Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Android TV - sfat achizitie tv

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Am o aplicatie web si vreau sa construiesc echivalentul pentru android tv. Aplicatia va rula clipuri youtube. Folosesc Android Studio mai nou cu Kotlin.

Vreau sa testez aplicatia pe un televizor, nu doar in simulator si ma gandesc sa achizitionez un tv cu android. Intrebarea ar fi pentru cei ce au mai dezvoltat, ce tv merita luat? Nu vreau sa dau vreo 1500 ron dupa care sa-mi dau seama ca nu are nu stiu ce.

Ma intereseaza mai mult din perspectiva dezvoltarii, nu neaparat al calitatilor tv-ului pentru privit, dar clar ca si asta ar conta.



(si ar mai fi o chestie dar asta nu stiu daca stiu multi, de exemplu pe mac pe safari e singurul loc unde pe youtube daca reduc viteza la 0.75 nu se pierde calitatea sunetului. Eventual si asta ar putea fi luat in considerare. Probabil se poate rezolva din soft/cod?)

Edited by republicall, 18 November 2019 - 11:51.


#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Philips are de obiciei Android curat.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,788
  • Înscris: 06.09.2004
mai degraba iei un media player cu android tv pentru teste. xiaomi mi box s 4k era vreo 300 de lei.

#4
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008

View Postborn2lose, on 18 noiembrie 2019 - 14:27, said:

mai degraba iei un media player cu android tv pentru teste. xiaomi mi box s 4k era vreo 300 de lei.
Pai bine asa am si simulator pe mac/android studio (apropo se incinge ca naiba). Vreau sa vad si pe ecran, the real thing..
https://www.cel.ro/t...-pMCcyNjYuNw-l/
Pare interesant totusi, are Android TV. M-ai pus pe ganduri :) banuiesc ca pot sa-l leg la monitorul de la PC.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,788
  • Înscris: 06.09.2004
nu se compara cu un emulator    :)

pe de alta parte, acum ma gandesc, daca ai nevoie si de sunet, se complica treaba, ca are doar iesiri hdmi si optical, daca il conectezi la un monitor. dar ideea e ca poti testa pe absolut orice tv cu intrare hdmi.

#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Un Android TV de la Sony sau Philips . Recomand seria Philips Ambilight PUS7304 . In general , vezi TV-uri de la 2500-3000 lei in sus , daca vrei ceva bun . Eu am prins un PUS7304 de 50 inch la 3000 lei , redus de pe la 4000 , la Mediagalaxy .

Edited by Vlad_22, 19 November 2019 - 00:04.


#7
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008

View PostVlad_22, on 19 noiembrie 2019 - 00:02, said:

Un Android TV de la Sony sau Philips . Recomand seria Philips Ambilight PUS7304 . In general , vezi TV-uri de la 2500-3000 lei in sus , daca vrei ceva bun . Eu am prins un PUS7304 de 50 inch la 3000 lei , redus de pe la 4000 , la Mediagalaxy .
Un pic peste buget. Deci vreun samsung la 1500 nu merita(later edit, vad ca samsung nu au android, m-a pacalit ca am vazut youtube).

Asta o fi reducere reala? de la 3000 la 2000.

https://www.emag.ro/...2/pd/D44Q3RBBM/

Ar mai fi asta de 80

https://www.emag.ro/...2/pd/DCK0X0BBM/

Isi mai ia lumea de 80, sau mai toti isi iau de 108? Mi sa nu iau prea mic, dar mi sa nu-mi iau nici prea mare.

Edited by republicall, 19 November 2019 - 01:30.


#8
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Pe Samsung nici macar varianta web nu ar merge, html5test.com arata `script execution events` ca fiind off. TV de 2 ani SmartTV fara android.

#9
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

View Postrepublicall, on 18 noiembrie 2019 - 11:50, said:

Am o aplicatie web si vreau sa construiesc echivalentul pentru android tv. Aplicatia va rula clipuri youtube. Folosesc Android Studio mai nou cu Kotlin.

Vreau sa testez aplicatia pe un televizor, nu doar in simulator si ma gandesc sa achizitionez un tv cu android. Intrebarea ar fi pentru cei ce au mai dezvoltat, ce tv merita luat? Nu vreau sa dau vreo 1500 ron dupa care sa-mi dau seama ca nu are nu stiu ce.

Ma intereseaza mai mult din perspectiva dezvoltarii, nu neaparat al calitatilor tv-ului pentru privit, dar clar ca si asta ar conta.



(si ar mai fi o chestie dar asta nu stiu daca stiu multi, de exemplu pe mac pe safari e singurul loc unde pe youtube daca reduc viteza la 0.75 nu se pierde calitatea sunetului. Eventual si asta ar putea fi luat in considerare. Probabil se poate rezolva din soft/cod?)


Eu personal sunt foarte multumit de TV-urile Sony. De preferat ca modelul sa fie cat mai nou pentru a beneficia de o versiune cat mai noua de Android.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate