Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

cum reduc load-ul pe procesor si placa video?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

eu nu am de unde sa stiu cum e cu procesoarele. banuiesc ca si ele au probleme la un moment   
Nu au. Au protectii in ele - cand se supraincalzesc isi reduc frecventa de functionare ca sa se raceasca. Evident totul va merge mai incet in acest caz.
In caz de supraincalzire extreme isi va da restart tot PC-ul.

De pe vremea AMD 586-686 n-am mai auzit de procesoare arse pe motiv de supraincalzire.

#20
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 25.01.2002
Eh... am vrut sa subliniez INUTILITATEA celui de-al 2-lea antivirus... in speta  bit defender...

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

deciiiii...ar fi mai bine daca as dezactiva bitdefender si as lasa windows defender?   
Ar fi ma ibine daca ai DEZINSTALA, nu dezactiva.
Ca daca il dezactivezi si pe-ala nu mai ai nimic.

#22
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 22.10.2007
i3 nu se arde de la temperaturi, isi scade frecventele pt a se raci, te saturi tu de cat prost merge si il inchizi, in rest e munca-n zadar sa te apuci de dezactivari.
la fel si 7850-ul stia sa-si reduca frecventele dar cel mai probabil a murit de batranete.

Edited by _-livio-_, 21 November 2019 - 13:45.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eh... am vrut sa subliniez INUTILITATEA celui de-al 2-lea antivirus... in speta  bit defender...   
Daca nu era versiunea free si era ceva gen Internet Security sau Total, atunci nu era deloc inutil. Avea si module suplimentare de protectie - Ransomware, Firewall, etc.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
atunci daca ramane suspect un virus de mining puteti sa imi recomandati un antivirus free mai complet?

#25
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 22.10.2007
windows defender

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu e mah nimic suspect, stai clam
Inchide toate programele, deschide task manager, mergi la performance, stai 1 minut cu ochii pe CPU.
Daca are CONSTANT de 0-2%, posibil sa ai ceva pe acolo, NU neaparat virus.
In cazul asta, mergi la Details sau Processc > ordoneazxa coloana CPU descrescator, vezi cine ocupa CPU.

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
asta stiu si eu
am 5% la procesor, ocupat de Firefox , WMI provider host, service host windows manager, Speccy, task manager....
memoria e ocupata 78% de firefox, bitdefender security service, WMI provider host , service host sysMain , task manager

#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 22.10.2007
crezi ca un miner iti ocupa 5% dintr-un i3?

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
evident nu ...atunci care sa fie explicatia? ro_explorer e un baiat onest si daca el a zis ca acest calculator n-a fost forjat si avea toate placile in regula nu mai indoiesc de afirmatia lui. n-am idee de ce au aparut artefactele si s-a ars apoi acest HD7850....

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 22.10.2007
care sa fie explicatia pt ce? componentele electronice, ca fix orice pe lumea asta, se mai si strica, de asta garantia e doar pe o x perioada.
tine de noroc, de enel, de instalatia electrica si de sursa, cand una din astea nu tine cu tine se mai intampla una-alta.

forja nu are treaba cu nimic, am avut un 4850 cu racire single-slot, era o placa extrem de fierbinte si a mers in temperaturi de 40+ grade in forja, am tinut-o 3 ani si am vandut-o in stare perfecta, ba i-am schimbat si pasta ca sa-l mai tina pe urmatorul.
altii au minat cu placile video si n-au avut nici pe naiba, altii au deschis un browser cu o placa tinuta in puf si a facut poc.

asa e-n tenis, cand se termina garantia te astepti sa moara.

le: daca vrei neaparat autopsie poti gasi un electronist si cu placa in fata iti explica ce si cum s-a intamplat, poate si de ce.

Edited by _-livio-_, 21 November 2019 - 14:51.


#31
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Probabil ca placa video a patit-o de la vreun condensator, verifica daca nu e vreunul umflat, reparatia este foarte ieftina. Pentru filme in format full HD placa video Intel HD integrata in procesor este suficienta, insa daca vrei si un joc din cand in cand nu prea ai sanse.
Daca placa video e irecuperabila poti gasi ceva foarte ieftin aici:
https://www.pchouse....econd-hand.html
sau ceva destul de ok aici:
https://www.it-sh.ro...-gddr5-128-bit/

Edited by spooky51, 21 November 2019 - 15:29.


#32
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,080
  • Înscris: 06.09.2008

 tEo, on 21 noiembrie 2019 - 13:37, said:

Ai putea sa faci o investitie intr-un cooler mai rasarit (de exemplu noctua -unul potrivit cu modelul tau de procesor) si sa renunti la coolerul stock. Asta ar trebui sa reduca cu niste grade bune temperatura medie.
Clar, la procesor de 80lei trebuie "investitie" in Noctua.

@op: Eu cred ca placa video s-a stricat (daca e stricata pe bune, cine stie) probabil de la sursa, tare am impresia ca o arzi pe vre-o delux...

#33
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 eiffel, on 21 noiembrie 2019 - 13:43, said:

De pe vremea AMD 586-686 n-am mai auzit de procesoare arse pe motiv de supraincalzire.
AMD Duron Spitfire erau vestite pentru asta, remediat in core Morgan, pe vremea cand analoagele de la Intel, Pentium III Coppermine si Tualatin rulau cu racire pasiva, doar cu un radiator mai serios :D .

#34
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 karax, on 21 noiembrie 2019 - 14:15, said:

asta stiu si eu
am 5% la procesor, ocupat de Firefox , WMI provider host, service host windows manager, Speccy, task manager....
memoria e ocupata 78% de firefox, bitdefender security service, WMI provider host , service host sysMain , task manager
Ce zic eu (sa inchizi tot) si ce faci tu ?!
Da, e ok si asa, da' tu nu stii dloc sa urmezi sfaturile.

 _-livio-_, on 21 noiembrie 2019 - 14:42, said:

a mers in temperaturi de 40+ grade in forja, am tinut-o 3 ani
40 de grade... in total ?
Sau 40 d egrade peste limita e maxima, adica gen 100-120 de grade in total ?!

 spooky51, on 21 noiembrie 2019 - 15:20, said:

Probabil ca placa video a patit-o de la vreun condensator,
S-au ars 2 ventilatoare, cica.
Se pot arde 2 ventilatoare din cauza unui condensator umflat ??

 tEo, on 21 noiembrie 2019 - 13:37, said:

Ai putea sa faci o investitie intr-un cooler mai rasarit (de exemplu noctua -unul potrivit cu modelul tau de procesor) si sa renunti la coolerul stock. Asta ar trebui sa reduca cu niste grade bune temperatura medie.
Coolerul ala costa cit tot calculatorul cumva ?
CARE temperatura medie ?
Ca nu stim ABSOLUT DELOC aceasta temperatura, poate are 30 de grade si e parfum !!!!

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiam de ce nu imi intrau curat imbucaturile marului pe care il mancam. Acum am aflat.
@karax, cum ai aflat tu ca s-a ars placa vieo, sunt curios ... Faptul ca nu se invart ventilatarele pe ea sau cum? Sunt curios.

Sper doar ca ai vatat ceva distrugand computerul cu pricina ... la urma urmei nu te-a costat nimic. Urmatrul va fi mai de succes poate ....

#36
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 karax, on 21 noiembrie 2019 - 13:15, said:

evident placa video desi avea o racire buna, doua coolere mari pe ea s-a ars.

 trollerul_de_serviciu, on 21 noiembrie 2019 - 15:45, said:

S-au ars 2 ventilatoare, cica.
Se pot arde 2 ventilatoare din cauza unui condensator umflat ??

De unde ai dedus ca s-au ars doua ventilatoare si cum naiba se pot arde ventilatoarele, chiar daca se intepenesc le cureti, lubrifuezi si functioneaza.
Condensatorii afecteaza in general generatiile mai vechi, capacitor plague a afectat perioada 1999 - 2007, dar cine stie, se poate intampla si la cel emai noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate