Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Imprumut UK-Londra

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostLuvRaluK, on 25 septembrie 2019 - 11:59, said:

@business11: hai sa nu exageram cu sluga bancii si alte texte de persoane "indoctrinate" ... la un simplu calcul pe site-ul hsbc reiese ca dai inapoi £8,678.64 pe un imprumut de £8,000 luat pe 5 ani. Si asta e doar un exemplu.
si tu esti sigur ca-i asa? mai jos ai citit ce scrie?

eu sunt client la barclays de 6 ani, n-am avut niciodata probleme financiare, am avut chiar si un imprumut de care l-am achitat la timp si de fiecare data cand ma uit la cont imi apare mesajul ca am fost selectat pentru un imprumut bla bla bla si, de curios am facut o simulare, in contul meu, nu aiurea pe net, si pentru 7000 in 5 ani dobanda este 4551,20

sa fie barclays haiduc? adica ia de la saraci si da la bogati? Posted Image maine ma mut la hsbc

#20
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006
Pai intra pe moneysupermarket.com sau pe money.co.uk. Spune ce suma vrei si pe ce termen (recomand sub £15,000 si sub 5 ani ca sa ai dobanda mai mica) si o sa vezi ce oferte ai si ce conditii trebuie sa indeplinesti (inclusiv rezidenta) Sunt multe banci care dau credite cu 2,9%: M&S Bank, Sainsbury’s, Tesco Bank etc. Daca esti de 2 ani in UK cu acte, n-sr trebui sa fie nicio problema.

#21
diu99

diu99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.05.2019

View Postunique2, on 26 septembrie 2019 - 00:30, said:

Pai intra pe moneysupermarket.com sau pe money.co.uk. Spune ce suma vrei si pe ce termen (recomand sub £15,000 si sub 5 ani ca sa ai dobanda mai mica) si o sa vezi ce oferte ai si ce conditii trebuie sa indeplinesti (inclusiv rezidenta) Sunt multe banci care dau credite cu 2,9%: M&S Bank, Sainsbury’s, Tesco Bank etc. Daca esti de 2 ani in UK cu acte, n-sr trebui sa fie nicio problema.

in noiembrie fac 2 ani ...si da in astia 2 ani de cand am venit am fost in regula cu acte cu tot,am muncit si platit taxe plus altele toate la timp. Am facut ce spui tu pe moneysupermarket....si da ai dreptate sunt cateva care dau chiar cu 2.9 ceea ce e foarte ok...dar toate au la cerinte minim 3 ani de uk...de aceea am facut acest post sa ma lamuresc cu astia 3 ani...

#22
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdiu99, on 26 septembrie 2019 - 08:16, said:


in noiembrie fac 2 ani ...si da in astia 2 ani de cand am venit am fost in regula cu acte cu tot,am muncit si platit taxe plus altele toate la timp. Am facut ce spui tu pe moneysupermarket....si da ai dreptate sunt cateva care dau chiar cu 2.9 ceea ce e foarte ok...dar toate au la cerinte minim 3 ani de uk...de aceea am facut acest post sa ma lamuresc cu astia 3 ani...

Cel mai bine mergi la banca si te interesezi 10.000 de lire, daca lucrezi acolo, nu-i o suma chiar asa de mare.. poate totusi iti dau, de ce sa nu incerci?

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdiu99, on 26 septembrie 2019 - 08:16, said:

...
Arunca o privire si pe https://www.buyacar.co.uk
Au masini bunicele unele la sub 200 pounds/ luna.

#24
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
cauta pe uswitch


eu am cu sainsbury's bank si cu ratesetter

#25
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006

View Postdiu99, on 26 septembrie 2019 - 08:16, said:



in noiembrie fac 2 ani ...si da in astia 2 ani de cand am venit am fost in regula cu acte cu tot,am muncit si platit taxe plus altele toate la timp. Am facut ce spui tu pe moneysupermarket....si da ai dreptate sunt cateva care dau chiar cu 2.9 ceea ce e foarte ok...dar toate au la cerinte minim 3 ani de uk...de aceea am facut acest post sa ma lamuresc cu astia 3 ani...

Poti sa ii suni si vezi daca iti dau.
Alta idee: Ai putea sa iti faci un cont premium (free trial 1 luna, suni sa anulezi dupa 30 de zile) pe experian.co.uk care o sa-ti zica ce credit score ai, cum sa faci sa il imbunatatesti si la ce credite poti aplica. O data ce ai cont cu ei, poti sa ii contactezi (telefon sau private message) sa ii intrebi cum sa faci sa iei credit cu rezidenta de 2 ani.

#26
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Asta daca n-ai ce face cu banii. :)

#27
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postdan210, on 25 septembrie 2019 - 21:19, said:

si tu esti sigur ca-i asa? mai jos ai citit ce scrie?

eu sunt client la barclays de 6 ani, n-am avut niciodata probleme financiare, am avut chiar si un imprumut de care l-am achitat la timp si de fiecare data cand ma uit la cont imi apare mesajul ca am fost selectat pentru un imprumut bla bla bla si, de curios am facut o simulare, in contul meu, nu aiurea pe net, si pentru 7000 in 5 ani dobanda este 4551,20

sa fie barclays haiduc? adica ia de la saraci si da la bogati? Posted Image maine ma mut la hsbc

Așa-i și la NatWest, alea sunt momelile la care speră ei să pici. În mod normal se negociază, nu e așa mult.

#28
razvan1983

razvan1983

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.02.2008
Problema nu este ca nu-ti ofera acea suma, ci dobanda pe care trebuie sa o platesti. Eu si sotia, am incercat anul trecut, la NatWest, dupa un an jumatate in UK, un credit de 7k, ni-l dadeau de dat dar dobanda era in jur de 20-25%. Normal ca nu ne-a convenit. Si da, avem toate actele in regula, credit score foarte bun. Pana si la Carphone nu am putut face abonament tocmai ca nu avem acei 3 ani de adresa in UK. Desi, la retea ducandu-ne direct ne-au facut fara probleme, la EE. SI avem toate facturile pe numele nostru, council tax, inregistart la vot si am si votat, card de cumparaturi achitat la zi, normal, loc de munca permanent etc. Aia 3 ani de adresa in UK conteaza dar conteaza sa ii ai si in acte.

Edited by razvan1983, 27 September 2019 - 16:02.


#29
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Cel mai simplu este sa mergi la banca la care ai deschis cont bancar și sa ceri aceste informații, nu sa intrebi toți habarnistii de aici de pe forum.

Edited by senzanome, 28 September 2019 - 16:01.


#30
diu99

diu99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.05.2019
Am fost week-end-ul asta la un Dealer de prin apropiere pentru un test drive, si avand in vedere ca am un credit score bun (nu excelent dar bun,cam de 4 pe o scara de la 1 la 5) mi-au facut o simulare de finance cu o dobanda de 15%. Ceea ce este destul de mult. Am fost si la banca la care am contul, si chiar daca nu indeplinesc cei 3 ani de uk, am avut senzatia ca nu prea le-a pasat atat de mult ( banuiesc ca depinde de banca, probabil ca unii tin cont mai mult de chestia asta ) , si m-au acceptat pentru un imprumut intre 5000 si 25000 (cat vreau eu) cu o dobanda de 7.9%. Nu l-am facut inca, mi-au dat 30 zile sa ma hotarasc. Chestia este ca un prieten de la munca a fost respins la banca lui din cauza ca nu are credit score, dar banca aceea are o dobanda de 3.2%. Oare e posibil sa incerc sa aplic si acolo ? Este semnificativ mai mica dobanda si daca se poate de ce nu ? Dar habar nu am daca se poate sa aplici la mai mult de una si daca asta afecteaza in vreun fel scorul si celelalte...

#31
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postdiu99, on 30 septembrie 2019 - 10:50, said:

cu o dobanda de 7.9%.
...a fost respins la banca lui din cauza ca nu are credit score, dar banca aceea are o dobanda de 3.2%.
Eu cred ca nu ati inteles voi bine despre dobanzile astea.
Si cum adica prietenul nu are credit score? Poate nu e bun, nu ca nu are.

#32
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă nu a făcut în viața lui acolo un credit cât de mic, nu a plătit un direct debit/chirie de valore mai mare etc, banca nu știe nimic despre obiceiurile lui financiare, deci nu are credit score.
Poate obține un credit mai mic, dar dacă spre exemplu, vrea să cumpere o casă, e mai greu să-l obțină, cel puțin fără un avans considerabil.

Edited by pexCom, 30 September 2019 - 17:52.


#33
diu99

diu99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.05.2019

View Postdualis, on 30 septembrie 2019 - 16:30, said:

Eu cred ca nu ati inteles voi bine despre dobanzile astea.
Si cum adica prietenul nu are credit score? Poate nu e bun, nu ca nu are.

Da hater mai esti frate...am spus nu are credit score in ideea ca nu il are bun ...sunt sigur ca restul au inteles...in fine...

#34
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Ma scuzi, nu stiam ca tu spui ceva dar vrei sa spui altceva. :)

#35
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View Postrazvan1983, on 27 septembrie 2019 - 15:58, said:

Aia 3 ani de adresa in UK conteaza dar conteaza sa ii ai si in acte.

te inseli, rau de tot, intrebarea aia e ca data nasterii de pe site-urile 18+

#36
razvan1983

razvan1983

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.02.2008

View Post_-livio-_, on 09 octombrie 2019 - 13:06, said:


te inseli, rau de tot, intrebarea aia e ca data nasterii de pe site-urile 18+

Daca ma insel eu, se inseala si angajata bancii. Asta a spus ea. Asa ca o cred pe ea nu pe tine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate