Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Recomandare pick up

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#55
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Doamne fereste... Posted Image

#56
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostStefanmbsmbsmbs, on 25 noiembrie 2019 - 12:02, said:

Ați reușit să mă faceți să NU îmi mai doresc pickup...Așadar ce e sub 1000 lei sunt proaste...ce e peste 1000 lei nu au difuzor...mai trebuie să mai bagi inca vreo 500 lei în amplificare...

Da, ca sa te bucuri de sunetul analog costă.

Da, sunetul de vinil pe sculele potrivite suna mai bine decat mp3 la 320kbps. Si asta o spun din experienta proprie. Ascult zilnic Tidal si Spotify, iar in weekend, cand am mai mult timp, vinil.

#57
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostCalinuus, on 26 noiembrie 2019 - 10:49, said:

sunetul de vinil pe sculele potrivite suna mai bine decat mp3 la 320kbps. Si asta o spun din experienta proprie.
Argumentul suprem.

#58
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postgeo123, on 26 noiembrie 2019 - 08:30, said:

Eram 100% sigur ca daca intervin pe un topic dedicat pick-up se ajunge aici.
M-am nascut si am crescut cu pick-up si magnetofon in casa.
Le cunosc foarte bine potentialul.
A urmat apoi formatul mic(caseta) care a fost un total regres umata de CD-audio care este standard si in ziua de azi si care este foarte discutabil daca poate fi depășit la nivel practic(teste in orb pe un esantion de oameni) de alte formate superioare, deoarece CD-audio cam atinge limitele de performanta a urechii umane.
Imi pare rau daca am deranjat coarde sensibile dar vinilul in zilele noastre nu inseamna decat feeling si o poarta catre nostalgia vremurilor trecute.
Daca asta peoduce emotie si stare de bine sunt total deacord,dar nu veniti cu argumente de performanta si comparații cu digitalul actual ca pur si simplu nu-si au rostul.

Mergi și ascultă. Nu costă nimic. Culmea, lumea s-a mai schimbat între timp.
Dacă eram legat la ochi și îmi spunea cineva că ascult lămpi, nu l-aș fi crezut niciodată. La fel și vinil, am mai scris despre. Dar lucrurile se mai schimbă față de ce știam noi. Garantez că vei crede că sursa e alta. Apoi te vei trezi la realitate, ca și mine, când apar prețurile. Dar produsele sunt alea și aia fac. Vei înțelege și de ce practic n-are sens vinil la bugete din astea infime. Cu lămpile e ceva mai complicat, dar până și Viorel care le face la prima mână nu reușește să scoată ceva bun mai jos de 1000-1500€ pentru puteri foarte mici și fără partea de soft și electronică în controlul lămpilor, care le prelungește viața semnificativ plus că asigură cele mai bune setări fără să stai să măsori și să ajustezi tu. Ăsta fiind, printre altele, un motiv pentru care am fugit de lămpi de când mă știu.

#59
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Oricat de scump ar fi echipamentul de vinil, daca nu are DBX, se aud paraituri, il recunosti imediat.

#60
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Faceți și voi un efort și ascultați. Nu înseamnă că e tangibil ușor, însă oricum e o discuție de principiu despre ce se poate face. Din păcate este un joc mult prea scump.

Dar apropo de asta, nu de puține ori se întâmplă să găsesc zgomot de fond pe multe CD-uri (originale), mai ales la jazz și sunt destule înregistrări noi de la case respectabile. Și aici e de discutat, pentru că nu pe orice sistem sunt atât de evidente. Am văzut de exemplu că la KEF adesea sunt ascunse diverse detalii, făcând sunetul mai plăcut într-un anume fel, dar cu partea asta de compromis.

#61
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Zgomotul respectiv nu CD-ul il produce. E de la sursa originala sau de la aparatul care reda discul sau amplificator.

#62
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Daca discul e curat nu se aude nici o paraitura, poc sau altceva.

Da, costa. Eu am cheltuit pe tot sistemul aprox. 2000 de euro si nu-mi pare rau de nici un leu. ma bucur de muzica.
Ascult si streaming, ascult si vinil. Vinilul e mai bun, il prefer, imi da senzatia ca trupa sau orchestra e in fața mea. Mai e si tot ritualul care insoteste asta si care mie imi face placere.
Mp3 si streaming suna ca o inregistrare.

#63
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostCalinuus, on 26 noiembrie 2019 - 20:08, said:

Daca discul e curat nu se aude nici o paraitura, poc sau altceva.
Nu ai cum sa-l tii in vid. Si apar paraituri si de la imperfectiunile discului. Voi, fanii vinilului, va incapatanati cu inversunare sa negati evidentul.

#64
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 26 noiembrie 2019 - 19:53, said:

Zgomotul respectiv nu CD-ul il produce. E de la sursa originala sau de la aparatul care reda discul sau amplificator.

Despre înregistrări vorbesc.

#65
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca inregistrarea originala e proasta, va suna prost pe orice mediu.

#66
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 26 noiembrie 2019 - 23:27, said:

Nu ai cum sa-l tii in vid. Si apar paraituri si de la imperfectiunile discului. Voi, fanii vinilului, va incapatanati cu inversunare sa negati evidentul.
Inainte de ascultare se trece o perie antistatica peste disc si e OK. Fac asta mereu. Daca din cand in cand, extrem de rar, se aude un pacanit e slab. Nu stiu ce pickup-uri ai ascultat dar al meu e foarte ok din punctul asta de vedere. Doar la discurile foarte vechi sunt ceva mai multe pacanituri dar, si alea se pot spala si sunt ca noi.

View PostIon_de_la_Raion, on 27 noiembrie 2019 - 01:27, said:

Daca inregistrarea originala e proasta, va suna prost pe orice mediu.
Corect, nu vei obtine o auditie mai buna pe vinil. Dar, cand inregistrarea e buna (si de multe ori masterizarea pt. vinil e altfel facuta decat pt. alte medii) se aude mai bine pe vinil.
insa am intalnit si discuri proaste. De exemplu, foarte multe din discurile Electrecord sunt proaste.

uite aici o baza de date despre calitatea inregistrarilor: http://dr.loudness-war.info/

#67
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostCalinuus, on 27 noiembrie 2019 - 09:02, said:

cand inregistrarea e buna (si de multe ori masterizarea pt. vinil e altfel facuta decat pt. alte medii) se aude mai bine pe vinil.
Pune-ti o intrebare simpla, dincolo de dovezile irefutabile masurabile in favoarea CD-ului: de ce s-au chinuit cei de la Philips si Sony sa inventeze CD-ul daca vinilul era perfectiunea in muzica ? Si de ce acum, in zilele noastre CD-urile reprezinta 99% din vanzarile de discuri ?

#68
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Dl. Ion:
Dincolo de calitate, e vorba si de tehnologia din spate.
Costurile sunt mai mari pentru producerea de viniluri versus CD, plecand de la aceasi "matrita" digitala, ca nu mai capteaza nimeni analogic astazi, si terminand cu instalatia de gravare a matritei de ceara, depunerea electrolitica a materialului pentru contramatrita de presare si terminand cu presarea finala a vinilului.
Si o a doua cauza in favoarea CD-ului este dimensiunea fizica si de stocare a informatiei, posibilitatea de a se utiliza CD-ul cam oriunde astazi: acasa pe player dedicat, pe PC/laptop, in masina, CD player portabil(nu prea se mai foloseste).

#69
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Site-ul ala se refera la calitatea inregistrarilor doar din pun ct de vedere al loudness- war-uli.
Intr-adevar ,multe viniluri provin din masterizari mai bune ,dar ne referim la viniluri actuale ,nu la cele vechi. E si normal la cat costa astea noi sa existe posibilitatea sa foloseasca o masterizare mai buna.
@viceroy 56
N-ai idee cate studiouri sunt in ziua de astazi care inregistreaza analogic. Foarte multe . Mai ales prin State.
Atentie ,fa diferenta intre captare si inregistrare. Captarea ,prin microfoane ,e intotdeauna analogica.

Edited by edigee, 27 November 2019 - 11:41.


#70
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
My BAD. Inregistrare e correct.
Si dupa inregistrare analogica pe mag-uri cu 24 piste sau mai mult, intra in scena inginerul de sunet, care "amesteca" pistele pana iese ce ascultam noi.

#71
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postviceroy56, on 27 noiembrie 2019 - 11:37, said:

Dl. Ion:
Dincolo de calitate, e vorba si de tehnologia din spate.
Costurile sunt mai mari pentru producerea de viniluri versus CD, plecand de la aceasi "matrita" digitala, ca nu mai capteaza nimeni analogic astazi, si terminand cu instalatia de gravare a matritei de ceara, depunerea electrolitica a materialului pentru contramatrita de presare si terminand cu presarea finala a vinilului.
Si o a doua cauza in favoarea CD-ului este dimensiunea fizica si de stocare a informatiei, posibilitatea de a se utiliza CD-ul cam oriunde astazi: acasa pe player dedicat, pe PC/laptop, in masina, CD player portabil(nu prea se mai foloseste).
Ar fi ceva sa se faca laptop-uri cu pick-up. Posted Image

#72
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Nici pomeneala de 99% din vanzarile de discuri pt CD. https://www.google.c...iaa-880959/amp/

Edited by Calinuus, 27 November 2019 - 17:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate