
Extras CF (Carte Funciară) și Extras din plan cadastral - Ortofotoplan se pot obține și online aici.

#51
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Lasa-l in colo de buget . O data in viata (poate) iti faci casa. Ori cu ,ori fara , 1000 de euro , tot aia e :)
PS. Am alergie la specimene din astea de casa din poza 2 :) Mai bine cumpar o rulota sau o casuta pe roti ,decat tipul acesta de casa stearsa.



#52
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012

View Postroman_roman, on 23 ianuarie 2020 - 14:42, said:

Lasa-l in colo de buget . O data in viata (poate) iti faci casa. Ori cu ,ori fara , 1000 de euro , tot aia e :)
PS. Am alergie la specimene din astea de casa din poza 2 :) Mai bine cumpar o rulota sau o casuta pe roti ,decat tipul acesta de casa stearsa.

Lasă că îi dau eu viata 😂😂😂. 1000 de euro aici 1000 dincolo și se aduna. Plus ca diferența dintre prima și a doua e cel poți de 4000 euro strict privind acoperișul în patru ape versus doua ape și lucarna versus ușa intrata în interior

Mi-ar place în 4 ape dar nici nu știi cât ma abțin sa respect planul ca să nu afecte bugetul. Deja îmi propusesem 120 mp construiti pe care se pare ca i-am depasit

#53
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Din ce materiale va fi realizata ?

#54
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Încă oscilez între cărămidă și bca

Cred ca o sa aleg bca dar încă nu sunt hotărât 100%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate