Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Recomandare Bormasina(autofiletanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#235
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
https://www.dedeman....K6ZfD_Bw
Atentie, daca te hotarasti la genul asta de adaptor ...
In poza vad ca are 4 capete de gaurit si 5 biti ... in descriere e trecut cu 3 capete de gaurit (8, 10, 12) si 4 biti.
Ce se mai gaseste pe net, tot de genul asta, dar la sfert/jumatate din bani (40-70 lei) au un singur cap de gaurit (o singura dimensiune de burghiu).

Edited by shymano, 28 June 2023 - 00:48.


#236
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Ziceam de vreo 200 de lei și îmi recomanzi sculă+ accesorii de 750-800 🤣🤣

Tot citisem eu pe aici că Hobbyst sunt scule Sthor rebranduite, poate iau de la Dedeman o bormașină Hobbyst de 500w cu variator de tensiune la 100 de lei, și dacă voi avea nevoie iau un rotopercutor și am rezolvat situația
https://www.dedeman..../1039831#opinii

Sau Panzer la 120 de lei, care cică pentru hobby sunt ok https://www.dedeman....600-w/p/1054498

Edited by R10, 28 June 2023 - 01:02.


#237
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
In general, 100 dai, 100 face ... ce sa zic ...
Eu nu sunt meserias, dar m-am saturat de gioarse d-astea de 2 lei; cand ti-e lumea mai draga, nu o poti folosi, ca e petarda.
Apropo, pentru burghiele plate pt lemn, indicata este o bormasina cu impact, nu d-asta normala.
https://www.shopexpe...percutie-1010-W
P-asta am avut-o, prima oara, acum multi ani... petarda la gauri in beton.
Din specificatii ai zice ca e wooww ...

Edited by shymano, 28 June 2023 - 01:12.


#238
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Deocamdată am comandat asta: https://www.emag.ro/..._medium=android

Am 60 de zile de retur, deci încă n-am oprit căutările

Am vrut ceva rapid, mai ales că cea pe acumulator a plecat azi spre service, are mandrina ușor descentrată și in weekend vreau să termin de montat polițele in garaj

#239
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
La bani putini, in situatia ta as lua acum adaptorul ala pentru gaurire/insurubare si niste acumulatori buni pentru bormasina aia mica pe care o ai, la 12v.
Si un ciocan rotopercutor ieftin, acum sau cand vei avea nevoie.
Cred ca te vei convinge singur ca genul asta de bormasini cu percutie, ca cea comandata, sunt de tot rasul ...
Insa nu resping nici posibilitatea ca una d-asta sa fie, totusi, pe placul si dorintele tale.
Ma uit, totusi, la descrierea facuta de ei ... cu percutie, dar la utilizare e trecut doar lemn/metal ...??!!!

Attached Files


Edited by shymano, 28 June 2023 - 01:44.


#240
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Sau renunti si la adaptor (are cam putine dimensiuni disponibile) si iei o mandrina d-aia mica, cu tija hezagonala (gasesti in Dedeman); mai mica sau mai mare, in functie de cat de mari vrei a fie burghiele de lemn/fier folosite.
Bagi ce burghiu vrei in mandrina aia, apoi te joci usor cu schimbatul bit/mandrina cu burgiu in adaptorul normal de bit (probabil ai deja unul p-acasa).
Mandrine mici, 0.3-6.5mm; sau 2-13mm (mai mare, dar bagi in ea mult mai multe dimensiuni). Asa ceva:
https://www.emag.ro/...7/pd/DQKLMSMBM/
https://www.emag.ro/...t/pd/DWKBRKMBM/

Edited by shymano, 28 June 2023 - 02:05.


#241
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Aștept scula să văd dacă îmi bagă acel burghiu tip daltă de 40mm în lemn. Dacă intră e suficient pentru mine. O voi folosi pentru infiletat/desfiletat și dacă e cazul iau separat rotopercutor, deși până la anul sigur nu voi folosi pentru că e de lemn casa

#242
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Sunt la servici și n-am apucat să mai verific ofertele. După 5-6 mă mai pun pe căutat.

După ce să mă uit la ce îmi trebuie mie, și anume să îmi facă gaură cu burghiul tip daltă de 40mm prin lemn? Cea pe acumulator are 30nm și nu trece. Ceva la 50nm? Mai mult? Impact/percuție?

#243
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Oare Makita 6413 face ce îi cer eu? Pare bun prețul de 240 lei pe eMag
https://www.emag.ro/..._medium=android

#244
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010

View PostR10, on 28 iunie 2023 - 13:29, said:

După ce să mă uit la ce îmi trebuie mie, și anume să îmi facă gaură cu burghiul tip daltă de 40mm prin lemn? Cea pe acumulator are 30nm și nu trece. Ceva la 50nm? Mai mult? Impact/percuție?
Pentru astfel de burghie este indicata o bormasina cu impact.
Si astea sunt o idee mai scumpe.
Ca sa-ti faci o parere, am luat una chinezeasca din Europa (in Voluntari, direct de la chinezi), la vreo 250 lei. Wol se numeste, cu 2 acumulatori.
In niciun caz nu are cei 11-12k mAh si 360 Nm cu care se lauda, insa isi face treaba cu decenta; e bunicica, insa nu straluceste. Asta, la 360 Nm, trebuia sa rupa prezoanele la masina.
Una buna, fiabila, la +100-150Nm, costa bine de tot ...

Attached Files


Edited by shymano, 28 June 2023 - 22:23.


#245
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Esti sigur ca sunt potrivite bormasinile cu impact la astfel de burghie late?
La suruburi e clar efectul, dar la astfel de burghie nu prea vad la ce ar ajuta impactul.
Oricum nu am folosit burghie late, doar intreb ...

#246
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010

View PostR10, on 28 iunie 2023 - 21:22, said:

Oare Makita 6413 face ce îi cer eu? Pare bun prețul de 240 lei pe eMag
https://www.emag.ro/..._medium=android
Eu cred ca nu ...

View Postech, on 28 iunie 2023 - 22:27, said:

Esti sigur ca sunt potrivite bormasinile cu impact la astfel de burghie late?
La suruburi e clar efectul, dar la astfel de burghie nu prea vad la ce ar ajuta impactul.
Oricum nu am folosit burghie late, doar intreb ...
Cele cu impact (in general cele cu cap hexagonal, nu patrat, cum am eu in poza; la astea patrate cred ca gasesti cam greu adaptor necesar) si/sau cele "normale", dar de puteri si viteze mari.
Burghiul plat are nevoie de viteze mari, pentru a nu se bloca in material.
LE: pentru impact sunt burghie special facute, atat dpdv al prinderii (au tija hexagonala), cat si tratate pentru a nu se rupe la forta.

Edited by shymano, 28 June 2023 - 22:44.


#247
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Pai tocmai, ca astea cu impact nu prea au viteze mari si au un cuplu direct destul de mic.
Cuplul ala declarat este un cuplu cam fictiv, rezultat din acel efect de impact, de-aia nu prea le vad potrivite la astfel de burghie care au nevoie de viteza si cuplu.

#248
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Pe YouTube gasesti o gramada de teste la bormasinile cu impact pe burghie plate ...
La astea normale trebuie viteza mare (si putere, bine-nteles), la cele cu impact viteza redusa e compensata de puterea impactului.
Din ce am inteles si eu, din review-urile urmarite ... nici eu nu folosesc d-astea plate.
Sunt cate unii care si explica fenomenul, cand testeaza bormasinile ... (in general in State).

Edited by shymano, 28 June 2023 - 22:57.


#249
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
O sa caut si eu pe youtube, dar din cate am observat la bormasinile cu impact cand dau de greu turatia efectiva scade drastic (chiar si la 1 rotatie la cateva secunde!!!) dar la suruburi asta nu e o problema, ca totusi inainteaza. La burghie sigur o turatie atat de mica ar fi o problema, ca nu au cum sa mai taie in lemn. Poate un burghiu mai putin lat o merge, dar unul de 4 cm ma cam indoiesc ...

Asta zice ca din ce a testat el se descurca mult mai bine bormasinile standard decat cele cu impact la folosirea burghielor plate (min 5.26)

https://youtu.be/Caye3yN1K5M?t=326

#250
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Din ce am observat si eu, si la astia e ca si la doctori ... pareri si pareri (ma refer la meseriasi, nu la youtube-ri care doar fac review-uri).
In mare, ideea e ca, la folosirea sculelor cu impact fortele exercitate asupra mainii/incheieturii sunt mult mai mici (daca nu chiar inexistente) fata de cele exercitate de sculele standard, in situatiile in care scula e fortata pana la limita de blocare/oprire in material.
Situatiile alea in care burghiul se blocheaza in material si scula tinde sa se roteasca si sa-ti suceasca mana (cand pe gaurire mai serioasa nu o poti tine pe treapta intermediara, pe infiletare, unde are protectie la blocare ...).
Probabil depinde de fiecare in parte, cum apreciaza fiecare capabilitatea sculei respective.
Oricum ar fi, in situatia de fata nu cred ca se pune problema de a da gauri cu burghie plate mari folosind o bormasina mica, slaba, de 20-30Nm.
Fiecare scula (ca si model) are aria ei de aplicabilitate, mai mica sau mai mare.

Edited by shymano, 29 June 2023 - 00:34.


#251
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă stau să mă gândesc, cred că în situația mea impactul nu va fi neapărat util. Am de lucrat cu polițe relativ mici, de 8 cm lățime, și cred că e posibil ca impactul efectiv să o crape. Nu am nicio bază să susțină, e doar o idee.
Am comandat și Makita, mâine ajung ambele și văd ce aleg. Tare am impresia că voi rămâne cu Makita. Duminică am drum la Baia Mare și voi merge la Dedeman, mă gândesc să îmi iau și niște carote mai acătării, cum sunt astea: https://www.dedeman....ucati/p/1070965
Aveți vreo recomandare mai bună? De preferat să iau de pe eMag cu genius, să nu mai plătesc și transport la sume așa mici, și mai ales dacă nu îmi plac să plătesc și pe retur
Le-am mai găsit pe astea pe eMag: https://www.emag.ro/..._medium=android

Edited by R10, 29 June 2023 - 08:39.


#252
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Mi-a ajuns Makita, și azi au apărut la Lidl bormașini. Am luat una (am atașat foto) și le-am pus cap la cap. Ambele îmi fac gaură de 40mm la fel. Ăsta a fost primul test pentru că asta m-a interesat în mod expre.
Am mai testat niște burghie, la cele subțiri sculele merg identic. La cele de peste 10mm parcă Makita are un plus prin faptul că ajunge mai repede la turație maximă. Diferența totuși este mică, dacă cumva există, poate doar mi se pare.
În schimb la înșurubare mă descurc mai bine cu Makita. Am incercat de la șuruburi de 3 cm până la șuruburi de 12 cm, pot merge fin la început până intră puțin și apoi îi dau turația necesară să-l înșurubez de tot. Parkside are vreo 10 trepte de putere, dacă dau pe maxim nu pot începe așa fin, a trebuit să mă joc puțin cu treptele până să o găsesc pe cea potrivită.
Per total ambele au făcut treaba ce s-a cerut. Urmează marele dar: Parkside are mandrina descentrată. Și Makita o are foarte puțin, dar la treaba propriu zisă nu se simte, spre deosebire de scula de la Lidl cu care nu-s șanse să faci ceva de finețe.
Cea de la Lidl are și așa zisa percuție. Am dat de probă niște găuri în beton (nu am nevoie de așa ceva, nu e un criteriu pentru mine) și evident, cu burghiul de 6 prima parte a găurii parcă e făcută cu cel de 10.
Le-am pus pe cântar, Makita are 1.3kg iar Parkside aproape 1.9 kg.
Ca fiabilitate sunt convins că Makita e mai bună, cel mai probabil o voi păstra, și pentru cele 3 găuri în cărămidă ce le am de dat o dată pe an iau împrumut de la tata bormașina lui cu percuție.

Attached Files


Edited by R10, 03 July 2023 - 22:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate