Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cine a scris Scriptura si cine o scrie inca

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#19
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Coranul nici nu e scris de Allah ci de slujitorul lui dar cred ca ai prins ideea.

#20
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postradurus, on 13 decembrie 2019 - 21:13, said:

Mai merita sa iau in considerare Scriptura tinand cont ca "minte" sau se contrazice? (vezi textul de la inceput si perceptia noastra ca nu e toata inspirata)

Daca o idee este sustinuta de un text, si aceasta idee intra in contradictie cu alta idee, care este sustinuta de zece texte, logic este sa ai incredere in cele zece, iar textul care le contrazice sa-l privesti cu scepticism. Nu arunci totul la gunoi.

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 13 decembrie 2019 - 23:22, said:


Poate am gresit procentul, dar toata lumea stie de parerea dumitale, ca o parte din Scriptura apartine lui Satan.



Exact: daca Coranul nu-i scris de Allah, la ce mai foloseste?
Eu am afirmat ca 66 % este inspirata de Satan . . . nu scrisa cum tu spui .
Biblia nu e scrisa nici de Satan si nici de Dumnezeu.

View Post-Daniel, on 14 decembrie 2019 - 09:32, said:

Daca o idee este sustinuta de un text, si aceasta idee intra in contradictie cu alta idee, care este sustinuta de zece texte, logic este sa ai incredere in cele zece, iar textul care le contrazice sa-l privesti cu scepticism. Nu arunci totul la gunoi.
Din acest motiv am spus ca are si inspiratii satanice.

#22
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postradurus, on 13 decembrie 2019 - 21:13, said:

Intrebarea lui Dorel este legitima pana la urma.
Daca nu tot ce e in Scriptura a fost inspirat de Dumnezeu, de unde stiu cum sa fac diferenta?
Mai merita sa iau in considerare Scriptura tinand cont ca "minte" sau se contrazice? (vezi textul de la inceput si perceptia noastra ca nu e toata inspirata)
Intrebarea lui Dorel este legitima, intr-adevar.
Dar raspunsul este simplu si clar pentru crestini: toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu.
Ea nu minte si nu se contrazice, decat in aparentă. Dumnezeu, care a insuflat-o nu minte.

Insa Biblia are un mesaj transant, care deranjeaza. Ea vorbeste impotriva pacatelor atat de dragi noua.
Iar omul care nu vrea sa se pocaiasca si sa se indrepte ci sa "bea nelegiuirea ca apa", prefera sa atace Cuvantul lui Dumnezeu.
Cu aceleasi vechi, perimate si ineficiente arme: dispret fata de invataturile ei, acuzatii in ce priveste acuratetea, autenticitatea sau credibilitatea ei. A, da, si "prorocia" ca in urmatoarea generatie nu va mai fi citita de nimeni.

Insa in pofida tuturor atacurilor, indelungi, diverse si numeroase, Biblia are aceeasi putere de transformare asupra omului credincios. Ea modeleaza spre moralitate, in fiecare generatie, milioane de oameni, prin Duhul Sfant. Aceasta este puterea lui Dumnezeu.

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postradurus, on 14 decembrie 2019 - 08:19, said:

Coranul nici nu e scris de Allah ci de slujitorul lui dar cred ca ai prins ideea.

Coranul a fost revelat lui Mahomed si Mahomed l-a transmis, mai departe, pe cale orala, recitandu-l permanent. Deci, Coranul a fost revelat pe cale orala si transmis initial tot pe cale orala. Abia mult mai tarziu a inceput sa fie si scris.
Evangheliile, insa, inca de la inceput au fost transmise in scris, chiar daca au fost revelate tot pe cale orala.

View Post-Daniel, on 14 decembrie 2019 - 09:32, said:

Daca o idee este sustinuta de un text, si aceasta idee intra in contradictie cu alta idee, care este sustinuta de zece texte, logic este sa ai incredere in cele zece, iar textul care le contrazice sa-l privesti cu scepticism. Nu arunci totul la gunoi.

Doar ca mai este si problema celui care analizeaza textul. Dar daca unul sustine o interpretare si alti zece sustin o alta interpretare, atunci privesti cu suspiciune ambele interpretari, pentru ca s-ar putea ca acel unul sa aiba dreptate si ceilalti zece sa se insele.

View Postpacopaco1967, on 14 decembrie 2019 - 09:41, said:

Eu am afirmat ca 66 % este inspirata de Satan . . . nu scrisa cum tu spui .
Biblia nu e scrisa nici de Satan si nici de Dumnezeu.


Pai, este acelasi lucru! Ori ca ar fi inspirat, ori ca ar fi scris cu mana lui, rezultatul ar fi fost exact acelasi.

#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 14 decembrie 2019 - 10:21, said:

Pai, este acelasi lucru! Ori ca ar fi inspirat, ori ca ar fi scris cu mana lui, rezultatul ar fi fost exact acelasi.
Pentru tine e acelasi lucru, pentru altii e foarte important daca e scrisa sau insuflata. Oricum, adevarul este altul decat ce tu crezi . In realitate in scriptura spune ca toata scriptura n-il inspira pe Dumnezeu, adica din scriptura intelegi si recunosti caracterul Lui. Dar nu absolut tot ce scrie in ea ne inspira despre EL. Spre exemplu scrie despre curvii, ucideri, inselatorii, razboaie, distrugeri  . . .  evident ca aceste nelegiuiri nu pot fi despre si caracterul Tatalui ceresc. In toate pasajele in care scrie ce am descris, sunt opera lui Satan. Mai nou Satana se afla la conducerea bisericilor de pe pamant, si a pus in fruntea lor cate un slujitor al sau.

#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 14 decembrie 2019 - 10:59, said:

Mai nou Satana se afla la conducerea bisericilor de pe pamant, si a pus in fruntea lor cate un slujitor al sau.
Care va va prigoni pe voi, "crestinii adevarati", ai uitat sa completezi Posted Image

Edited by penticostalul, 14 December 2019 - 13:13.


#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpenticostalul, on 14 decembrie 2019 - 13:13, said:

Care va va prigoni pe voi, "crestinii adevarati", ai uitat sa completezi Posted Image
Uneori se intampla si asta chiar si prin cine nu te astepti. Spre exemplu tu esti un prigonitor.

#27
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Da, va prigonesc pe toti ereticii.
Deocamdata nu va pot prigoni decat spunandu-va adevarul.
Dar de pe 14 mai incolo, se vor schimba vremurile. S-ar putea sa avem puteri sporite :yes:

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpenticostalul, on 14 decembrie 2019 - 13:56, said:

Da, va prigonesc pe toti ereticii.
Deocamdata nu va pot prigoni decat spunandu-va adevarul.
Dar de pe 14 mai incolo, se vor schimba vremurile. S-ar putea sa avem puteri sporite Posted Image
Ai grija ce faci cand primesti putere, ca s-ar putea sa te inspire Satana sa devii diabolic. Tine minte pe isus, el putea sa cheme o armata de ingeri si nu a facut nimic impotriva prigonitorilor sai. Tu esti prigonitor in sensul ca ataci persoana, nu ideea .

#29
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostDorel666, on 14 decembrie 2019 - 10:21, said:

Doar ca mai este si problema celui care analizeaza textul. Dar daca unul sustine o interpretare si alti zece sustin o alta interpretare, atunci privesti cu suspiciune ambele interpretari, pentru ca s-ar putea ca acel unul sa aiba dreptate si ceilalti zece sa se insele.

Cand am spus ca un text contrazice zece texte, am subinteles ca cele unsprezece texte sunt analizate de aceeasi persoana. Adica raportam toate textele la acelasi model de gandire. Doar asa putem vorbi de contradictie.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Post-Daniel, on 14 decembrie 2019 - 21:08, said:

Cand am spus ca un text contrazice zece texte, am subinteles ca cele unsprezece texte sunt analizate de aceeasi persoana. Adica raportam toate textele la acelasi model de gandire. Doar asa putem vorbi de contradictie.

Contradictie aflata, bineinteles, doar in mintea persoanei despre care vorbesti dumneata.

#31
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postpenticostalul, on 14 decembrie 2019 - 13:56, said:

de pe 14 mai incolo, se vor schimba vremurile.

ce va fi pe 14 mai?

#32
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postpenticostalul, on 14 decembrie 2019 - 09:52, said:


toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu.
Ea nu minte si nu se contrazice, decat in aparentă.

Insa Biblia are un mesaj transant, care deranjeaza. Ea vorbeste impotriva pacatelor atat de dragi noua.

Cu aceleasi vechi, perimate si ineficiente arme: dispret fata de invataturile ei, acuzatii in ce priveste acuratetea, autenticitatea sau credibilitatea ei.

, Biblia are aceeasi putere de transformare asupra omului credincios.

Nu-mi propun sa am opinii diferite fata de ale altora. Doresc, doar, sa-mi expun cateva dintre constatatile mele din lectura Bibliei.

Cele patru Evanghelii, desi abordeaza aceeasi tema, sunt diferente intre ele. Dupa cum sunt si cateva preluari ad literam de la una la alta.

Leviticul se deosebeste semnificativ fata de alte capitole ale Bibliei. Sunt asemanari cu jertfele facute maiasi!

In versetul 21 din Daniel se scrie: "Si El este Cel care schimba timpurile si ceasurile" De care ceasuri este vorba: de cel fizic sau de cel temporal(orar)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate