Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Miros in baie de servici de la fosa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009

 cata, on 17 decembrie 2019 - 09:24, said:

Eu am golit fosa acum 1 an si am uitat sa pun bioactivator, nu iti spun cum mirosea in baie dupa cateva zile. Am pus bioactivatorul si problema s-a rezolvat, mentionez ca am si aerisire la fosa.
La cât timp Golești fosa?

#20
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Calypsso, on 17 decembrie 2019 - 11:03, said:

La cât timp Golești fosa?
Maxim 2 ani, fosa este pentru 4-6 persoane si suntem doar 2 persoane. Este montata de 4 ani si pana acum nicio problema, tot ce tine de fosa a fost montat de mine cu simt de raspunderePosted Image .

Edited by cata, 17 December 2019 - 11:31.


#21
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Ce tip de fosa ai, ecologică? Drenajul cum l-ai făcut ? Sau ce ai făcut la ea mai exact

#22
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Ia-o asa:
1. Activatori in fosa, pusi asa cum scrie pe prospect.
2. Schimba toata matzocaria aia de sub chiuveta cu un sifon ca lumea si verifica ca in perete unde se conecteaza in reteaua de canalizare sa fie etansat corect.
3. Daca nu ai ventilatie la capatul fiecarei retele de canalizare (inteleg ca ai casa cu etaj), vei avea probleme in continuare, pentru ca ori de cate ori coloana principala de scurgere se umple cu apa (si cel mai frecvent se intampla cand tragi apa la WC), pe coloana se produce vid (ea fiind astupata la un capat, iar celalat capat fiind in fosa), iar aceasta depresiune trage apa din sifoane, lasand cale libera sa treaca mirosul catre casa....

Edited by MirceaDWC, 17 December 2019 - 13:30.


#23
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Tu zici sa fac o aerisire la fosa ? Adică sa fac o gaura la lângă capac trag o trava și sa o scot la suprafața ? Crezi ca ar mai diminua problema?

#24
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Nu. Aerisirea la fosa te ajuta doar sa nu ai acumulare de gaze in fosa. In capatul fiecarei coloane de canalizare trebuie sa ai o teava care iese afara si pe unde canalizarea poate trage aer, ca atunci cand se scurge apa sa nu se faca depresiune in conducta. In mod normal trebuiau prevazute din constructie, si pe ele nu iese miros, rolul lor fiind de a permite aerului sa intre in coloana.
Uite ca aici

Edited by MirceaDWC, 17 December 2019 - 14:04.


#25
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Calypsso, on 17 decembrie 2019 - 13:02, said:

Ce tip de fosa ai, ecologică? Drenajul cum l-ai făcut ? Sau ce ai făcut la ea mai exact
M-am inspirat de aici, am chiar fosa respectiva.

#26
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Eu nu am așa ceva, la mine exista țeava de canalizare evident care iese din casa și intra in fosa, și pe partea cealaltă la fosa iese altceva o țeava ce merge in jos, paralel cu fosa aprox 1 metru. Atât

#27
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Calypsso, on 17 decembrie 2019 - 15:09, said:

Eu nu am așa ceva, la mine exista țeava de canalizare evident care iese din casa și intra in fosa, și pe partea cealaltă la fosa iese altceva o țeava ce merge in jos, paralel cu fosa aprox 1 metru. Atât
Pai nu este fosa, este doar un butoi. Ar trebui sa faci drenul cum trebuie. Urmeaza schema pusa de @romulus69ro.
Nu are dren, si atunci...

Edited by cata, 17 December 2019 - 15:18.


#28
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Aia zic și eu, este doar un butoi, practic eu ce ar trebuie sa fac acuma, sa sap din nou, sa scot fosa, sa ii fac un drenaj de 2,3 metri, iar aerisirea aia ce zici tu unde iese? Pe acoperiș?
Sau spune-mi te rog pas cu pas ce ar trebui făcut sa fie Ok

#29
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Calypsso, on 17 decembrie 2019 - 15:23, said:

Aia zic și eu, este doar un butoi, practic eu ce ar trebuie sa fac acuma, sa sap din nou, sa scot fosa, sa ii fac un drenaj de 2,3 metri, iar aerisirea aia ce zici tu unde iese? Pe acoperiș?
Sau spune-mi te rog pas cu pas ce ar trebui făcut sa fie Ok
In primul rand, daca nu poti sa refaci drenul, pui bioactivatori. Dupa asta verifici panta de la iesirea canalizari din casa pana la fosa si planeitatea fosei. Fosa trebuie sa fie dreapta si sa aiba sub ea si in jurul ei nisip. Poti sa dai drumul in casa la 1-2 robineti si verifici debitul pana in fosa.
Dupa asta ar trebui sa sapi un sant lung de 15 metri si lat de 60-65 cm pentru dren. Adancimea am dat-o in functie de nivelul scurgeri fosei.

Edited by cata, 17 December 2019 - 15:46.


#30
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Drenul se poate face, problema e de spațiu, ca fosa este aproape oarecum de gardul din fata, aprox 6,7 m pana la gard, nu am unde sa ma duc mai departe, probabil sa faci un șant șerpuit nu cred ca e Ok, am sa cumpăr azi un bioactivator și arunc acolo, am citit ce mi-ai dat, și aerisirea aia pe acoperire cred ca acuma e cam greu sa faci una, când totul e gata, când eu mai ales, am mai toate țevaraile in perete, wc-urile încastrate in perete (suspendate ) sa spargi oară e nasol.
Iar fosa in timp sa înclinat ușor spre parte stânga, depinde cum te uiți la ea. Ca și funcționare merge foarte bine, inafara de miros...
in fine, am sa caut un meșter in domeniu și reiau procedeul de la început Și văd ce iese.
Am o poza mai vechie unde se vede fosa...

Attached Files


Edited by Calypsso, 17 December 2019 - 15:49.


#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cel mai probabil sifonul de la rigola nu e cu garda hidraulica ci gravitational sau altul similar, fara garda.

#32
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Drenul nu are nimic daca-i serpuit.
Din ce spui este posibil sa trebuiasca sa scoti fosa. Daca fosa este inclinata inseamna ca nu are nisip pus langa si sub ea, si daca are este spalat de ce iese pe teava de evacuare.

Edited by cata, 17 December 2019 - 15:50.


#33
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009

 underb, on 17 decembrie 2019 - 15:48, said:

Cel mai probabil sifonul de la rigola nu e cu garda hidraulica ci gravitational sau altul similar, fara garda.
Am astupat gaura de la rigola și tot vine miros, nu e de acolo. ĂŽncă nu știu de unde este...

Fosa a fost înclinată de la bun început, nu au pus-o și la Boloboc îți dai seama.

Edited by Calypsso, 17 December 2019 - 15:54.


#34
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

 Calypsso, on 17 decembrie 2019 - 15:09, said:

Eu nu am așa ceva, la mine exista țeava de canalizare evident care iese din casa și intra in fosa, și pe partea cealaltă la fosa iese altceva o țeava ce merge in jos, paralel cu fosa aprox 1 metru. Atât
Teava aia care iese din fosa nu se continua cu un dren cumva?

 Calypsso, on 17 decembrie 2019 - 15:46, said:

Drenul se poate face, problema e de spațiu, ca fosa este aproape oarecum de gardul din fata, aprox 6,7 m pana la gard, nu am unde sa ma duc mai departe, probabil sa faci un șant șerpuit nu cred ca e Ok, am sa cumpăr azi un bioactivator și arunc acolo, am citit ce mi-ai dat, și aerisirea aia pe acoperire cred ca acuma e cam greu sa faci una, când totul e gata, când eu mai ales, am mai toate țevaraile in perete, wc-urile încastrate in perete (suspendate ) sa spargi oară e nasol.
Iar fosa in timp sa înclinat ușor spre parte stânga, depinde cum te uiți la ea. Ca și funcționare merge foarte bine, inafara de miros...
in fine, am sa caut un meșter in domeniu și reiau procedeul de la început Și văd ce iese.
Am o poza mai vechie unde se vede fosa...
Uite aici o posibila solutie, acum unde o poti monta, vezi la fata locului. teoretic trebuie la capatul superior al canalizarii:
https://racov.ro/ind...-de-canalizare/

Din pacate, chiar va trebui sa intervii la fosa aia daca s-a inclinat. Se va umple cu apa, iar cand va ploua va continua sa se incline. Va trage dupa sine si teava de canalizare, iar intr-un final nu va mai functiona cum trebuie.

#35
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Inainte de fosa poti sa montezi asa ceva. Mai poti sa pui bioactivator, nu stiu ce ai folosit, in toate scurgerile din casa, inclusiv rigola.
De cand locuiesti acolo si cate persoane?

Attached Files


Edited by cata, 17 December 2019 - 16:04.


#36
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Ea nu s-a Ă®nclinat pe parcurs, așa a fost montata, așa a fost pusă, sa va spun pe scurt casa asta a fost luată sub prețul Pitei aici, in sensu ca a fost cumpărat la semi cheie, mai trebuia ușile, gresia, parchet etc, in rest fosa, instalația, Ă®ncălzire pardoseala curent, gaz etc erau deja, nu am cum sa știu cum a fost Montană fosa nu am fost acolo știu doar cum arată și ca este un imhoff 5, repet, avea o intrare și o ieșire pe partea cealaltă cu o țeava gri care mergea im jos,
Și era găurită, aprox 1 metru.
Oricum va mulțumesc de sfaturi in mare nu am
Ce sa fac decât sa caut pe cineva sa mi-o facă calumea. P
Ne-am mutat acuma o luna de zile, și suntem 2 persoane.

Edited by Calypsso, 17 December 2019 - 16:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate