Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1747
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Asta da. Dar inainte era vorba de felul in care percepi ceea ce fac ei, fara sa te deranjeze fizic, sau in alte moduri.

#1748
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 22.12.2015
Hai, faceti-i fericiti pe  plinutii  si plinutele  care  vor neaparat  sa slabeasca.
Spuneti-le ce vor sa auda, laudati-le  curele  interminabile de slabire si  suportati-i in orice conditii si orice ar face.
Retete noi de  dezumflat ???Posted Image

#1749
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Stai liniștit căci natura le rezolvă pe toate. Nu poti să mănânci mult si sa dai randament slab caci esti taxat de mama natura care se debaraseaza de genele slabe.

#1750
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Care gene slabe?!

#1751
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Cele care nu pot modifica fenotipul si genotipul unei specii decat daca ambii părinți care vor da naștere unui urmas dețin acelasi tip de gena iar de-a lungul evoluției modificarea genetica care survine aduce un plus acelei specii. Asa cum am mai spus nu vad nici un avantaj sa fi gras asa ca  a-și fi surprins să apară o evoluție pozitivă in acest sens.

#1752
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Pai de câteva generații încoace, omul se diferențiază de alte animale fix prin modul in care specia Supraviețuiește și se înmulțește, casrromd avantaje. A fi gras, nu e intr-adevăr un avantaj, însă nici nu e neaparat un dezavantaj. Mecanismele sociale umane, au cam anulat importanta caracteristicilor fizice. Nu e neaparat un lucru bun, dacă ma intrebi pe mine.

#1753
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Genele nu au nicio treaba (sau daca au, au o proportie mult prea mica), doar mancarea...

#1754
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
cand eram copil…
...painea era, cel mai adesea, neagra-maronie, avea miez si coaja, coaja avea 0.3-0.5 mm grosime, putin crocanta, se potrivea de minune cu oricare fruct cazut pe jos in gradina (nu se numea livada decat la scoala)
...o felie taiata din acea paine, putea fi “pregatita” astfel: ori se trecea printr-un castron cu apa apoi se presara zahar TOS, ori se rumenea intr-o tigaie sau chiar pe plita si iarasi se presara zahar TOS
...“cubuletele” de zahar nu erau doar preferatele copiilor, ci si ale unor animale
se putea face o ciorba din foi de ceapa verde sau din frunze de salata
oreo de azi nu se compara cu biscuitii “berceni” de altadata
lista fiind prea lunga, (trebuia sa adaug macar untura de porc), tin sa subliniez ca nu stilul de viata face diferenta, si nici alimentatia ci alimentul in sine

la 18 ani aveam 1.62 si 57 kg
nu mergea lumea la sala, lumea mergea la sapa sau la coasa
alimentele produse cu si conform tehnologiei de azi sunt cele care dauneaza

nu e o problema mancatul cartofilor prajiti, ci cartoful in sine si uleiul in care este prajit
nu e o problema mancatul dulciurilor, ci zaharul in sine, continut in acele dulciuri, produs conform tehnologiei actuale
daca un porc sau curcan se “ingrasau” intr-un an, SANATOS  vorbind, carnea de porc sau curcan ingurgitata azi este de minim 3 ori fortata, omul consuma, de fapt, compusii chimici ca si diferenta
asa ca nu tine de vointa, nu tine de probeme psihice, nu tine de stil de viata,….tine de shaorma in sine

daca poti produce in curtea ta cele necesare, poti “fabrica” si manca shaorma pe fiecare zi, la fiecare masa

Edited by LORELYAN, 27 April 2018 - 19:00.


#1755
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 22.12.2015
Tema  pentru  acasa.

Sa  se  analizeze obiectiv  afirmatiile :

1. Oamenii plinuti peste  medie  sunt  majoritar ( peste 50 % ) nesimititi
2. Oamenii plinuti peste  medie  sunt  majoritar ( peste 50 % )indolenti

Cum ne afecteaza  aceasta  realitate ?Posted Image Posted Image

#1756
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Care realitate?! :huh:

#1757
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu va puteti face voi un topic in care sa va refulati frustrarile si sa lasati oamenii sa discute despre diete aici? Ar fi toata lumea fericita.

#1758
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 22.12.2015
Dar nu este  clar care este dieta  recomandata ?

Mancati mai putin !
Ce asa  mare  filozofie...Posted Image

#1759
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Din pacate pentru multi nu e clar. Omul s-a obisnuit de-a lungul timpului sa complice lucrurile, in loc sa se uite la ele in simplitatea lor, care este exact ce ai spus tu, reducerea cantitatii de mancare.

#1760
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 22.12.2015
DE CE NU SUPORTĂM ADEVĂRUL?

Viitoarea soție a celui mai bun prieten al meu m-a dez-friendu-it de pe Facebook în ziua în care am postat asta:

Nu vă supăraț’, am și io o nelămurire: ăștia care folosesc liftul de la metrou, deși plesnesc de sănătate, sunt cumva echivalentul mai sărac al celor care parchează pe locurile pentru persoane cu handicap? Că m-a-ntrebat un prieten și n-am știut ce să-i răspund.

De ce? Pentru că s-a regăsit în ce scrisesem. Da, folosea liftul de la metrou dintr-un singur motiv: lenea. Nu s-a gândit niciun moment să renunțe să se mai urce în el, i-a fost mult mai ușor să-mi dea mie unfriend și a “rezolvat” problema.
O amică mai plinuță m-a întrebat de ce mă tot iau de grași. Mi-a explicat pe un ton afectat că nu e deloc în regulă ce fac și că mai mult ca sigur habar n-am cât suferă persoanele supraponderale când citesc înțepăturile mele. Partea cea mai tare este că toată discuția asta avea loc la o “sindrofie”, în timp ce femeia punea pe un platou diverse bunătăți din care urma să se înfrupte. Ceea ce a și executat. Dar asta n-a împiedicat-o nicio clipă să-mi reproșeze că scriu nasoale despre grași.
Mi-e mie silă să mai deschid subiectul, dar ar trebui să vă las link-uri către niște bloguri de fashion ale căror proprietare sunt obeze. Da, da, nu grase, obeze. Să vedeți cum 90% dintre comentarii sunt de genul: “Ce bine îți stă cu rochia asta. Unde ai găsit pe albastru? Că te avantajează culoarea”. Și asta în condițiile în care și cei care lasă comentariile și rinocerița de serviciu știu la fel de bine că din materialul care a intrat la rochia aia se putea utila cu lenjerii de pat un spital județean.
De câte ori ați auzit voi o replică de genul: “fată, ce nasol te-ai tuns, îți stătea mult mai bine înainte”? Deși este doar purul adevăr și e limpede pentru toți cei de față. Vă spun eu: niciodată!
Și cam asta este atitudinea generală în jurul nostru. Politica struțului, frate. Nu numai că ignorăm problemele, dar ne pișăm cu jet pe cei care ni le semnalează. Pentru că, desigur, ei sunt de vină sau oricine altcineva în locul nostru. În schimb, nu ne bate nimeni la găsit justificări. Pun pariu pe orice că ambele fete de mai sus au niște motive foarte bine argumentate pentru care una își pune curul în liftul de la metrou și cealaltă bagă în ea cantități industriale. Că-s inventate, contează mai puțin.
Sau și mai rău, preferăm să ascundem căcatul sub covor, să ne prefacem că nu e acolo, dar să întrebam mirați pe toata lumea: auzi, ai idee ce pute în halul ăsta?
La voi cum stă treaba? Suportați să vi se spună adevărul in față? Dar de rostit aveți curajul să-l rostiți?
P.S. Rar am văzut ceva mai de căcat decât poza de mai jos. Dacă nu vă e clar, aia e coada la liftul de la metrou. Oamenii nu prea par neajutorați sau în suferință, nu?
mihai_vasilescu_lift_metrou
De aici
Dă și la alții:

Attached Files



#1761
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
@Adrexx, ai mare dreptate. Si eu m-am intrebat de multe ori de ce, de exemplu, la avion, platesc acelasi pret al biletului cu unul de 130 de kile, desi eu plus bagajul nu ajungem nici pe departe la acelasi numar de kilograme, iar el, desigur, are si el dreptul la bagaj de cala. Si mai ai si ghinionul sa stai langa el pe scaun si sa se reverse si pe locul tau...
Am doi vecini, pe aceeasi scara, asta da coincidenta, care au recurs la operatie de micsorare a stomacului pentru a slabi. Destul de extrem, din punctul meu de vedere, dar macar daca oamenii au constatat ca nu se pot abtine din mancat, au luat masuri pana sa ajunga de 300 de kile. Ceea ce-mi aduce aminte de ala de-l dadeau la TV acum vreo trei ani, parca, de avea 350 de kile (a murit intre timp) si care plangea ca ar vrea si el sa fie normal, sa se poata misca singur. Saracul, cred ca se trezise dimineata si avea 350 de kile, de unde seara avea 80...
Altul, un prieten de-al meu, se cantareste la mine acasa si vede 127 pe cantar. Zice ca nu se poate, ca el are 113. Scot al doilea cantar si ii arata la fel. Concluzia lui - amandoua cantarele erau defecte... (intre timp si-a dat seama si a mai slabit...)
Reteta de slabit? Numai sa vrei. Eu am fost vegetarian un an si jumatate, fara sa am probleme care sa necesite asta, doar pentru ca nu ma simteam eu in regula. Am slabit patru kilograme, apoi am luat doua inapoi si s-a stabilizat acolo greutatea (la 78).
Exista o gramada de alimente hipocalorice, doar sa cauti. Uite de exemplu telina, care e si sanatoasa, si cere mai multe calorii ca sa o digeri decat are aportul sau caloric. Cand iti e foame, fa o telina rasa cu mar ras (sau morcov), manaca un castron si iti trece si foamea o vreme. Dar daca "nu poti" fara friptura de porc sau de berbec, problema nu e la partea digestiva a organismului, ci la partea de deasupra gatului...

Am dat si solutii pentru slabit, sa nu zica lumea ca sunt offtopic. Dar mentinerea greutatii normale incepe in cap...

#1762
BicaAurel

BicaAurel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.11.2016
De ce folositi scarile rulante cand sunteti sanatosi ?  Cand ajung la scari, sprintez maxim pe scari.

Edited by BicaAurel, 10 May 2018 - 16:21.


#1763
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,683
  • Înscris: 24.10.2015
Eu cand folosesc scarile rulante o fac pentru a castiga timp, merg si pe ele nu astept sa ma duca.

#1764
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cea mai buna reteta de slabit: apuca-te de gatit!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate