Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Fuga de la accident

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View PostEMPP, on 17 decembrie 2019 - 12:32, said:

poate era  ,,parcat,, pe carosabil și rămâne și fără carnet DAR cu oglinda întreagă
De ce sa ramana fara carnet, daca declara accidentul in cele 24 h de la producerea lui ?

#20
AlexM0

AlexM0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2019

View Postdanvlas, on 17 decembrie 2019 - 12:33, said:


Daca semeni cu Zmarandescu, eu zic ca ala a facut bine ca s-a evaporat. Vezi ca s-ar putea sa fie deja la Politie, daca are oglinda rupta. Prefera sa plateasca amenda decat sa manance bataie. Si eu as face la fel.

Asta cred ca e o problema la mine. Nu am avut deloc intentia sa il sperii, ma gandeam ca poate nu si-a dat seama pe moment ce a facut.

Eram parcat pe carosabil, dar intr-un loc permis, unde las masina in fiecare zi. Nu am avut probleme niciodata, parcheaza multi acolo, chiar am vazut si echipaje de politie oprite acolo.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Invatati de asemenea sa opriti in locurile unde nu stanjeniti circulatia. Data viitoare poate trece un camion si iti ia la pila juma de masina Posted Image
Si daca ai noroc poate nu are nici asigurare...

Edited by MembruAnonim, 17 December 2019 - 12:44.


#22
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postldpe, on 17 decembrie 2019 - 12:13, said:

Prosta , este un om care nu-si asuma gresala si repercursiunile, data viitoare poate fi un copil sau un om , il da de pamant si pleaca ca "stie el ca nu se intampla nimic " .
Fuga de la locul accidentului este mai grava decat dauna in lege !
Problema mare e ca pierzi o tona de vreme ... e o birocratie la politie de trebuie sa iei calmante , vin 4 politai si la fiecare trebuie sa le explici acelasi lucru, de la al doilea te ia cu nervi , dupa dai si scrie .
Te decizi si faci cum crezi, dauna nu ai, mai mult sperietura.

Fuga de la locul accidentului nu exista daca nu sunt victime.
La politie nu pierzi o tona de vreme, dai o declaratie si aia e. Eu am facut asta in calitate de vinovat si tot nu a durat mult.
M-au sunat peste cateva ore cand s-a prezentat si celalalt sofer si am facut amiabila, din nou nimic complicat.

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Amiabila? Dupa ce initiatorul a bagat groaza in el? Nu prea cred...

#24
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 19.07.2005
Eu m-as duce la politie, nu de alta dar sa nu se duca celalalt si sa reclame contrariul, ca tu i-ai dat peste oglinda si distrus oglinda.

Edited by vj_Heaven, 17 December 2019 - 12:52.


#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nimic nu justifica renuntarea la urmarire. Dar poate va place sa va gasiti masinile ciobite prin parcari

#26
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postxcit, on 17 decembrie 2019 - 12:27, said:

fix cu oglinda am patit eu, am trecut pe langa una care vorbea la tel si s-a oprit in mijlocul drumului, nu aveam viteza deloc, cu treapta intai am trecut usurel pe langa ea, dar nefiind spatiu i-am sters oglinda, am oprit si i-am zis ce facem...si mi-a facut semn din mana sa ii dau drumu....am plecat, dupa 10 zile primesc invitatie la politie pt accident, masina ei era lovita pe toata partea stanga si a zis ca eu am lovit-o si am fugit....indiferent cate explicatii si masuratori la urme, nu se potriveau, dar mi-au luat permisul 30 de zile pentru neprezentare. Sfatul meu e sa te duci
nu inteleg de ce ti-au luat permisul daca urmele nu se potriveau.
asa oricine poate sa reclame la politie pe absolut oricine fara sa fi avut vreun incident si al doilea ramane fara permis absolut degeaba.

#27
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Deci sa inteleg ca am comis-o cand acum ceva ani a dat unul cu spatele direct in portiera mea stanga spate. Am sunat la call center unde avea RCA vinovatul. Mi s-a spus sa am amiabila si apoi sa deschid pe site-ul de asigurari RCA un dosar de daune. A doua zi m-a sunat o operatoare si m-a programat la constatatare la sediul de la asigurari si gata. Mi s-a spus ca nu e nevoie sa anunt la Politie daca au rezultat numai pagube materiale si avem amiabila si un vinovat care si-a recunoscut isprava.

Edited by misu183, 17 December 2019 - 13:00.


#28
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,588
  • Înscris: 27.09.2006
Nu ai comis-o ... am pus in postul #15 citat din codul rutier, si scrie acolo clar ca NU trebuie declarat accidentul la politie in caz ca se face amiabila.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Prea simplu, niste urlete, batai, urmariri in trafic nu erau mai interesante?

View Postmisu183, on 17 decembrie 2019 - 12:59, said:

Deci sa inteleg ca am comis-o cand acum ceva ani a dat unul cu spatele direct in portiera mea stanga spate. Am sunat la call center unde avea RCA vinovatul. Mi s-a spus sa am amiabila si apoi sa deschid pe site-ul de asigurari RCA un dosar de daune. A doua zi m-a sunat o operatoare si m-a programat la constatatare la sediul de la asigurari si gata. Mi s-a spus ca nu e nevoie sa anunt la Politie daca au rezultat numai pagube materiale si avem amiabila si un vinovat care si-a recunoscut isprava.


#30
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Si de ce ai comis-o? Amiabila nu inseamna ca cineva si-a recunoscut vina.

La accident cu pagube minore fara victime ai 2 variante. Ori faci amiabila (daca si celalalt e de acord sau are RCA) ori te duci la politie.
E optiunea ta cum vrei sa procedezi.

#31
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postdanvlas, on 17 decembrie 2019 - 12:47, said:

Amiabila? Dupa ce initiatorul a bagat groaza in el? Nu prea cred...

Am zis eu sa faca amiabila?

View Postmisu183, on 17 decembrie 2019 - 12:59, said:

Deci sa inteleg ca am comis-o cand acum ceva ani a dat unul cu spatele direct in portiera mea stanga spate.
Mi s-a spus ca nu e nevoie sa anunt la Politie daca au rezultat numai pagube materiale si avem amiabila si un vinovat care si-a recunoscut isprava.

Nu ai gresit cu nimic, la Politie mergi daca nu ai cu cine sa faci amiabila ( a plecat, nu vrea, etc ).
Eu am ajuns atunci la Polite pentru ca desi eram vinovat si i-am spus celuilalt sa opreasca pentru ca l-am lovit a zis "Oricum tu esti vinovat" si a plecat.

#32
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postantiqque, on 17 decembrie 2019 - 13:06, said:

Am zis eu sa faca amiabila?
Nu, ai zis asa:
"M-au sunat peste cateva ore cand s-a prezentat si celalalt sofer si am facut amiabila, din nou nimic complicat." , ceea ce suna a invitatie la amiabila. Iar eu mi-am exprimat indoiala ca cineva ar mai sta la discutii cu unul agresiv verbal sau fizic.

#33
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006

View Postrex, on 17 decembrie 2019 - 12:58, said:

nu inteleg de ce ti-au luat permisul daca urmele nu se potriveau.
asa oricine poate sa reclame la politie pe absolut oricine fara sa fi avut vreun incident si al doilea ramane fara permis absolut degeaba.
a avut blat nemernica, sunt convins, ea nici n-a venit sa confruntam urmele, declaratiile, culorile, etc, ala a fost croit pe mine si mi-a zis clar, dovada 14 zile dupa care sa contest in instanta....am preferat sa nu ma lungesc si sa treaca mai repede ca eram si in concediu, nu aveam nevoie de masina dupa cele 14 zile, dar mi-a fost invatatura de minte

Edited by xcit, 17 December 2019 - 13:42.


#34
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postdanvlas, on 17 decembrie 2019 - 13:29, said:

Nu, ai zis asa:
"M-au sunat peste cateva ore cand s-a prezentat si celalalt sofer si am facut amiabila, din nou nimic complicat." , ceea ce suna a invitatie la amiabila. Iar eu mi-am exprimat indoiala ca cineva ar mai sta la discutii cu unul agresiv verbal sau fizic.

Asa, si unde am invitat eu pe cineva sa faca amiabila? Si unde am zis ca cel cu care am facut eu atunci era agresiv verbal sau fizic?
Eu am dat un exemplu pentru ca vad ca sunt multi carora le e frica de ce se intampla cand ajungi la politie, atat.
Nu inteleg deloc de ce insisti cu tampenia asta..

Edited by antiqque, 17 December 2019 - 13:47.


#35
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cred ca deja stii de ce voi prefera sa te ignor...

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015
Mergi la politie si incepi cu asta:

View PostAlexM0, on 17 decembrie 2019 - 11:20, said:

Dadea sa se opreasca, dar fix atunci am iesit si am urlat la el, moment in care a fugit


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate