Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Placa beton

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014
Am o suprafata de 40m2 imprejmuita de o fundatie pe care vreau sa torn o placa de beton pe care o sa stea 2 masini. Placa o sa aiba o foarte usoara inclinatie catre niste rigole.
Daca torn beton din statie cu cifa, B300, si elecopterizata la final exista riscul sa se macine betonul in timp ?  Normal ca nu am sa dau cu sare pe acolo, doar sarea ce vine de pe rotile masinilor.
Vreau sa evit ca peste cativa ani sa se macine betonul si sa fie tot de-un praf ...
Multumesc.

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Cam orice ai face betonul "expus" se va degrada in timp .... o solutie ar fi sa "asfaltezi" - se gasete asfalt reciclat la preturi avantajoase

#3
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014

 Tarzy, on 26 octombrie 2019 - 08:34, said:

Cam orice ai face betonul "expus" se va degrada in timp .... o solutie ar fi sa "asfaltezi" - se gasete asfalt reciclat la preturi avantajoase
am cautat firma pt asfaltari .. nu am gasit in zona.. nu vine nimeni pt asa suprafata mica
nu stiu ce-i ala asfalt reciclat..

si despre ce "timp" vorbim ?

Edited by ad_rovin, 26 October 2019 - 08:43.


#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pune pavele. Betonul sigur se va macina..  Sarea de pe roti e indeajuns.

Sunt pavele ieftine si ajungi la pret de beton.

#5
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014

 mariovrs, on 26 octombrie 2019 - 08:47, said:

Pune pavele. Betonul sigur se va macina..  Sarea de pe roti e indeajuns.

Sunt pavele ieftine si ajungi la pret de beton.
si de ce pavelele nu s-ar macina ca doar is tot din beton facute ?

Edited by ad_rovin, 26 October 2019 - 08:48.


#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Bună întrebare !
Doar ca, dacă observi cu (oarecare) atenție,  ăsta e adevărul.
În plus, dacă apar mici probleme locale, poți înlocui ușor.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Tarzy, on 26 octombrie 2019 - 08:34, said:

Cam orice ai face betonul "expus" se va degrada in timp .... o solutie ar fi sa "asfaltezi" - se gasete asfalt reciclat la preturi avantajoase
vorbesti aiurea.
trebuie un beton bun, preparat si turnat corect, fara apa pusa aiurea.

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 ad_rovin, on 26 octombrie 2019 - 08:48, said:

si de ce pavelele nu s-ar macina ca doar is tot din beton facute ?

Pai s-or manca si alea in locul unde stationeaza masina iarna.. Dar le schimbi foarte usor si te costa mai nimic operatiunea..
In rest..orice reteta de beton ai face, il mananca sarea si iarna. Il strangi cu farasul in fiecare saptamana..

Edited by mariovrs, 26 October 2019 - 09:05.


#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Si pavele sunt de diverse citati ... cele bune rezista mai bine ptr ca sunt fabricate industriala cu tehnologie si materiale bine controlate etc ....
Ca si timp .... depinde de calitate si factorii de mediu .... in ultimii 15 ani eu am turnat astfel de platforme de 3 ori ... cu beton facut la betoniera si cu dozare facuta cat mai strict dupa reteta .... cel mai bine rezista cel din garaj (inchis) ... cel mai rau cel in rampa la intrarea in curte ... unde ajunge si materialul antiderapant de pe dn .... terasa din curte unde nu ajunge masina dar nu este acoperita este si ea compromisa ... erodarile au inceput dupa a 2 a iarna

 arg, on 26 octombrie 2019 - 09:01, said:


vorbesti aiurea.
trebuie un beton bun, preparat si turnat corect, fara apa pusa aiurea.

Asa sa fie colegu .... dar asta este experienta mea ... tu de unde ai opinia ... din carti sau experienta proprie?

Iar daca solutia beton este asa de buna si sigura oare de ce nu este folosita si recomandata la nivel mai ridicat?

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
iti trebuie beton de stai pt exterior.
cauta in normativ si vei intelege povestea cu clasele de expunere.

ia vezi buncarele germane de pe litoral care stau acolo de prin '40 si sunt impecabile.

Edited by arg, 26 October 2019 - 09:11.


#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Beton rutier de statie costa mai mult decat pavelele alea mai de firma..
Nu exista comparatie intre o curte cu pavele si una betonata..

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
betonul rutier e scump din cauza agregatelor.... nu se face cu balast (din rau) ci cu piatra sparta cu rezitenta mecanica mare.

Edited by arg, 26 October 2019 - 09:21.


#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Pune nisip. In desert rezista de mii de ani, la tine de ce nu ar rezista? Am inteles ca si smoala e rezistenta. Ar fi o alternativa.

Edited by Zark, 26 October 2019 - 09:35.


#14
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Un beton de statie C30/37 este suficient. Nici nu costa mult mai mult decat un beton mai prost. Si o plasa de armatura ca sa limitezi fisurile.

Cu cat ai o clasa de rezistenta mai mare, cu atat este betonul mai impermeabil si atunci rezista la cicluri de inghet-dezghet.

Referitor la clasele de expunere gasesti un rezumat de exemplu la https://www.holcim.r...concrete_01.pdf

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Pune beton si vopseste-l cu vopsea pentru asa ceva.Cand vezi ca incepe sa se uzeze stratul de vopsea, dai din nou, astfel il faci cat de cat impermeabil si limitezi uzura.Betonul simplu se va macina de la sare si de la inghet/dezghet.In zona unde calca rotile, il supui la uzura si in timp se macina.

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sunt 40 m2 amarati. Nu te complica cu beton.. Pune pavele mai de Doamne-ajuta ca nu-s o avere.. Si nici nu faci toata ziua..

Un 40-50 de lei m2 de pavele bune de 6 cm + 50 de lei m2 de manopera si materiale. Cam 30-35 lei manopera si 10-15 lei nisip si piatra.
Avantaj estetic maxim si reparatii foarte usoare.

Edited by mariovrs, 26 October 2019 - 10:50.


#17
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014

 fqx, on 26 octombrie 2019 - 10:25, said:

Pune beton si vopseste-l cu vopsea pentru asa ceva.Cand vezi ca incepe sa se uzeze stratul de vopsea, dai din nou, astfel il faci cat de cat impermeabil si limitezi uzura.Betonul simplu se va macina de la sare si de la inghet/dezghet.In zona unde calca rotile, il supui la uzura si in timp se macina.
interesanta ideea
https://www.dedeman....2-5-l/p/5011861

 mariovrs, on 26 octombrie 2019 - 10:49, said:

Sunt 40 m2 amarati. Nu te complica cu beton.. Pune pavele mai de Doamne-ajuta ca nu-s o avere.. Si nici nu faci toata ziua..

Un 40-50 de lei m2 de pavele bune de 6 cm + 50 de lei m2 de manopera si materiale. Cam 30-35 lei manopera si 10-15 lei nisip si piatra.
Avantaj estetic maxim si reparatii foarte usoare.
manopera la pavele e de 45 ron in zona mea + nisipul care costa iarasi mult ...

#18
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Vopseaua aia are doar rol decorativ. Daca utilizezi beton clasa de rezistenta este extrem importanta, deoarece o clasa minim C30/37 asigura si rezistenta mecanica, si la inghet-dezghet, si la saruri de dezghetare samd. Si C30/37 chiar e un beton uzual acum, nu mai e ca acum 10-15 ani. Acum se gasesc usor si betoane C50/60, desi chiar nu cred ca are rost pentru o platforma unde parchezi masina.

Cei care au o parere proasta despre beton (ca se macina de la roti samd) se refera la betonul facut la lopata in curte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate