Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

Sfat achizitie Golf 5

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017
SALUT!

Nu de curând am luat decizia de a achiziționa un VW Golf 5, și mă gândeam la un 1.6 mpi pt ca este un motor mai simplu, vechi, nu fac nici multi km ca sa renteze un motor pe motorina si poate poate prind si unu pe gpl. Stateam zilele astea pe olx si am vazut un anunt pretul este de 3 890 si cica mi-o lasa la 3100, am primit seria de sasiu am verificat-o pe rar si am vazut ca masina este adusa in tara in septembrie din germania a inmatriculat-o omu a mers cu ea vreo 3000-4000km imi cam miroase a ceva putred ca a lasat din pret atat de mult. Cutia o fi oare dsg sau tiptronic?


https://www.olx.ro/o...pl-IDbbZnX.html

#2
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Nu are importanta ce cutie are. Fie masina este suspecta fie tipul este idiot dar tind sa cred prima varianta. Nu lasa nimeni 800 de euro telefonic fara sa ascunda defecte majore. Saracie, eu am lasat 150 de euro din cauza ca masina nu se vindea. Este greu de crezut cand incerci sa vinzi o masina cu km putini si benzinara de origine asiatica...

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
nu are atatia km, stai linistit. plus, pare un numar luat la plesneala.

Quote

142 365 km
luati-va frate Logan, nu cazane nemtesti violate si aduse de samsari. are masina aia real aproape 300k km.

#4
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 19.07.2005
Mai bine un cazan decat un sicriu de Logan care are 3 stele la impact frontal.

#5
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
La km reali poti adauga lejer inca vreo 300.000, faptul ca a scazut din start 800 de euro arata ca pretul e umflat bine, masina este din 2006, valoreaza poate 2000 euro. Fugi de el ca de raie. Si mai e si urat de a trebuit sa inchid pozele dupa 10 secunde de holbat, simteam ca mi se face rau.

Edited by tabek, 28 December 2019 - 00:54.


#6
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017
Imi dau seama ca s-ar putea ca acei km sa nu fie reali. https://imgur.com/a/Wr6VMCQ km de la RAR

#7
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

 vj_Heaven, on 28 decembrie 2019 - 00:35, said:

Mai bine un cazan decat un sicriu de Logan care are 3 stele la impact frontal.
Da, mai bine un sicriu de Logan, decat Golfu asta care e si cazan si sicriu.

#8
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017
Cam pe la 3500 la ce altceva ma pot uita? Eu as vrea Logan dar sunt la mana parintilor iar ei nu vor asa ceva nu stiu de ce.

.

Edited by RobertFlorinel, 28 December 2019 - 00:57.


#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,898
  • Înscris: 29.06.2006
cred ca are si aerisire prea buna de a astupat grila de jos :)))) are airflow bun :)))

#10
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.12.2008

 vj_Heaven, on 28 decembrie 2019 - 00:35, said:

Mai bine un cazan decat un sicriu de Logan care are 3 stele la impact frontal.
Ai si tu dreptate..., dar nici "cazanele" astea nu se stie din cate bucati de alte "cazane" au fost refacute....! Initiator, vezi cand scade butelia (de obicei GPL se pune pe masini care fac multi kilometri la bani putini, la GPL trebuie sa fii atent cu uleiul, etc!) Nu Recomand! (volan sport GT, cauciucuri fata chele, discuri "mancate bine", etc....,oare in ce situatie se gaseste motorul ala, de lasa proprietarul atat de mult la pret...) Alegerea e a TA!

Edited by arisel, 28 December 2019 - 01:15.


#11
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Ce mare smecherie,masina aia face 2000€ maxim,asa ca reducerea de 800€ e praf in ochi...abereaza unii pe aici cu Logan si masini facute din bucati....o fi de la prea multa bautura de sarbatori...

#12
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.12.2008
Posted Image Corect,2000€, restul pana la 3100 pentru "caucioace, discuri, pastile si altele (lista poate fi lunga...) Esti de acord cu mine?(si nu  bautura de sarbatori ma impiedica sa vad o masina pe GPL ca are doar 142 365 km An de fabricatie 2006) Ce zici?Posted Image
Poate gresesc eu si acea masina a fost condusa de batranica prin "Jermania" doar pana la piata, cu volan sport si geamuri fumurii si alte alea, navigatie, etc!Posted Image

Edited by arisel, 28 December 2019 - 02:06.


#13
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Are 13 ani mașina. Are GPL, adică un zgârcit care făcea kilometri multi, dar n a luat diesel pt că era mai scump.
Slabe șanse de întreținere corectă.
Dacă o iei pe la 2500 e o afacere corectă.
Kilometrii nu te interesează, motoarele mpi duc peste 500.000 fără probleme.
Să mai ai 1000 de euro pregătiți ca sa o pui la punct. Dacă faci asta, e peste orice Logan.

#14
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.12.2008

 CovertTwo, on 28 decembrie 2019 - 01:57, said:

Kilometrii nu te interesează, motoarele mpi duc peste 500.000 fără probleme.
Dar nu pe GPL! Fara intretinere corecta!(uleiul si nu numai el, depinde mult de tipul motoruli, daca suporta GPL-ul fara alte probleme...,alte fluide consumabile pt. supape...!)

Edited by arisel, 28 December 2019 - 02:50.


#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Hai măi, sunt loganuri de taxi care se apropie de milion. Tot pe gpl.
El se pârțâie de colo colo cu maxim 10.000 km anual. Nu pricep de ce vrea gpl, dar fiecare cu țăcănelile lui.

#16
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Al3xandru35, on 28 decembrie 2019 - 00:31, said:

luati-va frate Logan
dric d-ala ca in accidentul lui chitoiu?

 vj_Heaven, on 28 decembrie 2019 - 00:35, said:

Mai bine un cazan decat un sicriu de Logan care are 3 stele la impact frontal.
Posted Image Posted Image

#17
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 CovertTwo, on 28 decembrie 2019 - 02:50, said:

Hai măi, sunt loganuri de taxi care se apropie de milion. Tot pe gpl.
El se pârțâie de colo colo cu maxim 10.000 km anual. Nu pricep de ce vrea gpl, dar fiecare cu țăcănelile lui.
Dar de ce nu ai vrea gpl la 10 000km anual? O instalatie scumpa landi renzo 2018 cu compatibilitate pentru motorozilarile cu injectie indirecta pe urmatorii 10 ani costa undeva la 2800 de lei. Una ieftina costa vreo 2300. Instalatia de gpl la 10 000 km anul ti-o amortizezi in primii 20 000km, asta daca nu cumv pretul benzinei sare peste 6 lei, daca sare de 6 lei se amortizeaza si mai rapid. Dupa primii 2 ani esti pe profit!

 xcit, on 28 decembrie 2019 - 00:58, said:

cred ca are si aerisire prea buna de a astupat grila de jos Posted Image))) are airflow bun Posted Image))
As fi inteles daca era diesel, la benzinar nu ii vad rostul. Dar da, este ciudat, ajuta la aerodinamica Posted Image

#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Vopseaua pare destul de ok, si e destul de la linie, din poze nu pare sa se fi pupat cu alte masini. Totusi eu nu m-as baga la cutia aia automata. Daca verifici nr. de telefon o sa vezi ca baiatul face polish auto.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate