Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Data Science

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Probabil nu am postat unde trebuie ,imi cer scuze , eram curios daca cineva lucreaza in acest domeniu. Pe site-urile de job-uri vad ca apar tot mai multe job-uri cu cerinte destul de minime : cunostinte de SQL si Python. Vreo parere despre acest domeniu in crestere in tara noastra?

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Trebuie să știi Machine Learning bine, statistică bine. Nu e de ajuns ceva SQL și ceva Python.

#3
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 exydos, on 01 decembrie 2019 - 19:30, said:

Probabil nu am postat unde trebuie ,imi cer scuze , eram curios daca cineva lucreaza in acest domeniu. Pe site-urile de job-uri vad ca apar tot mai multe job-uri cu cerinte destul de minime : cunostinte de SQL si Python. Vreo parere despre acest domeniu in crestere in tara noastra?
Da, nu stiu unde ai vazut tu cerinte minime insa ca DS trebuie sa stii foarte bine:
matematici speciale + statistica ( trebuie  "sa rupi" cartea la capitolele astea) => matematician
Limbaje de programare :python nivel avansat, R nivel expert, SQL nivel expert
Stackuri tehnologice:
Hadoop Stack -cunostiinte generale
Apache Spark -cunostiinte avansate
Machine Learning  - nivel avansat
AI - nivel avansat

Astea sunt cerintele pentru DS in industria IT din RO.
Excluse pregatiri la "academii" sau udemy/coursera sau orice alta forma asemanatoare.

Edited by MartinAdelberg, 01 December 2019 - 20:19.


#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 MartinAdelberg, on 01 decembrie 2019 - 20:19, said:

Da, nu stiu unde ai vazut tu cerinte minime insa ca DS trebuie sa stii foarte bine:
matematici speciale + statistica ( trebuie  "sa rupi" cartea la capitolele astea) => matematician
Limbaje de programare :python nivel avansat, R nivel expert, SQL nivel expert
Stackuri tehnologice:
Hadoop Stack -cunostiinte generale
Apache Spark -cunostiinte avansate
Machine Learning  - nivel avansat
AI - nivel avansat

Astea sunt cerintele pentru DS in industria IT din RO.
Excluse pregatiri la "academii" sau udemy/coursera sau orice alta forma asemanatoare.
ce zici tu acolo se plateste cu sase cifre in uk/sua. cine care e "expert"/"avansat" nu lucreaza in Ro pe bani de seminte

#5
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Vrei sase, du-te acolo.

Quote

cine care e "expert"/"avansat" nu lucreaza in Ro pe bani de seminte
ba lucreaza atunci cand are credite, haha Posted Image

Edited by MartinAdelberg, 01 December 2019 - 21:04.


#6
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am vazut asa cerinte la internshipuri, la business intelligence se cere doar sql/plsql. Stiu ca trebuie multa statistica si matematica , chiar mi se pare interesant domeniul , doar ca mi s a zis ca trebuie cunostinte avansate , care nu se obtin asa in cateva luni, ci abia dupa un master de statistica eventual as putea aplica la un astfel de job , pentru ca nu e necesar sa fi facut 1-2 cursuri pe udemy sau coursera si sa crezi ca ai treaba cu domeniul , ci sa aduci valoare firmei , sa vii cu rezolvari de probleme aplicand tehnicile invatate, iar in cateva ore de interviu de obicei nu se reuseste de a evalua candidatul.

Edited by exydos, 01 December 2019 - 21:34.


#7
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 exydos, on 01 decembrie 2019 - 21:33, said:

Am vazut asa cerinte la internshipuri, la business intelligence se cere doar sql/plsql
Nuuu, chiar , este technica zaharelului. Ti se prezinta ca ar avea treaba doar cu SQL-ul insa in realitate nu este deloc doar SQL.
Cu SQL-ul iti formulezi doar ideile in BI, insa munca reala este cea de Business Analyst si/sau Data Analyst la care se adauga SQL.
Trebuie sa fii expert  in SQL  dar mai ales intr-unul din mediile BI: Power BI /Tableau/Qlick/Informatica(folosite pt Business Analyst/Data Analyst)

Quote

Stiu ca trebuie multa statistica si matematica , chiar mi se pare interesant domeniul , doar ca mi s a zis ca trebuie cunostinte avansate , care nu se obtin asa in cateva luni,
Exact, iti trebuie facultatea de Matematica sau Cibernetica combinata cu Statistica.

Quote

ci abia dupa un master de statistica eventual as putea aplica la un astfel de job , pentru ca nu e necesar sa fi facut 1-2 cursuri pe udemy sau coursera si sa crezi ca ai treaba cu domeniul , ci sa aduci valoare firmei , sa vii cu rezolvari de probleme aplicand tehnicile invatate, iar in cateva ore de interviu de obicei nu se reuseste de a evalua candidatul.
Exact, exact, asa este, foarte bine. Este un domeniul de nisa atat Data Scientist cat si BI Developer.

Edited by MartinAdelberg, 01 December 2019 - 21:58.


#8
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Exact, iti trebuie facultatea de Matematica sau Cibernetica combinata cu Statistica.
De fapt, matematica necesara ar trebui sa fie banalitate pentru un matematician sau fizician. N-or fi ajungand cunostintele de liceu, dar ar fi bine sa nu aberam.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Fiecare intelege altceva prin asta. De la chestii avansate la banalitati ce le calculezi in Excel daca stii 2-3 formule.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate