Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Poprire pe ajutor de boală acordat de angajator

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MVerde

MVerde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2019
Buna dimineata,

Nu stiu daca postez unde trebuie, va rog sa ma iertati sunt noua pe acest forum.

Am o nelamurire legata de o popriere.

Contul imi este poprit in cuantum de 1/2 eu realizand venituri periodice din salariu. Ok pana aici.
Angajatorul doreste sa imi acorde un ajutor de boala si as fi vrut sa stiu daca si acesta va fi poprit si in ce cuantum.
Am cautat pe  internet info, intr-adevar sunt unele venituri care nu pot fi poprite dar as vrea sa imi spuna cineva specific si punctual ajutorul de boala acordat de angajator.

Va multumesc si zi frumoasa va doresc!

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Art. 728 din noul cod de procedură civilă:
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.


Cât e ajutorul? Nu-ți poate popri 50% din toată suma, ci doar din ce depășește jumătate din salariul minim net.
Salariul minim net e 1263, jumătate e aprox. 630 de lei.
Dacă ajutorul de sub 630 nu îți poate pune poprire deloc. Dacă e 700, îți poate pune poprire 50% pe 70 de lei (diferența dintre 700 și 630).

Asta teoretic, pentru că practic e greu să scape suma odată intrată în cont, chiar dacă scrie pe ordinul de plată că ajutor de boală sau ceva de genul ăsta... Spune-i să ți-i dea numerar.

#3
MVerde

MVerde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2019

 althea, on 18 octombrie 2019 - 09:26, said:

Art. 728 din noul cod de procedură civilă:
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.


Cât e ajutorul? Nu-ți poate popri 50% din toată suma, ci doar din ce depășește jumătate din salariul minim net.
Salariul minim net e 1263, jumătate e aprox. 630 de lei.
Dacă ajutorul de sub 630 nu îți poate pune poprire deloc. Dacă e 700, îți poate pune poprire 50% pe 70 de lei (diferența dintre 700 și 630).

Asta teoretic, pentru că practic e greu să scape suma odată intrată în cont, chiar dacă scrie pe ordinul de plată că ajutor de boală sau ceva de genul ăsta... Spune-i să ți-i dea numerar.

Multumesc pentru raspuns.
Este vorba de o suma mult mai mare si nu este un venit periodic.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă nu ți se vor da numerar nu prea cred că scapi.

Quote

orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia
E o sumă care îți intră în cont de la angajator și nu e salariu/primă, ci pentru ajutorarea ta. Nu poate fi încadrată altundeva, în opinia mea. Oricum, mă îndoiesc că va sta cineva să analizeze ce reprezintă, de obicei se pune poprirea iar omul umblă dup-aia să-și recupereze sumele reținute abuziv.

Mai așteaptă și alte păreri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate