Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Recomandare pick up

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#1
Stefanmbsmbsmbs

Stefanmbsmbsmbs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2018
Buna ziua. As dori sa achiziționez un pick up. Buget maxim 800 de lei. Ce recomandari aveti?

#2
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
https://www.soundcre...7YaAnGfEALw_wcB

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
la suma asta doar ceva SH poti gasi decent. Cu toate ca la SH, trebuie sa iti iei o doza sau ac nou, nu stii cat a fost folosit cel vechi.

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Audio-Technica nu e un produs romanesc. Produse Audio-Technica se gasesc si pe AV Store. LP60-USB este un pick-up profesional. Eu zic ca e un produs decent. Produsul ales de mine are si export pe USB.

https://www.avstore.... audio-technica

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum sa nu gasesti nou ?
Sunt de acord cu propunerea colegului 2Unlimited
Audio-Technica chiar produce scule decente Posted Image

#6
Stefanmbsmbsmbs

Stefanmbsmbsmbs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2018
Va multumesc.  Desigur ca as putea creste bugetul in favoarea calității

#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Intotdeauna am avut o placere maxima in a contrazice colegii care tineau la calitate si la produse foarte scumpe, asta in situatia in care urechea lor nu poate face diferenta intre ele in cele mai multe dintre cazuri.
Propun urmatoarea situatie: se da un pick-up de valoare 800 ron si unul de valoare 2000 ron. Se amplifica la acelasi sistem de sunet performant, se asculta acelasi vinyl. Ascultatorul nu are acces sa vada la ce asculta. In mai mult de 75% din cazuri nu va ghici corect de pe ce aparat asculta, adica va ghici cam de 3-4 ori din 10. Am facut un test asemanator la o intalnire a DJ-ilor profesionisti cu aparatura profesionala EV / Dynacord / Bose si KEF. Player CDJ-2000. Am testat strict melodii de pe CD original, si melodii mp3 la 320 Kbps, facute dupa CD-ul original si fara normalizare. Ascultatorul a nimerit exact doar in 30% din cazuri. Se poate afirma ca a ghicit sau doar a avut noroc in aceste cazuri, cert a fost ca in niciun caz ascultatorul nu si-a pus la bataie sculele daca va spune exact ce tip de melodie asculta, originala sau compresata. Pana la urma tipul care afirmase ca exista diferente extrem de mari la sunet a cazut de acord ca la a 10-a melodie nu mai stia nimic, era o harababura in urechile lui si a propus remiza...

@initiator, daca ai posibilitatea ti-as recomanda sa le testezi putin.

Edited by 2Unlimited, 21 November 2019 - 11:06.


#8
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Pt un buget ajustat un pic Audio Technica AT-LP5 sau Rega RP1.

Edited by Slayermtg, 21 November 2019 - 11:20.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
@2Unlimited
Sa stii ca la pick-upuri diferentele sunt foarte mari .Mai ales pe partea de preamplificare de doza ,nu mai zic de tipul dozei, ac ,de setari(forta de apasare ,antiskating etc). Asa ca acolo nu prea merg testele blind ,teste foarte utile cand se lucreaza cu material digital. BTW ,nu se fac chiar asa testele.Si in niciun caz nu pe scule PA sau de digeireala.

Edited by edigee, 21 November 2019 - 11:24.


#10
Stefanmbsmbsmbs

Stefanmbsmbsmbs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2018
Eu nu vreau ceva profesional. Doresc sa ascult acasa discuri vechi (si noi).

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostStefanmbsmbsmbs, on 21 noiembrie 2019 - 10:57, said:

Va multumesc.  Desigur ca as putea creste bugetul in favoarea calității
Atunci ia 120-ul, tot de la AudioTechnica. Arata si mai "jmeker".

https://www.avstore....-at-lp120x-usb/

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ala de mai sus e un aparat bun. Doar ca preamplificatorul de doza din el e cam slab. E bine sa ai un amplificator cu intrare PHONO.

Edited by edigee, 21 November 2019 - 12:03.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai da, preamplificatorul din amplificatorul stereo. Cred ca la varianta cu X au si imbunatatit ceva traseu, am citit ca erau ceva moduri printre utilizatori la vechiurile 120 pentru a dezactiva preamplificatorul inclus (doar din buton tot mai ramanea ceva care deranja).

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View Postedigee, on 21 noiembrie 2019 - 11:21, said:

@2Unlimited
Sa stii ca la pick-upuri diferentele sunt foarte mari .Mai ales pe partea de preamplificare de doza ,nu mai zic de tipul dozei, ac ,de setari(forta de apasare ,antiskating etc). Asa ca acolo nu prea merg testele blind ,teste foarte utile cand se lucreaza cu material digital. BTW ,nu se fac chiar asa testele.Si in niciun caz nu pe scule PA sau de digeireala.

Eu nu asta am spus. Eu am spus ca te pot devia de cap incat sa uiti de toate specificatiile pe care le-ai enumerat mai sus. Nu ma intereseaza testele facute cu enspe mii de senzori, ma intereseaza strict urechea umana, care nici nu aude toti hertzii aia care sunt trecuti in specificatii. Cat despre preamplificator, acesta iese din discutie. Pick-up ul oricum se va baga intr-un mixer profesional cu egalizare. Intrebarea e simpla, tu crezi ca poti deosebi de fiecare data pick-upurile intre ele doar prin ascultare? Si esti gata sa pariezi 10.000 de euro pentru acest lucru?

Edited by 2Unlimited, 21 November 2019 - 12:14.


#15
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Post2Unlimited, on 21 noiembrie 2019 - 11:04, said:

Intotdeauna am avut o placere maxima in a contrazice colegii care tineau la calitate si la produse foarte scumpe, asta in situatia in care urechea lor nu poate face diferenta intre ele in cele mai multe dintre cazuri.
Propun urmatoarea situatie: se da un pick-up de valoare 800 ron si unul de valoare 2000 ron. Se amplifica la acelasi sistem de sunet performant, se asculta acelasi vinyl. Ascultatorul nu are acces sa vada la ce asculta. In mai mult de 75% din cazuri nu va ghici corect de pe ce aparat asculta, adica va ghici cam de 3-4 ori din 10. Am facut un test asemanator la o intalnire a DJ-ilor profesionisti cu aparatura profesionala EV / Dynacord / Bose si KEF. Player CDJ-2000. Am testat strict melodii de pe CD original, si melodii mp3 la 320 Kbps, facute dupa CD-ul original si fara normalizare. Ascultatorul a nimerit exact doar in 30% din cazuri. Se poate afirma ca a ghicit sau doar a avut noroc in aceste cazuri, cert a fost ca in niciun caz ascultatorul nu si-a pus la bataie sculele daca va spune exact ce tip de melodie asculta, originala sau compresata. Pana la urma tipul care afirmase ca exista diferente extrem de mari la sunet a cazut de acord ca la a 10-a melodie nu mai stia nimic, era o harababura in urechile lui si a propus remiza...

@initiator, daca ai posibilitatea ti-as recomanda sa le testezi putin.

Vinilul este cel mai rău mediu când vine vorba despre echipament. M-aș gândi de multe ori înainte să fac vreun pas în direcția asta. Și ăsta vine de la cineva cu vreo mie de viniluri.

Pot exista diferențe mari între mp3 și cd, dar nu pentru orice muzică și nu oricum. A mai fost discuția asta, testat muzica potrivită pe un sistem/cameră care nu pierd detaliile și rata a fost 100%, diferențele fiind absolut evidente.

#16
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Exact. Ar trebui sa fii intr-o camera izolata perfect fonic in care sa nu patrunda nimic din exterior, si abia apoi ai putea sa incepi sa faci teste cu adevarat profesionale. Si nu cu urechea umana, cu aparate de testare si de masura. Nu ma luati cu noise cancelling, nu exista inca noise cancelling perfect care sa compenseze 100%.

Edited by 2Unlimited, 21 November 2019 - 12:37.


#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Faci confuzie intre o camera izolata fonic si o camera anecoica. Izolarea fonica e una ,tratamentul acustic pentru a reduce total raspunsul camerei e alta.
Muzica nu se asculta in astfel de medii.
Teste nu se fac cu mixere ,cat o fi ele de Dynacord ,Mackie , BTW ,intrarile de la mixere nu sunt potrivite pentru pick-up ,n-au corectii RIAA.
Am discutat o multime despre teste blind si dublu blind. Am si facut o multime.

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Viziteaza si site-ul Power-Zone.ro
Gasesti acolo cateva pick-up-uri SH de calitate.
Si DA, este posibil sa ai nevoie de o doza noua. Dar numai dupa ce testezi/asculti BINE doza cu care vine scula decizi daca este nevoie de una noua sau nu.
O doza buna gasesti intre 150 si 300 lei.
Nu vorbim de doze super meseriase, care nu-si au rostul in aceasta discutie.
Subiectul pick-up-doza-preamplificator/amplificator cu intrare PHONO-boxe-camera de auditie este atat de vast si implica atat de multi factori cand vine vorba de adevaratul HI-FI, incat nu ne-ar ajunge nici un an de postari pe forum sa cadem "la pace".
Ca sa nu mai spun ca pe acelasi lant, in aceleasi conditii, acelasi vinil produs de 2 case de discuri diferite suna total diferit.
Asa ca recomandarea mea este sa iei un pick-up decent, nici prea scump, dar nici din alea de la Carrefour, poate chiar un SH.

Edited by viceroy56, 21 November 2019 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate