Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

New Chapter 2.0 - Skoda Octavia Fl, 2018 -1.0 - "OCTI"

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
2872 replies to this topic

#2647
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Pe Android e "comanda indisponibilă", pe Ios activează Siri. Asta știu 🤣

Pt listă apeluri, o să încerc cum zici. Mulțumesc!

#2648
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Pai vezi, de aia e bun Apple :) glumesc

#2649
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,596
  • Înscris: 15.06.2007
Zgarietura aia pare sa fie in zona protejata suplimentar cu ceva material anticoroziv. S-a julit pana la grund.  Acuma , daca dai cu kitul de retusat.. daca e din doua componente, vopsea + lac, o dregi temporar. Dar pe viitor s-ar putea sa inceapa rugina fix de acolo.

Ar trebui pus ceva mastic, nu stiu sa zic, ceva "cauciucat" si apoi vopsit.

Edited by tfmercedez, 02 December 2021 - 21:40.


#2650
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Nu se vede tabla, e ca un chit in zona aia.O sa vorbesc cu cineva care stie tinichigerie, sa imi zica ce ar fi de facut. Imi sta pe creier, ca e acolo, dar nu o vad mereu, ca e pe dreapta...

Am făcut un ss la poză. Ce e în stânga e apă. Sâmbătă fac o inspecție să văd dacă mai găsesc și alte belele d-astwq.

Attached Files


Edited by corcodel10, 02 December 2021 - 22:38.


#2651
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Fantastic, ti-a julit putin vopseaua si varfurile texturii din mastic. Las-o in pace sau manjeste-o cu vopsea de retus ca sa aiba aceeasi culoare, cum preferi. Rezultatul e tot ala, nu se intampla nimic. Sau du-te la orice vopsitorie si intreaba-i daca au un cartus de Teroson deschis sa iti dea o lingurita daca vrei sa stii textura aia refacuta acolo.

#2652
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,596
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsebulbus, on 02 decembrie 2021 - 22:53, said:

Fantastic, ti-a julit putin vopseaua si varfurile texturii din mastic. Las-o in pace sau manjeste-o cu vopsea de retus ca sa aiba aceeasi culoare, cum preferi. Rezultatul e tot ala, nu se intampla nimic. Sau du-te la orice vopsitorie si intreaba-i daca au un cartus de Teroson deschis sa iti dea o lingurita daca vrei sa stii textura aia refacuta acolo.
la cat costa, isi comanda un tub, si da cu el peste tot..
36 de lei tubul

https://www.emag.ro/...s/brand/teroson

#2653
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011

View Postsebulbus, on 02 decembrie 2021 - 22:53, said:

Fantastic, ti-a julit putin vopseaua si varfurile texturii din mastic. Las-o in pace sau manjeste-o cu vopsea de retus ca sa aiba aceeasi culoare, cum preferi. Rezultatul e tot ala, nu se intampla nimic. Sau du-te la orice vopsitorie si intreaba-i daca au un cartus de Teroson deschis sa iti dea o lingurita daca vrei sa stii textura aia refacuta acolo.

Eu îs mai anapoda, nu suport zgârieturi de genul. Plus că nu știu cum se manifestă în timp, de aia vreau să tratez cât mai aproape de corect. E și o zonă supusă la apă, praf, pământ aruncate de roată.

#2654
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
La câți bani am spart luna, ce mai înseamnă 64 lei? 2 apărători de noroi, doar pt față.  Cât ține iarna, le tin. Apoi le dau jos. Comandate, aștept să ajungă. Cauza principală: noroiul aruncat pe uși, chiar până la mânerele ușilor spate, "datorită " drumului prost spre muncă.
În rest, benzină și căldură. 😉

#2655
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Continuam traditia :)

2021 aproape incheiat

16 253 km la sfârșit de 2019, 27 246 km la sfârșit de 2020, 39 661 km la sfarsit de 2021, so 12 415 km parcursi in acest an secund pandemic. Not bad. Dansa curata la interior, exteriorul nu a avut rost, e decent ;)

Well, La multi ani! Sanatate va urez si sa ne auzim cu bine si in 2022. Si cu km mai multi!

#2656
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Ieri primii km pe 2022, azi primele modificări.

Comandasem eu niște becuri halogen, albe, nu se potriveau la cătări. Boon, înainte de Crăciun mi-au ajuns altele, led. Toate bune până s-a rupt unul la montaj. Așa că am luat un patent și am rezolvat cătările celor cu halogen (din 3 cătări, am strâmbat doar una). So, becuri cu halogen, albe, pe farurile de ceață.  Finally, scăpai de gălbejite. Poze mai jos.

Și,  continuând seria, am dat și cu retuș pe zona aia de la prag. E ok, nu e ce vream eu, dar merge. E adâncitură, trebuia umplută cu material si apoi dat cu retuș. Lăsăm așa momentan.

Pe la sf de ianuarie,  inspecția tehnică (atenție,  nu ITP-ul) și schimb lichid de frână. Vreo 350 lei cu totul.

Attached Files



#2657
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Aproape 3 ani și aproape 40k km. Și 98 lei mai târziu. Ștergare noi.

Atașez și poze ale codurilor ștergătoarelor de origine, poate interesează pe careva.

Attached Files



#2658
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Ce becuri halogen ai gasit asa albe?
Sunt chiar ok.
Pe mine ma intereseaza pt faruri, numa sa si tina , sa nu se arda repede ca alea "extreme light, extra light"  etc

#2659
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Osram Silver.

#2660
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Nu îți recomand pt far, nu sunt așa puternice. Sau poate e din cauza ca oglinda de la ceață nu e ca cea de la far.
Eu sunt mulțumit de ele, bat destul de bine în lateral, nu ca cele led, cum aș fi vrut, însă farul mare are destulă lumină în el. Mai mult estetic am vrut pe ceață.

Pt far recomand ceva Osram, Phlips. Pe Sandero am avut Osram, mergeam noaptea mai ceva ca ziua. Night breaker unlimited 110%. Acum or fi și mai performante, și la bani ok.

Unele de pe aliepxress:

Attached Files


Edited by corcodel10, 05 January 2022 - 14:10.


#2661
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcorcodel10, on 02 ianuarie 2022 - 12:52, said:

Ieri primii km pe 2022, azi primele modificări.

Comandasem eu niște becuri halogen, albe, nu se potriveau la cătări. Boon, înainte de Crăciun mi-au ajuns altele, led. Toate bune până s-a rupt unul la montaj. Așa că am luat un patent și am rezolvat cătările celor cu halogen (din 3 cătări, am strâmbat doar una). So, becuri cu halogen, albe, pe farurile de ceață.  Finally, scăpai de gălbejite. Poze mai jos.

Și,  continuând seria, am dat și cu retuș pe zona aia de la prag. E ok, nu e ce vream eu, dar merge. E adâncitură, trebuia umplută cu material si apoi dat cu retuș. Lăsăm așa momentan.

Pe la sf de ianuarie,  inspecția tehnică (atenție,  nu ITP-ul) și schimb lichid de frână. Vreo 350 lei cu totul.
Cum bat noaptea ? Dar pe asfalt umed ? Unii zic ca astea de ceata sunt mai bune cu lumina galbena.

Oricum cred ca a fost un moft de-al tau sa inlocuiesti farurile de ceata, pentru ca cele din faru principal fiind led, sunt foarte puternice, nemaifiind nevoie neaparat si de cele de ceata.

#2662
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View PostMarius3k, on 05 ianuarie 2022 - 14:07, said:

Osram Silver.
Aha, vezi ca nu mai stiu exact daca erau asa albe, am avut pe Logan Osram Silver Light (pe scurta) dar m-am lecuit repede de ele, s-au ars repede, foarte repede ( ~ 3 luni au tinut, unu ars la o sapt distanta de celalalt)



#2663
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011

View PostMMike, on 07 ianuarie 2022 - 16:16, said:


Cum bat noaptea ? Dar pe asfalt umed ? Unii zic ca astea de ceata sunt mai bune cu lumina galbena.

Oricum cred ca a fost un moft de-al tau sa inlocuiesti farurile de ceata, pentru ca cele din faru principal fiind led, sunt foarte puternice, nemaifiind nevoie neaparat si de cele de ceata.

Nu am folosit ceața față decât atunci când a fost nevoie să o aprind pe cea din spate. În rest, deloc. Diferență este, însă nu uriașă, față de cele galbene. E lumina mai albă și bat o idee mai bine în lateral. Sunt totuși niște halogene.

Cum bine zici, farurile led bat foarte bine, chiar mă uitam dimineață (am fost să iau apărătorile de noroi pt față și am plecat la 7:15, mâine vreau să le montez) cât de mult bat în lateral. De multe ori, observ că luminează și lateralele ăluia din față (văd în lateralele lui cum lumina mea o depășește pe a lui).

Schimbarea a fost mai mult de gust, vizual, să nu mai văd lumină galbenă când fac stânga sau dreapta la viteze mici.

#2664
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Ce faci cu aparatori de noroi pe sedan ? Nu da bine vizual. Nu-i suv. Si daca te bagi in noroi sau zapada acumuleaza la roata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate