Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Rigole

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Am vazut ca rigolele is de mai multe tipuri, in functie de clasa de sarcina. La intrarea intr-un garaj clasa a 15 e suficienta ?
Aveti ceva recomandari de rigole ?
ms

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,215
  • Înscris: 23.08.2014
Ai aici clasele de sarcina.
https://www.scribd.c...-Sarcina-Rigole
A15 e pentru pietoni...

#3
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
ms. deci a15 se refera la incarcare maxima de 1.5 t... dar o masina mica nu are 1.5t.

#4
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Daca vei trece pe masina electrica, greutatea se modifica in sus. Gandeste-te si pe viitor, si ia in calcul o incarcare mai mare peste rigole.

#5
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 anothertwo, on 10 octombrie 2019 - 08:00, said:

Daca vei trece pe masina electrica, greutatea se modifica in sus. Gandeste-te si pe viitor, si ia in calcul o incarcare mai mare peste rigole.

deocamdata ma uit la pret :))

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,215
  • Înscris: 23.08.2014

 ppp123, on 10 octombrie 2019 - 07:34, said:

ms. deci a15 se refera la incarcare maxima de 1.5 t... dar o masina mica nu are 1.5t.
o masina mica cu 4 pasageri de 100 kg si bagaje poate trece lejer de 1.5t.In plus, exploatarea aproape de limita in timp isi va spune cuvantul si vei pierde bani, nicidecum nu vei face economie

#7
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am pus pe o terasa rigole de polipropilena cu gratar de inox, dar pietonale A15. Le-am comandat online de la Iperinox, poate gasesti si ce te intereseaza pe tine.

#8
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
am luat pana la urma clasa C250 pt ca am gasit mai ieftin decat clasa B125.  Alea a15 clar nu-s pt auto.. gratarul ala din inox nu pare deloc solid.. cel putin la cele pe care le-am vazut eu.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 fqx, on 10 octombrie 2019 - 22:48, said:


o masina mica cu 4 pasageri de 100 kg si bagaje poate trece lejer de 1.5t.In plus, exploatarea aproape de limita in timp isi va spune cuvantul si vei pierde bani, nicidecum nu vei face economie
Mai greu e sa pui toate patru rotile pe aceeași rigola.
Cred ca depinde și de poziția de montaj. Dacă e perpendiulara pe direcția de deplasare rezistă.  La mine după 13 ani sunt ca noi deși a intrat și camionetă de 3.5T încărcată.
Dacă sunt în alta poziție și roata trece în diagonală sau chiar în lungul rigolei,  probabil se vor îndoi grilajele.

#10
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 PoeOvidiu, on 12 octombrie 2019 - 05:43, said:

Mai greu e sa pui toate patru rotile pe aceeași rigola.

M-am plimbat putin si am vazut din alea mai sensibile, A15, la unele case si unele dintre ele nu aratau chiar ft. bine..si erau perpendicular puse pe directia de mers...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate