Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

De ce ajung protestantii in iad

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
510 replies to this topic

#109
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlaur_radu, on 01 ianuarie 2020 - 19:50, said:

Mesajul , ca daca chiar exista iad, protestantii ar avea cele mai mici sanse sa mearga in iad, pt ca uneori exagereaza, sa zicem in sensul bun, din cauza religiei lor. Sunt multe persoane care nu comit o fapta rea, nu incalca legea din cauza religiei, ceea ce e ok.


Au dezertat din Adunarea lui Dumnezeu, pe motiv de imoralitate a ofiterilor care-i conduceau. Pot sa aiba dreptate ca ofiterii sunt imorali, dar ei sunt tradatori. Ofiterii se vor alege cu o mustrare si cateva zile de carcera, ei se vor alege cu condamnarea la moarte pentru dezertare si tradare. Oricat de morali ar fi si oricate fapte bune ar face de acum incolo!

Edited by Dorel666, 01 January 2020 - 23:47.


#110
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 23:44, said:

Păi tu m-ai quotat pe mine, mi-ai răspuns, p'ormă zici că i-ai răspuns dacului?! Nu te mai înțeleg! Posted Image

citat nu quotat

ca mesaj e valabil si pt mneata (universal)

dar vad ca nu avem stabilite aceleasi coordonate

n-am timp sa vb aiurea

ori vb concret si acceptam cand ne inselam ori „umplem vazduhul de cuvinte”

?!

#111
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:24, said:

Protestantii nu sunt, indiferent ca se numesc penticostali, martori sau mai stiu eu cum. Deci, nu te mai juca cu astfel de subiecte!
M-as bucura sa nu te superi insa nu pot negocia cu dumneata mantuirea protestantilor.
Ea este o chestiune de o importanta covarsitoare si este absolut nenegociabila. Posted Image

Edited by penticostalul, 01 January 2020 - 23:49.


#112
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postodastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:47, said:

citat nu quotat

ca mesaj e valabil si pt mneata (universal)

dar vad ca nu avem stabilite aceleasi coordonate

n-am timp sa vb aiurea

ori vb concret si acceptam cand ne inselam ori „umplem vazduhul de cuvinteâ€

?!

Vezi cã am reeditat!

#113
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpenticostalul, on 01 ianuarie 2020 - 23:48, said:

M-as bucura sa nu te superi insa nu pot negocia cu dumneata mantuirea protestantilor.
Ea este o chestiune de o importanta covarsitoare si este absolut nenegociabila. Posted Image

mi se pare corect! :)

#114
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:13, said:


Toti ereticii sunt ”capre” si iata ce patesc caprele:

Cine sunt acei eretici ?
Iar asta de unde ai dedus, ca ar fi capre ?

#115
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPSC, on 01 ianuarie 2020 - 20:18, said:

Nu vă supărați, nu cumva s-a întâmplat ceva mai presus de puterile noastre și am ajuns din nou în secolul XIV sau XV?

Stai sa vezi cand vei ajunge in iadul de dinainte de crearea lumii!

#116
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 23:49, said:

Vezi că am reeditat!

Mormantul nu e decat unul singur, de unde atatea variante???

#117
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postodastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:47, said:

acceptam cand ne inselam
Asta este un lucru extraordinar.
A sosit ceasul!

#118
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:21, said:


Asta este si ideea botezului: sa nu mai platesti pentru pacatele tale! Cu conditia sa ramai in Trupul lui Hristos. Daca nu ramai in Trup, care este Biserica Ortodoxa, te-ai botezat doar pentru moarte si iad. Si iadul va fi cu atat mai adanc cu cat ai mai multe pacate. Dupa cum Raiul este cu atat mai luminos, cu cat ai mai multe fapte bune. Pentru cei mantuiti se contabillizeaza doar faptele bune, pentru cei nemantuiti se contabilizeaza doar pacatele.

Adica ?
Daca ma mantuiesc (explica putin ce inseamna asta), inseamna ca pot sa comit orice pacat, multe pacate capitale ca tot voi ajunge deasupra norilor ?

#119
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpenticostalul, on 01 ianuarie 2020 - 23:51, said:

Asta este un lucru extraordinar.
A sosit ceasul!

subliniez cand

Posted Image

#120
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 01 ianuarie 2020 - 20:28, said:

Nu vreau să pară că mă contrez cu cavalerul, el e prea subtil pentru mulți de pe forum.
Dar sunt mulți care pun biserica înaintea lui Iisus și implicit înaintea lui Dumnezeu, ca și importanță.
News Flash: Dumnezeu nu are nevoie de biserică, în schimb biserica are nevoie de Dumnezeu.
”Că unde sunt doi sau trei, adunaţi în numele Meu, acolo sunt şi Eu în mijlocul lor.”



Probabil că muntele Fuji e Sf. Munte.

Cate vreme lui Hristos nu i s-a taiat capul, tot atata vreme Capul ramane una cu Trupul si ce este Capul este si Trupul. Iar Trupul lui Hristos este Biserica, atat cea de pe  pamant, cat si cea din cer. Iar daca Hristos este Dumnezeu, atunci si Biserica este Dumnezeu. Si atunci este un nonsens sa spui ca Dumnezeu nu are nevoie de Trup. Ca, daca nu avea nevoie, nu si-l facea. Adica si Dumnezeu are nevoie de Biserica, tot atat cat are nevoie si Biserica de trup. Dupa cum si capul are tot atata nevoie de trup, pe cat are nevoie si trupul de cap. Fara a fi una si fara a fi lipite, atat Capul, cat si Trupul sunt moarte.

#121
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postflrz, on 01 ianuarie 2020 - 23:53, said:

Adica ?
Daca ma mantuiesc (explica putin ce inseamna asta), inseamna ca pot sa comit orice pacat, multe pacate capitale ca tot voi ajunge deasupra norilor ?

cererea botezului vine odata cu iluminarea

deci de vreme ce nu L-ai cunoscut pe Dumnezeu si nu ai fost botezat dar te caiesti, esti iertat de pacatul personal dar nu si de urmarile lui

a face pacate constient pt ca apoi sa te botezi, e viclenie si nu tine cu Doamne-Doamne

#122
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 01 ianuarie 2020 - 20:52, said:

Prostioare fiule, prostioare patentate. Am auzit-o si la radio, asta ca doar ortodoxia te mantuie. Scriptura spune altceva.


Se pare ca nu ai observat ca din Scriptura am argumentat...

#123
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View Postodastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:56, said:


cererea botezului vine odata cu iluminarea

deci de vreme ce nu L-ai cunoscut pe Dumnezeu si nu ai fost botezat dar te caiesti, esti iertat de pacatul personal dar nu si de urmarile lui

a face pacate constient pt ca apoi sa te botezi, e viclenie si nu tine cu Doamne-Doamne

Cam asa ceva a facut Constantin I.
Din ce cauza nu s-a botezat imediat cum a eliberat crestinismul de prigoana ?

#124
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 01 ianuarie 2020 - 21:21, said:

Eu te am de mult la ignore, frate, dar acum m-am decis să-ți răspund, pentru ultima dată.
„Căci aşa a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Unul-Născut L-a dat, pentru ca tot cel ce crede într-Însul să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică” (Ioan 3: 16)”

Unde apare aici termenul ortodoxism? Unde apare termenul catolicism? Unde apare termenul protestantism?
Crezi că Dumnezeu nu putea să spună clar ”Biserica Ortodoxă e cea preferată de mine, restul sunt așa și-așa”?
De ce vrei să-i iei din Atotputernicie?
Cine ești tu?

Cine ești tu să te împotrivești Cuvântului lui Dumnezeu?

Nimic nu poate evolua peste Cuvântul lui Dumnezeu. Asta e erezie.

Dumnezeu rade de cei care se cred intelepti. Adevarat ca toti cei care cred in Hristos traiesc vesnic! Doar ca unii traiesc vesnic in Rai, altii in iad. Acilea-i problema dumitale si a tuturor protestantilor...

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 21:24, said:

1. De ce debitează prostii, că nu este de acord cu tine? Interesant mod de a vedea lucrurile ai, cine nu este de acord cu tine, debitează prostii! Phuai! Posted Image

2. Isus Nazarineanul nu a lăsat nimic scris de mana lui, cu toate că putea s-o facă, tocmai ca să nu de-a apă la moară întemeitorilor de religii și să alunece în direcția în care a alunecat creștinismul de două milenii! Ceea ce ne-a lăsat el, este o cale spirituală pe care o regăsești în Legea lui Iahve, cele 10 porunci! Nu religii, nu tradiții, nu dogme, nu doctrine, nu filozofii, nu toate prostiile și urâciunile pământului... cum spunea cineva p'aicișa, creștinismul este religia despre Isus, nu a lui Isus! Posted Image
Calea spirituală autentică se ascunde sub formă de principii în spatele Decalogului sau mai este cunoscută ca spiritul Decalogului!

3. Credința bisericii primare lăsată de însuși Isus, a fost atât de diferită de dogmele și doctrinele creștinismului de azi, încât ai putea spune că este vorba despre o altă religie, cum este iudaismul de exemplu, de care credința primilor creștini era foarte aproape! Ei țineau Legea, mergeau la Templu, țineau Shabbat-ul, etc.!
Ortodoxia n-are nici o treabă cu codul juridic al lui Dumnezeu, pentru că pentru noi  în prezent, astăzi, trebuie să respectăm Legea lui Iahve Dumnezeu, cele 10 porunci, însă înainte de asta trebuie să le înțelegem ca să le putem respecta corect... ortodoxia numai prostii debitează, prostind oamenii de bani și făcându-se cu japca liderii lor spirituali și afirmând că ei sunt singurii intermediari dintre om și Dumnezeu și că cine nu merge la ei să cotizeze generos o să sfârșească în chinurile iadului etern!

Adevarat ca Hristos putea sa lase ceva scris cu mana lui. De ce nu a lasat? Pentru ca a lasat Biserica. Pentru ca oamenii sa asculte de Biserica, nu de un cuvant scris, ce poate fi masluit sau prost inteles.
De aceea cine asculta de ”Sola Scriptura” ajunge in iad, iar cine asculta de Biserica Lasata de Hristos si care este Cuvantul lui Hristos scris, acela se mantuie si ajunge in Rai.

Asa ca, totusi, Hristos a lasat ceva ”scris” cu mana Lui: Biserica. Ea este Cuvantul de care trebuie sa ascultam si prin ea ne tinem si noi de Hristos. Cine nu se tine de aceasta Biserica, nu se tine de Hristos, ci de Diavol.

#125
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:05, said:

Adevarat ai grait!
Crezi ca pot grai si altfel?

#126
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 01 ianuarie 2020 - 21:58, said:

Ma bucur ca incerci sa-ntelegi, e un inceput promitator, cata vreme exista speranta, nimic nu e pierdut, cum spunea si parintele Papacioc. Una e sa incerci sa intelegi, alta e sa intelegi. Drumul parcurs de cineva in incercarea de a intelege se dovedeste uneori dificil, sinuos, sincopat, cu pauze lungi si dese. Uneori ai nevoie de o viata sa treci de la incercare la "a intelege pe deplin".

Esti in eroare la punctul 1: nu par sau vreau sa par, chiar sunt indeajuns de inteligent sa nu mai bag in seama talibanisme hardcore, de orice fel ar fi si din orice directie "crestina" ar veni ele.

La punctul 2 idem: eroare. Interpretarile asupra Scripturii variaza in cadrul aceluiasi cult, variaza chiar de la om la om. Interpretarile asupra Scripturii nu sunt Scriptura. Sigur, dumneata poti spune multe, dar adevarul este ca singurul tau argument este ca ortodoxia ar fi singura sursa din care vine adevarata interpretare corecta a Scripturii. Continuatoarea pe linie apostolica. Dat fiind faptul ca impedimentele tehnice ma impiedica sa dezvolt subiectul, aproape 200 de milioane de oameni in vreo 15 biserici autocefale, fara o autoritate reala, Constantinopolul fiind doar "primul intre egali", cu alte biserici orientale, cu practici si idei diferite de cele estic-europene, cu alte grupari mici ortodoxe raspandite pe tot globul, ne putem pune pe buna dreptate intrebarea: ce este ortodoxia ? Valabil si pentru celelalte mari denominatiuni mainstream crestine. Dar sa nu divagam. Scriptura spune altceva despre mantuire, interpretarile unor asa zisi ortodocsi sunt altceva. Un fel de apa de ploaie, sa incerc a fi politicos.

Ce este Ortodoxia? O adunare de oameni. Este ”radacina” in care, daca nu esti altoit, nu faci parte din Hristos si ajungi la dracu. Asa ca nu conteaza dreptatea ta, nu conteaz doctrina ta, nu conteaza intelepciunea ta, conteaza daca esti altoit sau nu in radacina.

View Postceanu1980, on 01 ianuarie 2020 - 22:30, said:

dorele unde ajung iudeii(evreii)
ei se pisa pe ce indrugi tu acolo si pe ortodoxia asta venerata de tine
sa raspunde si la intrebarea ta, probabil ca nu au coifuri aiurite si raiul ortodoxiei nu este pt tot ”saracu”

Evreii ajung unde a ajuns si stramosul lor, Adam: in iad. Doar ca, fiind poporul ales, stau acolo doar pana isi platesc datoria. Si datoria lor este sa se supuna Celui deasupra caruia au scris: Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor.

View PostDaculScoril0, on 01 ianuarie 2020 - 22:48, said:

ce te face să crezi asta?
De fapt întrebarea corectă e de ce te-aș crede pe tine, ortodox,  și nu un pe un catolic sau un protestant sau mai știu ce evanghelist care toți susțin ca și tine că ei sunt cei mai adevărați, adevărații păstrători, etc? Și toți aveți exact aceleași argumente. Diferă un pic cuvintele ce-i drept, dar în esență tot aia e.

In afara de catolici, care au si ei succesiune apostolica, care alta biserica se mai lauda cu succesiunea apostolica?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate