Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cand sa tencuiesc glafurile si daca e ok sa tencuiesc in noiembrie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Salut.

Am casa la rosu, urmeaza sa iau masurile pt geamuri si echipa pe care am gasit-o sa-mi faca cateva reparatii printre care si niste completari de zidarie/pus 2-3 buiandrugi lipsa, mi-a bagat in cap sa-mi faca glafurile ca asa e mai bine, sa le facem acum inainte de geamuri ca-i mai usor pt ei si e si mai bine pt luat masurile la geamuri si pus geamurile intr-un gol cat mai drept (verticalizat lateralele golului, adus la vinclu, etc). Vor practic sa tencuim golurile de geam.
Daca le facem dupa ce-am pus geamurile, cica e mult mai migalos si m-ar costa manopera dublu. Are sens ce zic astia? Plus ca zic sa tencuiesc, nu sa punem rigips, pe interior.

Intrebarea 2: fara geamuri puse, e safe sa tencuiesc mecanizat interiorul pe 18 noiembrie? Asta cu tencuiala m-a asigurat ca nu-s nebuni sa lucreze la temp negative sau sub 5 grade, ca verifica zilnic prognoza, etc si ca ar trebui sa fie ok. Sa-l cred?

Multumesc

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
aia cam isi cauta de munca,grija cu ei
asteapta sa vezi vremea,apoi vezi ce e de facut,in ce zona?

Edited by ceanu1980, 19 October 2019 - 19:14.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
N-are legatura luna. Doar temperatura. Si nu doar in ziua executiei ci si in perioada de uscare. Chiar daca e caldura suficienta, dar e umiditate mare in aer, risti sa apara mucegaiul.

#4
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 ceanu1980, on 19 octombrie 2019 - 19:11, said:

aia cam isi cauta de munca,grija cu ei
asteapta sa vezi vremea,apoi vezi ce e de facut,in ce zona?

cine cauta de munca? aia cu tencuiala mecanizata sau aia cu glafurile? :D In Ilfov; oricum, trebuie sa le platesc un avans daca e sa lucrez cu ei, ca altfel isi iau lucrari si ma programeaza dupa o luna din mom in care le platesc avansul. Am mai vorbit acum 2-3 saptamani cu ei si mi-au zis la fel, ca se elibereaza peste o luna. Am vorbit marti cu el, iar cica peste o luna c-a mai luat lucrari intre timp. Toti imi spun asta: peste o luna.
Foame le e tuturor oricum si ambii se vaita/lauda ca-s programati pana la pensie... zici ca-mi fac o favoare.

#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

 Tuliman, on 19 octombrie 2019 - 18:40, said:

Salut.
sa-mi faca glafurile ca asa e mai bine, sa le facem acum inainte de geamuri ca-i mai usor pt ei si e si mai bine pt luat masurile la geamuri si pus geamurile intr-un gol cat mai drept (verticalizat lateralele golului, adus la vinclu, etc). Vor practic sa tencuim golurile de geam.
Cred ca nu i-ai inteles. Glafurile se monteaza dupa ce se pun geamurile. Practic tocul sau solbancul dupa caz sta intre glaful interior si cel exterior.
Cat despre indtreptarea lateralelor tu stii cat de rau iti e facuta zidaria. Insa prin tencuire iti faci punte termica. Nu vad rostul.
Echipa de la geamuri iti va face masuratori jos, mijloc, sus deci nu esti in pericol sa nu se potriveasca geamurile.

#6
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
In primul rand nu mai fi asa speriat de inghet, pana la minus 5 grade noaptea poti tencui linistit. Bineinteles, ziua sa ai cam 5 grade cu plus. Asta in cazul tencuielii de ciment, nu de ipsos.
In legatura cu glafurile- da, e foarte bine sa le faci inainte de a monta geamurile, daca le tencuiesti dupa e mai dificil, plus ca se si murdaresc.
Totusi trebuie sa stii ca tot va trebui sa plachezi cu ceva pe interior chiar daca tencuiesti, asta pentru a acoperi cei 1 - 2 cm de spuma de la montarea geamurilor. Pe exterior spuma se acopera cu polistirenul glafurilor. La interior poti pune rigips.

#7
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 greenlife, on 19 octombrie 2019 - 20:10, said:

Cred ca nu i-ai inteles. Glafurile se monteaza dupa ce se pun geamurile. Practic tocul sau solbancul dupa caz sta intre glaful interior si cel exterior.
Cat despre indtreptarea lateralelor tu stii cat de rau iti e facuta zidaria. Insa prin tencuire iti faci punte termica. Nu vad rostul.
Echipa de la geamuri iti va face masuratori jos, mijloc, sus deci nu esti in pericol sa nu se potriveasca geamurile.

Nu e vorba de glafurile decorative, cele de lemn/piatra, ci tencuit tot golul de geam; ma rog, ei zic doar lateralele si partea de sus, cica astea conteaza mai mult. In astia cu geamurile am incredere ca stiu ce fac, nu mi-e insa foarte clar cu finisajul ulterior cum e mai bine. Clar o sa trebuiasca iar sa vina a doua oara cu glafurile care sa finiseze pe langa tocuri si sa acopere spuma.

Problema e ca astia acum vor 30 lei manopera / ml de glaf si ajung la cateva mii de lei si nu stiu daca are rost sau nu.

Tencuiala o sa fie var-ciment. Asta cu tencuiala zicea ca-n cateva ore face priza si ca daca e frig, ei pe la ora 2 se opresc din munca, driscuiesc si mai prind cateva ore de temperatura ok cat sa intre in priza - dar toti au discursul asta asigurator, l-am tot auzit.

Ma gandeam ca glafurile le-am putea face si dupa, cu rigips direct lipit pe zidarie, in loc de tencuit acum si dupa ce punem tamplaria, pus si rigips pe interior si extrudat pe exterior. Nu merge asa? Doar rigips direct pe zidarie dupa ce punem tamplaria?

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 greenlife, on 19 octombrie 2019 - 20:10, said:


Echipa de la geamuri iti va face masuratori jos, mijloc, sus deci nu esti in pericol sa nu se potriveasca geamurile.

    Asa ma gândeam si eu .
    Masori jos, sus si la mijloc .
   În final fereastra nu se potriveste.
    Daca toate mustele ar face miere ,ce bine ar fi ...

#9
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 Tuliman, on 19 octombrie 2019 - 20:49, said:




Ma gandeam ca glafurile le-am putea face si dupa, cu rigips direct lipit pe zidarie, in loc de tencuit acum si dupa ce punem tamplaria, pus si rigips pe interior si extrudat pe exterior. Nu merge asa? Doar rigips direct pe zidarie dupa ce punem tamplaria?
Merge si asa, dar depinde de cat de drepte sunt acum glafurile zidite. Daca sunt strambe o sa ai jos 1.5 cm spuma si sus 4 cm. Asta inseamna goluri mar in spatele rigipsului/extrudatului. Daca le montezi pe un substrat drept le pui la pieptene, daca substratul e stramb, le pui pe mamaligi.

Edited by stefan011, 19 October 2019 - 21:04.


#10
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Sunt banii tăi. Chiar vrei să te apuci la 18 noiembrie de tencuit ?  N ai geamuri, ori interior ori exterior, tot un drac.
N are nici un rost ce mormăie ăia, vor doar să aibă de lucru cât mai mult.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Depinde de vreme și temperatură, nu de luna din calendar.
Mai ai și prognoza meteo, pe o perioadă relativ lungă.
Tu hotărăști.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Tuliman, on 19 octombrie 2019 - 20:49, said:

Tencuiala o sa fie var-ciment. Asta cu tencuiala zicea ca-n cateva ore face priza si ca daca e frig, ei pe la ora 2 se opresc din munca, driscuiesc si mai prind cateva ore de temperatura ok cat sa intre in priza - dar toti au di

    Nu se fac tencuieli iarna. Poate doar la interior si numai dacă ești sigur ca ai surse de încălzire eficiente.
    Dacă tencuiala este încă uda si îngheață pe timpul noptii, cade jos la primăvară. Garantat !



#13
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 stefan011, on 19 octombrie 2019 - 21:01, said:

Merge si asa, dar depinde de cat de drepte sunt acum glafurile zidite. Daca sunt strambe o sa ai jos 1.5 cm spuma si sus 4 cm. Asta inseamna goluri mar in spatele rigipsului/extrudatului. Daca le montezi pe un substrat drept le pui la pieptene, daca substratul e stramb, le pui pe mamaligi.

Chiar asa diferente mari nu am. Acum m-ar costa glafurile 30 lei / ml x 93m, deci spre 3000 de lei ... nu-i de ici de colo.
Cu tencuiala chiar nu stiu ce sa zic... fiind mecanizata, nu mai dureaza asa mult ca aia manuala sa zici ca ma conditioneaza f mult in timp. 7 zile vs 1 luna minim, deci as putea-o lasa si pt primavara. Mi-era si de geamuri sa nu le murdaresc prea rau si as pune geamurile inainte sa dea zapada.

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
aia cu glafurile isi cauta de munca
nu inteleg,cum plm vor avans,pt!!!!!?
daca sunt asa aglomerati si tu nu mai vrei lucrare cu ei,nu au ce pierde,nah selauda ca au coada

#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 crisstonne, on 19 octombrie 2019 - 21:33, said:

Depinde de vreme și temperatură, nu de luna din calendar.
Mai ai și prognoza meteo, pe o perioadă relativ lungă.
Tu hotărăști.

Mda, dar una e să aștepți un septembrie călduros si alta sa aștepți un decembrie.
Sunt medii multianuale, mergi pe statistica, nu pe excepții
Eu ii recomand să stea la un loc cu tencuiala pe timp de iarnă.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Avem încredere în colegul nostru, este băiat mare :D
El știe în ce zonă a țării este, dacă are căldură în interior, etc.

#17
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

 Tuliman, on 19 octombrie 2019 - 18:40, said:

pus geamurile intr-un gol cat mai drept (verticalizat lateralele golului, adus la vinclu, etc).
Acum vad asta. N-are cum sa fie atat de rau. Pune o poza. Sper ca nu si-au batut constructorii joc de tine.

 cspot, on 19 octombrie 2019 - 20:50, said:

Asa ma gândeam si eu .
Masori jos, sus si la mijloc .
   În final fereastra nu se potriveste.
Daca toate mustele ar face miere ,ce bine ar fi ...
Astea-s masuratorile stas la montarea termopanelor. Capetele si mijlocul. Atat pe verticala cat si pe orizontala. Daca nici asa nu se potrivesc geamurile atunci se aduce golul la vinclu cu ajutorul unor lovituri cu furtunul pe spinarea dorelului care si-a batut joc de beneficiar.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
Golul geamului nu-i bine de tencuit fiindca oricum ei nu-ti fac acolo un dreptunghi perfect  -astea sunt povesti de ale lor

De tencuit acum merita ca-i destul de cald dar sa fi constient ca daca acum dai avansul iti vor veni la tencuit aproape de  Craciun.cel mai sănătos este sa tencuiesti primăvara ca peste vara sa se usuce bine.personal nu as face acum aceasta lucrare oricât de grăbit as fi

Si pentru uscat nu-i sănătoasă căldură aerotermelor etc.deschide geamurile si lasa soarele sa-si faca treaba singur.acum ti n-ai geamuri dar ai prins idea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate