Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce ajung protestantii in iad

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
510 replies to this topic

#91
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 DaculScoril0, on 01 ianuarie 2020 - 23:18, said:

tocmai pentru că am studiat istoria am pus întrebarea.
restul ”sar” cu exact aceleași argumente ca și tine. Poate invocă alte minuni și chestii dar nu e nici o diferență între argumente.

nu contest neaparat ca ai studiat istoria, dar nu ti-a sarit nimic in ochi?

restul „sar” cu ce le trece prin cap, e dreptul lor, dar nimic de anvergura celor mentionate de mine. Este? Ca vad ca nu zici nimic de ele.

Minciuna cauta intotdeauna sa imbrace haina nobila a adevarului

Dumnezeu cu siguranta e Unul, dar nu pot fi mai multe credinte. nu este logic.

Altii cam ce argumente aduc? Care-s alea aceleasi? Locurile Sfinte sun in posesia ortodocsilor. Intr-o mare de arabi, evrei si.... latinitate.... Ca s-au nascut prin sec XVI din ... fermentatie... sau ce? Ce este Protestantismul fara Luther, Calvin, samd?

Edited by odastramosilor, 01 January 2020 - 23:24.


#92
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 01 ianuarie 2020 - 17:19, said:

Absolut toti oamenii in afara de penticostali sunt rataciti si vor merge-n iad!

Nimeni nu trebuie sa se supere, va rog sa nu o luati ca pe o excludere sau ca pe o pedeapsa care vi se aplica.
Dimpotriva vă puteti bucura nespus de mult pentru ca acum stiti adevarul si va puteti planifica niste obiective clare pentru  douazeci douazeci.

La multi ani!

Ortodocsii ajung in Rai nu pentru faptele lor bune, nici pentru marea lor intelepciune, ci doar pentru ca sunt continuatorii Bisericii apostolilor. Protestantii nu sunt, indiferent ca se numesc penticostali, martori sau mai stiu eu cum. Deci, nu te mai juca cu astfel de subiecte! Misto-ul nu te caracterizeaza si nu-ti este de folos!

#93
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:21, said:


Asta este si ideea botezului: sa nu mai platesti pentru pacatele tale! Cu conditia sa ramai in Trupul lui Hristos. Daca nu ramai in Trup, care este Biserica Ortodoxa, te-ai botezat doar pentru moarte si iad. Si iadul va fi cu atat mai adanc cu cat ai mai multe pacate. Dupa cum Raiul este cu atat mai luminos, cu cat ai mai multe fapte bune. Pentru cei mantuiti se contabillizeaza doar faptele bune, pentru cei nemantuiti se contabilizeaza doar pacatele.


atunci e valabila si calugaria pe patul de moarte?

poate fi privita ca un al doilea botez, apropos si de Ctin? Sau mai trebuie sa reflectezi? Hai, reflecteaza! :)

#94
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 01 ianuarie 2020 - 17:28, said:

Nu-i minunat cum niște indivizi ca tudorel își iau atribute de Dumnezei și hotărăsc ei cine merge în iad și cine nu?
Adică Dumnezeu nu mai are nici o valoare, importantă e interpretarea lor a Bibliei.
Adică blasfemia e la loc de cinste!

De fapt, Hristos a zis ca fiecare va fi judecat din cuvintele sale. Si protestantii vor merge in iad nu doar pentru ca nu sunt ortodocsi, ci pentru ca si ei cred in iad si cred ca unii merita sa ajunga acolo si vin cu argumente. Doar ca argumentele... se potrivesc lor.

#95
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:24, said:


Ortodocsii ajung in Rai nu pentru faptele lor bune, nici pentru marea lor intelepciune, ci doar pentru ca sunt continuatorii Bisericii apostolilor.

neortodocsii nu pot vedea fata lui Dumnezeu simplu pt ca nu au botezul

de iad pot fi scapati daca au oarece fapte bune, prin iconomie, asa cum ai scris adineaori

#96
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 radurus, on 01 ianuarie 2020 - 17:28, said:

Nu mai citez tot...
Ai dreptate, nu a adaugat nimic nou in afara de "cateva" invataturi din traditie care se contrazic cu ceea ce scrie in Scripturi.
Iar atunci traditia are intaietate.

Avem atatea dovezi in Biblie ca nu exista viata dupa moarte.
Ca atare, orice invatatura care sustine nemurirea sufletului si se bazeaza pe acesta minciuna, este de asemenea o minciuna.
Dar e o minciuna frumoasa care ne place.

Cand mor, mortii dorm indiferent ca sunt buni sau rai. Nu mai sunt constienti.
Dorm pana in ziua invierii.
Pentru cei buni invierea va avea loc la revenirea lui Hristos.
Pentru ceilalti, invierea are loc mai incolo.

Nu exista nici o invatatura in Biblie care sa sustina ca nu exista viata dupa moarte, afara de invatatura saducheilor, despre care Hristos zice clar ca se inseala. Adica Hristos, care este baza Scripturii, zice clar ca exista iad si rai, dar dumneata spui ca Biblia spune pe dos. Poate doar la cine are urechile pe dos.

 penticostalul, on 01 ianuarie 2020 - 17:34, said:

Nu conteaza ce respecta.
Singura conditie necesara si suficienta pentru a ajunge in Rai e sa fii botezat la penticostali.

Asa spun penticostalii sau doar dumneata faci misto?

 ericmario, on 01 ianuarie 2020 - 17:41, said:


Ce folos ar mai avea?
La felul în care interpretați voi ”există un singur botez”, absolut toată populația planetei care nu a fost botezată ortodoxă în pruncie, va merge în iad.

Mă întreb ce rost mai are Judecata de Apoi?
Cred că e suficient să arăți ”legitimația de ortodox” și iei liftul.
Restul, la metrou băieți.

Da, exista un singur botez: botezul cu foc. Poti sa-i spui si Raul Stixului pe care, cine il trece, ajunge in Rai. Cine nu, ramane in iad. Deci, daca nu ai pasaport pentru Rai, care este intr-adevar buletinul de ortodox, ramai in Raul Stixului si faci crowl si bras prin raul de foc.

#97
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:33, said:

Da, exista un singur botez: botezul cu foc.

prea elevat pt de-al de el.

#98
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 01 ianuarie 2020 - 17:53, said:

Trebuie sa intelegeti si faptul ca mantuirea e o taina.
Asa ca nu mai puneti atatea intrebari!

Mantuirea este o taina doar pentru penticostali sau pentru toate cultele protestante? Ca sa stiu daca numai penticostalii sau toti protestantii nu au habar ce este mantuirea.

#99
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 odastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:23, said:

Locurile Sfinte sun in posesia ortodocsilor. Intr-o mare de arabi, evrei si.... latinitate....

Sfinte pentru ortodocși, pentru evrei sunt alte locuri sfinte, pentru musulmani altele și tot așa! :)
Asta era așa, un fel de argument în favoarea ortodoxiei?! Phuai! :D

#100
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 EMPP, on 01 ianuarie 2020 - 18:12, said:

l-ai vazut tu?

Pe Imparatul Constantin nu l-am vazut inca, fiindca este intr-un cer mai sus, dar pe bunica mea am vazut-o acolo in Rai, unde locuieste.

#101
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 heart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 23:36, said:

Sfinte pentru ortodocși, pentru evrei sunt alte locuri sfinte, pentru musulmani altele și tot așa! Posted Image
Asta era așa, un fel de argument în favoarea ortodoxiei?! Phuai! Posted Image

da istetule, pt ca vb intr-un context!

 Dorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:36, said:


Mantuirea este o taina doar pentru penticostali sau pentru toate cultele protestante? Ca sa stiu daca numai penticostalii sau toti protestantii nu au habar ce este mantuirea.

e complicat cu mantuirea la protestanti pt simplul fapt ca ei nu au definita notiunea harului

#102
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 01 ianuarie 2020 - 18:32, said:

Deci rămâne cum am zis.
E cu neputință pentru un catolic sau protestant să treacă la ortodoxie.

ps. Mai știm că mândria e păcat capital, deci mai muiați-vă.

Nu-i baga pe catolici in aceeasi oala cu protestantii. Catolicii sunt doar despartiti de dreapta credinta, nu sunt rupti. Protestantii sunt rupti.

#103
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 odastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:38, said:

da istetule, pt ca vb intr-un context!

Ce context măi băiatule?! Adică alea sunt Locurile Sfinte ale ortodocșilor, pentru că așa au decretat ortodocșii, și tu folosești chestia asta ca argument... bravo bre! :)

#104
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dorel666, on 01 ianuarie 2020 - 23:39, said:


Nu-i baga pe catolici in aceeasi oala cu protestantii. Catolicii sunt doar despartiti de dreapta credinta, nu sunt rupti. Protestantii sunt rupti.

de cand cu Vatican II eu cred ca-s mai rupti ca protestantii

#105
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan210, on 01 ianuarie 2020 - 18:38, said:

vorbesti prostii Dorele, probabil  inca te resimti dupa revelion, pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva?

n-am stiut asta, ai un citat din Biblie care sa sustina afirmatia

1 Petru 3:19 în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,

#106
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 heart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 23:40, said:

Ce context măi băiatule?! Adică alea sunt Locurile Sfinte ale ortodocșilor, pentru că așa au decretat ortodocșii, și tu folosești chestia asta ca argument... bravo bre! Posted Image

1 - nu vorbeam cu tine, era un raspuns catre Dac

2 - era vb de Locurile Sfinte pt crestinatate, mister Logica, Mormantul Domnului, Golgota, Taborul samd.

halal cultura daca nu stii ce inseamna Locurile Sfinte!!!

Edited by odastramosilor, 01 January 2020 - 23:42.


#107
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 laur_radu, on 01 ianuarie 2020 - 18:45, said:

De fapt cam asa am ajuns sa fiu membru sofpedia, in urma cu vreo 12 ani. PT ca doream sa citesc parerile voastre despre protestanti. PE atunci ma indragostisem de o fata protestanta,, pt care am si fost in Paris de 2 ori. Dupa mii de km si  hoinarind ca Gavroche pe strazile Parisului, am revenit acasa, fara inima fetei, dar foarte entuziast de ce vazusem in Europa ( pt ca am fost cu trenul , calatorind noaptea cu trenul,si ziua sa vizitez, am avut timp sa vizitez Budapesta, Viena, Munchen, Berlin, Frankfurt, Paris,  motivat si mai mult sa revin in Paris, cu gandul sa raman acolo. Imi placea mult fata, dar si strainatatea. asa ca eram decis...
Ce pot spune e ca protestantii sunt mult mai frumos educati decat ortodocsii, si au niste principii frumoase. Nu stiu daca e o coincidenta dar au o frumusete fizica aparte.

Sunt frumosi ca o cobra regala... Adica pana te musca.

#108
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 odastramosilor, on 01 ianuarie 2020 - 23:41, said:

1 - nu vorbeam cu tine, era un raspuns catre Dac

2 - era vb de Locurile Sfinte pt crestinatate, mister Logica, Mormantul Domnului, Golgota, Taborul samd.

halal cultura daca nu stii ce inseamna Locurile Sfinte!!!

Păi tu m-ai quotat pe mine, mi-ai răspuns, p'ormă zici că i-ai răspuns dacului?! Nu te mai înțeleg! :)

Ba știu ce înseamnă locurile sfinte ale creștinismului din Ierusalim dar țin să te anunț că sunt mai multe seturi de locuri sfinte în creștinism, de exemplu mormântul lui Isus are vreo trei locații, care este cel autentic?! Cel din grădină sau celelalte?! :)

Edited by heart_of_ice, 01 January 2020 - 23:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate