Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Fosa ecologica pe teren aproape impermeabil

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Teranu

Teranu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2014
Salutare. Sunt in plina constructie a unui duplex impreuna cu cumnatul meu. Avem un teren comun in forma dreptunghiulara de 24m latime pe 42m lungime. Casele sunt lipite in partea din fata, si ocupa 16m din cei 24m iar in spatele casei ramane o gradina comuna de 24m latime pe 20m adancime, unde vom folosi o singura fosa comuna.

Problema cea mai mare, si de care m-au anuntat si vecinii e ca drenajul fosei se face foarte greu din cauza tipului de sol argilos. Va atasez o schita a terenului unde: dreptunghiul albastru din centru e pozitia ipotetica a fosei, linia rosie e limita ipotetica a proprietatilor (e un singur teren in acte), liniile maro reprezinta inclinatia terenului (prin sapatura pot sa dau orice directie pentru inclinatia santului de drenaj?) iar dreptunghiurile negre sunt terenul, casele si terasele din spate. De la marginea terasei pana in captul terenului raman 21m.
Attached File  amplasament fosa.jpg   24.08K   53 downloads
Intrebarile mele sunt:

Ce ar trebui sa fac ca fosa sa fie cat mai eficienta?
Pot sa fac un sistem de dispersie a apei pluviale incat sa nu o bag in fosa?
Cate santuri de drenaj pot sa fac?

Astept parerile dumneavoastra.

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Nu stiu cine ti-a facut proiectul de fosa dar mi se pare cam mica pentru 2 familii,daca desenul e la scara.

#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cumperi o fosă standard pe care o poți autoriza și folosești bio reactori din când în când ! O să plângă mulți care și-au construit fose septice din beton după ureche fără nici o autorizație și deversează toate mizeriile în pânza freatică ! Posted Image

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am văzut o idee de fosă septică prin Germania pe care vreau să o aplic în curtea mea, respectiv pompă cu tocător în fosă, apoi toată mizeria era pompată la o distanță de zeci de metri printr-o conductă îngropată în fundul grădinii, apoi era deversată într-un compartiment de beton cu deșeuri vegetale, bine hidroizolat cu acoperiș escamontabil unde omul producea compost pentru grădină în straturi adăugate succesiv și astfel mizeria din fosă era consumată de bacteriile din deșeurile vegetale și transformată în îngrășământ !  Posted Image

Edited by Viorelsolar, 03 November 2019 - 12:13.


#5
Teranu

Teranu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2014

View PostKean, on 03 noiembrie 2019 - 11:48, said:

Nu stiu cine ti-a facut proiectul de fosa dar mi se pare cam mica pentru 2 familii,daca desenul e la scara.
Desenul nu e la scara, l-am facut eu in paint si reprezinta ideea mea de amplasament. L-am facut ca sa inteleaga colegii de pe forum situatia din teren.

Am citit undeva ca doar 3 tuburi de drenaj se pot lega o fosa. Este adevarat? Prin niste ramificatii PVC nu as putea face 5-6 tuburi, respectiv santuri?

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostViorelsolar, on 03 noiembrie 2019 - 12:07, said:

Eu am văzut o idee de fosă septică prin Germania pe care vreau să o aplic în curtea mea, respectiv pompă cu tocător în fosă, apoi toată mizeria era pompată la o distanță de zeci de metri printr-o conductă îngropată în fundul grădinii, apoi era deversată într-un compartiment de beton cu deșeuri vegetale, bine hidroizolat cu acoperiș escamontabil unde omul producea compost pentru grădină în straturi adăugate succesiv și astfel mizeria din fosă era consumată de bacteriile din deșeurile vegetale și transformată în îngrășământ !  Posted Image
Da, dar sa scoti ingrasamantul ala de acolo iti trebuie pompa cu snec, ca altfel nu vad cum naiba scoti compostul ala de acolo...

#7
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015

View PostTeranu, on 03 noiembrie 2019 - 12:28, said:

Am citit undeva ca doar 3 tuburi de drenaj se pot lega o fosa. Este adevarat? Prin niste ramificatii PVC nu as putea face 5-6 tuburi, respectiv santuri?

Nu poate fi adevarat, mai mult chia,r cred ca poti face oricate poti si doresti, bani si teren disponibil sa ai.
Iti citez acum ce am gasit la repezeala undeva (de unde iti voi da si link-ul):

"Pentru terenuri impermeabile, cimpurile de infiltrare subterane pot fi inlocuite cu platouri
absorbante, des folosile in Italia si Franta. Platourile constau din bazine subterane etanse,
umplute cu piatra sparta la partea inferioara si cu sol vegetal la cea superioara. Adincimea
bazinelor este de ~ 0,70 m, suprafata minima pentru 1 locuitor fiind de 5,00 mp."


http://www.calor.ro/...rte-tehnica.pdf
Tot acolo vei gasi si o schita de exemplificare cu cinci conducte de racord.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostViorelsolar, on 03 noiembrie 2019 - 12:07, said:

Eu am văzut o idee de fosă septică prin Germania pe care vreau să o aplic în curtea mea, respectiv pompă cu tocător în fosă, apoi toată mizeria era pompată la o distanță de zeci de metri printr-o conductă îngropată în fundul grădinii, apoi era deversată într-un compartiment de beton cu deșeuri vegetale, bine hidroizolat cu acoperiș escamontabil unde omul producea compost pentru grădină în straturi adăugate succesiv și astfel mizeria din fosă era consumată de bacteriile din deșeurile vegetale și transformată în îngrășământ !  Posted Image
Si ce facea cu ingrasamantul ala?

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostTeranu, on 03 noiembrie 2019 - 11:06, said:

Pot sa fac un sistem de dispersie a apei pluviale incat sa nu o bag in fosa?
Cate santuri de drenaj pot sa fac?
Cred ca glumesti.. Cum sa bagi pluviala in fosa.. La prima ploaie mai serioasa iti ia tot rahatul si ti-l baga pe drenuri.
Calculeaza un 1000 de litri de persoana ca sa stai cat de cat linistit. Si vidanjare la 6 luni.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTeranu, on 03 noiembrie 2019 - 11:06, said:

Salutare. Sunt in plina constructie a unui duplex impreuna cu cumnatul meu. Avem un teren comun in forma dreptunghiulara de 24m latime pe 42m lungime. Casele sunt lipite in partea din fata, si ocupa 16m din cei 24m iar in spatele casei ramane o gradina comuna de 24m latime pe 20m adancime, unde vom folosi o singura fosa comuna.

Problema cea mai mare, si de care m-au anuntat si vecinii e ca drenajul fosei se face foarte greu din cauza tipului de sol argilos. Va atasez o schita a terenului unde: dreptunghiul albastru din centru e pozitia ipotetica a fosei, linia rosie e limita ipotetica a proprietatilor (e un singur teren in acte), liniile maro reprezinta inclinatia terenului (prin sapatura pot sa dau orice directie pentru inclinatia santului de drenaj?) iar dreptunghiurile negre sunt terenul, casele si terasele din spate. De la marginea terasei pana in captul terenului raman 21m.
Attachment amplasament fosa.jpg
Intrebarile mele sunt:

Ce ar trebui sa fac ca fosa sa fie cat mai eficienta?
Pot sa fac un sistem de dispersie a apei pluviale incat sa nu o bag in fosa?
Cate santuri de drenaj pot sa fac?

Astept parerile dumneavoastra.
nu zice legea ca fundul fosei trebuie sa fie impermeabil, de cand am intrat in UE si nu mai e permis poluarea solului cu nitriti/nitrati?

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai..e din plastic sau fibra de sticla fosa..

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postunbrutus, on 03 noiembrie 2019 - 13:44, said:

nu zice legea ca fundul fosei trebuie sa fie impermeabil, de cand am intrat in UE si nu mai e permis poluarea solului cu nitriti/nitrati?

Asta stiu si eu ca inseamna fosa ecologica :)...are fundul betonat :)....

#13
Teranu

Teranu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2014

View Postmariovrs, on 03 noiembrie 2019 - 13:27, said:

Cred ca glumesti.. Cum sa bagi pluviala in fosa.. La prima ploaie mai serioasa iti ia tot rahatul si ti-l baga pe drenuri.
Calculeaza un 1000 de litri de persoana ca sa stai cat de cat linistit. Si vidanjare la 6 luni.
Am citit diverse articole/postari si uneori reiesea ca si apa de pe acoperis intra in fosa. As putea sa fac un sistem de drenaj asemanator pentru apa pluviala?

#14
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Putin off-topic: niciodata nu te faci vecin cu familia, mai ales cumnatii. Daca ceva merge urat, ai sa intelegi la ce ma refer.

On-topic: e prea mica fosa. Nu baga apa pluviala in fosa ca ai s-o golesti din 3 in 3 luni. Am si eu cativa vecini care au facut prostia asta si e vidanja pe la ei lunar, ca au fosa mica.

#15
Teranu

Teranu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2014

Quote

Putin off-topic: niciodata nu te faci vecin cu familia, mai ales cumnatii. Daca ceva merge urat, ai sa intelegi la ce ma refer.

Mi-au zis si altii, si am luat cateva masuri de prevedere de comun acord, in caz ca iese rau sa putem sa ne separam cat mai usor. Doar fosa o vom avea la comun, si sper ca e doar o masura temporara, in cativa ani sper sa avem canalizare.

#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostAldulescu, on 03 noiembrie 2019 - 13:27, said:

Si ce facea cu ingrasamantul ala?

Cred că nu-l mânca ! Olandezii purifică urina împreună cu alte mizerii și o bagă în circuitul de apă potabilă, apoi din fecalele umane produc cel mai căutat îngrășământ pentru sere, ce spui de asta ? Posted Image

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
fosa nu are voie sa dreneze apa in panza freatica punct

#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostTeranu, on 03 noiembrie 2019 - 14:20, said:

Am citit diverse articole/postari si uneori reiesea ca si apa de pe acoperis intra in fosa. As putea sa fac un sistem de drenaj asemanator pentru apa pluviala?

Apa pluviala o duci in santul din drum. Eu asa am facut. Sau...daca nu-ti permite inclinatia terenului aduci burlanele pana pe trotuar,pui un cot si aia e.O sa curga de pe trotuar pe gazon. Nu e cea mai fericita solutie, insa in fosa NU.

Iti dai seama intro zi ploioasa cate tone de apa se strang de pe acoperis? Ei..imagineaza-ti ca trebuie sa treaca prin camerele fosei si apoi sa intre in pamantul ala de care ziceai. Atata volum de apa sigur iti ia si particule solide si le duce pe dren.

Apropo...eu n-as pune furtun de drenaj care se gaseste in comert. Is patit. Are gaurile prea fine si se infunda repede.
L-am scos si am pus teava portocalie de 110 taiata pe burta cu flexul. Disc de 6mm din 3 in 3 cm.

Si daca zici ca pamantul trage greu apa,ai o singura solutie. Santul cat mai adanc si mai multa piatra. Asa o sa poata intra un volum mai mare de apa,avand timp sa intre in pamant.
Intre tevile de dren sa lasi minim 2 metri.

View PostFane, on 03 noiembrie 2019 - 16:50, said:

fosa nu are voie sa dreneze apa in panza freatica punct
Pai n-are cum sa ajunga acolo apa din dren. Drenul e la 1 metru adancime aproximativ.

View PostThuraya_123, on 03 noiembrie 2019 - 14:21, said:

On-topic: e prea mica fosa. Nu baga apa pluviala in fosa
ca ai s-o golesti din 3 in 3 luni. Am si eu cativa vecini care au facut prostia asta si e vidanja pe la ei lunar, ca au fosa mica.

Pai ce fel de fose au? Fara camp de drenaj? Adica tip hazna.

Edited by mariovrs, 03 November 2019 - 17:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate