Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

De ce ajung protestantii in iad

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
510 replies to this topic

#73
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 01 ianuarie 2020 - 17:01, said:

Pentru ca ei asculta de cuvântul dat de Mântuitorul Sfântului Cuvios Siluan Athonitul: "Ţine-ţi mintea în iad şi nu deznădăjdui!"

Adevarat ai grait! Pentru ca, dupa moarte, din om nu mai ramane nimic, fiindca trupul merge in tarana si putrezeste. Ramane doar mintea omului. Si aceasta minte, in cazul ortodocsilor, ajunge in Rai, in cazul protestantilor si neoprotestantilor, ajunge in iad. Dar ai dreptate: sa-si tina mintea in iad si sa nu deznadajduiasca. Pana la urma, rugaciunile Bisericii de pe pamant ii vor scoate si pe ei din iad. Pana atunci, insa, stau in foc si in intuneric. Si un minut in iad este cat o vesnicie. Deci este vai de ei! Afara de faptul cand sunt saraci, saraci cu duhul, prigoniti pentru dreptate sau mucenici. Atunci ajung si ei in Rai, ca talharul de-a dreapta Rastignirii.

#74
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostDaculScoril0, on 01 ianuarie 2020 - 22:48, said:

ce te face să crezi asta?
De fapt întrebarea corectă e de ce te-aș crede pe tine, ortodox,  și nu un pe un catolic sau un protestant sau mai știu ce evanghelist care toți susțin ca și tine că ei sunt cei mai adevărați, adevărații păstrători, etc? Și toți aveți exact aceleași argumente. Diferă un pic cuvintele ce-i drept, dar în esență tot aia e.


ti-am raspuns dar ai editat in urma mesajul

ti-am zis de ce

cerceteaza istoria si vei vedea

Sfanta Lumina, Norul de pe Tabor, sunt indubitabile

restul cu ce „sar”? cu „unde scrie in Biblie asta”? Ei care chiar daca ar scrie n-ar crede? Sa fim seriosi frate. Am ajuns sa vorbim prea ieftin de lucruri sfinte!

#75
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postipel, on 01 ianuarie 2020 - 17:02, said:

Bunatatea crestina trimite protestantii in iad?

Luca 18:19 „Pentru ce Mă numeşti bun?”, i-a răspuns Isus. „Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.

Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

Dupa cum vezi, judecata o face Hristos si El nu este bun, doar Dumnezeu este bun. Si Dumnezeu Tatal ii va scoate pe toti din iad, dupa ce-si vor fi ispasit pedeapsa. Dar pana atunci rabda. Si nu-i un loc unde timpul sa treaca prea repede...

#76
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:08, said:


Luca 18:19 „Pentru ce Mă numeşti bun?”, i-a răspuns Isus. „Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.

Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

Dupa cum vezi, judecata o face Hristos si El nu este bun, doar Dumnezeu este bun. Si Dumnezeu Tatal ii va scoate pe toti din iad, dupa ce-si vor fi ispasit pedeapsa. Dar pana atunci rabda. Si nu-i un loc unde timpul sa treaca prea repede...


apocatastaza?... origen?... nu vor scapa toti!

#77
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postflrz, on 01 ianuarie 2020 - 17:06, said:

Arata versetul din Biblie, nu ce a spus un om.
Asa si eu pot spune multe despre multi.

Toti ereticii sunt ”capre” si iata ce patesc caprele:

Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

View Postmishuletzu, on 01 ianuarie 2020 - 17:14, said:

De ce sa ajunga protestanții in iad, doar pentru ca au iesit in Piata Victoriei si in marile orase si au strigat împotriva ciumei rosii?

Si pentru aceasta.

#78
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:11, said:


Toti ereticii sunt ”capre” si iata ce patesc caprele:

Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!


Talcuieste frate ce inseamna sa fii eretic ca uite sunt multi aici si nu inteleg ce inseamna erezia!

#79
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postflrz, on 01 ianuarie 2020 - 17:15, said:

Oare sintoistii, hindusii si budistii tot acolo ajung ?

Adam si Eva unde au ajuns?

#80
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:13, said:

Toti ereticii sunt ”capre” si iata ce patesc caprele:

Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Ducei-v de la Mine, blestemailor, în focul cel venic, care a fost pregtit diavolului i îngerilor lui!

Ți s-a explicat destul de clar cum st treaba cu caprele, dar tu nu, o ți p'a ta una și bun... :)

#81
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:14, said:

Adam si Eva unde au ajuns?

În pământ, motiv pentru care protestanții nu ajung în iad... Posted Image

Geneza 3:19

„În sudoarea feţei tale vei mânca pâine, până te vei întoarce în pământ, pentru că din el ai fost luat; pentru că ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce”.


Edited by logic1, 01 January 2020 - 23:18.


#82
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 23:15, said:

Ți s-a explicat destul de clar cum stă treaba cu caprele, dar tu nu, o ți p'a ta una și bună... Posted Image


unde s-a explicat?

#83
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:14, said:

Adam si Eva unde au ajuns?

n pmnt, dup cum le-a promis Dumnezeu!

#84
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 01 ianuarie 2020 - 17:16, said:

Bravo tudorele, ai pus punctul pe i.
Toți am fost botezați în Iisus Hristos, nu doar ortodocșii.

Bravo!

Daca nu ai observat, punctul pe ”i” consta in faptul ca prin simplul botez ai garantata doar intrarea in iad, nu si in Rai.

Edited by Dorel666, 01 January 2020 - 23:17.


#85
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 23:16, said:

În pământ, după cum le-a promis Dumnezeu!

Le-a promis??
Tu vezi ce prostii debitezi??

#86
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postodastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:16, said:

unde s-a explicat?

Eu i-am explicat mai demult, c n greac se folosește un termen care desemneaz pui de capre, iar capra este considerat animal curat n religia iudaic! Deci ioc chin veșnic și alte prostii! :)

#87
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postodastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:06, said:

cerceteaza istoria si vei vedea
tocmai pentru că am studiat istoria am pus întrebarea.

View Postodastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:06, said:

Sfanta Lumina, Norul de pe Tabor, sunt indubitabile

restul cu ce „sar”? cu „unde scrie in Biblie asta”? Ei care chiar daca ar scrie n-ar crede? Sa fim seriosi frate. Am ajuns sa vorbim prea ieftin de lucruri sfinte!

restul ”sar” cu exact aceleași argumente ca și tine. Poate invocă alte minuni și chestii dar nu e nici o diferență între argumente.

#88
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 23:18, said:

Eu i-am explicat mai demult, că în greacă se folosește un termen care desemnează pui de capre, iar capra este considerată animal curat în religia iudaică! Deci ioc chin veșnic și alte prostii! Posted Image

separarea oilor de capre nu are decat un singur sens, oricine ar explica-o

#89
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 01 ianuarie 2020 - 23:16, said:

În pmânt, motiv pentru care protestanții nu ajung în iad... Posted Image

Geneza 3:19

„În sudoarea feei tale vei mânca pâine, pân te vei întoarce în pmânt, pentru c din el ai fost luat; pentru c rân eti i în rân te vei întoarce”.


Totuși noi suntem 70%-90% ap, nu pmnt... :)

#90
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postflrz, on 01 ianuarie 2020 - 17:17, said:

Am facut referire la faptul ca nu si-a asumat pacatele si a cautat sa le acopere, prin botez.

Asta este si ideea botezului: sa nu mai platesti pentru pacatele tale! Cu conditia sa ramai in Trupul lui Hristos. Daca nu ramai in Trup, care este Biserica Ortodoxa, te-ai botezat doar pentru moarte si iad. Si iadul va fi cu atat mai adanc cu cat ai mai multe pacate. Dupa cum Raiul este cu atat mai luminos, cu cat ai mai multe fapte bune. Pentru cei mantuiti se contabillizeaza doar faptele bune, pentru cei nemantuiti se contabilizeaza doar pacatele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate