Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Placa beton

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014

View Postmihand75, on 26 octombrie 2019 - 21:44, said:

Vopseaua aia are doar rol decorativ. Daca utilizezi beton clasa de rezistenta este extrem importanta, deoarece o clasa minim C30/37 asigura si rezistenta mecanica, si la inghet-dezghet, si la saruri de dezghetare samd. Si C30/37 chiar e un beton uzual acum, nu mai e ca acum 10-15 ani. Acum se gasesc usor si betoane C50/60, desi chiar nu cred ca are rost pentru o platforma unde parchezi masina.

Cei care au o parere proasta despre beton (ca se macina de la roti samd) se refera la betonul facut la lopata in curte.

Acea vopsea cred ca e utila si in pt. faptul ca e rezistenta la abraziune si la combustibili, uleiuri minerale si apa. Ma gandesc ca oarecum ajuta si la crearea unei pelicule de impermeabilizare peste beton care il protejeaza si de sare.
Azi a fost un mester pe la mine si mi-a zis ca beton B300 recomanda. C30/37 vad ca e B450.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
tu poti sa pui si B50 dar daca ceri clasa de expunere severa (gen malul marii) iti baga aia adaos de ciment (un 350-400kg/mc) + aditivi reducatori de apa, + platifianti + aditivi de reglare absortie aer ++++. de iese un B1001....

#21
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016

View Postad_rovin, on 26 octombrie 2019 - 21:57, said:


Azi a fost un mester pe la mine si mi-a zis ca beton B300 recomanda. C30/37 vad ca e B450.

Eu ti-am pus mai sus un link de pe site-ul holcim unde iti scrie pe scurt care e clasa minima pentru elemente la exterior expuse intemperiilor,  rezistenta inghet-dezghet, eventual saruri de dezghetare samd. Acum daca tu preferi sa-l crezi pe "mester" in loc sa citesti 3 pagini...

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postmihand75, on 26 octombrie 2019 - 21:44, said:

Vopseaua aia are doar rol decorativ. Daca utilizezi beton clasa de rezistenta este extrem importanta, deoarece o clasa minim C30/37 asigura si rezistenta mecanica, si la inghet-dezghet, si la saruri de dezghetare samd. Si C30/37 chiar e un beton uzual acum, nu mai e ca acum 10-15 ani. Acum se gasesc usor si betoane C50/60, desi chiar nu cred ca are rost pentru o platforma unde parchezi masina.

Cei care au o parere proasta despre beton (ca se macina de la roti samd) se refera la betonul facut la lopata in curte.
Nici betonul de statie nu rezista la sare.Vopseaua protejeaza impotriva factorilor externi, in loc sa ajunga sarea direct pe beton, ajunge pe stratul de vopsea.Ca poti comanda beton rutier sau o clasa cu rezistenta foarte mare insa acestea, mai ales in cantitati mici sint scumpe si nu cred ca omul vrea saisi faca un segment de autostrada in curte.

#23
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
Nu te grabi, cauta un sofer de betoniera si cu 300-500 lei pui beton de calitate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate