Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Ingradire acces auto la proprietate privata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#55
mumix83

mumix83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.08.2018

 flp014, on 12 decembrie 2019 - 15:59, said:

din poza se vede foarte clar ca nu ti-a ingradit nimeni accesul la proprietate, poti intra in curte fara probleme, si tu si vecinii.
Deci nu vad ce atata ambalare aiurea. Trebuia sa pui poza de la inceput.
It repet, ingradirea dreptului de acces la proprietate nu se refera la accesul auto ci fizic pietonal.Pana iti intra in memorie citeste treaba asta...

Din punctul meu de vedere nu este nici o ambalare aiurea. Dupa cum am precizat anterior, nu au dreptul sa blocheze o cale de acces. Asa cum tu iti iei amenda daca parchezi masina in dreptul unei cai de acces in curte, asa trebuie sa respecte si ei. De altfel, politia locala mi-a dat dreptate si a contactat firma rapunzatoare de lucrare pentru a muta acele conducte.  sunt satul de "dorei" si oameni tampiti.

cat despre lege, te rog sa imi arati unde anume este specificat clar ca este vorba doar despre acces pietonal, atata timp cat proprietatea mea pentru care platesc taxe si impozite cuprinde si o cuirte cu access auto? asa vin si eu sa iti trantesc un container de gunoi in fata portii si nu se intampla nimic legal, nu?

#56
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Stau si citesc aici si ma minunez de biata mea frumoasa tara ! Dar parca mai mult de ciudatii care locuiesc pe acele taramuri...
Eu nu am cuvinte nu numai de tevi dar de unii ce posteaza aici.

Cum naiba o firma privata sa imi blocheze accessul la casa/curtea/propietatea mea,lasand acele "obiecte ale muncii" pe trotuarul public ?
Eu banuiesc ca le-au trantit acolo ca se le aiba aproape de locul muncii si s anu mai platesca transport,paza sau stationare intr-un parc industrial.

Stau si ma intreb daca prin ciudata vointa a noptii ,este o urgenta medicala sau mai rau,una de incendiu !
Cine este responsabil...astia de pe Softpedia care sunt toti mai curajosi decat altii ?
Este o lege pentru timp de zi si alta pentru timp de noapate ?
Sau una pentru tevi si alta pentru containere ?

Rusine...

#57
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu zic sa-i bage autorului si cateva tevi in curte.

/sarcasm_off

#58
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Sunt convins ca, constructorul, are prin proiect si o organizare de santier (pt care incaseaza bani), organizare in care trebuia sa-si depoziteze tevile. Sunt curios cum le cara la lucrare, asa lungi. Alea doar trase merg mutate. Normal era sa fie lipite pe marginea santului.

#59
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Va place sa va plingeti , placeeeeee
Acolo este o lucrare de apa , si solutia aleasa care a dus la depozitarea tevilor pe trotuar , este mai ieftina fata de lucrul clasic .
Probabil ca daca se vrea lucrare ca in Germania , pretul apei ar creste . Asa ca , la bani putini , asa se lucreaza .
Eu zic ca numai niste nebuni de prin institutiile statului ar da dreptate petentului , iar daca lucram la Somes , ii taiam bransamentul , xca motive se gasesc .

#60
mumix83

mumix83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.08.2018

 3matrix, on 13 decembrie 2019 - 18:24, said:

Va place sa va plingeti , placeeeeee
Acolo este o lucrare de apa , si solutia aleasa care a dus la depozitarea tevilor pe trotuar , este mai ieftina fata de lucrul clasic .
Probabil ca daca se vrea lucrare ca in Germania , pretul apei ar creste . Asa ca , la bani putini , asa se lucreaza .
Eu zic ca numai niste nebuni de prin institutiile statului ar da dreptate petentului , iar daca lucram la Somes , ii taiam bransamentul , xca motive se gasesc .

O precizare special pt tine si pt toti care tin partea companiei respective. Mai iesiti din casa si sper sa aveti parte de acelasi "tratament" pe care l-am primit eu. Oricum deja in Romania traim in tara nimanui si fiecare face cum il taie capul si cum doreste, obisnuiti sa nu apara repercursiuni. Apreciez promtitudinea celor de la politia locala pt aplicarea legii.
Pt informatia ta, nu este vorba despre o "lucrare de apa" ci despre o firma din "cucuietii din deal" care a subcontractat lucrarea de la compania Electrica, angajand "dorei" cu 2 clase si semi-analfabeti.
Te cred ca din banii multi pe care ii primeste de pe urma acestui contract, mai bine foloseste spatiul public pentru depozitarea materialelor, astfel aducand prejudicii altor persoane,  decat sa inchirieze un spatiu special amenajat, doar traim in Romania si profitul trebuie sa fie cat mai mare.
Uite ca nu e chiar asa si exista repercursiuni. Dupa cum am mai precizat, ma doare fix in p..a de lucrarile pe care le efectueaza. Apropo, nu stiu cine este "Somes" si nici nu sunt interesat sa aflu.

#61
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,746
  • Înscris: 23.04.2007

 3matrix, on 13 decembrie 2019 - 18:24, said:

Va place sa va plingeti , placeeeeee
Nu mai fuma chestia aia ... nu-ti face bine Posted Image

Attached Files



#62
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 3matrix, on 13 decembrie 2019 - 18:24, said:

Va place sa va plingeti , placeeeeee
Acolo este o lucrare de apa , si solutia aleasa care a dus la depozitarea tevilor pe trotuar , este mai ieftina fata de lucrul clasic .
Probabil ca daca se vrea lucrare ca in Germania , pretul apei ar creste . Asa ca , la bani putini , asa se lucreaza .
Eu zic ca numai niste nebuni de prin institutiile statului ar da dreptate petentului , iar daca lucram la Somes , ii taiam bransamentul , xca motive se gasesc .

Gandire de roman... sau de creatura din avatar. Si ne mai plangem ca lucrurile merg rau in tara asta.

#63
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Ion_de_la_Raion, on 14 decembrie 2019 - 00:03, said:

Gandire de roman... sau de creatura din avatar. Si ne mai plangem ca lucrurile merg rau in tara asta.
Da , mai . Vrei sa pari jmecher ? N-ai reusit . Toti vor drepturi , se pling ca li se incalca drepturile , pina ajuns sa plateasca sau ei sa faca ceva .
In zonele unde se lucreaza la strazi sau altele si se opreste accesul cu lunile sau anii , ce face lumea , ce faceti voi ???dati in judecata pe toti ????

#64
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005

 flp014, on 12 decembrie 2019 - 15:59, said:

It repet, ingradirea dreptului de acces la proprietate nu se refera la accesul auto ci fizic pietonal.Pana iti intra in memorie citeste treaba asta...
Pune paragraful ala din lege care spune exact lucrul asta . Daca exista o lege sau hotarare de consiliu local in care este specificat in mod expres "acces pietonal"
pe de alta parte e de vazut daca firma respectiva , ca primaria nu are nici o treaba in chestia asta, are autorizatie de santier pentru depozitarea materialelor pe zone conexe lucrarilor . Si daca da unde anume .  Tocmai ca e domeniu public, nu pune fiecare ce doreste si unde doreste .Daca nu au autorizatie pentru asa ceva , tocmai au pus-o de o amenda consistenta.

 3matrix, on 14 decembrie 2019 - 00:46, said:

In zonele unde se lucreaza la strazi sau altele si se opreste accesul cu lunile sau anii , ce face lumea , ce faceti voi ???dati in judecata pe toti ????

Nu, ii muta in corturi si le spune ca e stare de razboi .

#65
mumix83

mumix83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.08.2018

 ndor, on 14 decembrie 2019 - 09:39, said:

Pune paragraful ala din lege care spune exact lucrul asta . Daca exista o lege sau hotarare de consiliu local in care este specificat in mod expres "acces pietonal"
pe de alta parte e de vazut daca firma respectiva , ca primaria nu are nici o treaba in chestia asta, are autorizatie de santier pentru depozitarea materialelor pe zone conexe lucrarilor . Si daca da unde anume .  Tocmai ca e domeniu public, nu pune fiecare ce doreste si unde doreste .Daca nu au autorizatie pentru asa ceva , tocmai au pus-o de o amenda consistenta.

exact asta am cerut si eu intr-un post anterior. cat despre autorizatia pt depozitarea materialelor nu cred ca au avut asa ceva, deoarece cei de la politia locala i-au obligat sa mute acele tevi. nu stiu daca au dat si amenda acelei firme, dar probabil ca da.

 3matrix, on 14 decembrie 2019 - 00:46, said:

Da , mai . Vrei sa pari jmecher ? N-ai reusit . Toti vor drepturi , se pling ca li se incalca drepturile , pina ajuns sa plateasca sau ei sa faca ceva .
In zonele unde se lucreaza la strazi sau altele si se opreste accesul cu lunile sau anii , ce face lumea , ce faceti voi ???dati in judecata pe toti ????

datorita unor oameni ca tine, cu aceasta gandire, a ajuns tara asta in halul in care este acum. tie ti se pare normal ca niste lucrari sa dureze luni sau ani de zile si nimeni sa nu faca nimic in privinta asta. tie ti se pare ca traim in afganistan si trebuie sa ne ferim de toate obstacolele din cale, posibil sa explodeze :)
cum a precizat si 'ndor'. daca lucrarile dureaza "cu luniile sau anii" si accesul este restrictionat, toti locuitorii din zona se vor muta cu cortul in fata santierului si se face camping :))

#66
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Mai terminati cu prostiile . Cind se fac lucrari de genul asta , ce poti face , sau cum vreti facut ?

Attached Files



#67
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 3matrix, on 14 decembrie 2019 - 00:46, said:

Da , mai . Vrei sa pari jmecher ?

Nu, jmeker. Cu k.

#68
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005
Esti in cauza si ne ceri noua rezolvarea ? Asta trebuie prevazuta in proiectul de executie si devizul de lucrari.
Ca idee pentru asemenea cazuri, constructorul este obligat sa asigure accesul atat pietonal cat si pentru autovehicole, cu podete , traverse, traversari ...etc in asa fel incat sa nu pericliteze viata si sanatatea locuitorilor din zona.
Asta ti-o poate spune orice inspector de la ISU sau de la protectia muncii.
E chiar asa greu sa gandesti ?

#69
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Atat timp cat tinem capul plecat si gandim ca in comunism sau, mai rau, ca in comuna primitiva, pe principiul ca cel mai tare poate face ce vrea, ne meritam soarta.

 3matrix, on 14 decembrie 2019 - 10:24, said:

Mai terminati cu prostiile . Cind se fac lucrari de genul asta , ce poti face , sau cum vreti facut ?

Tipic romanesc in poza. Trei oameni se fac ca lucreaza, trei oameni se uita.

#70
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Ion_de_la_Raion, on 14 decembrie 2019 - 10:41, said:

....
Tipic romanesc in poza. Trei oameni se fac ca lucreaza, trei oameni se uita.
Asta da , tipic romanesc , comentariul tau . Ai analizat TU poza si ai dedus ca nimeni nu munceste .

#71
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La cat de mare e santul ala, ar trebui sa lucreze o gramada de oameni la el, sa-l termine mai repede. Asta imi aduce aminte de constructia mall-ului Iulius Mall din Timisoara. Vreo 10 ani le-a luat sa-l construiasca (si nu era finisat la inaugurare), lucrand cu romani. Veneau  la servici la 8, la 9 erau morti de beti in santuri. Stiu ca locuiam in apropiere. Apoi au contractat o echipa de chinezi in in 6 luni au dublat mall-ul la cheie. Acum il transforma in Openville si lucreaza de vreo 5 ani la el tot cu romani, Peste vreo 20 ani o sa fie gata. Asa ca nu ma lua cu doreii romani.

Edited by Ion_de_la_Raion, 14 December 2019 - 11:15.


#72
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Ion_de_la_Raion, on 14 decembrie 2019 - 11:14, said:

La cat de mare e santul ala, ar trebui sa lucreze o gramada de oameni la el, sa-l termine mai repede. ........
Ce frumos ai cazut in capcana ...ce frumos te-am prins ca n-ai habar ...
Am vrut la postarea initiala sa mai scriu ceva , dar am renuntat ca sa te prind ...
Ce nu intelegeti VOI astia care faceti comentarii la poze , este ca poza reprezinta un INSTANTANEU , nu o poveste .
Poveste faceti voi care va place sa va bagati in seama , sa faceti flame , si nu aveti idee despre cum se munceste dar va pricepti la " optimizari " ....Posted Image
Iti spun eu istoria pozei ...
santul a fost sapat mecanizat , aia doar curatau santul si faceau micile corectii / teava era deja lucrata si astepta lansarea in sant . vrei si poze ????!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate