Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

aparat foto pentru poze la copii in interior

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
83 răspunsuri în acest subiect

#19
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.042
  • Înscris: 16.02.2004
Ce e important, e ca nu putem da vina pe focus, cum o fi el, daca nu ne ies pozele...decat daca ratezi una-doua dintr-o serie...:)

#20
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postkatran, on 20 noiembrie 2019 - 09:39, said:

Omul a spus foarte clar ca l-a nemultumit AF-ul.
A7 este primul FF ML de la Sony. Focalizarea nu este punctul lui forte.
Din cate am vazut, nici senzorul nu este la nivelul urmatoarelor FF-uri de la Sony. Cam cu un 1 stop mai jos la zgomot/DR.
Nu are nici stabilizare.

Asa, si?
Altii au facut poze plozilor cu primele DSLR-uri, si inca de alea pus in rama, iar acum nu putem sa nici ne basim fara tehnologie de top ?
Sau ce?
Senzori, FF, AF, IS, DR?
Bre, reveniti-va!

#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.692
  • Înscris: 06.01.2015
Taxoane, cu cine vorbești?
Alții ăia poate erau fotografi. Și erau, pentru că atunci însăși folosirea unui aparat foto nu era la îndemâna oricui pentru că nu exista modul AUTO așa cum unii îl înțeleg sau folosesc astăzi.

Trebuie să fii tare rezistent la tot ceea ce înseamnă progres tehnologic încât să negi utilitatea acestor noi funcții.
Apropos, niște colegi fotografi, cu aparatură destul de bună, chiar din oraș de la noi, nume mari chiar unii dintre ei au fost să facă poze la teatru și nu pot să-ți spun, ca să te citez, ce bășini le-au ieșit. Dar figurile și pârțurile pe ei, cât casa.
Vorbești cu foarte mare ușurință despre fotografie dar se simte nostalgia în timbrul... tastelor tale. Și aștept să spargi gheața cu un cadru cu care să ne faci pe toți să ne simțim mici.
A, și tot tu ești cel care pui link-uri cu softuri noi cu super funcții, etc. Și este bine că faci asta dar când altul vorbește de chestii similare, zici de bășeală și-ți pute ce afirmă alții.
Not good, not good at all...

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.926
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 20 noiembrie 2019 - 19:50, said:

Taxoane, cu cine vorbești?
Alții ăia poate erau fotografi. Și erau, pentru că atunci Ăźnsăși folosirea unui aparat foto nu era la ĂźndemĂąna oricui pentru că nu exista modul AUTO așa cum unii Ăźl Ăźnțeleg sau folosesc astăzi.
In sfarsit ai ajuns la concluzia ca functiile auto i-au stricat pe fotografi, iar ca sa fi fotograf nu ai nevoie de AUTO.

#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.692
  • Înscris: 06.01.2015
De acord cu tine dar nu înțeleg acel "în sfârșit".
M-ai auzit pe mine vreodată vorbind de modul AUTO? Ca să fac o glumă... nici nu știu cum se folosește :D

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.926
  • Înscris: 28.12.2006
Auto nu inseamna doar Auto ci orice auto.

#25
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 11.10.2006
@ eugeniusro - cu 6.300 - fac poze jpeg + raw. AdobeRGB - cred. Am mai citit ca sunt diferenta. Uneori editez raw, alteori nu. Mi-ar place sa nu le editez. dar nu imi plac culorile sony, mai ales in lumina artificiala. Cand incepi a le edita si schimbi culori, tonuri de culoare, se mai duce si din calitate, si nu mai potrivesti culorile cum sunt. Si dureaza si ceva timp editatul.
Incerc sa salvez sRGB si sa folosesc mai mult jpeg-urile.
face registration - nu am incercat. O sa incerc. Si Panasonic GX80 are asa ceva.

@ Dizlpower - prefer culorile canon, urmate de panasonic si apoi de fuji. Sony - pentru mine e pe ultimul loc si necesita mult timp sa corectez culorile.
M-am uitat azi, cu M50 .... Am facut poze cu M50, copii au fost curiosi si veneau dupa mine sa imi ia aparatul :))) Am zis ca o sa ma lase in pace, dar nu, sunt foarte curiosi si vor tot ce am eu. Mai urmaresc asta, dar nu prea scap de ei. Poza spontana - prima sau primele poze, dupa aia, gata is pe mine :))) . De asta, ma gandesc ceva mai tele si deschi, sa ii surprind din coltul opus camerei ar fi mai ok - un 35-50 mm aspc.
a7 - am avut anul trecut. Nu mi-a placut focalizarea slaba si culorile specific sony. Culori mai "calde", mai pe gustul meu fata de sony aspc. Cu focalizarea in mare nu m-am impacat. Poze in exterior, la lumina naturala mi-au placut.


A ajuns si M50. Nu am facut multe poze cu el. Fata de M6, e un pas inainte, focalizare mai rapida, eyeAF destul de precis, jpeg-urile la ISO 1.600 mai curate fata de m6, cu 22mm f/2 face echipa foarte buna. La lumina de interior - f/2 + 1/60-1/80 + ISO 1.200-1.600. 1/80 - e cam minim pentru o miscare obisnuita, sunt si reusite si nereusite. Daca se agita .... imi trebuie peste 1/160, depinde ... nu mai ajunge tehnologia ....

@ Reactor2015 - eu prefer culorile canon si nu am reusit sa fac un sony sa arate ca un canon. Probabil nu sunt expert in editare. Si as prefera sa nu mai editez pozele.
Pot sa iau un a7III si pret/performanta cred ca ar fi cea mai buna alegere.

Cand e iarna, stam mai mult in casa, copii cresc si o sa fim mai mult timp pe afara, mai multe poze in exterior si probabil in miscare. Din primavara, peste cateva luni, cred ca se schimba nevoile si o sa fie mai util - tracking, AF, ceva tele, un obiectiv versatil 28-150 mm sau ceva mai lung, obiectiv cat mai sharp, eventual usor de carat etc. Asta inseamna ASPC, MFT cu obiectiv versatil. M50 + 18-150 mm sau GX80 + 14-140mm, 6300 + 18-135mm. Lumina ziua, o sa fie din plin pentru f mai mici. Nu cred sa am nevoie de 6400, cred ca 6300 se descurc inca.
In interior - mai folosesc ce am si asa is destule ...

Daca as fi mers pe RP + 35 mm f/1.8 + RF 24-105 peste 2.000 Euro. La banii astia, mai pun putin si merg pe a7III - care banuiesc este mult peste RP.
De banii necesari pentru un salt la un FF, tot imi iau ceva:
EF M 32mm f/1.4 - am inteles ca ar fi cea mai reusit obiectiv de la EF M, poate si obiectivul macro, sa completez toata linia. Cu 22 mm f/2 m-am impacat foarte bine si ok si in interior. 1 Stop lumina in plus fata de f/2 + stabilizarea, cred ca o sa merite in interior.
Fuji 16 mm f/1.4 - pentru interior
Fuji 50 mm f/2 - poate, pentru exterir + XT-1, cred ca ar face echipa buna
Fuji 18-135mm - pentru exterior
Sunt ceva mai scumpe obiectivele de la Fuji, dar sunt sharp.

Cred ca e mai ok, deocamdata sa mai iau niste obiective decat sa trec la FF. Un f/1.4 pe ASPC ar fi ca un f/1.8 pe FF. Cred ca asta e finta pentru portret, doar sa fie facuta poza ceva mai de la distanta pentru a fi focalizata toata fata.

#26
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.039
  • Înscris: 27.02.2008
Cele mai naturale culori le are Pentax .
Merită să atunci o privire și pe oferta lor .

#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postlopi, on 23 noiembrie 2019 - 00:13, said:

@ eugeniusro - cu 6.300 - fac poze jpeg + raw. AdobeRGB - cred. Am mai citit ca sunt diferenta. Uneori editez raw, alteori nu. Mi-ar place sa nu le editez. dar nu imi plac culorile sony, mai ales in lumina artificiala. Cand incepi a le edita si schimbi culori, tonuri de culoare, se mai duce si din calitate, si nu mai potrivesti culorile cum sunt. Si dureaza si ceva timp editatul.
Incerc sa salvez sRGB si sa folosesc mai mult jpeg-urile.
face registration - nu am incercat. O sa incerc. Si Panasonic GX80 are asa ceva.

Încearcă jpeg superfine + sRGB iar la profilul de culoare standard sau vivid (eu prefer vivid), când selectezi RAW+jpeg jpegul rezultat nu e reusit, este comprimat si pierde din calitate fiindca ideea este că vei folosi RAW-ul. Da face registration dar poți și fără, copii se mișcă repede pe lângă tine și din cauza asta dacă nu ești și tu iute ies din focus, încercă modul AF-C la focus fiindcă presupun că acum folosești AF-S, modul continuus focus este mai potrivit pentru scene în mișcare rapidă.

Editat de eugeniusro, 23 noiembrie 2019 - 09:22.


#28
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.306
  • Înscris: 25.05.2009
Culorile sunt o percepţie personală. Mie îmi place cele de la Nikon, Fujifilm şi Olympus. Nu-mi plac cele de Panasonic şi Sony. Deci dacă nu-ţi place ceva nu are rost să bagi bani în frustrare.

#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postbaloo2009, on 23 noiembrie 2019 - 13:07, said:

Culorile sunt o percepție personală. Mie îmi place cele de la Nikon, Fujifilm și Olympus. Nu-mi plac cele de Panasonic și Sony. Deci dacă nu-ți place ceva nu are rost să bagi bani în frustrare.

De acord cu tine dar dacă ești profesionist din ăla adevărat care lucrează doar RAW atunci culorile scoase de aparat contează mai puțin, alte performanțe ale aparatului trebuie avute în vedere fiindcă bagi poza RAW în aparat și aplici un filtru care să scoată după ce aparat vrei tu.

#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.692
  • Înscris: 06.01.2015
@lopi, vezi că-s clipuri pe youtube care îți demonstrează că poți seta orice aparat (mă refer la cele mai pricopsite) să-ți afișeze culorile cum vrei tu :)

https://youtu.be/YMH71Yqdw20?t=653

#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
Ia uite ce iese la un test făcut de Tony


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EMfCDujQywY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.692
  • Înscris: 06.01.2015
Chiar, ce spune? Vorbim de un test cât de cât științific sau despre părerea unuia sau a altuia?
Și să ne hotărâm despre ce camere vorbim. P&S, entry DSLR, midDSLR, proDSLR, ML entry, ML mid sau ML Pro?
Nu de alta dar sunt diferențe importante. Dacă e să vorbim așa la general, ok dar nu o să ajungem la vreo concluzie care să conteze.

#33
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
Imi pare destul de științific testul, e făcut pe un lot de 1500 persoane și spune la sfârșit de ce a limitat numărul de camere din test fiindcă a încercat să țină testul în limita de 5 minute altfel oamenii fie se plictisesc și îl abandonează fie nu participă, oricum a extras date interesante din test.

View PostReactor2015, on 23 noiembrie 2019 - 18:16, said:

Chiar, ce spune?

Spune că Sony e șeful Posted Image

Editat de eugeniusro, 23 noiembrie 2019 - 19:03.


#34
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posteugeniusro, on 23 noiembrie 2019 - 16:08, said:

De acord cu tine dar dacă ești profesionist din ăla adevărat care lucrează doar RAW atunci culorile scoase de aparat contează mai puțin, alte performanțe ale aparatului trebuie avute în vedere fiindcă bagi poza RAW în aparat și aplici un filtru care să scoată după ce aparat vrei tu.
Eu numai în RAW trag. Şi sunt diferenţe subtile între mărci (am Nikon, Olympus şi Fujifilm). Culorile sunt destul de apropiate dacă folosesc un profil gen Adobe Standard dar nu sunt identice. Dacă foloseşti developerele fiecărui producător atunci diferenţele nu mai sunt deloc subtile.

#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.269
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ne-am obisnuit sa calibram monitoarele fiindca altfel fiecare arata altfel, de ce ne imaginam ca aparatele ar functiona diferit si ar trebui sa produca acelasi lucru?

Se ia un color checker, se pozeaza alaturi de subiect, se genereaza profilul de corectia, iar diferentele dintre (marci de) aparate se reduc semnificativ...

#36
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Eu folosesc Pentax K-1, cred ca are culori foarte ok by default, dar oricum mi-am facut si profile custom.

Nu vreau sa va stric parada, dar postul initial spune ca vrea sa faca poze copiilor in casa. Adica inteleg eu, la lumina din casa. Nu stiu daca o sa conteze asa de mult camera.

Daca as vrea neaparat culori faine, nu as trage in casa, as trage la lumina naturala sau as investi intr-un flash de calitate si modificatori de lumina.

Dar poate ma insel, in general fac peisaje nu portrete.

Alta chestie importanta va fi focusul. Imi place la ML ca teoretic au sanse mai mici sa rateze focusul, ca fac contrast AF nu phase AF, sau ma insel eu? asadar n-ar trebui sa fie probleme de BF/FF. Poate as lua un ML pentru poze cu copii in interior numai din aceasta cauza...

Editat de Hatti, 29 noiembrie 2019 - 05:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate