Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 

Miros in baie de servici de la fosa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Calypsso, on 17 decembrie 2019 - 16:27, said:


Ne-am mutat acuma o luna de zile, și suntem 2 persoane.
Nu este mult de cand o folositi, canalizarea. Baga bioactivator in toate scurgerile si foloseste putin apa.

#38
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Nu e deloc mult, da na, fosa aia e mai mult tip “butoi” mu am
Desfcut-o niciodat sa vd nuntru, mi fac mine curaj și o desfac, dac tre sa o vitanjez din luna in luna e nasol.
As putea pune o chestie Dinastia pentru fosa, credeți ca ajuta ? Mi sa nu se nfunde cu fecale... :)) dac e unu mai gros nu mai trece :))

Attached Files


Edited by Calypsso, 17 December 2019 - 17:15.


#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

 Calypsso, on 16 decembrie 2019 - 22:34, said:

mirosu mie mi se pare ca vine de sub chiuveta.
Da, nu prea imi place in prima poza acolo, nu e nicio garantie ca e etans. De regula se pune pvc cu garnituri si ala nu mai scapa orice ar fi. Sifonul poate fi mai mic.

#40
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

 cata, on 17 decembrie 2019 - 16:03, said:

Inainte de fosa poti sa montezi asa ceva. Mai poti sa pui bioactivator, nu stiu ce ai folosit, in toate scurgerile din casa, inclusiv rigola.
De cand locuiesti acolo si cate persoane?

Nu recomand montajul unei garzi de apa pe teava principala de scurgere, nu va rezolva decat partial problema, mirosul nu este doar in fosa, ci si pe conductele de scurgere.
Aerisirea la capatul fiecarei coloane rezolva aceasta problema definitiv, pentru ca nu permite vidarea conductelor si golirea garzilor de apa.

 Calypsso, on 17 decembrie 2019 - 16:27, said:

Ea nu s-a ĂŽnclinat pe parcurs, așa a fost montata, așa a fost pusă, sa va spun pe scurt casa asta a fost luată sub prețul Pitei aici, in sensu ca a fost cumpărat la semi cheie, mai trebuia ușile, gresia, parchet etc, in rest fosa, instalația, ĂŽncălzire pardoseala curent, gaz etc erau deja, nu am cum sa știu cum a fost Montană fosa nu am fost acolo știu doar cum arată și ca este un imhoff 5, repet, avea o intrare și o ieșire pe partea cealaltă cu o țeava gri care mergea im jos,
Și era găurită, aprox 1 metru.
Oricum va mulțumesc de sfaturi in mare nu am
Ce sa fac decât sa caut pe cineva sa mi-o facă calumea. P
Ne-am mutat acuma o luna de zile, și suntem 2 persoane.

Bun, eu as sapa in partea unde este teava aia gaurita. Au inlocuit drenul cu o teava gaurita. Apoi as face santuri si as monta dren corect, macar 10 metri de dren sau as pune tunel de percolare daca nu ai loc de dren.
Sapand pe langa ea vezi si cum a fost montata fosa, iar daca e montata prost, se poate sapa de jur imprejur, o vidanjezi, ii corectezi pozitia si o fixezi in partea inferioara in sapa de beton. Foarte important, fosele astea nu trebuie sa ramana fara apa in ele niciodata, dupa vidanjare se umplu cu apa.

Insa corectarea pozitiei fosei, montarea de dren sau tunel de percolare si bioactivatorii nu-ti vor rezolva problema cu mirosul, ci doar vor asigura ca fosa va functiona corect si o vei vidanja mai rar. Pentru miros trebuie ventilatia la capatul retelei de canalizare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate