Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Fuga de la accident

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
61 răspunsuri în acest subiect

#37
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 danvlas, on 17 decembrie 2019 - 13:53, said:

Cred ca deja stii de ce voi prefera sa te ignor...

Pfoai, mi-ai stricat ziua acum. Nici nu stiu daca mai pot dormi la noapte.
Drum bun!

Editat de antiqque, 17 decembrie 2019 - 13:55.


#38
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.042
  • Înscris: 29.05.2006
Știi ce mișto e să nu te duci la poliție și apoi să constați că el s-a dus și astfel stai 30 zile pe bară?

#39
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Toata lumea cu sfaturi .Cand este un eveniment rutier cel mai bine ,faceti amiabila  sau un schimb de nr de telefon  si fara politie ,nu conteaza cine e vinovat ,asigurarea  face propria investigatie .De obicei cand se doreste ca  sa fie cineva pieton ,hai la politie .Din punctul meu cu totii gresim ,ai nr de masina ,legislatia ar trebui sa permita reclami la asigurator ,ei il cauta, stabiliti vinovatia si fiecare este linistit ,  nimeni cu permis suspendat cum a patit persoana din ce a scris mai sus .Gandim egoist.Este o parere personala si fara multe complicatii.
Dar noi suntem cineva ......hai la politie si cand unul ramane pieton ,suntem bucurosi ca am scapat ,dar cand suntem noi.......pietoni .....vai ce am facut.
Sfat >mergi la politie vb cu agentul ,lasa nr masinii si telefonul tau  nu faci nici o declaratie.Daca e ceva sa reclame el ,vorbiti si faceti o amiabila va descrieti cum s-a intamplat ,daca nu ai o fapta buna  de sarbatori nu ai lasat pe cineva fara permis si cand vei fi vinovat candva poate vei dori  sa fie la fel.
O zi faina .

#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Care dintre sensurile cuvantului "amiabil" e compatibil cu urletele?

#41
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Sa-i dea careva una dupa cap astuia, i s-a agatat caseta la cuvantul "amiabil"  Posted Image

#42
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.965
  • Înscris: 13.07.2011
Eu as merge la politie din 2 motive:

1) ca sa te asiguri tu ca idiotul ala nu face acelasi lucru si se duce la politie si spune ca tu ai fost cel care a intrat in el,
2) ca sa se invete minte.

Mie un idiot pe scuter mi-a dat oglinda jos, s-a oprit, s-a uitat la mine a vazut oglinda si a fugit printre masini. Noroc ca am retinut numarul si aveam si martor in masina. La politie nu a recunoscut faptul ca el a fost, de l-am tinut 1 an de zile prin procese pana mi-a platit si oglinda si daune morale si procesul.

#43
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015

 robylup, on 17 decembrie 2019 - 12:20, said:

Ok, vad ca lumea spune sa o lasi asa, eu unul nu as lasa-o, de fapt n-am lasat-o niciodata. De 3 ori am patit ceva similar, de 3 ori am fost la politie si am declarat. Nu ca sa ii fac rau aluia, ci pt ca si ala poate sa mearga la politie sa zica ca eu i-am rupt oglinda. Ca sa nu mai spun, ca unul dintre ei, nu avea rca valabil, numere rosii expirate si permisul suspendat pt accident.
De fiecare data am pierdut maxim 30 min pe ceas, declaratie scrisa si atat.

Da, e bine sa se protejeze prin declarare, dar mai multe nu stiu ce poate face util. Oglinda lui ramane zgariata, politia merge la nene acasa (despre care nu stim nimic), doar ca al nostru coleg a inceput sa tipe la el. Iti dai seama ca poate iesi sifonat el (colegul) din asta, nu? Nu stim cum reactineaza si poate declara ca a fost amenintat si mai stiu eu ce.

E caz extrem ce am enuntat la punctul 2 (ca respectivul schimba oglinda din dezmembrari, sa se vada uzura, si nu se mai vede nimic), dar, daca are sange in instalatie, s-ar putea sa o faca  mai rau, sa mearga la politie si sa zica ca a fost agresat in trafic (are oglinda rupta...) si de aici alte belele.

Din punctul meu de vedere, face cum considera.

#44
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.130
  • Înscris: 30.04.2017
Mergi la politie completezi declaratia si specifici ca nu ai pretentii la despagubiri. Toata lumea e fericita.

#45
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

 Cristiann70, on 17 decembrie 2019 - 13:58, said:

Toata lumea cu sfaturi .Cand este un eveniment rutier cel mai bine ,faceti amiabila  sau un schimb de nr de telefon  si fara politie ,nu conteaza cine e vinovat ,asigurarea  face propria investigatie .De obicei cand se doreste ca  sa fie cineva pieton ,hai la politie .Din punctul meu cu totii gresim ,ai nr de masina ,legislatia ar trebui sa permita reclami la asigurator ,ei il cauta, stabiliti vinovatia si fiecare este linistit ,  nimeni cu permis suspendat cum a patit persoana din ce a scris mai sus .Gandim egoist.Este o parere personala si fara multe complicatii.
Dar noi suntem cineva ......hai la politie si cand unul ramane pieton ,suntem bucurosi ca am scapat ,dar cand suntem noi.......pietoni .....vai ce am facut.
Sfat >mergi la politie vb cu agentul ,lasa nr masinii si telefonul tau  nu faci nici o declaratie.Daca e ceva sa reclame el ,vorbiti si faceti o amiabila va descrieti cum s-a intamplat ,daca nu ai o fapta buna  de sarbatori nu ai lasat pe cineva fara permis si cand vei fi vinovat candva poate vei dori  sa fie la fel.
O zi faina .
Si sa vezi ce frumos e cu amiabila, cand constatatorul te scoate din nevinovat, vinovat. Ca astia judeca dupa legi numai de ei stiute, astfel incat sa nu plateasca .

#46
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
In principiu, daca esti atent ce bife se pun pe formularul ala, n-ar trebui sa se intample. Nu neg ca ar fi si asiguratori care incearca sa nu plateasca, dar mie personal nu mi s-a intamplat in patru dosare de dauna. Nici unul dintre asiguratori (inclusiv Euroins) nu m-a purtat cu vorba, de fiecare data s-a rezolvat in timp rezonabil.
LE. Asta e unul dintre motivele pentru care anul asta nu am mai platit optiunea RCA de decontare directa.

Editat de danvlas, 17 decembrie 2019 - 14:43.


#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.534
  • Înscris: 01.12.2001
Ăla nu era obligat să oprească.
Are timp 24 ore sa declare la politie accidentul.
Daca el merge și tu nu: ramai pieton 30 zile.

#48
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

 danvlas, on 17 decembrie 2019 - 14:42, said:

In principiu, daca esti atent ce bife se pun pe formularul ala, n-ar trebui sa se intample. Nu neg ca ar fi si asiguratori care incearca sa nu plateasca, dar mie personal nu mi s-a intamplat in patru dosare de dauna. Nici unul dintre asiguratori (inclusiv Euroins) nu m-a purtat cu vorba, de fiecare data s-a rezolvat in timp rezonabil.
LE. Asta e unul dintre motivele pentru care anul asta nu am mai platit optiunea RCA de decontare directa.

Poti bifa ce casute vrei, vina o stabileste constatatorul. Inainte asa era, pe amiabila erau 2 rubrici distincte, una ptr cel vinovat si cealalta pentru pagubit, acum formularul ala are 2 rubrici identice, in care fiecare isi sustine punctul de vedere si face desenul.

#49
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu il stiu asa: https://www.servicea...tarea-prin-rca/

Schita e comuna pentru ambii, unul completeaza bifele din stanga, celalalt pe cele din dreapta, apoi semneaza, isi impart exemplarele si cel care se considera pagubit se duce la asiguratorul celuilalt.
S-a schimbat ceva?

#50
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009
@danvlas nu s-a schimbat nimic, in august am avut incident, e exact cum o stii si tu.

#51
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

 danvlas, on 17 decembrie 2019 - 15:11, said:

Eu il stiu asa: https://www.servicea...tarea-prin-rca/

Schita e comuna pentru ambii, unul completeaza bifele din stanga, celalalt pe cele din dreapta, apoi semneaza, isi impart exemplarele si cel care se considera pagubit se duce la asiguratorul celuilalt.
S-a schimbat ceva?

Din pacate nu s-a schimbat nimic, vina o stabileste constatatorul. Si din cate stiu trebuie sa se prezinte ambii soferi la constatare.

#52
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Atunci nu vad cum ar putea constatatorul sa ignore bifele si sa refuze despagubirea. Refuzul ar trebui justificat printr-un articol din OUG sau din regulament.
In cazul de fata, vinovatul ar bifa casuta 9 sau 15 , iar initiatorul nu ar bifa nimic (in afara de stabilirea pozitiei de la 1 sau 2).

As vrea sa vad un exemplu de refuz de plata, impreuna cu formularul respectiv completat. Pana atunci, raman la parerea ca formularul a fost completat gresit de nevinovat. Sau acesta nu a observat o "smecherie" vinovatului. Sunt dispus sa-mi schimb parerea cu conditia sa vad un caz concret, nu auzit de la un prieten.

Editat de danvlas, 17 decembrie 2019 - 15:30.


#53
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.683
  • Înscris: 29.12.2016
Si eu stiam ca trebuie sa existe un vinovat in amiabila, am avut 3 amiabile in 3 saptamani in 2017, toti si-au recunoscut vina dand si o declaratie in acest sens, ca sa nu mai vina si ei la expertiza asiguratorului. In toate cele 3 cazuri eu eram oprit. Daca e culpa comuna asta poate decide numai politia.

Editat de 2Unlimited, 17 decembrie 2019 - 15:42.


#54
AlexM0

AlexM0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 17.12.2019
Dupa ce am stat si am gandit toata situatiunea, am hotarat sa nu merg la politie, din cateva motive: 1) Oglinda mea nu se cunoaste ca e lovita (in caz ca merge el).
2) Masina lui cel mai probabil este de la firma (logan van). Ii zice sefului ca asa a gasit-o in parcare si cam aia e.
3) Vine Craciunul si chiar nu vreau sa stric sarbatorile cuiva, oricat de vinovat ar fi.

Poate nu va fi cea mai inteleapta alegere, dar asta am hotarat. Multumesc pentru opinii si ajutor, numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate