Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

iPhone 12 (zvonuri)

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
625 replies to this topic

#73
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Morala este ca se trece pe încărcare wireless și atunci nu îți mai trebuie și încărcător cu fir dacă vrei neaparat îți cumperi dacă nu îl folosești pe cel vechi sau cel de ka tableta ca îți da adaptor usbc cu lighting și asta e msi putine încărcătoare produse la nivel global și este vorba de toti producătorii de telefoane mobile și de standardul USB C .
Și la casti mi se pare normal sa renunțe eu de exemplu din 4 iPhone-uri am folosit o pereche de casti doar de vreo 15 ori in 7 ani de zile și mise pare normal ca Apple sa rămână doar cu cele fără fir.
  Este o strategie de bun simt din punct de vedere ecologic.
  Întrebarea este alta cât va scădea din prețul de vânzare al iphone lipsa acestor doua produse ?



Dacă ai încărcător in masina wireless , acasă wireless și la birou wireless nu îți mai trebuie și cu fir .

#74
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Eu am vandut iPhone 7 Plus cu castile nedesfacute. La X la fel, si acum am castile noi noute, nedesfacute. Nu stiu daca iPad Mini mi-a venit cu casti, dar daca da atunci inseamna ca sunt tot in cutie, nedesfacute. Concluziile le trageti voi. Si cu incarcatoarele la fel. Am folosit incarcatorul de la iPad pe post de fast charging, altfel ramanea tot sigilat. Cablul de la iPad este nefolosit.

#75
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Pentru cei care fac upgrade la iPhone e usor sa foloseasca accesoriile de la telefoanele precedente.
Mai nasol o sa fie pentru cei care isi cumpara un iPhone nou. Ei sunt in dezavantaj.
Totusi sper sa scada costul telefonului daca nu mai adauga si accesoriile.

#76
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
USB C cica tot n-au vrut sa-i puna..

Mai raman iphonul si tastatura apple pe lighting, si cred ca mouseul.

 connectorxp, on 11 mai 2020 - 14:02, said:

Si tototdata nu vad USB TypeC care ar inlesni nevoia de a avea atatea modele de cabluri.

Eu cam de un an refuz sa achizitionez chestii care nu-s pe USB C... si viata mi-a devenit muuult mai usoara.

Singura prostie pe altceva e tastatura de la apple.

Edited by Lex404, 01 July 2020 - 17:31.


#77
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Chestia e ca lighting mi se pare cu mult mai fiabil in timp decât ca usb c și m-a refer ca nu se rupe chestia din mijloc la mișcări aiurea mizerie și altceva știu ca Apple e scump dar nu sa gândit nimeni la chestia asta ?
  Ca și sistem lighting mi se pare cel mai bun dar in rest trebuie chestiile acestea sa fie un standard și sa fie cu o continuitate sa nu mai fie atâta risipa ca proiectarea grafica a evoluat mult fata de acum 30 de ani

#78
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Nu am auzit pe nimeni sa rupa mufa de la un device de calitate...

Si apple a bagat USB C pe Macbook/ Ipad. Deci, se poate. Doar ca nu vor sa renunte la el inca.

Si nu e vorba de pret, e vorba de comoditate. In casa am langa birou incarcatoruld e la macbook, nintendo, unul de telefon (cablu), unul de la telefon (pentru wireless), inca unul de la telefon in cazul in care am de incarcat tableta/ castile rapid in acelasi timp.

Dar cand plec undeva, iau de obicei doar incarcatorul de la mac. Ala incarca orice, e USB C, are PD.

#79
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Mda, si mufa se slabeste si stai cu grija ca nu incarca.
In doi ani am schimbat 2 cabluri la Mac.
Sunt plusuri, uniformitate, si minusuri, fiabilitate.

#80
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 25.12.2005
E un  punct slab al lui Iphone 12...Sa astept sau nu ?

#81
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Nu este un punct slab și dacă îți permiți iPhone 12 merita pt simplul fapt ca va avea modem qualcomm care este net superior celui Intel .

#82
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 Bvdan2016, on 01 iulie 2020 - 18:03, said:

Chestia e ca lighting mi se pare cu mult mai fiabil in timp decât ca usb c și m-a refer ca nu se rupe chestia din mijloc la mișcări aiurea mizerie și altceva știu ca Apple e scump dar nu sa gândit nimeni la chestia asta ?
  Ca și sistem lighting mi se pare cel mai bun dar in rest trebuie chestiile acestea sa fie un standard și sa fie cu o continuitate sa nu mai fie atâta risipa ca proiectarea grafica a evoluat mult fata de acum 30 de ani
Total de acord cu mufa lighting..mi se pare cel mai smecher conector de pe piata...dar na, au schimbat la anumite device ruri si pesemne ca vor schimba si la ip12 pentru ca sunt obligati sa o faca....

Dupa parerea mea, type c mi se pare o mizerie din punct de vedere constructiv

#83
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Dpmdv e o porcarie sa nu iti poti incarca telefonul oriunde cu orice cablu pe care il gasesti pe toate drumurile.
Sa fii nevoit sa iti cari dupa tine cablul cand poti sa imprumuti 30 de minute orice incarcator este intr-adevar muuuult mai la indemana ....not !

#84
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 SSpantzer, on 01 iulie 2020 - 21:44, said:

Dpmdv e o porcarie sa nu iti poti incarca telefonul oriunde cu orice cablu pe care il gasesti pe toate drumurile.
Sa fii nevoit sa iti cari dupa tine cablul cand poti sa imprumuti 30 de minute orice incarcator este intr-adevar muuuult mai la indemana ....not !
Da...corect...toatal adevarat.

Mi ar fi placut ca un conector de tip lighting , sa fi fost standardul, si nu cel de type c (ma refer stric la constructia lor, si nu la rata transfer, temsiune alimetare etc)....dar na....deja intram intr o alta arie...bani, brevete etc.

Edited by cuculea, 02 July 2020 - 06:34.


#85
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Type C am avut prima oara pe Lumia 950 si cablul original de incarcare si dock-ul le mai folosesc si la alte device-uri, acelasi dock functioneaza perfect si pe Macbook-urile cu TypeC si suporta pana la 1080p la 60Hz plus alte trei porturi USB.

Type C este o conexiune robusta si universala, iar fata de Lightning este disponibila oricui.

#86
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Un alt motiv pt care Apple renunța sa mai pună casti in cutie cu un iPhone nou și posibil sa renunțe la cele cu fir definitiv și sa vândă numai stocurile și sa se axeze doar pe cele wireless.
https://www.go4it.ro...liciu-19149913/

#87
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Articolul ala nu are nicio legatura cu Apple.


Apple le scoate din pachet pentru ca nu le folosea aproape nimeni, sau cel putin pietele pe care fac ei cercetari (US, CA, JP, CN, HK, UK, DE) toti au wireless.

#88
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Dar sa ceri cca 1000 de $ pe un smartphone, care nu are in cutie casti și încărcător, mi de pare cam rușinos.

#89
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Acele casti nu le foloseste nimeni si incarcatoare sunt pe toate gardurile, mai ales de iPhone (adica toata lumea are in casa cel putin 3 incarcatoare compatibile).

Waste reduction. De asta.

Eu am o cutie cu incarcatoare pe care nu le mai folosesc deloc. Acasa folosesc 4 (2 samsung, 1 macbook si 1 nintendo). In deplasare folosesc incarcatorul de la macbook pentru toate device-urile.

#90
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Ar putea sa puna un adaptor usb-c/lightning. Eu folosesc un cablu de la blackbery-ul cumparat jn 2012 cu adaptorul din cutia telefonului cumparat in 2018.
Vorba aia, am primit un cablu de asta retractabil,gen ruleta cu 3 tipuri de conectori de incarcare , inclusiv ligning de la un service acum vreo 5-6 ani cand am facut o revizie de schimb ulei de nici 200 de lei....
Treaba cu castile....cam macane, de unde stiu ei ce casti folosesc milioanele de utilizatori.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate