Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Fosa ecologica pe teren aproape impermeabil

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostViorelsolar, on 03 noiembrie 2019 - 15:25, said:



Cred că nu-l mânca ! Olandezii purifică urina Ă®mpreună cu alte mizerii și o bagă Ă®n circuitul de apă potabilă, apoi din fecalele umane produc cel mai căutat Ă®ngrășământ pentru sere, ce spui de asta ? Posted Image
in los angeles au doua sisteme de alimentare, in paralel:
- apa menajera.
- si apa reciclata pentru udat gazonul.

View PostTeranu, on 03 noiembrie 2019 - 11:06, said:

...
Astept parerile dumneavoastra.
nu face numic la comun, fiecare cu "jucariile" lui chiar daca nu aveti gard intre voi.
apa pluviala o dai pe strada.

incinta inchisa ermetic = hazna
foasa are sistem de filtrare, inmagazinare si sistem de drenare (al apai filtrate)

#20
Teranu

Teranu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2014
Eu sunt capat de drum, drumul fiind privat. Nu avem asfalt sau trotuare, zona este in continua dezvoltare, pe un versant de deal muuuult peste panza freatica. Daca dau drumu la apa in drum ii va merge vecinului in curte datorita geografiei terenului. Ma gandeam la apa pluviala sa o inmagazinez intr-un sistem de 2-3 bazine IBC care sa le golesc in perioadele fara ploi, iar prea-plinul sa fie legat la un sistem de drenaj in curte cum e cel de la fosa.

Vecinul de sub mine, care e mai jos in panta, a zis ca au fost situatii cand dupa o ploaie de vara a inceput sa ii vina apa de pe deal. N-as vrea sa contribui si eu la astfel de situatii.

Pana acum imi surade ideea de a face mai multe santuri de drenaj, cu mai multa umplutura sub tuburi.

As mai atinge si subiectul legislatiei unde parerile sunt impartite. Din ce am citit eu pana acum nu sunt interzise fosele septice care dreneaza apa in pamant, dar e obligatorie bransarea la canalizare acolo unde exista canalizare.

#21
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostViorelsolar, on 03 noiembrie 2019 - 15:25, said:


Cred că nu-l mânca ! Olandezii purifică urina împreună cu alte mizerii și o bagă în circuitul de apă potabilă, apoi din fecalele umane produc cel mai căutat îngrășământ pentru sere, ce spui de asta ? Posted Image
Spun ca e foarte scarbos si chiar periculos, putandu-se astfel raspandi diverse boli, din cate stiam in unele tari nu-s permise excrementele umane sa fie folosite ca ingrasamant decat la plantele tehnice: bumbac sau canepa pentru fibre, in niciun caz la cele care sunt consumate.

#22
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Posttehnics, on 03 noiembrie 2019 - 12:32, said:

Da, dar sa scoti ingrasamantul ala de acolo iti trebuie pompa cu snec, ca altfel nu vad cum naiba scoti compostul ala de acolo...
Industrial am montat asa ceva,  este o pompa cate trage dejectiile , le preseaza , scoate materia solida ( aproape uscata ) care se foloseste la compost , iar lichidul separat la epurare . Pt casnic , nu vad ....

#23
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostAldulescu, on 04 noiembrie 2019 - 12:52, said:

Spun ca e foarte scarbos si chiar periculos, putandu-se astfel raspandi diverse boli, din cate stiam in unele tari nu-s permise excrementele umane sa fie folosite ca ingrasamant decat la plantele tehnice: bumbac sau canepa pentru fibre, in niciun caz la cele care sunt consumate.

Ai impresia că rahatul uman este mai periculos decât ăla din găinațul de găini din care rezultă pământul de flori vândut în mall-uri ??? te înșeli amarnic ! Ambele sunt distruse total de fermentația aerobică sau anaerobică după caz, nu mai rămâne nimic care să amintească că a fost cândva ceva scârbos ! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate