Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Skoda Octavia 4

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1515 replies to this topic

#1441
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 underb, on 20 august 2021 - 08:21, said:

Pt mers in mare parte legal aproape orice masina cu orice motorizare e ok.
Da, e ok, dar nu la fel. Eu conduc 99% legal și țin mașina în modul "chill" de condus, unde nu face 0-100 în 4 sec ci mai degrabă în 10...  Dar nu mai vreau sa ma urc într-o mașină ICE.
Confortul și performanta electricelor sunt de neînlocuit.
Vorbesc de accelerare perfect liniara, puternica, cu zgomot 0. Depășire instantanee, cu zgomot 0 și confort maxim, fără schimbat în viteza optima, fără turbo lag, fără vrum vrum...
Trebuie sa experimentezi ca sa înțelegi.


#1442
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Mosu007, on 20 august 2021 - 06:58, said:

N-ai inteles, exprimarea a fost destul de clara si reiesea din ea faptul ca AM CUMPARAT obiectul ala in conditiile expuse !
Spune-ne si noua secretul :) Apoi comparam spatiu, confort, consum, performante, siguranta, dotari, calitate, costuri de intretinere, pret si vedem daca e sau nu un smart-buy mai bun cum crezi tu ca e.

 ro_explorer, on 19 august 2021 - 23:46, said:

Pana vede pe pielea lui cum se simte o electrica cu ceva ponei in ea (pe la 350-400cp, asa) ... nu ii mai treuie nici un tsi, fsi si alte i-uri, rosii sau nu.
Eu nu contest superioritatea unei electrice la multa capitole, ci astept sa apara electrica care sa fie ce doresc. Aparent mai dureaza vreo 2 ani sa apara.

#1443
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 utopium, on 20 august 2021 - 09:15, said:

ci astept sa apara electrica care sa fie ce doresc.
Adica sa fie oricum dar sa aiba sigla Skoda pe ea ... stim, stim. Fanboy4life!

Edited by ro_explorer, 20 August 2021 - 09:19.


#1444
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 raducut123, on 19 august 2021 - 23:19, said:

Daca dupa 4 ani utopium zice ca nu are de ca sa schimbe motorizarea si ca are bani si de haudi nou, dar vrea tot skoda 1.0tsi ca e visul lui, plm!...intelegeti si voi ce vreti!
5 ani deja. Motorizarea nu am de ce sa o schimb pentru ca nici pe actuala nu o utilizez la capacitatea ei prea des. Depasirile le fac fara probleme, la deal trage cat ii dau, deci nu simt nevoia de altceva. Dar electrica vreau in continuare.

Sunt alte chestii pe care le-as dori pe masina care acum 5 ani nu erau disponibile, smartlink wireless, incarcare wireless pt telefon, deschidere portbagaj electric fara maini, bluetooth 5.2, sisteme de asistenta la franare, parasolare spate, geamuri antifonate fata (pt a asculta muzica pe autostrada cu mai putin zgomot de rulaj), incarcare telefon pt pasagerii din spate, chestii de genul asta :) Sigur, odata cu electrica vine si cutia automata ceea ce mareste confortul prin oras in special.

Si PHEV-ul ar fi tentant daca nu ar pierde un sfert de portbagaj. Masina ICE nu mai cumpar, asa ca singura alternativa e sa astept sa apara ce vreau.

 ro_explorer, on 20 august 2021 - 09:18, said:

Adica sa fie oricum dar sa aiba sigla Skoda pe ea ... stim, stim. Fanboy4life!
Nope, sa aiba calitatile unei Skode Octavia :) Ma uit si la Kia/Hyundai, ca ei par sa aiba cateva modele de genul. Dar as prefera sa fie europeana, da.

Edited by utopium, 20 August 2021 - 09:43.


#1445
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 utopium, on 20 august 2021 - 09:43, said:

sa aiba calitatile unei Skode Octavia Posted Image
Adica o masina insipida, inodora si incolora ? E greu de gasit asa ceva, poate poate pe la coreene si japoneze sa mai gasesti un model asa "șters".

#1446
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017

 utopium, on 20 august 2021 - 09:43, said:

parasolare spate, geamuri antifonate fata (pt a asculta muzica pe autostrada cu mai putin zgomot de rulaj),

Astea doua cerinte poti sa le rezolvi si la actuala

https://www.llumar.r...-folie-auto.pdf
Ii montezi un CTX 15 CH SR HPR (Charcoal) tot spatele si AIR 80 BL SR HPR (Clear) sau AIR 90 CL SR HPR (Clear) laterale fata (90 daca nu iese 80 legala la masuratoare)
nu doar opresc radiatiile solare ci si antifoneaza

#1447
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 stalker2142, on 20 august 2021 - 10:01, said:

[...] ci si antifoneaza
Da, antifoneaza de nu se poate. Nu mai puneti botul la povesti cu zane.
O folie cu ingineria necesara poate proteja extra de radiatiile UVA si cam atat (pe langa diminuarea luminii, evident).

Edited by ro_explorer, 20 August 2021 - 10:12.


#1448
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 utopium, on 20 august 2021 - 09:43, said:


5 ani deja. Motorizarea nu am de ce sa o schimb pentru ca nici pe actuala nu o utilizez la capacitatea ei prea des. Depasirile le fac fara probleme, la deal trage cat ii dau, deci nu simt nevoia de altceva. Dar electrica vreau in continuare.

Sunt alte chestii pe care le-as dori pe masina care acum 5 ani nu erau disponibile, smartlink wireless, incarcare wireless pt telefon, deschidere portbagaj electric fara maini, bluetooth 5.2, sisteme de asistenta la franare, parasolare spate, geamuri antifonate fata (pt a asculta muzica pe autostrada cu mai putin zgomot de rulaj), incarcare telefon pt pasagerii din spate, chestii de genul asta :) Sigur, odata cu electrica vine si cutia automata ceea ce mareste confortul prin oras in special.

Si PHEV-ul ar fi tentant daca nu ar pierde un sfert de portbagaj. Masina ICE nu mai cumpar, asa ca singura alternativa e sa astept sa apara ce vreau.


Nope, sa aiba calitatile unei Skode Octavia :) Ma uit si la Kia/Hyundai, ca ei par sa aiba cateva modele de genul. Dar as prefera sa fie europeana, da.
Kia/Hyundai produc in Europa.

 ro_explorer, on 20 august 2021 - 08:59, said:


Da, e ok, dar nu la fel. Eu conduc 99% legal și țin mașina în modul "chill" de condus, unde nu face 0-100 în 4 sec ci mai degrabă în 10...  Dar nu mai vreau sa ma urc într-o mașină ICE.
Confortul și performanta electricelor sunt de neînlocuit.
Vorbesc de accelerare perfect liniara, puternica, cu zgomot 0. Depășire instantanee, cu zgomot 0 și confort maxim, fără schimbat în viteza optima, fără turbo lag, fără vrum vrum...
Trebuie sa experimentezi ca sa înțelegi.
Ce ai conduce daca ai locui in Romania?
Si ce ai fi condus daca ai fi locuit in Romania? :)

#1449
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 underb, on 20 august 2021 - 10:21, said:

Ce ai conduce daca ai locui in Romania?
Si ce ai fi condus daca ai fi locuit in Romania? Posted Image
Probabil ca acum as fi avut un PHEV cu planuri de a trece pe full electric in curand.

#1450
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Merci.

Mai am una si, in caz ca ma intind prea mult imi cer scuze.
Ce masina conduceai cand ai plecat din Romania? Ce vechime avea in mom ala?

#1451
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017

 ro_explorer, on 20 august 2021 - 10:06, said:

Da, antifoneaza de nu se poate. Nu mai puneti botul la povesti cu zane.
O folie cu ingineria necesara poate proteja extra de radiatiile UVA si cam atat (pe langa diminuarea luminii, evident).

Antifoneaza cu siguranta, asta a fost primul sentiment cand am plecat de la atelierul de folii. Cand am montat si pe parbriz antifonarea a fost si mai buna (dar ulterior a trebuit sa le dau jos de pe parbriz din alte motive...vizibilitate slaba noaptea si deranjau cand batea soarele direct in parbriz)
Posibil la masini cu geamuri groase sa nu se observe, la o masina cu geamuri subtiri diferenta de antifonare e clara

Au inginerie buna modelele de care ziceam CTX si IRX au inlocuit seria anterioara Avantgarde, seria AIR a ramas pentru laterale fata
La majoritatea masinilor geamul cu tenta si chiar si "fumuriu"-ul spate care vin din fabrica sunt o gluma fata de foliile astea

#1452
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 ro_explorer, on 20 august 2021 - 10:00, said:

Adica o masina insipida, inodora si incolora ?
Adica o masina de familie spatioasa, dotata, economica si practica, la un pret sub cel al large family-urilor tipice. Cand o sa identific una care indeplineste mai bine conditiile mele, o voi cumpara Posted Image

 stalker2142, on 20 august 2021 - 10:01, said:

Astea doua cerinte poti sa le rezolvi si la actuala
Nu vreau folii, vreau sa vina masina asa. Si nu sunt o prioritate, momentan nici nu prea ajung pe autostrada ca nu prea duc inca nicaieri autostrazile din jur, sunt inca in lucru. Dar la masina viitoare va conta si asta. Masina e silentioasa pe ansamblu, dar la 130-140 deja se aude zgomotul de rulaj (nu neaparat al motorului) mai tare, deci as da 100 si ceva de euro extra ca sa vina cu optiunea de geamuri antifonate.

Edited by utopium, 20 August 2021 - 10:43.


#1453
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 utopium, on 20 august 2021 - 09:43, said:

5 ani deja. Motorizarea nu am de ce sa o schimb pentru ca nici pe actuala nu o utilizez la capacitatea ei prea des. Depasirile le fac fara probleme, la deal trage cat ii dau, deci nu simt nevoia de altceva. Dar electrica vreau in continuare.

Sunt alte chestii pe care le-as dori pe masina care acum 5 ani nu erau disponibile, smartlink wireless, incarcare wireless pt telefon, deschidere portbagaj electric fara maini, bluetooth 5.2, sisteme de asistenta la franare, parasolare spate, geamuri antifonate fata (pt a asculta muzica pe autostrada cu mai putin zgomot de rulaj), incarcare telefon pt pasagerii din spate, chestii de genul asta Posted Image Sigur, odata cu electrica vine si cutia automata ceea ce mareste confortul prin oras in special.

Si PHEV-ul ar fi tentant daca nu ar pierde un sfert de portbagaj. Masina ICE nu mai cumpar, asa ca singura alternativa e sa astept sa apara ce vreau.


Nope, sa aiba calitatile unei Skode Octavia Posted Image Ma uit si la Kia/Hyundai, ca ei par sa aiba cateva modele de genul. Dar as prefera sa fie europeana, da.


Acum 5 ani, in afara de mirror link wifi, erau disponibile toate dotarile pe masinile audi.
Asta pe care tu zici ca ti-o permiti cu banii jos.
Probabil peste cativa ani ce o sa-ti doresti pe skoda, o sa gasesti doar pe marcile premium si tot asa, ca de fapt tu de acolo te inspiri.

Si noi am avut motoare mici pe care nu le utilizam la capacitate maxima dar asta nu inseamna ca puterea era suficienta.
Asa cum spune si ro_explorer, puterea exista si e folosita atunci cand ai nevoie nu tot timpul.

#1454
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 underb, on 20 august 2021 - 10:32, said:

Mai am una si, in caz ca ma intind prea mult imi cer scuze.
Ce masina conduceai cand ai plecat din Romania? Ce vechime avea in mom ala?
Renault Megane 2 estate, 1.6 16v, cumparat de nou, din showroom, avea 7 ani la momentul plecarii, l-am vandut imediat dupa ce am plecat.

 stalker2142, on 20 august 2021 - 10:35, said:

Antifoneaza cu siguranta, asta a fost primul sentiment cand am plecat de la atelierul de folii.
Sentimentul e una, antifonarea e alta. Cand ingrosi o suprafata ii modifici frecventa de rezonanta, astfel frecventele armonice induse isi schimba punctul maxim in spectru, mai precis, armonicile tins sa coboare in frecventa direct proportional cu ingrosarea suprafetei.
Sentimentul ala al tau a fost cauzat de faptul ca masina "vibra" pe frecvente putin mai joase, atat.

Ca sa faci antifonare ai nevoie de geamuri dublu laminate, cu strat fonoabsorbant in mijloc. E doar fizica, nu e nici o magie.

De asta am spus sa nu mai crezi povesti cu zane. O folie nu poate antifona decat daca e prinsa intre 2 suprafete dure (cu densitate specifica mai mare decat a foliei).

Edited by ro_explorer, 20 August 2021 - 10:56.


#1455
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
Posibil sa fie cum zici adica sa fie aceasi intensitate dar cu frecvente mai joase, dar si asta e un castig..pe mine ma deranjeaza mai degraba zgomotul pe frecvente inalte

#1456
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ro_explorer, on 20 august 2021 - 10:56, said:


Renault Megane 2 estate, 1.6 16v, cumparat de nou, din showroom, avea 7 ani la momentul plecarii, l-am vandut imediat dupa ce am plecat.

Merci pt raspuns si pt deschidere.

Eram curios daca existenta unor oportunitati noi ti-a schimbat radical modul in care iti satisfaci nevoia de transport.

Multi procedeaza exact cum ai procedat si tu cand traiai in Romania. Iau masina noua si o tin mult si bine. Probabil ca e o combinatie intre mentalitate, nevoi, constrangerile mediului (de la venituri la infranstructura) si multe alte lucruri mai subtile.

Cand iei o masina pe care intentionezi sa o tii si 10 ani poate, iei in calcul mai multe lucruri decat daca ai tine-o doar 3 ani sau pana te plictisesti de ea.
Nu ar fi sustenabil daca ai lua-o ca pe una pe care sa o tii putin.

De asta multi tind sa fie ceva mai conservatori cand aleg o masina.

#1457
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 black1990, on 20 august 2021 - 10:48, said:

Acum 5 ani, in afara de mirror link wifi, erau disponibile toate dotarile pe masinile audi.
Asta pe care tu zici ca ti-o permiti cu banii jos.
Asta nu inseamna ca sunt dispus sa dau 25.000 de euro extra pentru acele dotari, nu? Toate impreuna valoreaza mult sub 10.000 de euro. Daca tu vrei sa dai 25.000 extra pe un Audi, e problema ta, eu nu imi doresc asa ceva si nici nu sunt fan Audi chiar deloc Posted Image

In plus am banii jos acum de un Audi, acum 5 ani abia imi luasem apartament nou de 4 camere, nu avem bani de Audi, eventual in leasing Posted Image Dar nici acum n-am de gand sa-i dau pe masini ... actuala masina a avut pret de lista pe la 19.000 (si am luat-o cu vreo 16.000 cu tot cu Rabla), pe urmatoarea as da poate 10.000 in plus daca e electrica/PHEV si are tot ce imi doresc extra de la ea, cu banii extra pentru Audi prefer sa fac altceva mai util, gen sa-mi fac o piscina sau ceva. Satisfactia de a avea un Audi in loc de o Octavia electrica e zero pentru mine, satisfactia de a avea o piscina proprie e insa mare, mai ales in perioade de genul asta. Dar fiecare cu prioritatile lui.

Edited by utopium, 20 August 2021 - 14:04.


#1458
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Eu in oras merg infim, 95% din km ii fac din drumuri de peste 200km si mai mult de jumătate din drumuri de peste 500km. N-aș cumpăra un phev din nicio pozitie. Dacă nu apare o electrica interesanta (+100kwh de baterie, +250kw încărcarea, preț decent) atunci trag de fosile fie pana îmi schimb modul de utilizare, fie nu ma mai lasă Greta să merg cu ele, moment în care renunț la mașina proprietate și merg pe închiriat / car sharing.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate