Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cand sa tencuiesc glafurile si daca e ok sa tencuiesc in noiembrie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu ( meseriașii,  dar ...mno) am tencuit acum câțiva ani în aceasta perioada, dacă bine îmi amintesc au terminat pe 5 decembrie. Era cald, nu a înghețat deloc în acea perioada. Ca test, am lăsat o găleată cu apa afară si una inauntru. Nici intr-una nu a fost nici măcar pohta de gheata. Nici o problema cu tencuiala.

#20
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostTuliman, on 19 octombrie 2019 - 18:40, said:

Salut.

Am casa la rosu, urmeaza sa iau masurile pt geamuri si echipa pe care am gasit-o sa-mi faca cateva reparatii printre care si niste completari de zidarie/pus 2-3 buiandrugi lipsa, mi-a bagat in cap sa-mi faca glafurile ca asa e mai bine, sa le facem acum inainte de geamuri ca-i mai usor pt ei si e si mai bine pt luat masurile la geamuri si pus geamurile intr-un gol cat mai drept (verticalizat lateralele golului, adus la vinclu, etc). Vor practic sa tencuim golurile de geam.
Daca le facem dupa ce-am pus geamurile, cica e mult mai migalos si m-ar costa manopera dublu. Are sens ce zic astia? Plus ca zic sa tencuiesc, nu sa punem rigips, pe interior.

Intrebarea 2: fara geamuri puse, e safe sa tencuiesc mecanizat interiorul pe 18 noiembrie? Asta cu tencuiala m-a asigurat ca nu-s nebuni sa lucreze la temp negative sau sub 5 grade, ca verifica zilnic prognoza, etc si ca ar trebui sa fie ok. Sa-l cred?

Multumesc
Daca vrei sa faci o treaba buna si trainica,NU TE GRABI.Nu te lua dupa "meseriasi",ei vor sa aibe de lucru si sa-ti ia banu',indiferent de calitate.Ce le cade lor tencuiala,sau tie?

#21
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Adica mesterii vor sa faca de doua ori glafurile, sau cum? Daca faci acum glafurile, vin apoi aia si pun termopanele si lasa (cel putin) cate 1-2 cm de fiecare parte a geamului...spuma aia de montaj trebuie sa o acoperi refacand glafurile, logic ?

#22
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Poti sa tencuiesti linistit. Anul trecut am tencuit la inceput de decembrie. Au mers cateva aeroterme si dezumidificatoare dar totul a fost in regula. Nu a mucegait nimic, nu a picat nici o bucatica de tencuiala. E drept ca aveam tamparia pusa, pe contur de xps pe spaleti. La tencuit au facut si spaletii. Oricum iti calculeaza la mp luand in calcul si golurile de usi si geamuri.

#23
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
M-am vazut acum cu ala cu tencuiala mecanizata, m-a asigurat ca face asta de 20 de ani, ca 15 ani de munca in Italia, ca materialul lui e cel mai bun, ca munceste el cu mana lui, nu e doar sef si musafir pe santier, etc etc ca n-ar fi prima casa tencuita iarna, ca-n maxim 10 ore dupa tencuit poate sa si inghete casa si n-are nimic ca intra in priza foarte repede, ca nu-i nebun si ca nici n-ar putea tehnic sa tencuiasca la 0 grade.

Cica nu trebuie niciun spraitz sau cum ii zice, eventual doar desprafuit daca sunt foarte murdari peretii. De aratat arata bine ce facea, nimic de zis, am vazut o casa unde si gletuise/vopsise; parea intr-adevar genul care nu-si lasa oamenii de capul lor, doar ca atunci cand am adus vorba de contract si de factura (in conditiile in care data trecuta el a adus vorba de contract si a zis ca nu e platitor de tva, deci cu factura sau fara, ii e indiferent) s-a sucit si cica nu-mi mai face tencuiala. Pam pam. pretul era bun, 32 de lei totul, manopera, material, coltare, plasa unde e nevoie, eu cumparam doar amorsa pt tavane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate