Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Skoda Octavia 4

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1515 replies to this topic

#1459
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postutopium, on 20 august 2021 - 13:52, said:

Asta nu inseamna ca sunt dispus sa dau 25.000 de euro extra pentru acele dotari, nu? Toate impreuna valoreaza mult sub 10.000 de euro. Daca tu vrei sa dai 25.000 extra pe un Audi, e problema ta, eu nu imi doresc asa ceva si nici nu sunt fan Audi chiar deloc Posted Image

In plus am banii jos acum de un Audi, acum 5 ani abia imi luasem apartament nou de 4 camere, nu avem bani de Audi, eventual in leasing Posted Image Dar nici acum n-am de gand sa-i dau pe masini ... actuala masina a avut pret de lista pe la 19.000 (si am luat-o cu vreo 16.000 cu tot cu Rabla), pe urmatoarea as da poate 10.000 in plus daca e electrica/PHEV si are tot ce imi doresc extra de la ea, cu banii extra pentru Audi prefer sa fac altceva mai util, gen sa-mi fac o piscina sau ceva. Satisfactia de a avea un Audi in loc de o Octavia electrica e zero pentru mine, satisfactia de a avea o piscina proprie e insa mare, mai ales in perioade de genul asta. Dar fiecare cu prioritatile lui.
Piscină în apartament?  Posted Image

#1460
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postunderb, on 20 august 2021 - 12:04, said:

Eram curios daca existenta unor oportunitati noi ti-a schimbat radical modul in care iti satisfaci nevoia de transport.
Initial am vandut-o pentru ca nu o mai foloseam. Am mers timp de 1 an de zile cu transportul in comun si cu bicicleta, foarte rar cu masina (aveam putin sub 4000Km cu masina si putin sub 9000Km cu bicicleta, ca idee). Apoi au intervenit alte nevoi, inca un copil, etc ... si am inceput sa evaluez modul cel mai eficient pentru mine de a achizitiona o masina. Raspunsul castigator a fost leasing. TCO iese la fel ca a detine masina personal dar fara problemlee legate de detinerea efectiva. La fiecare 3 ani o schimb. Sunt la al 3-l3a leasing acum, totul merge conform asteptarilor. Nu cred ca o sa imi cumpar vreo masina prea curand, pe numele meu ... leasingul imi satisface toate nevoile.

Dar suntem off-topic. Sa revenim la varful de lance al tehnologiei auto care se pare ca este reprezentat de Skoda Octavia pentru unii, de Hyundai Tucson pentru altii ... samd ...

#1461
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 20 august 2021 - 16:03, said:

Dar suntem off-topic. Sa revenim la varful de lance al tehnologiei auto care se pare ca este reprezentat de Skoda Octavia pentru unii, de Hyundai Tucson pentru altii ... samd ...
Nu toata lumea are nevoie de un varf de lance auto ca sa-i satisfaca cerintele. Unii se multumesc sa cumpere fix ce le trebuie :D

View Postericmario, on 20 august 2021 - 16:02, said:

Piscină în apartament?  Posted Image
Nope, in casa :D

#1462
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postutopium, on 20 august 2021 - 16:42, said:

Nu toata lumea are nevoie de un varf de lance auto ca sa-i satisfaca cerintele. Unii se multumesc sa cumpere fix ce le trebuie Posted Image
Corect, dar tu prezinti octavia aia cu motorul de drujba ca si cum asistam la a adoua venire.

Edited by ro_explorer, 20 August 2021 - 17:13.


#1463
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Pai nu te pune nimeni sa o compari cu masini de 50.000 de euro. La cat am dat pe ea, 15.900 de euro, e o masina mare de familie greu de batut.

#1464
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021

View Postutopium, on 20 august 2021 - 09:15, said:


Spune-ne si noua secretul :) Apoi comparam spatiu, confort, consum, performante, siguranta, dotari, calitate, costuri de intretinere, pret si vedem daca e sau nu un smart-buy mai bun cum crezi tu ca e.
Pai ce secret, ti-am zis, am luat o masina noua care la momentul achizitiei a fost mai ieftina cu cca 2000 de euro, mai dotata, cu motor mai performant decat Octavia 4. Ce e asa greu de priceput ? Dimensiuni aproximative, ba mai mult are si toate cele 4 geamuri ionizate din fabrica, asta asa legat de doleantele tale.
A, ca nu are liftback, extraordinar, frigiderul mi-l aduce curierul pana in casa....
Consumul e tot acolo, am consum frecvent de 3.4 de exemplu daca il expun manipuland ca tine traseul, am si de 4,5 si de 5 si de 5,6 uzual , am facut Grecia peste 4000 km cu 6, merg des pe sport cu 7.
Care e relevanta consumului ?
Piesele ? Ha ha, is mai ieftine ca la skoda, intretinerea la fel, taxele aceleasi.
Deci, care e sfaraiala , ca nu e ceheasca si e turceasca ?
Mare fss, poate la unii nu le place designul interior spartan, anost, VW wannabe , singurul design anost care merita e pe vreun Huvee H1 , sau un RAM ceva...
Repet, fiecare dupa placeri, personal skoda, vw, Audi nu mi-as lua nici pe banii altuia , primele 2 din toate punctele de vedere, al treilea din cauza plansei de bord.
Sk este o masina a poporului mai sarac decat poporul sarac ce isi cumpara vw, pentru asta a fost facuta numai ca la raportul cost/dotari da cu virgula fata de multe alte marci !


#1465
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMosu007, on 20 august 2021 - 17:29, said:

Pai ce secret, ti-am zis, am luat o masina noua care la momentul achizitiei a fost mai ieftina cu cca 2000 de euro, mai dotata, cu motor mai performant decat Octavia 4.
Am inteles, e o masina misterioasa, fara nume ... Indrazneste sa o numesti, sa vedem ce e de capul ei :D

#1466
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020
Omul și-a luat reno Megane turcesc.

#1467
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View Postutopium, on 20 august 2021 - 10:47, said:

Adica o masina de familie spatioasa, dotata, economica si practica, la un pret sub cel al large family-urilor tipice. Cand o sa identific una care indeplineste mai bine conditiile mele, o voi cumpara Posted Image


Nu vreau folii, vreau sa vina masina asa. Si nu sunt o prioritate, momentan nici nu prea ajung pe autostrada ca nu prea duc inca nicaieri autostrazile din jur, sunt inca in lucru. Dar la masina viitoare va conta si asta. Masina e silentioasa pe ansamblu, dar la 130-140 deja se aude zgomotul de rulaj (nu neaparat al motorului) mai tare, deci as da 100 si ceva de euro extra ca sa vina cu optiunea de geamuri antifonate.
La tarani se zice geamuri antifonate...in configurator sunt geamuri laminate si pretul e ceva mai mut decat iti poti tu permite....

#1468
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postraducut123, on 20 august 2021 - 18:27, said:

La tarani se zice geamuri antifonate...in configurator sunt geamuri laminate si pretul e ceva mai mut decat iti poti tu permite....
"Geamuri laterale fata cu protectie acustica" le zice oficial ... 104 euro. Sunt mai ieftine decat castig intr-o zi normala de munca, deci poti decide singur daca mi le pot permite sau nu Posted Image

View PostZ_E_U_S, on 20 august 2021 - 18:02, said:

Omul și-a luat reno Megane turcesc.
Banuiesc ca Sedan, ca sa aiba sens o comparatie cu Octavia 4.
https://www.auto-dat...generation-5017

Culmea, nici unul din lista nu e mai sprinten decat 1.0 TSI-ul meu care face 0-100 in 9.9 secunde, cel mai sprinten face 10.5 secunde. Am asteptat si eu la Megane Sedan la vremea aia, dar nu a aparut la timp ca sa-l pot lua in considerare, iar Megane-ul normal era mult prea mic. O fi un smart-buy si el, dar e sub Octavia din punctul meu de vedere (spatiu, portbagaj, motoare, eficienta, etc).

Edited by utopium, 20 August 2021 - 18:56.


#1469
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
bad post.....

Edited by raducut123, 20 August 2021 - 19:02.


#1470
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Am avut ocazia sa conduc un Megane nouț (15k km) în condițiile în care am tot schimbat Octavii (Megane a fost msina de înlocuire 1 luna). Este MULT sub Octavia (3, 3 FL și 4). Că ținută de drum, calitate materiale interior, poziție condus, feeling, spatiu interior, acces portbagaj, multimedia, sonorizare, timonerie, motorizare și... Cam atât). Octavia 3 1.6tdi zero probleme in 4.5 ani și 110k km. Octavia 3fl 30k km și 1 an zero probleme. Octavia 4 e tinerica, are 5k km și 5 luni...

Edited by alx0, 20 August 2021 - 19:13.


#1471
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postutopium, on 20 august 2021 - 17:27, said:

La cat am dat pe ea, 15.900 de euro, e o masina....
.... de 16k euro. Atât.

#1472
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Meganeul este cam cea mai ieftina compacta in timp ce octavia este printre cele mai scumpe.

si au luat si 2 colegi 2 octavii din astea4.
fiecare a costat 19.700 (pret final din care s a scazut reducerea de la rabla 9000 lei la 1.0 tsi si 7500 la 1.5 tsi )
unul a ales 1 0 tsi varianta style iar celalalt 1.5 tsi dar mai cheala, varianta ambition . nu mai este valabila treaba ca cele de 150cp (1.5) au punte spate independenta?! ca azi le au ridicat si la prima vedere sunt identice.

Edited by bossake, 20 August 2021 - 20:00.


#1473
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Peste 150 CP, nu si 150 CP.

#1474
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021

View Postutopium, on 20 august 2021 - 17:47, said:


Am inteles, e o masina misterioasa, fara nume ... Indrazneste sa o numesti, sa vedem ce e de capul ei :D
Nu esti nici o somnitate in materie de masini sa evaluezi ceva !

Legat de sprinteneala masinii tale, la ce iti foloseste din moment ce mergi la consum ???

Cu cat e mai sprintena ? Cu 0,1 secunde ? Pe hartie.
E mai performanta Octavia ca are niste caluti mai putini, vreo 22,  cuplu mai mic, dar face suta cu 100 milisecunde mai repede 😂😂😂
Hai sa le punem una langa alta sa dam liniuta !

Extraordinar, nava spatiala nu gluma !
https://www.auto-dat...2=26379&carId3=

Repet, pentru 10% mai putini bani exista masini mai dotate, cu motoare mai performante decat octavia , asta e doare la fanboy dar asta e ...

Lasa ca o sa scoata si skoda o masina electrica la un moment dat si o sa fie si aia cea mai cea, chia daca AZI sunt producatori care vand masini electrice, octavia va fi za shit se stie...inginerii lor se vor transforma peste noapte si vor face cea mai tare masina...chiar daca experienta in producerea lor va fi zero....
Ia zii benzina de care bagi, de aia smartbuy de la Petrom ? Reviziile tot la 30 mii le faci ?


Edited by Mosu007, 21 August 2021 - 16:42.


#1475
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu cred ca-i iei fata :)
Acceleratia e similara pana la 100 dar V max e mai mica la tine in ciuda celor 20cp in plus. Dupa 100 vei ramane in urma.
Cei "doar" 8 kmph in plus nu sunt deloc putini. Pe acceasi caroserie ai nevoie de vreo 15cp in plus pt a urca V max de la 200 la 208.
Dar Megane e mai ieftina si nu e rea.

Edited by underb, 21 August 2021 - 16:58.


#1476
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMosu007, on 21 august 2021 - 16:42, said:


Nu esti nici o somnitate in materie de masini sa evaluezi ceva !

Legat de sprinteneala masinii tale, la ce iti foloseste din moment ce mergi la consum ???

Cu cat e mai sprintena ? Cu 0,1 secunde ? Pe hartie.
E mai performanta Octavia ca are niste caluti mai putini, vreo 22,  cuplu mai mic, dar face suta cu 100 milisecunde mai repede 😂😂😂
Hai sa le punem una langa alta sa dam liniuta !
E irelevant la ce folosesc "sprinteneala", relevant e ca e mai rapida cu 1 secunda fata de a ta 0-100 si si dupa (vorbim de O3, ca atunci cand se fabrica masina ta nici nu exista O4). Si consuma si mai putin. Imediat o sa ma intrebi la ce e bun si spatiul extra din portbagaj sau faptul ca e liftback :)

In plus ma indoiesc ca ai luat cu 13.900 de euro (ca ai zis ca ai dat cu 2.000 mai putin) un Megane mai dotat decat a mea.

Reviziile le fac cand zice masina sa le fac. Benzina de 95, de la Petrom, e suficienta ca sa te las in spate :) (si de 95 e in specificatiile masinii). De ce nu e bine la Petrom, n-au terasa si cafea asa buna ca la OMV? :) Eu iau doar benzina, sorry, cafea imi fac acasa mai buna.

Edited by utopium, 21 August 2021 - 17:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate