Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Doua placi video in acelasi timp

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salutare, am si eu niste nelamuriri, sper sa nu supere pe nimeni. Am un calculator cu o placa de baza AsRock G41C- S, care are o placa video integrata, un Intel gma 4500 si mai am o placa PCI Express Asus R7 200 Series, as dori sa pun un monitor prin HDMI pe placa Asus si unul cu VGA pe placa onboard (integrata), se poate ca ambele sa functioneze? Este indicat sa fie instalate ambele placi? Maresc performantele calculatorului sau le scad? Este mai bine sa las instalata doar cea de la Asus si sa dezinstalez pe cea de la Intel? Cum este mai bine sa le leg ca sa am mai buna performanta si sa ruleze mai bine calculatorul in jocuri, programe, filme, etc.? Multumesc

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
NU merge. Cand instalezi o placa pe PCI Express se dezactiveaza cea onboard.

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Pai ai DVI pe placa video, de ce nu folosesti?

#4
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Neata Diahim, pai nu am monitor cu DVI. Insa daca folosesc doua monitoare pe aceeasi placa, nu ii scade performanta? Normal daca sunt ambele placi, cea integrala si cea dedicata, daca sunt ambele instalate, nu merge mai bine calculatorul?:(

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
Nu știu ce performanta speri sa ai de la configurația aia, e foarte veche.

Plãcile de bazã mai noi suporta doua placi video simultan, însã pentru modelul tau va trebui sa descoperi singur daca suporta sau nu.

#6
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Cu placa de baza care duce maxim 2GB memorie poti spera sa joci ceva strategie online,fara multa grafica.
Chiar si cu placa video separata nu faci mare branza,trebuie platforma i2,sau i5 cu 8GB memorie minim.

#7
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019

 Bucifon, on 17 decembrie 2019 - 03:23, said:

NU merge. Cand instalezi o placa pe PCI Express se dezactiveaza cea onboard.
Functioneaza perfect impreuna pentru ca nu folosesc aceleasi cai de comunicare cu procesorul.
Problema e cu performantele. Nu vad ca acel integrat sa poata reda fluent un clip youtube in fhd. Poate in hd ready.

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
De unde apăreți fraților

Integrata +dedicata nu funcționează simultan

Nu mai scrieți tâmpeni.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 zzhunt, on 17 decembrie 2019 - 07:39, said:

De unde apăreți fraților
Integrata +dedicata nu funcționează simultan
Nu mai scrieți tâmpeni.
In general sau in cazul acesta particular ?!
Nu de alta, dar la mine merg exact asa lacrima: Asrock Z270 Gaming K4, intel 7700k, rx 480

 Life2Live, on 17 decembrie 2019 - 03:15, said:

Salutare

99.99% NU functioneaza.
Manual: http://asrock.pc.cdn...nual/G41C-S.pdf
Pagina 41: Primary Graphics Adapter: This allows you to select [Onboard], [PCI] or [PCI Express] as the bootgraphic adapter priority. The default value is [PCI].
Ar fi trebuit sa aiba valoare / alta optiune pentru a activa ambele placi video.
Alte placi de baza (probabil mai noi) au aceasta optiune.

Si daca ar fi functionat, nu ar fi avut nici o legatura cu performanta.
Deoarece nu sint folosite simultan ambele placi de catre un program / joc.
Ele functioneaza simultan (nu in cazul tau), dar nu sint folosite impreuna.
Pentru a creste performanta trebuie sa montezi 2 placi compatibile, in modul SLI (nvidia) sau Crossfire (AMD).
Din nou, placa ta de baza nu suporta nici unul din aceste moduri (nu are 2 sloturi PCI Express pentru 2 placi video).

 Bucifon, on 17 decembrie 2019 - 03:23, said:

NU merge. Cand instalezi o placa pe PCI Express se dezactiveaza cea onboard.

Nu neaparat.

 26092019, on 17 decembrie 2019 - 07:01, said:

Functioneaza perfect impreuna pentru ca nu folosesc aceleasi cai de comunicare cu procesorul.
Problema e cu performantele. Nu vad ca acel integrat sa poata reda fluent un clip youtube in fhd. Poate in hd ready.
In acest caz, 99.99% NU functioneaza.

Edited by trollerul_de_serviciu, 17 December 2019 - 09:48.


#10
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008
@trollerul_de_serviciu, am incercat sa citesc postarea ta, dar nu am inteles absolut nimic.
Si cred ca initiatorul a ramas cu mai multe dileme decat avea inainte sa deschita topicul asta.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai precis, care parte nu ai inteles-o ?
Cit despre initiator, hai sa vedem ce si daca mai raspunde chiar el.

#12
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
La Onboard

 Life2Live, on 17 decembrie 2019 - 04:26, said:

Neata Diahim, pai nu am monitor cu DVI. Insa daca folosesc doua monitoare pe aceeasi placa, nu ii scade performanta? Normal daca sunt ambele placi, cea integrala si cea dedicata, daca sunt ambele instalate, nu merge mai bine calculatorul?Posted Image

Era o smecherie, VirtuMVP care dupa ce o instalai iti dadea posibilitatea de a folosi si placa onboard pentru procesare. Stiu sigur ca merge la Intel 4500. Practic, daca bagi ceva demanding video teoretic intra si placa onboard in priza si ajuta pe cea de pe PCI-E.

Dar nu stiu daca merge la chipset-ul tau, eu aveam Z77 cand o foloseam. Cauta pe google.

#13
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Foloseste doar dedicata si pune un adaptor pentru VGA la una din iesiri, trebuie sa aibe mai multe.
Ca tot veni vorba, cu AMD puteai sa combini integrata cu dedicata si sa sporesti performanta. De exemplu APU A6 5400K si HD 6570 sau HD 6450. Aveai si driver facut special sa le combine.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Rămâi doar pe cea Radeon. Dacă ai diferențe între driverii WDDM apar probleme la utilizarea simultană. Dacă ai acel g41 maxim ai WDDM 1.1 (w7) iar pe acel radeon r7 mai mult ca sigur ai WDDM 2.x. Dacă bagi adrenalin edition dacă nu mă înșel îți dă WDDM 2.6. Rămâi pe acel AMD și gata, presiunea unui monitor suplimentar pe GPU-urile moderne este nesemnificativă.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Folosesti o configuratie dual display cu placa video dedicata si cablurile/adaptoarele aferente, nu fiecare monitor cu placa lui video.

Edited by spooky51, 17 December 2019 - 12:23.


#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 zzhunt, on 17 decembrie 2019 - 07:39, said:

De unde apăreți fraților

Integrata +dedicata nu funcționează simultan

Nu mai scrieți tâmpeni.

Ba da, dar nu pe generatia lui de hw. Pe Z390-ul meu, functioneaza. Am un monitor pe integrata pentru quick sync si doua pe dedicata.

#17
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 Bucifon, on 17 decembrie 2019 - 03:23, said:

NU merge. Cand instalezi o placa pe PCI Express se dezactiveaza cea onboard.
Gresit. Eu am placa dedicata si procesor video la microprocesor integrata. In sistem management apar doua placi. Pot conecta monitorul la placa dedicata sau il pot conecta la mufa de la placa de baza.
Acum nu am inteles si poate ai dreptate - are cumva placa video on board cum era la computerele din antichitate? Ca acum procesorul video este incapsulat cu microprocesorul. Daca are asa merge, daca nu, nu stiu.
In legatura cu performantele computerului, nu le scad nici nu le cresc.

#18
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salutare la toti, sunt in ceata putin. Am sa incerc sa raspund la fiecare.

 zzhunt, on 17 decembrie 2019 - 07:39, said:

De unde apăreți fraților

Integrata +dedicata nu funcționează simultan

Nu mai scrieți tâmpeni.
Salutare, uite ca functioneaza, am reusit sa las un monitor pe onboard si unul cu hdmi pe dedicata, insa apare la Radeon o eroare dar o inchizi si merge, insa in bios nu am aceasta setare, deci e clar ca nu e cea mai buna metoda.

 trollerul_de_serviciu, on 17 decembrie 2019 - 09:49, said:

In general sau in cazul acesta particular ?!
Nu de alta, dar la mine merg exact asa lacrima: Asrock Z270 Gaming K4, intel 7700k, rx 480



99.99% NU functioneaza.
Manual: http://asrock.pc.cdn...nual/G41C-S.pdf
Pagina 41: Primary Graphics Adapter: This allows you to select [Onboard], [PCI] or [PCI Express] as the bootgraphic adapter priority. The default value is [PCI].
Ar fi trebuit sa aiba valoare / alta optiune pentru a activa ambele placi video.
Alte placi de baza (probabil mai noi) au aceasta optiune.

Si daca ar fi functionat, nu ar fi avut nici o legatura cu performanta.
Deoarece nu sint folosite simultan ambele placi de catre un program / joc.
Ele functioneaza simultan (nu in cazul tau), dar nu sint folosite impreuna.
Pentru a creste performanta trebuie sa montezi 2 placi compatibile, in modul SLI (nvidia) sau Crossfire (AMD).
Din nou, placa ta de baza nu suporta nici unul din aceste moduri (nu are 2 sloturi PCI Express pentru 2 placi video).



Nu neaparat.


In acest caz, 99.99% NU functioneaza.
Crezi ca exista un mod sa le leg si la mine sa functioneze ambele?

Daca las doar cea dedicata va merge mai bine calculatorul? Este bine sa o dezinstalez pe cea onboard, driverele sale? Am citit ceva de conflicte intre drivere dar nu ma pricep. Sa mai instalez atunci drivere pentru chipset la procesor? Este un E6500. Inca o intrebare, am facut update la Radeon la driver, dar acum parca merge mai greu si in jocuri sacadeaza, sa instalez o versiune mai veche de driver? Am acum adrenaline 19.12.1. Ajuta sa fac un OC la procesor si stiti programe care pot ajuta anumite jocuri sa ruleze mai bine? Nu jocuri din prezent, pana de prin 2013, multumesc.

 Bucifon, on 17 decembrie 2019 - 11:04, said:

La Onboard

Era o smecherie, VirtuMVP care dupa ce o instalai iti dadea posibilitatea de a folosi si placa onboard pentru procesare. Stiu sigur ca merge la Intel 4500. Practic, daca bagi ceva demanding video teoretic intra si placa onboard in priza si ajuta pe cea de pe PCI-E.

Dar nu stiu daca merge la chipset-ul tau, eu aveam Z77 cand o foloseam. Cauta pe google.
Poti sa imi spui mai multe despre acest VirtuMVP? Mersi

 wolfenste, on 17 decembrie 2019 - 11:41, said:

Foloseste doar dedicata si pune un adaptor pentru VGA la una din iesiri, trebuie sa aibe mai multe.
Ca tot veni vorba, cu AMD puteai sa combini integrata cu dedicata si sa sporesti performanta. De exemplu APU A6 5400K si HD 6570 sau HD 6450. Aveai si driver facut special sa le combine.
Daca pun ambele monitoare pe placa dedicata, nu merge mai greu, nu scade performanta placii? Ajuta daca dezinstalez pe cea onboard? Crezi ca ale mele merg combinate?

 xeleron, on 17 decembrie 2019 - 11:59, said:

Rămâi doar pe cea Radeon. Dacă ai diferențe între driverii WDDM apar probleme la utilizarea simultană. Dacă ai acel g41 maxim ai WDDM 1.1 (w7) iar pe acel radeon r7 mai mult ca sigur ai WDDM 2.x. Dacă bagi adrenalin edition dacă nu mă înșel îți dă WDDM 2.6. Rămâi pe acel AMD și gata, presiunea unui monitor suplimentar pe GPU-urile moderne este nesemnificativă.
Acceasi intrebare, sa dezinstalez atunci cea onboard si driverele sale? Va merge mai bine asa? Ceva programe setari sau ajutor sa mearga mai bine calculatorul? Cat despre driverul placii Radeon, sa instalez o versiune mai veche? Dupa Adrenaline 19.12. imi merge mai greu. Si daca esti amabil sa raspunzi si la celelalte intrebari, sa nu fac dublu post.

 spooky51, on 17 decembrie 2019 - 12:23, said:

Folosesti o configuratie dual display cu placa video dedicata si cablurile/adaptoarele aferente, nu fiecare monitor cu placa lui video.
Nu scade performanta?

 Augustus1978, on 17 decembrie 2019 - 13:46, said:

Gresit. Eu am placa dedicata si procesor video la microprocesor integrata. In sistem management apar doua placi. Pot conecta monitorul la placa dedicata sau il pot conecta la mufa de la placa de baza.
Acum nu am inteles si poate ai dreptate - are cumva placa video on board cum era la computerele din antichitate? Ca acum procesorul video este incapsulat cu microprocesorul. Daca are asa merge, daca nu, nu stiu.
In legatura cu performantele computerului, nu le scad nici nu le cresc.
Salutare, am scris mai sus ce procesor si ce placa de baza am :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate