Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Pot sa pun benzina cu ulei amestecat in Logan 1.6 ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
58 răspunsuri în acest subiect

#37
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.689
  • Înscris: 31.01.2010
Chiar ma bucur ca voi scapa de comentarii inutile de facute doar pentru a le face.
Colegul nostru a fost in situatia in care avea nevoie de ceva si a intrebat daca se poate folosi alestec pentru a ajunge la un PECO.
Asta este viata reala, nu povesti, se intimpla si trebuie sa stii ce poti face ce poti improviza si ce nu.
Intreb "oamenii de stiinta" care`i raportul de amestec la un motor in 4T care consuma 1l ulei la 1000Km si merge cu o medie de 7l/100Km.
Si sa nu uite ca acolo se foloseste ulei 4T, altceva decit cel 2T.
Ce facem cind din start producatorul va spune ca masina consuma ulei de noua, ala il acceptati dar daca un user care stie ce face va spune ca se poate alimenta cu benzina amestec se lasa cu mizerii?
Cam la cit vi se pare ca se duce amestecul a 3l 1:33 in 4l benzina, parca mai putin decit la una care consuma 1l/1000Km, sau nu?
Matematica bat`o vina, trebuia scoasa de mult din scoli.

Editat de Ion_Bumbu, 30 octombrie 2019 - 21:05.


#38
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
Nu il cunosc personal pe Dl Bumbu dar, citind de-a lungul vremii, postarile Dansului am ajuns la concluzia ca are un spirit tehnic deosebit de bun deci cam aplic , cand este nevoie, tot ce spune.

Merg cu ochii legati pe ce spune Dl Ing  Bumbu.

Si, ca sa fiu la subiect, nu sunt probleme cu aceea cantitate mica de ulei in benzina.

Editat de autom2, 30 octombrie 2019 - 20:57.


#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.631
  • Înscris: 08.03.2017

 Ion_Bumbu, on 30 octombrie 2019 - 20:55, said:

Ce facem cind din start producatorul va spune ca masina consuma ulei de noua, ala il acceptati dar daca un user care stie ce face va spune ca se poate alimenta cu benzina amestec se lasa cu mizerii?
Da, este acelasi lucru .
Dar aici vorbim de 1,6 mpi 8v care nici la 250k km nu mananca gram de ulei , foarte bine gandit si piese bune bagate in el , e pacat sa bagi tu ulei daca el nu baga . Problema am spus unde apare , la depuneri si automat ce trage dupa ele - acest lucru nu se intampla la 1 data bagat ulei pentru 10-20km parcursi .
Printre altele motorul de 1.0 model nou de la Logan are probleme grave la segmentii pistonului 2 , mananca 1 litru ulei/1000km , prost priectat sau piese proaste , sigur se stie dar tac ca ala in iarba si culmea ...consumul incepe exact dupa primul schimb de ulei , cel de uzina , pana acolo nimic - sa nu fie ce cred eu , stiu dar aditiveaza puternic si tac , cand te intorci la 10.000 km la service tu esti vinovat , e ca si cu semeringul de sinterom , stiau dar taceau si te tot rechemau sa-ti bage mastic desi stiau ca trebuie dat jos si bagat original plus toata distributia schimbata , asta s-a intamplat dupa un scandal , pana atunci a platit romanul .

#40
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.905
  • Înscris: 28.11.2006
Mai bine iti cumperi un Trabant, ca la ala poti sa pui amestec, ba chiar trebuie pus ulei in benzina...

#41
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.689
  • Înscris: 31.01.2010
Ideea era ce faci in caz de urgenta, stai ca popindaul avind combustibilul si uitindu`te ca curca`n lemne la 3l de amestec sau rezolvi problema.
Da, 1,6l nu consuma nimic, dar nici nu pateste ceva daca`i bagi acel ulei, al meu a primit vreo 3 ture de amestec sa n`o arunc, n`are nici pe gaia.
O singura data aveam putina in rest destul de multa, uzual peste 1/2 rezervor.
De ala de 1l SCe nu stiam ca ar consuma, despre el e vorba sau de noul 1TCe 100?. Daca la 1000Km consuma 50l amestecul este  cam 2% ulei acelasi cu cel incriminat.
Stiu balamucul cu cel de 1,2T de la ei, Nissan a rezolvat fara discutii, Renault aproape la fel , Dacia...pe banii clientului, segmenti prost proiectati, soft clapeta acceleratie la fel...
N`am mai avut treaba cu service Dacia de 15 de ani, reparatiile le fac eu insa fiind Logan...nu prea am ce repara, tinichigerie, aia da dar o fac tot eu.
De va fi sa schimb Logan=ul, si probabil va fi...habar n`am ce sa aleg, probabil Renault.

@pufonel, dumneata crezi ca Patrolul este Trabant?
Si ala merge cu amestec, daca te referi la Logan, citeste de ce a inceput discutia...

#42
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.163
  • Înscris: 09.02.2008

 ldpe, on 30 octombrie 2019 - 21:19, said:

Da, este acelasi lucru .
Dar aici vorbim de 1,6 mpi 8v care nici la 250k km nu mananca gram de ulei , foarte bine gandit si piese bune bagate in el , e pacat sa bagi tu ulei daca el nu baga . Problema am spus unde apare , la depuneri si automat ce trage dupa ele
...
cand te intorci la 10.000 km la service tu esti vinovat , e ca si cu semeringul de sinterom , stiau dar taceau si te tot rechemau sa-ti bage mastic desi stiau ca trebuie dat jos si bagat original plus toata distributia schimbata , asta s-a intamplat dupa un scandal , pana atunci a platit romanul .
useru kojak,de pe celelalte forumuri, un baietas care avea 25-30 ani si isi luase in rate loganu 1,4  pe garantie facea scandal la service-ul Dacia AutoCobalcescu si Auto Nesty si isi rezolva problemele.Sa citesti dincolo ce zicea el ca ii lua la misto si la injuraturi pe mecanicii/ingineru de la garantii. I-au pus aia pinion nou de origine in locul la pinionul Sinterom si simering de origine nou cu tot cu kit de distributie nou de origine si cureaua de la accesorii pe cheltuiala garantiei.Si rola de la alternator cu ambreiaj s-a descurcat sa o inlocuiasca pe garantie.Stia sa ceara,era tare in clanta, baietas de cartier

Editat de Madalin80, 30 octombrie 2019 - 21:55.


#43
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.163
  • Înscris: 09.02.2008

 Ion_Bumbu, on 30 octombrie 2019 - 21:42, said:

N`am mai avut treaba cu service Dacia
ldpe este sofer mecanic,isi face singur masinile si la el la autobaza unde este utilajul ala greu camion agabaritic Posted Image
Ala cand zice ceva,are experienta de pe la taxiuri. Mai repara masini si pe la altii,incarca baterii etc

Tu doar sudura ai experimentat si cam atat, ai cont si pe daciaclub.

Fișiere atașate


Editat de Madalin80, 30 octombrie 2019 - 22:20.


#44
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.689
  • Înscris: 31.01.2010
Dragul meu, masinile, motoretele, mi le`am facut singur cind am avut timp, incepind cu Mobra, Carpati si in rest mecanica din armata cu Molotov, ARO M461, SR 132, ZIL, Steagu, au trecut prin miinile mele inainte de a avea 20 de ani, acolo daca doreai chiar invatai, aveai si de la cine.
Nu de experienta duc lipsa , pina nu demut doar de timp, acum ma ocup si de masini, asa mai un schimb de ambreiaj la un Subaru STi, mai la Logan, mai pe la Patrol si ma descurc cu astea, poate mai bine decit la sudat! Daca ati cauta ati gasi si foto cu Subaru...ala a fost interesant de lucrat.
totusi, parca nu`i cazul de CV pe topic, nu sau mai nou discutam oamenii nu ideile, concepte??

Editat de Ion_Bumbu, 30 octombrie 2019 - 22:28.


#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010

 ericmario, on 30 octombrie 2019 - 19:08, said:

Eu n-as risca, nici in ruptul capului. Nici daca merge si asa.

 Ion_Bumbu, on 30 octombrie 2019 - 20:55, said:

A mea nu mananca decat grame. Nu spun in gluma. Intre schimburi, nu pun nimic, cand il verific, este aproape unde a fost cu un an inainte. Deci, vorbim despre motoare actuale, nu de raba.

#46
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.642
  • Înscris: 26.03.2008
Eu zic sa bagi doar un litru. Doi ii pastrezi in portbagaj in caz de urgenta. Cu ce mai e in rezervor nu ar trebui sa ai belele.  Accelerezi usor pana la 50 Km/h si o lasi sa mearga la relanti scoasa din viteza  Apoi bagi juma de rezervor minim sa diluezi basamacu’.

#47
Babalusu

Babalusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.025
  • Înscris: 02.09.2019
Hai sa lamurim. Uleiul ala trece sau nu prin injectoare? Cei ce va laudati cu ulei in admisie etc blablabla.... cum face un injector ceata de ulei?

#48
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.823
  • Înscris: 12.01.2018

 Ion_Bumbu, on 30 octombrie 2019 - 20:55, said:

Chiar ma bucur ca voi scapa de comentarii inutile de facute doar pentru a le face.
Colegul nostru a fost in situatia in care avea nevoie de ceva si a intrebat daca se poate folosi alestec pentru a ajunge la un PECO.
Asta este viata reala, nu povesti, se intimpla si trebuie sa stii ce poti face ce poti improviza si ce nu.
Intreb "oamenii de stiinta" care`i raportul de amestec la un motor in 4T care consuma 1l ulei la 1000Km si merge cu o medie de 7l/100Km.
Si sa nu uite ca acolo se foloseste ulei 4T, altceva decit cel 2T.
Ce facem cind din start producatorul va spune ca masina consuma ulei de noua, ala il acceptati dar daca un user care stie ce face va spune ca se poate alimenta cu benzina amestec se lasa cu mizerii?
Cam la cit vi se pare ca se duce amestecul a 3l 1:33 in 4l benzina, parca mai putin decit la una care consuma 1l/1000Km, sau nu?
Teoretic averi dreptate cu consumul dar practic acel ulei consumat NU ajunge in motor prin sistemul de injecție al masinii ci ramane pe cămăși si astfel este ars de motor.de sistemul de injecție le era frica.oricum daca nu sunt impuritati in benzina merge si cu puțin ulei
Matematica bat`o vina, trebuia scoasa de mult din scoli.

Adevărat dar acel ulei consumat  ramane pe cilindrii motorului si nu trece prin sistemul de injecție care  ar putea  avea de suferit dar nu din 4 litri de benzina cu puțin ulei

Iar VW mănâncă de nou 1 litru de ulei intre schimburi de se crucesc  clientii

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003

 Babalusu, on 31 octombrie 2019 - 22:54, said:

Hai sa lamurim. Uleiul ala trece sau nu prin injectoare? Cei ce va laudati cu ulei in admisie etc blablabla.... cum face un injector ceata de ulei?
Nu trece, nu are cum. In injectoare nu are cum sa ajunga ulei desigur... dar dupa injectie cand se face amestecul final acolo pot apare resturi de la ulei, la aspirate... de pe tubul care aspira de la culbutori.

Editat de andreic, 01 noiembrie 2019 - 10:32.


#50
Babalusu

Babalusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.025
  • Înscris: 02.09.2019
Deci nu e ok sa pui ulei in rezervor. Case closed.

#51
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.163
  • Înscris: 09.02.2008
Exact, nu este motor in 2 timpi, deci nu este ok sa pui ulei in benzina in rezervor la Logan 1,6mpi

#52
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 613
  • Înscris: 24.07.2007
Ati speriat omul cu atitea comentarii,probabil acuma cumpara camasi pistoane segmenti cuzineti axe cu came garnituri si ce se mai pune pe acolo.
Garantat si rezervor nou ca nu poate spala uleiul ramas pe el ,conducte pompa de benzina filtre etc.
Bun topic de citit cind e frig afara si nu se poate merge la pescuitPosted Image .

#53
Babalusu

Babalusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.025
  • Înscris: 02.09.2019
Cat costa un injector de logan?

#54
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
Nu se infunda nimic!

Costa cam 100 lei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate