Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Samsung Galaxy XCover 4s

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Telefon disponibil de prin vara 2019 în magazine, mai puțin cele ale operatorilor telecom.
Caracteristici pricipale:
-certificare MIL STD 810
-certificare IP68
-design robust, cu texturi cauciucate pe laterale și capacul spate
-baterie detașabilă de 2800 mAh
-suporta incarcare rapida si vine in cutie cu incarcator rapid la USB-C
-butonul XCover cu două funcții configurabile, inclusiv aprindere lanternă sau capturare poze
-dual SIM
-ecran TFT de 5 inch cu rezoluție HD și aspect 16:9
-butoanele fizice de navigare în partea de jos, fără senzor de amprenta.
-o singură camera de 16 Mpx cu LED pe spate și încă una de 5 pe față
-Android 9
-One UI 1.1
-Update securitate 1 Decembrie 2019
eu mi l-am achiziționat pe 1 Decembrie de la Emag crângași la prețul de 899 de lei. Deși știam ce voi cumpăra, am fost surprins de expunerea aproape inexistentă în magazinele fizice, reușind să îl butonez puțin abia acum câteva săptămâni la Mega Mall, la subsol. Așteptând la coadă la Emag am observat în sfârșit un alt utilizator de 4s, apoi am ajuns seara acasă și după ce l-am configurat am primit update-ul cu nivel de securitate datat în aceeași zi.

Attached Files


Edited by lorinczi_thomas, 02 December 2019 - 14:59.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 24.11.2015
Cum ti se pare ?

#3
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016

 TruculMagic, on 02 decembrie 2019 - 17:32, said:

Cum ti se pare ?

pe măsura așteptărilor. Chiar dacă nu am avut efectiv de ales și se putea bineînțeles mai bine, sunt extrem de încântat de el și sunt hotărât să îl țin doi ani și mai mult și îl recomand din toată persoana mea.

Deși nu dă prea mult impresia de unealtă profesională cu Android, exteriorul este unul bine lucrat și plăcut. M-am așteptat la un material mai moale și la un telefon mai greu în mână, dar după nițel de acomodare mi se pare normal și infinit mai bun decât sticla sau plasticul tare și lucios de pe absolut toate Samsung-urile noi.

One UI este exact același găsit și pe S10, este foarte bun și merită un review de sine stătător. În cazul lui XCover, softul merge perfect 99% din timp, iar interfața rotunjită merge de minune cu aspectul lat și colțuros al ecranului TFT.

Sunt încântat de prezența încărcătorului rapid. Nu știu cât de avansat este în comparație cu cel de la alte telefoane, accelerația la 80% durează o oră și apoi încă 30 minute pentru restul. Cablul e din păcate foarte scurt :) .
Bateria este ok, deși mică în 2019, dar în ton cu celelalte specificații umile ale telefonului. Revin cu niște autonomii după ce termin perioada de acomodare.

Ecranul nu este un punct slab. Deloc. Deși eram fan amoled și orice telefon fără el era no-no, de când paranoia îmi spune că ecranele eye-candy sunt menite să ne țină depndenți de ele, am devenit mai primitiv și drept urmare ecranul mi se pare chiar foarte oke. Protecția din sticlă se simte ca oricare alta, nu are margini 2.5D, în schimb carcasa din acril este cu un vârf de unghie mai sus decât sticla, la fel cum face o husă.

Datorită acelei paranoia am renunțat cu ușurință și la senzorul de amprentă, always-on display și alte dotări, pe care le aveam la A3 2017, ce îmi devenise foarte demodat în ultima vreme.

Funcția pe care am vrut să o păstrez este IP68, motiv pentru care am refuzat hotărât toate telefoanele din seria A din 2019.

Fără căști în pachet.

#4
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Prețul este mare dacă te uiți strict pe lista de specificații, dar eu consider că este ideal pentru un telefon țiplă cu funcții speciale, design rugged, specificații decente, un software aproape perfect, și bineînțeles logoul samsung, chiar dacă telefonul în sine nu aduce ceva absolut nou, ci este alcătuit din lucruri deja existente la alte telefoane mai ieftime, și vizual este doar un XCover 4 facelift =))))

Edited by lorinczi_thomas, 04 December 2019 - 12:16.


#5
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
abia acum apare și pe site-ul Samsung România, deși până acum era deja disponibil la vânzare prin magazinele online.
https://www.samsung....xcover-4s-g398/

și avem confirmat un update la Android 10

Attached Files



#6
razvan1503

razvan1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.04.2009
Îmi poate confirma vreun posesor dacă telefonul știe protocolul ANT+ ?

#7
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
nu știu dacă are funcția și cum se activează, dar am aplicațiile astea

Attached Files



#8
razvan1503

razvan1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.04.2009
Mulțumesc pentru răspuns deoarece nu era trecut niciunde în specificațiile găsite pe net Samsung au rămas printre puținii care implementează acest protocol in telefoane

#9
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
am avut aceste aplicații pe toate dispozitivele Samsung folosite, dar nu am folosit niciodată funcția.

Edited by lorinczi_thomas, 17 December 2019 - 13:24.


#10
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Am făcut niște screenshoturi
Bateria este cum ziceam, mică dar face echipă bună cu ecranul slăbuț, procesorul eficient și software-ul optimizat.
Oferă cam 6 ore de ecran aprins.
La utilizare intensă nu prinde o zi. La utilizare scăzută mai mult de o zi.

Attached Files



#11
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
A venit anul nou și pe XCover :))

Attached Files



#12
sorin1125

sorin1125

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.12.2007
Buna ziua,
Am si eu tel acesta.
Am o intrebare
cum se da volum mai mic la căști cu fir. Îmi dă volum maxim cand deschid o convorbire. Am săpat prin toate setarile si nu am gasit. Voi știți asta?

#13
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Volumul nu poate fi reglat decât în timpul apelului, folosind tastele de volum ale telefonului, în cazul în care căștile nu au așa ceva.

#14
sorin1125

sorin1125

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.12.2007
Da, căștile au butoane de volum pe cablu dar fac acelas lucru ca butoanele telefonului. Trebuie sa fiu atent sa dau volum mic imediat ce am o convorbire, altfel i-mi sparge timpanul volumul MAXIM. Samsung a scăpat din vedere acest aspect. A setat volum maxim permanent la căști. După ce termin o convorbire si incep alta, volumul revine automat la maxim.

Edited by sorin1125, 06 April 2020 - 07:53.


#15
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016

View Postsorin1125, on 06 aprilie 2020 - 07:52, said:

Da, căștile au butoane de volum pe cablu dar fac acelas lucru ca butoanele telefonului. Trebuie sa fiu atent sa dau volum mic imediat ce am o convorbire, altfel i-mi sparge timpanul volumul MAXIM. Samsung a scăpat din vedere acest aspect. A setat volum maxim permanent la căști. După ce termin o convorbire si incep alta, volumul revine automat la maxim.

Tocmai am testat acest aspect, volumul mai mic setat se păstrează. Ar trebui să cauți în lista de aplicații orice ar putea afecta volumul apelului. Ai cumva o aplicație de call recorder instalată?

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Am si eu telefonul ... de cca 2 luni ... inlocuieste x4 ul simplu la care se desgioaca carcasa si am pierdut butoanele.
Se misca mult mai bine comparativ cu x4 ... enervant mufa de imcarcare usb c ... ma obliga sa investesc in cabluri

#17
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Dacă ar fi venit cu micro usb eu nu l-aș fi cumpărat :))

#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
fiecare cu fetisul lui .... nu ma impotrivesc progresului .... inteleg ca USB C e mai performata .... bla bla , dar strict in cazul meu .... de utilizator simultan a mai multor "dracovenii" (al doilea mobil, hansfreeuri, camera video auto, etc) ce trebuiesc alimentate in mai multe locatii (acasa, stupina, birou, 4 masini, etc) ma cam inoportuneaza .... deja am investit cateza zeci de lei in cabluri USB C .... si inca mai sunt necesare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate