Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Constructie Beci

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019
Turnatul peretiilor laterali din beton pica. Nu am pe unde sa bag cifa si daca as aduce pompa nu stiu daca gasesc cu brat atat de lung, in jur de 45-50m.
Raman la varianta de zidit din boltari, cu stalpi din beton din 2 in 2m.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
io am făcut beton cu betoniera mică
am turnat găleată cu găleată, printr-o țeavă de plastic de 175 care avea la partea superioară o reducție de la 175 la 250
am turnat circular câte o juma de metru
pe cofrag am pus folie de plastic, să nu pierd laptele de ciment (că betonul a fost făcut un pic mai fluid să curgă bine...)

ce-i așa greu?
(ține cont că trebuie un ingredient obligatoriu: beuturica!!! bere - de-i vară, vin de-i toamnă/primăvară... LA DISCREȚIE!!!)

#21
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019
Nu cred ca am cum sa il torn intr-o zi, si se va lucreaza doar sambata la acest beci. Nu vreau sa il torn din 4-5 parti, standa o saptamana se umple cofragul cu mizerie si nu va mai face aceeasi priza betonul.
Prefer sa il fac din boltari eventual sa torn beton in ei de sus pana jos.

#22
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View PostGeorgiburduja09, on 24 octombrie 2019 - 10:21, said:

...
Prefer sa il fac din boltari eventual sa torn beton in ei de sus pana jos.

Poate te inspira.

#23
Georgiburduja09

Georgiburduja09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2019
M-am mai gandit la o variata, stalpi de beton facuti din 2 in 2m, adica colturile si inca un stalp pe mijlocul fiecarei laturi intre care se vor face zidurile din boltari de zidarie, nu cei de fundatie, fara a mai turna beton in boltari. Ca si umplutura pe lateral voi pune doar piatra sparta pentru drenaj.

#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mai e o optiune sa faci din boltari de zidarie mari cu stalp din beton in colturi si in pe mijlcul zidului si armat din doua in doua randuri. Asa am eu gardul si e impecabil, nu a crapat nu s-a lasat. Peste beton la suprafata oricum trebuie sa pui pavele pe pat de nisip sau piatra ceva, altfel toata caldura acumulata in beton peste zi ti-o da noaptea inapoi in groapa.

#25
gabriel525

gabriel525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.08.2019
buna ziua

vreau sa mi fac si eu un beci si m am gandit la unul din piatra ca cele vechi de la tara.Vad ca nimeni nu spune nimic de constructia beciului din piatra,nu mai este bun?

Va multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate