Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Constructie Beci

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019
Buna ziua, doresc sa construiesc un beci 4x4m cam la 2.1 inaltime din boltari de beton, cu hidroizolatie pe exterior, iar deasupra o placa de 15cm. Peste beci se va construi un foisor ulterior.
Cam la ce costuri ajung materialele pentru un beci de genul? Manopera nu ma intereseaza ca si costuri deoarece o sa il faca tatal meu.
Multumesc!

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ti-e lene sa te uiti la Dedeman la preturile materialelor de constructii?Sau n-ai facut 4 clase sa stii inmultirea si impartirea.

#3
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am construit recent un beci de 3,5x5,5 turnat monolit (beton turnat in cofraje) si deasupra o magazie din structura de lemn cu lambriu pe exterior + vata+ osb la interior, tamplarie PVC cu geam termopan, acoperis din tigla metalica (accesorii incluse: profile, jgheaburi, burlane, etc) ...total inclusiv manopera la vreo 30.000 lei (manopera a fost undeva la 10-12.000)

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Te va costa mai mult decat banuiesti acum.

Eu nu as face din boltari de beton, pentru ca nu sunt foarte stabili la presiune externa, si hidroizolatia aia nu e perfecta -> infiltratii.

Mergi pe clasicul beton turnat + fier beton, peste care pui placa.
Nu uita sa lasi 2 orificii de ventilatie, unul cu teava pana jos, ca sa se faca circulatia.

Edited by ech, 22 October 2019 - 11:57.
typo


#5
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019

 Kean, on 22 octombrie 2019 - 10:37, said:

Ti-e lene sa te uiti la Dedeman la preturile materialelor de constructii?Sau n-ai facut 4 clase sa stii inmultirea si impartirea.
Saca nu poti sa dai un sfat oare de ce te bagi in seama?
Am destule clase stai liniștit. Eu am facut un calcul dar eram sigur ca mai sunt si cheltuieli pe care eu nu le-am luat in calcul si vroiam sa stiu de la cineva care a mai facut recent.
Multumesc celor care au venit cu raspunsuri adecvate.

#6
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Nu stiu preturile, dar, daca nu e mare bataie de cap, eu l-as face un picut mai inalt, spre 2.5m .

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Te complici inutil cu boltari, trebuie si boltarii sa fie calitativi si zidarul foarte bun ca sa nu ai probleme cu infiltratiile. Boltarii se ciobesc usor, crapa si mai usor si dureaza mult mai mult timp sa ii zidesti avand undeva la 20 de kg bucata unul "dublu" care sa duca fortele de apasare ale terenului din jur, sa dai hidroizolatia, etc decat daca ai cofra frumos si beton facut la betoniera. La o lucrare mare economisesti intr-adevar o suma bunicica daca mergi pe boltari, dar la un beci asa mic nu merita complicatiile.
P.S. Fa de 2.5 metri beciul, pentru ala care sapa cu escavatorul e indiferent, iar la meteriale e iar prea putin in plus pentru ca suprafata e mica. La un beci mare sub casa altfel intra beton comparativ cu unul de 4x4 cu nimic deasupra.

Edited by filipxxx, 22 October 2019 - 12:37.


#8
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019
Nu stiu cat fier ar intra sa il torn din beton. Si pentru cofraje am vorbit cu cineva si mi-a cerut 15 lei mp.

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu uita de un stalp de sustinere  pe centru  beciului, ai cam mare deschiderea.

#10
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Georgiburduja09, on 22 octombrie 2019 - 09:56, said:

........ beci 4x4m cam la 2.1 inaltime din boltari de beton, cu hidroizolatie pe exterior, iar deasupra o placa de 15cm. Peste beci se va construi un foisor ulterior.
.....
Sigur vrei beci ???? Din descriere , se pare ca iese o alta chestie , nu ce inseamna beci . Poate o groapa in pamint .

#11
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019
Ce vrei sa zici cu o groapa in pamant? Ce inseamna la tine beci oare si la mine nu inseamna?

#12
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Daca placa este de 15 si desupra un chiosc , nu este beci .
Beci inseamna temperatura si umiditate constanta , si acolo este exclus asa ceva .

#13
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Cand aud de hidroizolatie la beci ma ia  capul. Hidroizolatie faci la beci doar daca ai panza freatica mai sus ca fundul beciului si nici asa nu-ti garanteaza etanseitatea.

Combinatia boltari plus hidroizolatie e oricum nefericita, vor fi fisuri, hidroizolatia o vei face chiar degeaba, bani aruncati. Ideal ar fi beci din beton monolit fara hidroizolatie. Un beton bun, cu destul ciment si mai "laptos", turnat in cofraj  etans (eventual cu folie) si vibrat, va avea o suprafata sticloasa ce ii confera impermeablitate la apa fara presiune din exterior. Oricum in beci trebuie sa ai o umiditate putin mai mare decat intr-o camera de locuit.

Eu am beci turnat monolit, cofrat doar interiorul, scandura+folie, peretii sunt sticlosi si impermeabili. Deasupra am garaj, trotuare de jur imprejur, apa pluviala colectata si trimisa mai departe. Totul bine si frumos. Si destul de ieftin a fost.

#14
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

 3matrix, on 22 octombrie 2019 - 18:09, said:

Daca placa este de 15 si desupra un chiosc , nu este beci .
Beci inseamna temperatura si umiditate constanta , si acolo este exclus asa ceva .
Normal ca nu este beci ca doar daia este sapat sub nivelul solului.
Este SCOLAPS cu filet pe stanga.

#15
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019

 stefan011, on 22 octombrie 2019 - 19:55, said:

Cand aud de hidroizolatie la beci ma ia  capul. Hidroizolatie faci la beci doar daca ai panza freatica mai sus ca fundul beciului si nici asa nu-ti garanteaza etanseitatea.

Combinatia boltari plus hidroizolatie e oricum nefericita, vor fi fisuri, hidroizolatia o vei face chiar degeaba, bani aruncati. Ideal ar fi beci din beton monolit fara hidroizolatie. Un beton bun, cu destul ciment si mai "laptos", turnat in cofraj  etans (eventual cu folie) si vibrat, va avea o suprafata sticloasa ce ii confera impermeablitate la apa fara presiune din exterior. Oricum in beci trebuie sa ai o umiditate putin mai mare decat intr-o camera de locuit.

Eu am beci turnat monolit, cofrat doar interiorul, scandura+folie, peretii sunt sticlosi si impermeabili. Deasupra am garaj, trotuare de jur imprejur, apa pluviala colectata si trimisa mai departe. Totul bine si frumos. Si destul de ieftin a fost.
Cam cat a costat beciul?

Cam ce grosime trebuie sa aiba peretele daca il fac din beton? Un 20cm este de ajuns?

Edited by Dany_Darke, 22 October 2019 - 21:06.


#16
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 Georgiburduja09, on 22 octombrie 2019 - 20:56, said:

Cam cat a costat beciul?

Cam ce grosime trebuie sa aiba peretele daca il fac din beton? Un 20cm este de ajuns?

Da, sunt de ajuns 20 cm grosime.

Ca pret, nu poti sa-ti dau o suma, ca s-a intamplat constructia acum 3-4 ani si nu mai stiu ce cantitati au intrat.
Daca il faci sub foisor, te sfatuiesc sa izolezi placa de deasupra cu extrudat de 5-10 cm. Peste mai torni o "sapa" din beton, armata cu o plasa sudata, peste care poti construi foisorul. Sa-i faci si guri de aerisire. Cu izolatie si aerisire n-o sa ai condens. Eu am avut in primul an, pt ca l-am construit  spre toamna si a plouat mult in el pana l-am acoperit si betonul era ud. Dupa o vara s-a rezolvat.
Ca si cheltuieli ai sapatura, betonul , fierul si materialul de cofrat.

#17
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019
Sapatura ma costa 700 lei, 14-15mc de beton + fier. Cofrajul am gasit sa il inchiriez 15 lei/mp.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
1.coboară cu plafonul cel puțin 1 metru sub nivelul solului (altfel vara vei avea saună acolo!!!)
2.gurile de ventilație să fie între 150 și 200 mm (aș zice 200!), poziționat diametral opus
2.1. o gură de ventilație neapărat să fie pe partea de unde bate preponderent vântul
3. înăuntru o gură  rămâne sub plafon, iar a doua du-o până jos
4.ia-ți din timp și două ventilatoare potrivite la diametru cu gurile de ventilație (vezi că se găsesc unele care prin întoarcere pot scoate sau băga aer
4.1.îți vor folosi la ventilarea forțată atunci când vrei să-ndepărtezi umezeala în exces sau când familia de șobolani s-a hotărât să moară „in corpore”
5.pe jos pune strat de nisip apoi pavele ornamentale din beton (eventualele scurgeri de vin și țuică se vor infiltra ușor!)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate