Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare pick up

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#37
Stefanmbsmbsmbs

Stefanmbsmbsmbs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2018
Ați reușit să mă faceți să NU îmi mai doresc pickup...Așadar ce e sub 1000 lei sunt proaste...ce e peste 1000 lei nu au difuzor...mai trebuie să mai bagi inca vreo 500 lei în amplificare...

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Acum acasa la ce asculti muzica?

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca vrei sa-ti iei pick-up pentru calitatea sunetului, poti sa-ti iei gandul. Pick-up-ul e pentru experienta in sine, placerea formatului, discul fizic in sine, informatiile de pe coperta, punerea unui disc, reglajele pick-up-ului, unicitatea fiecarui disc, diverse editii, etc.

#40
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Este și calitate, dar până acolo, e complicat și scump.

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ma rog, e si mult efect placebo si sint si aparate foarte scumpe, dar degeaba e tot lantul nemaipomenit, daca discurile in sine nu sint la nivelul sculelor.

#42
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu știu nici eu cum de au scăpat într-o stare atât de bună atât de multe discuri vechi. În principiu ar fi trebuit să se "consume" în diverse moduri. Te gândești că au 40-50 de ani și cine știe câte au văzut.

#43
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru a te bucura de vinil sunt necesare urmatoarele:
-pick-up
-preamp dedicat(la nevoie se poate folosi si cel integrat in amplificator sau pick-up; nu toate au!)
-amplificator(de preferat pe tuburi)
-boxe pasive(de preferat tip retro)
-interconect low-level de calitate(mai ales daca se iese din pick-up la nivel phono)
Apoi cum a mai spus cineva mai devreme vinilul nu are nici o legatura cu,calitatea si comparatii vs digital(chiar mp3 320) nu isi au rostul.
Si in analog e batut la calitate de mag-uri.
Vinilul este doar pentru placerea de a asculta ceva analog,exact cum e si cu lampa.
De asta merg manusa impreuna(pick-up cu preamp si putere pe lampa) si boxe cu design vintage.
Vinilul inseamna sa vezi tu acolo cum se invarte discul, sa vezi filamentele lampilor cum ard,sa auzi pacanituri,hiss si sunetul ala moale si pufos(cald)plin de armonici de ordin par si cu raspunsul ala limitat in frecventa.
Daca urmaresti altceva uita de vinil.
Si da investitia intr-un lant pentru vinil e maricica.Mofturile costa(vezi masinile de epoca care nu sunt cu nimic mai performante dar costa cu mult,mult peste)
Eu unul nu sunt nostalgic din fire si nici nu vreau sa aud de vinil si analogic in general.
Ma bucur enorm ca s-a ajuns la digital de calitate si pe un amarat de card minuscul  sau stick am tone de muzica la calitate foarte buna si pot schimba,mixa si seek-ui prin melodii la o apasare de buton.
Numai cand imi aduc aminte ce chin era pe saracii DJ in vremea analogului,cum umblau cu benzile si plăcile ca sa pregateasca urmatoarea piesa si sunetul ala de rahat din discoteci cu bass moale si inalte infundate asortat cu lipsa detaliu si mult zgomot de fond.

Edited by geo123, 25 November 2019 - 19:47.


#44
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Mai ieșiți și voi din bulă și mergeți și ascultați niște sisteme bune pe vinil. Cred că în București cel mai ușor ar fi la Hi-fi expert.


#45
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Magnetofoanele de unde își luau muzica?
Cei care au magnetofoane, cu benzi înregistrate, ascultau înregistrările făcute de pe vinil.
Discurile de vinil sunau excepțional, pentru că erau noi, dacă aveai pick-up fără rumble și cu rotație constantă și dacă aveai doză de calitate, preamplificator de doză cu corecție RIAA, performant și el etc.
Cine nu știe, nu știe ce înseamnă calitatea unui pick-up.
Evident că se impunea să ai și magnetofon de calitate, dacă voiai să-ți protejezi discurile de vinil, dar să asculți muzică toată ziua.

#46
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Aceeași poveste și cu lămpile. Tot aud cât de rahat sunt. Nu e nici pe departe așa. La ce-am auzit pe KT150 nivelul este foarte greu de atins de multe SS, însă costă. Asta e problema reală, dar e o cu totul altă discuție.

#47
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postc6t9, on 25 noiembrie 2019 - 20:59, said:

Mai ieșiți și voi din bulă și mergeți și ascultați niște sisteme bune pe vinil. Cred că în București cel mai ușor ar fi la Hi-fi expert.
Mda...Nu ma mira. Aronganta e invers proportionala cu nivelul de cunostinte.
In era analogica inregistrarile si masterele se faceau pe banda cu maguri profesionale! Ele erau varful de lance in ceea ce privește calitatea audio in analogic.
Dupa master-ele alea se faceau matritele pentru vinil.
Tot dupa alea sau digitalizat piesele vechi si au ajuns pe CD.
Banda e cu mult peste ce poate vinilul.
Singurul dezavantaj e ca se degradeaza in timp mai ales daca nu e arhivata corespunzator.
Din cauza asta s-a digitalizat tot.
Iar cireasa de pe tort:
Toate vinilurile contemporane sunt realizate dupa master digital!
M-am plictisit de basme...





View Postc6t9, on 25 noiembrie 2019 - 21:35, said:

Aceeași poveste și cu lămpile. Tot aud cât de rahat sunt. Nu e nici pe departe așa. La ce-am auzit pe KT150 nivelul este foarte greu de atins de multe SS, însă costă. Asta e problema reală, dar e o cu totul altă discuție.
"Performanta" de care vorbesti se obtine pe SS masacrand neutralitatea, aplicand pe sursa o procesare cu un plugin care emuleaza vinilul bagand distorsiunile de rigoare.
Dar de ce ai face asta...
Man, vrei nu vrei lucrurile evoluează.Ca ai ramas ancorat in trecut; no way... mai sunt si altii(djl ai cuvantul)

Edited by geo123, 25 November 2019 - 21:51.


#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBbVv, on 25 noiembrie 2019 - 21:05, said:

Cine nu știe, nu știe ce înseamnă calitatea unui pick-up.
Vorba lui Jean Constantin catre Stefan Mihailescu-Braila in Nea Marin miliardar: "ba tocmai, ca stiu!".

#49
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cu tot respectul, Geo:
Io am trait in epoca in care nu existau dect 2 surse de muzica buna: Europa Libera si discurile vinil "de contrabanda".
Europa Libera ascultam LIVE ca sa aflu ultimile noutati/lansari.
Cu vinilurile "inchiriate" 12 ore faceam "matrite" care le multiplicam la cererea prietenilor-clientilor. Eram 2: unul facea "matrite" pe banda, eu faceam "matrite" pe casete.
Si apoi incepeau multiplicarile.
Daca tu, Geo, in anii '80-'90 aveai alta sursa de noutati decat vinil-urile "pe sub mana" cu care sa faci "culturalizare audio", eu maine imi depun dosarul de pensionare.

#50
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Da, matrițele se făceau după magnetofoane de studio profesionale, dar la noi ajungeau discurile.
Noi trăgeam benzi după vinil.
Tot pick-up – ul a fost înaintea magnetofonului.
Se făcea matrița de disc direct în studio. Discuri de ebonită.
Acum este deja altă poveste.

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MUIgReYNMac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :)

#52
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postgeo123, on 25 noiembrie 2019 - 21:47, said:


Mda...Nu ma mira. Aronganta e invers proportionala cu nivelul de cunostinte.
In era analogica inregistrarile si masterele se faceau pe banda cu maguri profesionale! Ele erau varful de lance in ceea ce privește calitatea audio in analogic.
Dupa master-ele alea se faceau matritele pentru vinil.
Tot dupa alea sau digitalizat piesele vechi si au ajuns pe CD.
Banda e cu mult peste ce poate vinilul.
Singurul dezavantaj e ca se degradeaza in timp mai ales daca nu e arhivata corespunzator.
Din cauza asta s-a digitalizat tot.
Iar cireasa de pe tort:
Toate vinilurile contemporane sunt realizate dupa master digital!
M-am plictisit de basme...






"Performanta" de care vorbesti se obtine pe SS masacrand neutralitatea, aplicand pe sursa o procesare cu un plugin care emuleaza vinilul bagand distorsiunile de rigoare.
Dar de ce ai face asta...
Man, vrei nu vrei lucrurile evoluează.Ca ai ramas ancorat in trecut; no way... mai sunt si altii(djl ai cuvantul)

Eu sunt convins că nu ești rău intenționat, doar că vorbim despre lucruri diferite. Mergi, ascultă, discutăm după. Atât e de simplu. Nu e vreun mare efort cred. Așa subiectul este poziționat într-un timp și spațiu care s-au schimbat mult.

#53
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eram 100% sigur ca daca intervin pe un topic dedicat pick-up se ajunge aici.
M-am nascut si am crescut cu pick-up si magnetofon in casa.
Le cunosc foarte bine potentialul.
A urmat apoi formatul mic(caseta) care a fost un total regres umata de CD-audio care este standard si in ziua de azi si care este foarte discutabil daca poate fi depășit la nivel practic(teste in orb pe un esantion de oameni) de alte formate superioare, deoarece CD-audio cam atinge limitele de performanta a urechii umane.
Imi pare rau daca am deranjat coarde sensibile dar vinilul in zilele noastre nu inseamna decat feeling si o poarta catre nostalgia vremurilor trecute.
Daca asta peoduce emotie si stare de bine sunt total deacord,dar nu veniti cu argumente de performanta si comparații cu digitalul actual ca pur si simplu nu-si au rostul.



#54
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postgeo123, on 26 noiembrie 2019 - 08:30, said:

..... A urmat apoi formatul mic(caseta) care a fost un total regres ...

Cu scuzele de rigoare dar, te cam inseli
Au existat 4 tipuri diferite de casete audio si o gramada de radio casetofoane de o calitate, sa zicem, dicutabila.
Marea majoritate a oamenilor cumparau cel mai ieftin format de caseta audio (type 1 & 2) si casetofoane, care desi aratau bine, erau praf.
Desigur, in aceste conditii calitatea audio lasa mult de dorit si, de aici legenda cum ca ar fi fost proaste

Un singur exemplu iti dau - eu am Pioneer Series 3000 (complet) din 1979
Cu metal cassettes (type 4) nu-ti vine sa crezi cat de bine se aude dar, aceasta calitate venea cu un pret pe care multi nu si-l permiteau.
Mai sunt si deck-urile de la JVC (probabil cele mai frumoase produse vreodata) cu ANRS si Super ANRS care, impreuna cu amplificatoarele dedicate, ofereau o calitate audio superba.

CD-urile au intrat mai bine pe piata la inceputul anilor '90 cand erau deja disponibile cassette deck-uri cu Dolby S
Ma scuzati dar, la vremea respectiva, astea erau cu mult superioare oricarui CD

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate