Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Cheltuirea banilor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018
Cum ar trebui sa cheltuim banii in mod chibzuit?

Am inteles, nu trebuie sa luam masini de zeci de  mii de euro, sa ne facem vile cu 3 etaje si nici concediile prin Dubai.
Nu trebuie  sa luam ultimul model de aifon/TV 4k, nici sa mergem la cel mai scump restaurant din judet.
Nici nu e necesar  sa ne imbracam de la Gucci.

Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?

#2
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Eu sunt de parere ca este exact invers, ultimul model de iphone sau samung, o sa te tina cativa ani, o sa ai un telefon foarte bun, o camera foarte buna.
Asta in loc sa cumperi in fiecare an sa zicem Huawei P25 lite.

Indentic Laptop, un laptop bun, calitate, brand, asta in loc sa cumperi vreun Lenovo care vine fara Windows.

Brand? Haine de firma sa tina, rezistente.

Vrei sa platesti 100 de lei pe o pereche de adidasi dintr-un targ comercial? Am facut eu treaba asta, s-a despins, talpa s-a decolorat.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Ce treaba are asta cu Poiana lui Iocan?

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Pe amintiri placute.

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 carturarulobosit, on 01 ianuarie 2020 - 22:56, said:

Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?
Sunt ai tai ... ii cheltui pe ce vrei tu. Nu exista corect sau incorect in cazul asta.

Edited by ro_explorer, 01 January 2020 - 23:13.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,195
  • Înscris: 19.09.2005

 carturarulobosit, on 01 ianuarie 2020 - 22:56, said:

...
Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?
nu am atati de multi incat sa am problema asta.

#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
oare cum ar fi lumea daca in loc de gratar pe marginea paraului/dubai ar plati o meditatie si ar afla lucruri noi, ar invata ceva nou..?

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,522
  • Înscris: 01.12.2001
De unde ai înțeles prostiile alea? Ai stat în peșteră?

#9
annonimu

annonimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 26.06.2007
eu consider ca suntem prea saraci pentru lucruri ieftine.
eu prefer sa platesc mai mult pentru un produs, pe care apoi pot sa ma bucur mai multi ani de el.
ex: am un laptop , am dat pe el ~5000 lei si acum dupa ~3 ani inca ruleaza perfect, conform cerintelor mele.
la telefoane la fel , le schimb dupa 2.5 ani
la haine ... astept oferte , le caut ... gasesti si la preturi rezonabile. iarna iau tricouri ... chiar daca nu mai sunt in trend. dar macar am ceva mai bun.

acum fiecare cum crede

#10
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 29.01.2019
Pe o vila cu trei etaje.

Edited by rigmarole, 01 January 2020 - 23:18.


#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018

 _-Aether-_, on 01 ianuarie 2020 - 23:04, said:

Eu sunt de parere ca este exact invers, ultimul model de iphone sau samung, o sa te tina cativa ani, o sa ai un telefon foarte bun, o camera foarte buna.
Asta in loc sa cumperi in fiecare an sa zicem Huawei P25 lite.

Indentic Laptop, un laptop bun, calitate, brand, asta in loc sa cumperi vreun Lenovo care vine fara Windows.

Brand? Haine de firma sa tina, rezistente.

Vrei sa platesti 100 de lei pe o pereche de adidasi dintr-un targ comercial? Am facut eu treaba asta, s-a despins, talpa s-a decolorat.

Partial de acord.Nu sunt de calilate adidasii la 100 lei.Dar cred ca poti sa gasesti si la 400 lei foarte buni.Nu trebuie sa dai 2000-3000.
La fel si la telefon, ala de 1500 lei face aceeasi treaba ca ala de 6000.Oricum dupa 2 ani il schimbi.

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 ro_explorer, on 01 ianuarie 2020 - 23:12, said:

Sunt ai tai ... ii cheltui pe ce vrei tu. Nu exista corect sau incorect in cazul asta.
Pai tocmai asta intreaba. Ce si cum sa prioritizeze.

Raspunsul meu ar fi sa te autoanalizezi si sa "lucrezi" cu planuri clare in viata. Adica ce ai vrea sa fii, unde ai vrea sa fii, cum ai vrea sa fii peste 5-10 ani. Si odata ce ai un plan de urmat, restul vine oarecum de la sine.

Exemplu:
- daca vrei sa fii "la casa ta" pana la 30 de ani, in traducere sa-ti iei o ipoteca, presupunand ca acum ai 25 de ani, atunci clar o sa cheltuiesti, adica mai degraba o sa economisesti in fiecare luna o suma, astfel incat sa strangi o suma decenta de avans pentru locuinta. La fel am putea spune pentru a avea un copil, ar fi bine sa planuiesti si asta financiar inainte.

Problema ca e multa lume (majoritatea?) nu planifica mai nimic in viata, ca si cum ar plonja cu capul inainte intr-o piscina cu apa tulbure, asa ca logic, si uneori ireversibil, se regasesc in situatii in viata fara scapare sau din care greu se pot scoate cu basmaua curata. Daca iti faci ordine in viata si esti 100% sincer cu tine insuti, fara vise marete sau asteptari de grandoman, atunci o sa ai si fericire, in loc sa te simti ca un soarece in labirint toata viata.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Banii ii cheltui dupa ce nevoi ai...nu ca sa te dai mare
De mine ar spune unii ca sunt sarac la cum ma afisez....

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,582
  • Înscris: 02.09.2006

 41ex, on 01 ianuarie 2020 - 23:14, said:

oare cum ar fi lumea daca in loc de gratar pe marginea paraului/dubai ar plati o meditatie si ar afla lucruri noi, ar invata ceva nou..?
ceva care sa-i creasca productivitatea si sa aduca patronului care=l sclavageste banii sa cumpere si mai multe lucruri nerecomandate plebei si sa mearga si mai des in Dubai (desi nu mai e mare smecherie acuma Dubaiul)! pentru plebe ar trebui sa fie fabrici care sa produca direct lucruri second hand!

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 corina_geo, on 01 ianuarie 2020 - 23:18, said:

Pai tocmai asta intreaba. Ce si cum sa prioritizeze.
Daca ajungi sa intrebi treaba asta pe un forum public inseamna ca ai o problema care probabil ca nu te face sa castigi mai mult decat ce iti trebuie pentru subzistenta.

#16
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
In 2019 am cheltuit mult si pe nimic concret. De anul acesta o sa tin evidenta cheltuielilor pe carnetel, nu o sa mai iau de la boutique si o sa merg in supermarket. O sa mai vizitez second handurile caci acolo se gasesc haine foarte bune la preturi ok

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 carturarulobosit, on 01 ianuarie 2020 - 22:56, said:

Cum ar trebui sa cheltuim banii in mod chibzuit?

Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?

Pe lucruri utile, durabile, care sa ne facă să economisim bani cumpărând mai rar produse de înlocuire.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015

 carturarulobosit, on 01 ianuarie 2020 - 22:56, said:

Cum ar trebui sa cheltuim banii in mod chibzuit?

Am inteles, nu trebuie sa luam masini de zeci de  mii de euro, sa ne facem vile cu 3 etaje si nici concediile prin Dubai.
Nu trebuie  sa luam ultimul model de aifon/TV 4k, nici sa mergem la cel mai scump restaurant din judet.
Nici nu e necesar  sa ne imbracam de la Gucci.

Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?

Depinde de nevoile tale din piramida lui Maslov.
Sau ce intelegi tu prin confort, prin strictul necesar. Intre mine si tine nevoile sunt diferite, la fel si intre alti oameni.
Si in general cheltuiesti in functie de cat ai.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate