Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

New Chapter 2.0 - Skoda Octavia Fl, 2018 -1.0 - "OCTI"

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
2875 replies to this topic

#91
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Eu am luat pentru Rapid, Hankook de iarna. Am găsit la Autosoft cu dot 28/2019. Desenul este ca la Goodyear.
Sper sa fie ceva de capul lor, astea de vară sunt Nexen si sunt slabe rau.

Edited by iliemirea, 14 October 2019 - 18:58.


#92
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,024
  • Înscris: 25.04.2016

View Postiliemirea, on 14 octombrie 2019 - 18:56, said:

astea de vară sunt Nexen si sunt slabe rau.
Sunt cele cu care a venit masina ?
Nu simti ca uneori isi pierd aderenta ?

#93
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Si cum mai aveam niste bani pe Revolut, ce ma gandi sa fac? Sa mai comand chestii de pe aliexpress. Cat de express vor veni, vedem.
- husa cheie, pe negru
- protectii incuietori
- protectii suruburi/nituri.

O chestie smart descoperita ieri: daca am pilot automat activat, apas ambreiajul pt schimbarea treptei de viteza, iau piciorul de pe ambreiaj, masina revine la viteza setata. La Sandero nu era asa, apasam ambreiajul, se dezactiva pilotul automat. In schimb, apasarea franei implica automat dezactivarea pilotului automat la ambele modele.

#94
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014

View PostMMike, on 14 octombrie 2019 - 19:07, said:


Sunt cele cu care a venit masina ?
Nu simti ca uneori isi pierd aderenta ?
Sunt de departe cele mai slabe anvelope ever avute de mine. Aderența lasă de dorit, atât pe carosabil uscat, cât și pe carosabil umed.

Edited by iliemirea, 14 October 2019 - 22:46.


#95
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
O curiozitate la masinile de test drive...oare rodajul este respectat?
Sau ii rup aia pistoanele pe autostrada? Parca imi vine greu sa vad un dealer care sa-i spuna clientului sa nu o tureze peste X turatii, sa nu accelereze brusc etc.

ON: multi km fara probleme. Masina arata genial iar pretul a fost mai mult decat bun.

Edited by mannyx92, 15 October 2019 - 08:17.


#96
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Sincer să fiu, nu cred că rodajul a fost respectat. Dar mașina merge foarte bine, schimbătorul mi se pare puțin că opune rezistență la schimbarea treptelor. La Sandero era mai finuț, la Octavia simți când schimbi viteza, dar nimic deranjant. O să mai merg cu Octavii ca să pot face o comparație. Ori sunt eu prea pretențios.

Mulțumesc frumos! Prețul a fost bun, la câte chestii are pe ea. Cine aude prețul, i se pare mult. Dar când îi spun ce dotări are, când aude cum se închid ușile, când vede mașina per ansamblu îmi spune că a fost un deal bun. Vedem în timp, mie îmi place maxim.

#97
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Cum se aud usile??

#98
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 04.11.2016
Felicitari pentru masina. Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de drumuri bune!
Octavia a fost, este si probabil ca si in viitor va fi una dintre masinile apreciate extrem de favorabil (si pe buna dreptate) de romani.

#99
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011

View Postneamanole, on 15 octombrie 2019 - 09:38, said:

Cum se aud usile??

A plin, a masina sanatoasa si construita cu cap.Posted Image

#100
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,024
  • Înscris: 25.04.2016

View Postiliemirea, on 14 octombrie 2019 - 22:45, said:


Sunt de departe cele mai slabe anvelope ever avute de mine. Aderența lasă de dorit, atât pe carosabil uscat, cât și pe carosabil umed.
Naspa e cum spui, ca aluneca si pe uscat, in curbe etc.
Am vazut la cineva, de noi, aceleasi probleme. Scrie pe ele "Made in Korea" dar tot proaste sunt....

#101
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011

View Postgabrieln2016, on 15 octombrie 2019 - 09:38, said:

Felicitari pentru masina. Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de drumuri bune!
Octavia a fost, este si probabil ca si in viitor va fi una dintre masinile apreciate extrem de favorabil (si pe buna dreptate) de romani.


Multumesc! De cand am luat-o, sunt mai atent la Octavia. Constat ca sunt destule din seria OCtavia 3 Fl, le analizez, le compar cu ce am eu, asa, din priviri. Lumea le cumpara cu dotari, pot spune. Sunt atent la faruri, in special, si la stopuri. :D

#102
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Felicitari! E o masina foarte buna! Sotia conduce una diesel, din iunie 2017, deci daca ai ceva intrebari, poate te pot ajuta.

#103
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Mulțumesc!
Daca esti din București, mi-ar fi mai ușor să ne întâlnim o dată.
În primă fază, filtrele aer și polen le vreau schimbate. Mi-e frică să nu stric ceva, m-am uitat la tutoriale, dar...
Și aș vrea să văd ce mai pot activa din calculator 🙂

#104
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Fata in fata e cam greu, deoarece locuiesc in Austria. legat de aceste schimbari, de filtre, etc., sfatul meu este sa nu te bagi daca nu esti convins. Mare lucru nu ai ce sa strici la filtre, insa asigura-te ca intelegi exact cum se face, inainte sa o faci. eu personal, doar la cea dinainte, o octavia 2 Fl, i-am schimbat singur becurile. Atat. La actuala nu m-as baga, fiind cu LED.

#105
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Aaaa, okei
Inginerie mare nu pare, prefer sa fiu asistat si indrumat. Da, veti spune ca mi-am luat Skoda si ca nu am bani de inlocuit filtre in reprezentanta. Nu e deloc asa, preturile sunt prohibitive pt niste filtre care totalizeaza amandoua 100 lei, iar la ei costa dublu-triplu sau cat o fi, la care se adauga manopera de cateva zeci de lei.
La becuri nu ma bag nici eu, nici la cele interioare ca nu vreau sa dau sistemul peste cap. Doar la filtre, atat Posted Image

O problema despre care am citit: AFS de la led-uri din far. Inca nu am mers noaptea, la drum lung ca sa vad daca functioneaza, am citit manualul, dar se pare ca nu ar schimba faza scurta/faza lunga automat, desi in prezentarea lor asa spun. Ai intampinat problema aceasta? Sau mai ai dotari in plus pe langa farurile cu led: camera recunoastere semne etc?

Edited by corcodel10, 15 October 2019 - 17:13.


#106
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Nu am întâmpinat nici o problema de genul. Farurile sunt LED, adaptive pe înălțime si cu funcția de virare, si cu faza lunga automata. Funcționează bine, fara probleme. Dar tine cont ca faza lunga automata funcționează doar de la 50 kmh din cate știu. Poate fi afectata de ploaie, ceata, parbriz murdar, dar asta e normal, si nu e recomandat sa mergi cu ea activata in aceste condiții.

Am si recunoașterea semnelor de circulație, care la fel, funcționează bine, iar daca nu recunoaște semnul sau nu il vede bine, ia limita din sistemul de navigație. Aata de știut in cazul in care vezi ca nu coincid.

Edited by MixMaster, 15 October 2019 - 18:05.


#107
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Mersi!

Cred că schimbatul automat e corelat cu camera de sus. Doar cred, oricum o să văd în momentul respectiv cum stă treaba prin localități/drumuri naționale.

#108
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Da, toate sunt conectate la camera. Faza lunga, recunoașterea semnelor, asistenta la mentinerea benzii, la schimbarea benzii. De-asta daca ploua, etc. nu e recomandat sa se folosească, deoarece camera poate fi acoperită.

Ca opțiuni care le mai am si imi plac sunt: parbrizul încălzit, scaunele si volanul încălzite, keyless entry & go.

ACC si păstrarea benzii sunt ok, dar necesita adaptare. Eu conduc Skoda relativ rar, insa sotia mea nu folosește astea deloc, deoarece nu ii plac, asta desi oriunde merge, inclusiv la muncă, o face pe autostrada. Mie in schimb mi se par ok, dar nimic senzațional.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate