Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cat de popular este Dart/Flutter(google language) in Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Xionz

Xionz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.02.2005
Salutare tuturor ,

De vre-o 5-6 luni urmaresc ceva tutoriale legate de limbajul de programare Dart si framework-ul Flutter. Stiu ca este un limbaj nou si in curs de dezvoltare dar din cate m-am documentat are potential destul de mare. Nu sunt un programator expert ci inca invat . Am 35 de ani si as vrea sa fac asta pe viitor. Stiu ca multi ar spune ... Ai 35 de ani e prea tarziu dar nu vreau sa accept acest lucru .

Intrebarea mea umila este : Se foloseste acest limbaj in Romania ? Am incercat sa caut pe net despre Romani care folosesc Flutter dar nu prea dau de ei.  


Eu locuiesc in China si as dori sa ma intorc acasa dar nu ma simt sigur pe mine sa lucrez intr-o companie de programare cat de mica o fi ea. Sincer imi place cum se prezinta Dart/Flutter pana acum si as dori sa continui.

Daca folosesti acest framework si limbaj , ceva sfaturi ar fi de apreciat .

Multumesc anticipat.

#2
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Popularitatea limbajelor nu prea e pe tari, dar daca vrei, un singur job pe bestjobs: https://www.bestjobs...utter&location=

E prea de nisa/experimental.

#3
Xionz

Xionz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.02.2005

 LOLkekLOL, on 27 decembrie 2019 - 13:52, said:

Popularitatea limbajelor nu prea e pe tari, dar daca vrei, un singur job pe bestjobs: https://www.bestjobs...utter&location=

E prea de nisa/experimental.

Multumesc pentru raspuns , din cate vad doar un singur job . Asa ca nu este foarte popular inca.

#4
sticksaint

sticksaint

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.04.2017
flutter e interesant, dar ca toate chestiile facute de google, poate sa fie abandonat pe neasteptate oricand, ti-as recomanda sa inveti IOS/Android development nativ si dupa sa cauti alternative. Cat despre chestia cu 35 de ani, varsta nu prea conteaza, tine doar de tine sa ajungi unde vrei.

#5
Xionz

Xionz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.02.2005

 sticksaint, on 29 decembrie 2019 - 12:16, said:

flutter e interesant, dar ca toate chestiile facute de google, poate sa fie abandonat pe neasteptate oricand, ti-as recomanda sa inveti IOS/Android development nativ si dupa sa cauti alternative. Cat despre chestia cu 35 de ani, varsta nu prea conteaza, tine doar de tine sa ajungi unde vrei.

Ma gandesc ca pentru aplicatii mai mici cred ca este destul de util si rapid . Sincer de ceva timp ma gandesc sa ma intorc acasa dar nu sunt sigur pe ce stiu. Si problema este ca imi este frica sa iau un job ca freelancer sa nu dezamagesc clientul. Voi cum ati inceput ? Cred ca mi-ar trebui cineva sa stea cu biciul pe mine sa ma pun sa invat Swift si Java si Kotlin . Din cate am citit daca inveti un limbaj oop , restul sunt mai usor de invatat. E asa sau ?

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ce stii mai exact? Ignorand Dart/Flutter

#7
Xionz

Xionz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.02.2005

 dani.user, on 30 decembrie 2019 - 12:57, said:

Ce stii mai exact? Ignorand Dart/Flutter

Html si Css la un nivel ok as spune , am invatat ceva python si acum dart. In dart ce ma chinuie acum este sqlite . Usor usor se leaga toate , dupa ce mi-ati zis voi sa invat IOS/Android m-am cam speriat putin ca acum mi-am dedicat timpul pentru Flutter si incep sa imi intre chestiile in cap.Am studiat si Json putin dar aia e pe lista de asteptare cand ii vine randul :))  . De ce imi place flutter este ca imi da o satisfactie imediata gen Html si css cand lucrezi si vezi in acelasi timp , de celalalte nu stiu foarte mult .

Edited by Xionz, 30 December 2019 - 16:32.


#8
sticksaint

sticksaint

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.04.2017
Trebuie sa incepi de undeva, tu alegi, treaba asta cu stat cu biciu si dezamagit clientul vine din nesiguranta de sine, ceea ce e f normal la inceput (poti sa suferi de impostor syndrome si dupa ani de lucrat in domeniu). Trebuie sa intelegi ca nimeni nu le stie pe toate, toti juniorii sunt nesiguri de ei (daca au cat de cat ceva in cap) si ca daca vrei o cariera in domeniu tre sa incepi de undeva. Restul e o chestiune de timp.

#9
Xionz

Xionz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.02.2005
Atunci o sa ma tin de dart/flutter pana simt ca sunt sigur pe mine . Voi incepe sa fac proiecte mici personale . Probabil alte oop vor fi mult mai simplu de inteles dupa ce voi intelege cum functioneaza logica . Multumesc mult tuturor pentru raspuns si indrumari. Va urez un an nou fericit si multa sanatate .

#10
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
In  Romania vei gasi doar joburi pe PHP related sau Java related in acest domeniu in care activezi. Orice altceva nu conteaza (nici macar la CV)

Edited by MartinAdelberg, 01 January 2020 - 14:55.


#11
sticksaint

sticksaint

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.04.2017
Martin nu stiu pe ce te bazezi cand zici asta, presupun ca nu ai mai lucrate de mult in ro? Am vazut recent lead dev cu ruby + react si destule oferte de job pe python, go si alte tehnologii mai exotice. Php in general plateste prost si destui au migrat spre alte tehnologii. Java e destul de ceruta, la fel ca si .Net (cei mai multi devi in Buc sunt .Net btw) insa exista destula cerere si pt alte tehnologii. In general cu cat sunt mai putini, cu atat sunt mai scumpi, ex Node.JS acu cativa ani.

#12
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Cauta si tu be site-uri de joburi sau pe LinkedIn daca vrei cat joburi exista in Ro legat de Flutter.
Ba din contra lucrez in Ro, ancorat extrem de bine, se cere in continuare foarte mult  Enterprise pe PHP: Laravel/Simphony,  iar in Java se cere EJB sau Spring framework + JPA.
Sunt mai multe joburi de PHP decat cele de Java EE, urmat apoi la o distanta semnificativa de ASP .NET, insa intr-o masura foarte modesta, chestia asta este valabila pt RO.

Despre frameworkul Flutter momentan exista extrem de putine  joburi pt RO si va ramane asa, daca nici o companie mare straina  nu-si externalizeaza partea de support de business care ar fi pe Flutter in RO.

Edited by MarianG, 02 January 2020 - 17:41.
off-topic


#13
sticksaint

sticksaint

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.04.2017
Cu flutter suntem de acord, am zis amandoi acelasi lucru. Sincer nu cred ca o sa prinda traction prea repede (la nivel global, nu numai in ro) si cred ca eventually o sa moara si o sa ia si mizeria aia numita Dart cu el.

Edited by MarianG, 02 January 2020 - 19:22.
off-topic


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
pentru php o sa deschideti alt topic

#15
Xionz

Xionz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.02.2005

View Poststicksaint, on 02 ianuarie 2020 - 18:25, said:

Cu flutter suntem de acord, am zis amandoi acelasi lucru. Sincer nu cred ca o sa prinda traction prea repede (la nivel global, nu numai in ro) si cred ca eventually o sa moara si o sa ia si mizeria aia numita Dart cu el.

Din pura curiozitate, zici asta pentru ca stii ca Dart nu este ok ? Sau doar ca pur si simplu daca este vorba sa o iei aproape de la inceput cu a invata o noua limba nu este prea convenabil. Nu o lua personal. Dupa cum am spus pur si simplu din curiozitate si va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pareri.

#16
sticksaint

sticksaint

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.04.2017
man nu am ce sa iau personal, intrebarea ta e legit. Nu e vorba de invatat ceva nou, dart nu e nimic cu adevarat nou. Eu sunt developer Javascript, am mai lucrat cu Java si PHP ocazional. M-am exprimat gresit, dart e un limbaj curatel care face oarecum decent ceea ce isi propune. Singura chestie ca nu mi se pare ca era nevoie de inca un limbaj pt dezvotat UI. Iar principala mea problema cu Dart a fost ca google, la fel ca alti mari ai IT-ului a incercat sa elimine Javascript pt ca chipurile e asa si pe dincolo, cand de fapt ceea ce incearca, la fel ca toti marii e sa obtina monopol asupra dezvoltarii browser based.
Ca sa concluzionez dart are o istorie tumultoasa si nu aduce nimic nou, iar probabil o sa dispara dupa ceva ani,
Parerea mea.

#17
Xionz

Xionz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.02.2005

View Poststicksaint, on 26 ianuarie 2020 - 00:13, said:

man nu am ce sa iau personal, intrebarea ta e legit. Nu e vorba de invatat ceva nou, dart nu e nimic cu adevarat nou. Eu sunt developer Javascript, am mai lucrat cu Java si PHP ocazional. M-am exprimat gresit, dart e un limbaj curatel care face oarecum decent ceea ce isi propune. Singura chestie ca nu mi se pare ca era nevoie de inca un limbaj pt dezvotat UI. Iar principala mea problema cu Dart a fost ca google, la fel ca alti mari ai IT-ului a incercat sa elimine Javascript pt ca chipurile e asa si pe dincolo, cand de fapt ceea ce incearca, la fel ca toti marii e sa obtina monopol asupra dezvoltarii browser based.
Ca sa concluzionez dart are o istorie tumultoasa si nu aduce nimic nou, iar probabil o sa dispara dupa ceva ani,
Parerea mea.


Iti multumesc pentru raspuns si inteleg total, este un limbaj imprumutat din mai multe parti.Cred ca e pur si simplu simplificat "Google style". Am tot intrebat despre flutter si dart datorita faptului ca am luat problema din alt unghi. Ma gandesc in felul urmator: dart fiind un limbaj nou , ca orice limbaj nou pe piata, nu este dezvoltat destul intrucat marile companii sa inteleaga despre ce e vorba. Unghiul din care vad eu fiind profitabil este rapiditatea si eficienta cu care se lucreaza la suport. M-a uimit faptul ca Tencent (Alibaba, Wechat, Taobao)  a adoptat acest limbaj cu toate ca Google in china este banat. Locuiesc in China de 6 ani si ma doare sufletul sa vad cum aici orice se misca este datorita unui app. Cand zic ma doare sufletul este din cauza ca ar putea fi o posibilitate sa adoptam ceva idei de la ei. Idei care la randul lor au fost furate de la Americani. Revenind la Flutter si Dart , parerea mea personala si doar personala este ca daca in ritmul in care se dezvolta si primeste popularitate, nu vad cum Google l-ar inchide. Oricum , iti multumesc mult pentru raspuns, apreciez mult gestul.

#18
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Titlul topicul tau era ca daca vii in tara iti gasesti un job cu acest framework. Ti  s-a spus ca NU.
Pentru Romania daca vrei sa lucrezi ca job de programator trebuie sa dovedesti ca ai experienta bogata in alte limbaje si tehnologii care nu au nici o treaba
cu ce stii tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate