Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Targul de joburi Hipo

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019
M-am dus recent la targul de joburi organizat de Hipo la Sala Palatului si am vizitat la toate standurile.  
Si ma declar total dezamagit. Ne miram apoi de ce avem atatia someri in Romania si de ce multi romani emigreaza.
Cand vezi cata bataie de joc , cata .... falsitate  este la targul de joburi.

Am aplicat CV-ul cu cod de bare la fiecare stand pentru a fi scanat, mai putin la vreo doua care cereau facultate terminata la politehnica sau calificare in inginerie, ca in rest toate erau pe marketing.   Si am mentionat cam ce posturi caut:
-agent vanzari  prin telefon
-agent front-office sau back-office
-agent suport /customer care
-editor content
-casier  

Le-am intrebat pe toate tipele de acolo  cam care sunt conditile de munca, ce sarcini  sunt de facut,  ce probe am la interviu, care imi sunt indatoririle si obligatiile,   daca sunt probleme pe care le-as putea rezolva, daca managerii sunt deschisi la inovatii si imbunatatiri,   cum arata o zi obisnuita de munca, daca avem leaderi pe pozitiile alea,  ce procese au  ,  daca exista program part-time avand in vedere ca am  masterat   in curs,  daca exista flexibilitate  de lucru remote, daca avem libertate de implementare pe proiecte , daca colectivul e cooperant, daca imi este permis sa lucrez ore suplimentare din prima luna , daca performanta e platita corespunzator   ,  daca primesc instruire specializata, daca se investeste in dezvoltare personala,  cat sunt salariile, daca sunt posibilitati de avansare  etc.


Majoritatea tipelor  frumusele de altfel  n-au stiut  decat sa-mi zambeasca fals, sa ma trateze cu sictir,   sa-mi raspunda decat cu "salariile sunt confidentiale" (deci e clar ca sunt enorm de mici), fie cu "nici nu lucreaza in cadrul companiilor, ele fiind doar reprezentante, nici macar de la resurse umane".
Adica ele habar n-au ce companie reprezinta, dar stau la standul ala.
In schimb m-au indopat cu tot felul de hartii, fliere, afise, coperti, caiete, pixuri,  agende, inclusiv cu bomboane,  noroc ca si cu saci ca sa am in ce cara toate prostiile.
A trecut aproape o saptamana si nici acum nu m-a sunat careva sa ma angajeze.





Si ii vad pe desteptii de la PROsTV cum comenteaza ca tinerii sunt lenesi si ca nu vine nimeni la targuri de joburi.
Sau ca de ce 13% din populatia Romaniei n-a muncit niciodata.

Edited by noobmaster69, 30 October 2019 - 22:11.


#2
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Pai pentru ce cauti tu trebuie sa arzi gazul degeaba pe la targuri de joburi?

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 noobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:09, said:


Si ii vad pe desteptii de la PROsTV cum comenteaza ca tinerii sunt lenesi si ca nu vine nimeni la targuri de joburi.



Toate televiziunile promoveaza angajatul ca fiind ala rau. De fapt companiile si patronii sunt de cacat. Nu sunt tinerii lenesi, tinerii vor conditii, nu sclavie din care sa-ti platesti doar chiria si intretinerea. Daca intrebi patronii de ce nu maresc, vezi draga doamne, sunt saraci si n-au. Intreaba-i cate masini au si cat au dat pe ele. De numarul caselor nu mai vorbim. Totul e de o ipocrizie iesita din comun. Se pupa in cur patronul roman si se incearca victimizarea acestuia cu nesimtire.

#4
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019
M-am dus si in aprilie 2019 la Angajatori de Top  unde am participat la toate conferintele (workshop-urile)  la care m-a inscris si am aplicat la zeci de standuri si ...NIMIC. Niciun telefon.


Ma uit pe site-ul Hipo sa caut posturi entry-level si vad ca toate cer experienta 6 luni-1 an.
Halal.

 mircea_rambo, on 30 octombrie 2019 - 22:11, said:

Pai pentru ce cauti tu trebuie sa arzi gazul degeaba pe la targuri de joburi?
Am aplicat pe ejobs.  
Nu prea primesc telefoane, iar  singurii care  ma cheama la interviu uita sa-mi dea raspunsul.  Am dat si de angajatori care mi-au zis ca indiferent ca e negativ sau pozitiv, imi vor da raspunsul in seara zilei respective in care am participat la interviu.  N-am primit nimic.  
Pe Hipo la fel, n-am primit niciun telefon de la sutele de anunturi la care am aplicat.
Deci ce metode imi recomanzi?

Edited by noobmaster69, 30 October 2019 - 22:16.


#5
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Ce fel de masterat faci?

#6
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019

 Piscopescu, on 30 octombrie 2019 - 22:18, said:

Ce fel de masterat faci?
E confidential.Si nu e treaba ta.  


Eu vreau doar sa stiu care e rostul acestor targuri de joburi avand in vedere ca nu ma suna si am aplicat la toate standurile companiilor de vanzari/marketing.

#7
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Experienta inteleg ca n-ai,  varsta, studii, esti inca student?

#8
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019
Iata ce spune unul pe Google:  

Quote

Hipo este un site unde oamenii depun CV-uri pentru a-și găsi un loc de muncă.Totodată,această companie organizează două târguri de joburi ,,Angajator de top" pe fiecare an:unul în primăvară și unul în toamnă.
Motivele pentru care am acordat aceste stele sunt următoarele:
La târgurile de joburi trebuie descărcat un CV de tip barcode,ca apoi să fie scanate atât la intrare,cât și la standurile companiilor participante la acest eveniment.
Târgul de toamnă este prost amplasat în calendar.Ce e în capul celor de la Hipo să organizeze târgul de toamnă la finalul lunii octombrie când se știe că în lunile noiembrie și decembrie se fac puține angajări?Ar trebui ca acest târg să fie mutat cu o lună mai devreme,la finalul lunii septembrie.Astfel,mult mai multe companii vor participa la târg, iar numărul oamenilor angajați în urma acestui eveniment va fi mai mare.

M-am convins, e clar ca e teapa.

Si ca aceste companii imi iau datele de pe CV doar ca sa-mi faca spam prin mail si sa-mi vanda datele la terti.  Nu se fac deloc angajari reale.

Curios e cum de statul roman permite asa mizerie?

#9
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
În cazul part-time nu este voie să prestezi ore suplimentare.

#10
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019

 mircea_rambo, on 30 octombrie 2019 - 22:20, said:

Experienta inteleg ca n-ai,  varsta, studii, esti inca student?
Omule, ce-s cu atatea intrebari?
Esti agent de  politie sau de la serviciu informational?  

Intrebarea topicului e despre utilitatea acestor targuri......nu despre viata mea privata/profesionala !  


Fiindca nu sunt singurul care se plange de seriozitatea organizatorilor.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 noobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:19, said:


E confidential.Si nu e treaba ta.  


Eu vreau doar sa stiu care e rostul acestor targuri de joburi avand in vedere ca nu ma suna si am aplicat la toate standurile companiilor de vanzari/marketing.
asa le-ai raspuns si celor de la târg cand te-au întrebat de studii nu?

Colegul care te-a întrebat este mare patron si-a vrut sa-ti dea o șansã la angajare.Dar cui? Tafnosului ?stai șomer ca stai bine dar șansele NU se mai întorc ci trec pe lângã tine daca nu esti pe faza

Edited by EMPP, 30 October 2019 - 22:56.


#12
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Iti explic eu de ce se intampla asa.Raspuns scurt: e foame mare.

Raspunsul detaliat urmeaza:

Romania este o tara atipica cu o populatie care se imparte in 2 categorii:
1. Bugetarii, in nr din ce in ce mai mare si care traiesc pe spatele celeilalte categorii. Angajarile aici se fac pe baze de rudenie,pretenie,amante etc. Daca nu ai ceva preteni bugetari,nu ai sanse sa intri aici.
2. Privatii, in nr din ce in ce mai mic.
Privatii sunt de 4 feluri.
2a. Companii multinationale (adica profitul se duce la alte nationalitati in afara de Romania)
2b. Sclavi care muncesc la aceste companii.
2c. Firme romanesti,aka buticari.
2d. videochatistii

Problema de care te lovesti are ca si cauza disparitia a 2c din cauza 2a si 2b.
2a are puterea financiara de a inghite 2c, de a corupe 1, si de a mentine un numar redus de 2b platiti cu salariu minim.
Numarul 2b a fost redus atat de mult incat angajarile la 2a au ajuns sa se faca ca si la 1. (pile, preteni etc)

Nu prea ai ce sa faci decat sa pleci de aici sau sa prestezi o activitate independenta precum 2d

#13
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Post de casier  gasesti la megaimage, kaufland, lidl, auchan..ia marketurile la pas si intrebi acolo..parca la un lidl am vazut un afis cu ''vino sa faci parte din echipa noastra''..

#14
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 noobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:19, said:

E confidential.Si nu e treaba ta.

Am inteles. Inca un snoufleik venit sa cerseasca simpatie... Ai nevoie de un seif-zon sau te descurci inca la parinti :)?

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 noobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:11, said:

Sau ca de ce 13% din populatia Romaniei n-a muncit niciodata.
Sincer e fezabil... nu stiu ce te mira. In special in rural multi nu au muncit niciodata legal deci doar la ocazii/zilieri.

#16
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.07.2019
Pentru o mare parte din ceea ce vrei tu, e nevoie şi de o limbă străină. Nu ştiu la casier, dar şi acolo trebuie să ştii să te descurci dacă ai un client străin. Am fost şi eu la vreo două târguri de genul când eram în facultate şi am plecat aşa cum am venit. Pe mine mă sunau fiindcă îmi vedeau contul pe site-urile de locuri de muncă. Nu m-a sunat nimeni după ce m-a văzut pe Hipo.

Nu ştiu ce masterat faci sau ce licenţă ai terminat, dar e posibil să nu te caute nimeni pentru că nu ai făcut ceea ce vrei tu să lucrezi.

 ursuletul68, on 30 octombrie 2019 - 23:22, said:

Post de casier  gasesti la megaimage, kaufland, lidl, auchan..ia marketurile la pas si intrebi acolo..parca la un lidl am vazut un afis cu ''vino sa faci parte din echipa noastra''..

Sau la magazinele din mall.

Edited by Cmd199306, 30 October 2019 - 23:28.


#17
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
nu te impacienta, si eu am trecut prin aceeasi experienta acum cativa ani. o sa vezi ca vei primi un telefon exact cand te astepti mai putin.

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007
nu-i place la snowflaker sa curete cartofii la mcdonalds?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bwU8xFyZNz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by laffin, 30 October 2019 - 23:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate