Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Targul de joburi Hipo

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostVlad_22, on 14 noiembrie 2019 - 00:49, said:


Medic de familie cu 80-100 k euro pe an ca medic de familie , chiar si in tarile dezvoltate ? Mai taie din ele , da-le dreq . Nu cred ca incaseaza cineva 6-8 mii pe luna , daca nu e vreun medic de top, ceva . Adica ofera un salariu enorm si nu gaseste personal , buna gluma . Se cam bat cap in cap , sa stii . Acum vreau sa cred ca si cerintele , obligatiile si indatoririle sunt pe masura salariului .
https://inews.co.uk/...p-doctor-515725

90.000 de lire media la GP.

View PostKarhu, on 15 noiembrie 2019 - 16:12, said:


Nu-i enorm deloc, in mediul privat se ia si mai mult, se poate trece de 100 euro/ ora.
Parintii unei colege de clasa de-a fiicei mele sunt ambii medici si lucreaza prin firma proprie, contractanti, impreuna au incasari anuale de 600-700 mii euro (pt firme datele sunt publice, pe net).
Sa ne dai și noua o lista cu tarifele, că am înțeles că pe acolo e mai ieftin și mai bine ca în Romania... De la clinica privata unde lucrează, zic.

Edited by dexterash, 15 November 2019 - 20:30.


#92
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdexterash, on 15 noiembrie 2019 - 20:30, said:


https://inews.co.uk/...p-doctor-515725

90.000 de lire media la GP.


Sa ne dai și noua o lista cu tarifele, că am înțeles că pe acolo e mai ieftin și mai bine ca în Romania... De la clinica privata unde lucrează, zic.
Pai ii numeri pe degete câți au salariul ăla, o zici de parcă majoritatea medicilor de la ei câștigă atât. Chiar și așa, pt multi e greu sa plece in alta tara, sa se mute și să muncească acolo . Nu e o opțiune sa pleci.

Edited by Vlad_22, 15 November 2019 - 22:42.


#93
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdexterash, on 15 noiembrie 2019 - 20:30, said:

Sa ne dai și noua o lista cu tarifele, că am înțeles că pe acolo e mai ieftin și mai bine ca în Romania... De la clinica privata unde lucrează, zic.
Tarifele-s mari, da’ pacientul plătește doar o parte, restul e plătit de asigurare.

Pentru unele chestii merita însă mers in vest sa te tratezi chiar dacă nu ai asigurare, vezi câți romani se tratează in Austria, in Germania, in Turcia etc etc
Cunosc personal romani care s-au tratat in Germania (cancer), cunosc femei care au preferat să nască in Ungaria etc etc

View PostVlad_22, on 15 noiembrie 2019 - 22:41, said:

e greu sa plece in alta tara, sa se mute și să muncească acolo . Nu e o opțiune sa pleci.
24.000 de medici români țin să te contrazică

#94
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Postkamikaze41, on 09 noiembrie 2019 - 13:50, said:

De ce nu ofera corporatiile cursuri si trebuie sa stam la cheremul ANOFM?
Vorba aia, aveti mai multe resurse.......dar in fine, eu nu-i consider pe patronii  cu nimic diferiti de politicieni...ca pana la urma, si ei sunt romani!

Cine zice ca nu ofera? Ofera, dar pentru angajatii lor.
Pe principiul asta ar trebui sa te intrebi de ce parintii tai nu hranesc si copiii orfani si trebuie sa stea ei in grija statului.
Ce treaba are un patron cu o corporatie? Tu stii macar ce e o corporatie?

View Postkamikaze41, on 09 noiembrie 2019 - 13:50, said:

Pentru ca un student absolvent a studiat mai mult decat un liceean care nu s-a sinchisit sa-si ia Bacalaureatul.  
Nu stiu daca ai urmat o facultate, dar sa stai sa pierzi noptile citind sute de carti  si zeci de lucrari pentru fiecare exmanen, eseu  si lucrare de disertatie  nu e asa de usor.

Confunzi efortul cu rezultatul. Ca angajator ma doare in pix ca a citit ala toate cartile scrise pe domeniul lui daca nu poate rezolva o cerinta simpla. Conteaza ce esti in stare sa produci, nu cat ti-ai tocit manecile pe bancile institutiilor de invatamant si tu ai o mare problema in a intelege asta.

View Postkamikaze41, on 09 noiembrie 2019 - 13:50, said:

Un student stie sa gandeasca la scara mare pentru ca el studiaza sa devina manager, inginer, profesor, politician etc.

Posted Image Posted Image Posted Image


View Postkamikaze41, on 09 noiembrie 2019 - 13:50, said:

Aia fara facultate nu merita ajutati pentru ca pur si simplu n-au vrut sa fie ajutati.
Din partea mea, ar trebui lasati sa munceasca cu carca pe salariu mic, sa munceasca ca paznici, sa emgireze la lucrat capsuni. Sau sa se inscrie in armata.   Te-ai gandit ca cei carora le iei apararea sunt tocmai delicventii chiulangii si viitori infractori care in anii de scoala au chiulit de la ore ca sa stea sa fumeze si sa faca sex dupa sala de sport ,  au deranjat profesorii in timpul orelor, au terorizat si hartuit tocilarii clasei. Cu ce ar trebui societatea sa-i ajute daca ei nu vor sa fie ajutati?  
Un om cu facultate ar putea aduce contributii pozitive la progresul societatii. Cum se si intampla de altfel.  

Din nou, faptul ca ai facut o facultate nu spune nimic despre potentialul tau, daca nu cumva vorbim despre insitutii renumite unde se face triere.

View Postkamikaze41, on 09 noiembrie 2019 - 13:50, said:

In tarile civilizate precum Franta, Olanda, UK, Germania, cine are studii de urmat poate sa-si gaseasca usor un job part time si sezonier foarte usor.
Si ce daca lucreaza doar 1-2 ani? De ce , vrei sa fie legat de glie?
Cum ramane cu flexibilitatea?
Si daca lucreaza 3 luni, tot e bine, fiindca in timpul ala poate avea o prestiatie pozitiva pentru companie, fie si ea minima.  
Plus ca dobandind noi cunostinte si experienta, poate in viitor sa presteze mai bine intr-o alta companie.  

In 3 luni, pe un post calificat (adica nu casier) abia inveti si tu cum se misca lucrurile prin companie.


View Postkamikaze41, on 09 noiembrie 2019 - 13:50, said:

Atitudinea voastra de patroni  inchizitori o sa va aduca falimentul. Si stiti bine ca asiaticii nu vor ramane prea mult in tara asta.Nu pariati pe ei.
Sa nu va mirati de ce tot mai multi tineri emigreaza  din Romania in sictir.

Emigreaza in sictir din alte motive. Poate nu ai observat situatia socio-economica din ultimii 5-10 ani.

View Postkamikaze41, on 09 noiembrie 2019 - 13:50, said:

Citeam ieri un articol de pe Vice despre o tanara care suferea de depresie si se plangea ca cat timp muncise in Romania, nici familia, nici colegii, nici patronul nu s-au sinchisit sa o ajute.
Acum lucreaza la o banca in UK, pe salariu mare, e vindecata deplin pentru ca colegii au sprijinit-o, iar seful i-a acordat sedinte gratuite de terapie si este acum un angajat model pentru banca respectiva.
Iti convine ca  piata muncii din Romania a pierdut un om de calitate din cauza atitudinii voastre de angajatori samsari?  

Asa, ia un caz si generalizeaza. E cel mai bun mod de a castiga credibilitate.

View Postkamikaze41, on 09 noiembrie 2019 - 13:50, said:

Inca un defect des intalnit la patronii romani.
INTOLERANTA! Incorectitudinea politica! Intr-un cuvant, DISCRIMINARE!  
Aveti tentatia  sa generalizati si pretentia ca toti angajatii sunt la fel dipdv intelectual si fizic.  Ca si comunistii care credeau ca toti oamenii sunt egali.  
NU, NU SUNT!
Fiecare om e unic, cu capacitatile si defectele sale.
Fiecare se adapteaza cum poate.  Nu toti pot fi si studenti si sa munceasca la fabrica in paralel.  

Si cine il obliga pe student sa munceasca la fabrica?
Ca o paranteza, din anul 3 de studentie am muncit si eu fara sa ma oblige cineva. Lucrul era cat se poate de necalificat (serviciu clienti) intr-o companie care n-avea nicio treaba cu domeniul facultatii la care eram (chimie). 13 ani mai tarziu tot la compania aia lucrez, in IT. Nu a avut nimeni nicio problema cu mine, toata lumea a fost dispusa sa ma invete, toata lumea a avut rabdare.
Faci niste confuzii grave care presupun ca au aparut din frustrari personale.


View PostKarhu, on 15 noiembrie 2019 - 19:36, said:

Boieri, frate, chefuială maxima la banii aia!

Se imbata si alearga renii? :lol:

#95
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlexEn, on 16 noiembrie 2019 - 09:37, said:

Se imbata si alearga renii? :lol:
Dacă vrea, de ce nu?
Sau face Route 66 pe Harley-Davidson, sau merge și stă cu burta la
soare in Caraibe, sau ce vrea muschii lui...

#96
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Sustin burta la soare in Caraibe, cu toate ca nu am mai dat pe acolo de ceva vreme.

#97
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlexEn, on 16 noiembrie 2019 - 10:07, said:

Sustin burta la soare in Caraibe,
Aia merge si la vârsta a treia, eu zic mai bine să-ți iei categoria A și să exersezi cum se iau curbele prin înclinare :OK:

#98
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, mersi. Mai bine o balaceala.

#99
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostKarhu, on 16 noiembrie 2019 - 08:44, said:


Tarifele-s mari, da’ pacientul plătește doar o parte, restul e plătit de asigurare.

Pentru unele chestii merita Ă®nsă mers in vest sa te tratezi chiar dacă nu ai asigurare, vezi câți romani se tratează in Austria, in Germania, in Turcia etc etc
Cunosc personal romani care s-au tratat in Germania (cancer), cunosc femei care au preferat să nască in Ungaria etc etc


24.000 de medici români țin să te contrazică
Ma refeream in general, nu neapărat la medici .

#100
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
O cerință esențială ar fi colaborarea dintre puzderia asta de firme și Universități, concret, fiecare facultate să aibă pe cineva în departament, care sa aibă ca scop, colaborarea cu angajatorii. Mna, așa e mai ușor la puțin peste 20 20 și ceva de ani, sa ceara 2-3 ani experiență în domeniul X sau Y, însă la partea cu oferitul, e mai complicat. Na, mno, atunci cine nu e medic, avocat, arhitect sau inginer, are valoare 0 pe piață și, prin urmare, "marș" in străinătate, nu mai fi "plimbător" de hârtii pe aici. Cum vorbesc unii despre Geografie, istorie și alte domenii, in necunoștință de cauza. După ce că proaspeții absolvenți și doritori nu se bat pe locurile lor de muncă oferite, mai au și pretenții absurde. Pai cum pot absolvenții, aspiranții in anumite domenii, unde ar putea aduce un plus, cât de mic, sa aibă motivație, daca de peste tot,societatea, rude, prieteni, cunostinte etc. că buei, ce facultate de căcat ai absolvit și că ești un inapt, că n-ai mers pe alte domenii sau mai știu eu ce. Când va dispărea mentalitatea asta retrograda de a urma o anumită facultate doar fiindcă mă-ta și tactu vor asta, atunci vom progresa.

Edited by Vlad_22, 16 March 2021 - 18:16.


#101
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Na, ne lăsăm în baza IT-istilor frumoși și liberi cu aere de Google și mai știu eu ce, dar care lucrează pt companii, in care mare parte a veniturilor ajung peste granițe, outsourcing.

Sa vedem vreo 10 ani, când automatizarea va intra și mai tare in economie, ce și cum.

#102
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Au trecut cât, 3 ani de la deschiderea acestui topic și nu s-a schimbat mai nimic pe piața muncii... Tot ceva ce este căutat, adică o mână de domenii, maxim, altfel ești respins, aruncat ca pe o masea stricată. Tocmai acum când e mai mare nevoie în anumite domenii, angajatorii fac nazuri. Nu putem fi toți IT-isti, ingineri, medici, avocați, arhitecți s.a.m.d.
Legat de topic, încerc și eu să înțeleg rolul târgurilor de cariere sau joburi, cum mai sunt denumite ele. Aceleași joburi le găsești și pe platformele dedicate. Ce noutăți afli la un stand din cadrul Târgurilor de cariere și nu găsești online, ori prin foști, actuali angajați undeva anume?
Termenul "cariere", iar îmi displace, ideea e că muncim pentru a avea ce pune pe masă și pt a ne satisface nevoile, plăcerile. Majoritatea nu vor o "cariera" în ceva, dar angajatorii au impresia că sună pompos. Nu e, doar marketing și PR la mijloc, lumea gandindu-se că anumite companii prezente pe la aceste Târguri, ar fi mai serioase decât concurența, care nu are loc, ori nu au sau nu sunt dispuși să plătească pentru a fi prezenți acolo. Fals...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate