Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

O nelamurire...

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Matei 2:18 „Un țipăt s-a auzit în Rama, plângere și bocet mult: Rahela își jelea copiii și nu voia să fie mângâiată, pentru că nu mai erau.”

Auzind azi, la biserica, versetul de  mai sus, m-am intrebat ”de ce Rahela?”. Pentru ca Betleemul era al lui Iuda, iar Iuda era copil al Leei, nu al Rahelei, care a avut doar doi fii, Iosif si Veniamin, iar semintia lui Iosif s-a despartit in Efraim si Manase.
Deci, daca are careva o idee cat de mica, rog sa mi-o spuna si mie.

#2
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Era beat popa...

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,133
  • Înscris: 03.07.2008

View PostOpelAstra2002, on 29 decembrie 2019 - 15:02, said:

Era beat popa...

Ce legatura are popa cu textu scris de Matei acum aproape 2000 de ani?

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Insfarsit ai si tu nelamuriri!Posted Image

#5
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru ca în Betleem era ingropata Rahela.
Si ea, in exprimarea profetica, plangea impreuna cu toate mamele din tinutul acela, care isi pierdusera copiii.

Edited by penticostalul, 29 December 2019 - 15:17.


#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2019 - 15:15, said:

Pentru ca în Betleem era ingropata Rahela.
Si ea, in exprimare profetica, plangea impreuna cu toate mamele care, in tunutul acela, isi pierdusera copiii.

Pai, Leea chiar era mama copiilor lui Iuda. Nu era ea mult mai indreptatita sa-i planga? De ce, atunci, Rahela si nu Leea?

#7
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ba da.  Si Leea plangea. Si toate mamele plang atunci cand copii sub doi sunt ucisi cu sabia
Dar profetul a fost inspirat sa scrie despre Rahela, care era ingropata in Betleem.
Rahela, din mormant, "plangea" si ea. De durere. Pentru "auzea" plansetul si empatiza cu mamele care-si pierdusera copiii.
Este o exprimare poetica care vrea sa sublinieze tristetea si jalea care a cuprins aceea zona in urma uciderii pruncilor.

Edited by penticostalul, 29 December 2019 - 15:26.


#8
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2019 - 15:22, said:

Ba da.  Si Leea plangea. Si toate mamele pland atunci cand copii sub doi sunt ucisi cu sabia
Dar profetul a fost inspirat sa scrie despre Rahela, care era ingropata in Betleem.

Rahela, din mormant, "plangea" si ea. De durere. Empatiza cu mamele care-si pierdusera copiii.
Este o exprimare poetica care vrea sa sublinieze tristetea si jalea care a cuprins aceea zona in urma uciderii pruncilor.
Omul se duce la biserica dar nu e milos. Si nici nu-i intelege pe milosi, si nici nu devine milos. Poate il trage nevasta de mana sa intre in biserica..

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2019 - 15:22, said:

Ba da.  Si Leea plangea. Si toate mamele plang atunci cand copii sub doi sunt ucisi cu sabia
Dar profetul a fost inspirat sa scrie despre Rahela, care era ingropata in Betleem.

Rahela, din mormant, "plangea" si ea. De durere. Pentru "auzea" plansetul si empatiza cu mamele care-si pierdusera copiii.
Este o exprimare poetica care vrea sa sublinieze tristetea si jalea care a cuprins aceea zona in urma uciderii pruncilor.

Si ce vrea sa spuna exprimarea poetica, atunci cand se vorbeste de plansul sorei mamei, dar nu de plansul mamei adevarate?

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2019 - 15:22, said:

Ba da.  Si Leea plangea. Si toate mamele plang atunci cand copii sub doi sunt ucisi cu sabia
Dar profetul a fost inspirat sa scrie despre Rahela, care era ingropata in Betleem.
Rahela, din mormant, "plangea" si ea. De durere. Pentru "auzea" plansetul si empatiza cu mamele care-si pierdusera copiii.
Este o exprimare poetica care vrea sa sublinieze tristetea si jalea care a cuprins aceea zona in urma uciderii pruncilor.

Eu as zice sa nu adaugi la Scriptura. Daca aminteste doar de plansul Rahelei, inseamna ca doar Rahela plangea, nu si Leea, care ar fi fost mult mai indreptatita sa-si planga copiii.
Dar apropo de Rahela, mai este o ”ciudatenie” in Biblie, cand vine vorba de visul lui Iosif cu soarele, luna si cele unsprezece stele care i se inchinau. Pentru ca, daca erau unsprezece stele cand a avut visul, inseamna ca fratele lui mai mic, Beniamin, fusese nascut. Si se stie ca Rahela a murit la nasterea lui Beniamin. Si atunci cum se putea inchina ”luna”, care era Rahela, lui Iosif, daca ea era moarta deja, cand a avut Iosif visul?
Doar daca... Rahela era inca vie! Si Leea era moarta si de aceea doar Rahela plangea si Leea nu. Ca mortii nu mai pot sa planga.

Edited by Dorel666, 29 December 2019 - 15:34.


#10
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Iarta-ma ca ti-am răspuns.
Nu am vrut sa te supar, sincer.
Eu chiar am crezut ca ai o nelamurire.
Inca o data, scuze!

#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2019 - 15:42, said:

Iarta-ma ca ti-am răspuns.
Nu am vrut sa te supar, sincer.
Eu chiar am crezut ca ai o nelamurire.
Inca o data, scuze!

Este ca si cum ai zice ”iarta-am ca te-am operat, desi nu ma pricepeam”...
Numai ca eu nu m-am suparat si chiar mi-a folosit raspunsul dumitale. Deci, de ce te-ai suparat dumneata?!
Da, chiar aveam si am o nelamurire si citind raspunsul dumitale chiar a inceput sa se faca lumina. Chiar daca ai dat un raspuns ”gresit”.
Pentru ca am inteles ca, in momentul uciderii pruncilor, Rahela inca mai era vie si inca putea sa planga, iar Leea era in Locuinta Mortilor si nici macar nu stia ce se mai intampla cu copiii ei. Si am inteles ca, in parabola cu ”sanul lui Avraam”, Iisus vorbea de un loc real, nu se folosea de un exemplu mort, imaginar. Iar daca Avraam era viu, atunci toti cei care au mostenit fagaduinta, cu el, erau si ei vii. Adica inclusiv Isaac si Iacov. Si iata ca Iacov nu era singur, ci era si cu sotia lui, Rahela. Dar nu si cu Leea, desi cu ea s-a casatorit prima oara, ci era cu cea de care se lipise inima lui. Chiar daca a furat idolii tatalui ei si era sa-i omoare pe toti si chiar daca i-a daruit mai putini copii lui Iacov decat Leea.
Iar implicatiile acestei informatii sunt... imense. Pentru ca asa se poate explica si de ce ortodocsii, desi sunt mai pacatosi decat altii, mostenesc ”sanul lui Avraam”, iar protestantii, cu toata ”curatia” lor, raman pe dinafara. Aviz inclusiv... penticostalilor.

Si asa se explica si de ce sfintii  ortodocsi sunt vii, desi trupul, mort sau ingropat, este la vederea tuturor.

Edited by Dorel666, 29 December 2019 - 15:59.


#12
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Mai nu cred ca fix la asta s-a gandit Penticostalul, dar acuma na... asteptam sa vedem ce raspunde inapoi.

Sfinte? :D

#13
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ma bucur, frate Dorel, ca ai inteles ca Avraam, Rahela si ceilalti sfinti sunt vii.
Asta o spune si Isus: Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii, căci pentru El toţi sunt vii.

Iar ortodocsii nu-s mai pacatosi decat ceilalti crestini.
Sunt la fel de pacatosi

Edited by penticostalul, 29 December 2019 - 15:57.


#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2019 - 15:56, said:

Ma bucur, frate Dorel, ca ai inteles ca Avraam, Rahela si ceilalti sfinti sunt vii.
Asta o spune si Isus: Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii, căci pentru El toţi sunt vii.

Iar ortodocsii nu-s mai pacatosi decat ceilalti crestini.
Sunt la fel de pacatosi

Ba sunt mai pacatosi, pentru ca la ortodocsi poti sa fii oricat de tampit si criminal, o data ce ai fost botezat nimeni nu te mai da afara decat daca vrei tu neaparat si chiar si atunci, doar tu te poti da afara, Biserica  nu. Ea doar te poate da pe mana Satanei, dar afara din Biserica nu te da pentru ca nu poate si cred ca nici nu vrea. Pe cata vreme la protestanti, daca ai ”pacatuit” si persisti in pacat, ai toate sansele sa fii exclus fara drept de revenire. Da, la protestanti sunt pastrati doar ”sfintii” si pacatosii sunt dati afara cu picioare in dos.

Dar sa inteleg, frate penticostal, ca si dumneata crezi in sfintii ortodocsi si te inchini lor?

Si ai inteles ca Leea nu-si plangea copiii pentru ca ea era moarta?

Edited by Dorel666, 29 December 2019 - 16:08.


#15
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Eu am inteles, de la Isus, ca toti sunt vii.
Si am inteles, de la profet, ca Rahela plangea.

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2019 - 16:15, said:

Eu am inteles, de la Isus, ca toti sunt vii.
Si am inteles, de la profet, ca Rahela plangea.

Eu am inteles ca intelegi doar ce vrei. Pentru ca nu stiu ce ti-a spus dumitale Isus, dar  Iisus a zis ca tine cheile ”mortii” si ”locuintei mortilor”. Si ca Iisus este Dumnezeu care ”omoara si da viata”. Adica poate baga in Locuinta Mortilor si poate scoate de acolo, poate baga in tinutul Mortii si poate scoate de acolo. Adica nu toti sunt vii, ci doar cei pe care Iisus ii scoate din tinutul Mortii si din Locuinta Mortilor.
Deci, poate nu ti-ar strica sa-l lasi pe Isus si sa vii la Iisus. Adica sa te faci ortodox si sa iesi din ”Babilon” inainte sa-i vina sorocul distrugerii.

Si cum se face ca, desi recunosti ca ai inteles de la proroc ca Rahela plangea, dumneata ai afirmat ca si Leea plangea?

Edited by Dorel666, 29 December 2019 - 16:30.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 24.11.2015
De ce stai sa analizezi toate cuvintele in loc sa citesti si sa vezi ideea per ansamblu ?

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruculMagic, on 29 decembrie 2019 - 16:35, said:

De ce stai sa analizezi toate cuvintele in loc sa citesti si sa vezi ideea per ansamblu ?

Cum poti sa analizezi ideea daca nu cunosti cuvintele? Dumneata asa faci? Analizezi texte fara sa cunosti fiecare cuvant in parte?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate