Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Imprumut UK-Londra

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
diu99

diu99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.05.2019
Salut baieti !

Sunt in Anglia de aproape 2 ani, mai exact din noiembrie 2017. Vreau sa fac un credit, nu pentru ca nu as avea bani dar vreau sa imi schimb masina si mi-ar fi mai ok sa platesc o rata lunara decat sa dau aproximativ 10.000 lire din prima.

Din ce m-am documentat pana acum, am un credit score bun spre foarte bun, indeplinesc cam toate cerintele bancilor sau companiilor de credite in afara de una singura, faptul ca toti cer sa fi trait in UK de minim 3 ani. Si aici apare intrebarea mea, a reusit cineva sa faca un credit de suma mai mare intre 8 si 20.000 lire aproximativ, fiind in UK de mai putin de 3 ani?

Cineva cu mai multa experienta in UK, pentru ca, sigur e o prostie ce spun acum dar incerc sa gandesc logic, ei pot vedea practic ca eu mi-am luat NiNo si mi-am deschis contul la banca in noimebrie 2017 si m-am apucat de munca, dar totusi as fi putut fi in Anglia de dinainte, gen 2015 sa zicem,dar nu am lucrat sau nu stiu. Mai pe romaneste merge sa i minti ? Sau e posibil sa mai inchida ochii? Nu as vrea nici o dobanda mare din cauza asta, avand in vedere ca am credit score bun si un salariu de aproximativ 40.000 pe an.

Astept raspuns si va multumesc anticipat :D

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Dar nu iti este mai avantajos sa iei un leasing decat un credit? La leasing nu cred ca ai nevoie de toate rahaturile astea.

Daca doresti credit mergi la banca si vezi ce spun, nu cred eu ca te refuza ei din acest motiv. Banca nu prea spune nu la bani.

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu merge.. Orienteaza-te ca tot muncitoru din Anglia spre ceva SH

#4
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017
Si eu te sfatuiesc sa verifici niste optiuni de leasing inainte sa te hotarasti...Oricum, cred ca cele mai multe detalii le vei afla de la banca in cazul in care vei merge pe aceasta optiune.

#5
diu99

diu99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.05.2019

View Postbusiness11, on 25 septembrie 2019 - 11:26, said:

Dar nu iti este mai avantajos sa iei un leasing decat un credit? La leasing nu cred ca ai nevoie de toate rahaturile astea.

Daca doresti credit mergi la banca si vezi ce spun, nu cred eu ca te refuza ei din acest motiv. Banca nu prea spune nu la bani.

M-am interesat si este mult mai avantajos sa iei de la banca decat leasing, la leasing probabil ca nu au nevoie de atatea dar au dobanzile mult mai mari.

View PostKres, on 25 septembrie 2019 - 11:26, said:

Nu merge.. Orienteaza-te ca tot muncitoru din Anglia spre ceva SH

da..mersi de ajutor. ce raspuns direct...nu merge ! :)) ai incercat tu si nu a mers? si oricum sunt orientat spre SH dar nu mai vreau masina mai veche de 2010 si cu un car de mile la bord. Vreau una in jur de 8000

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Sa iti iei credit pentru o masina sh este mai mult decat o nebunie, nu mai bine strangi banii si la anul ti-o cumperi cash. Ai 40.000 anual, banuiesc ca pui si tu un 500-1000lire deoparte, intr-un an maxim ti-ai luat masina.

Si stii ca nu esti sluga banci, iei 8000lire credit dai inapoi 11.000, bravo. De banii aia faci 3 concedii.

#7
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
business11 nu te mai baga. Stii foarte bine diferenta de educatie financiara intre nemti/austrieci si estici.

#8
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
@business11: hai sa nu exageram cu sluga bancii si alte texte de persoane "indoctrinate" ... la un simplu calcul pe site-ul hsbc reiese ca dai inapoi £8,678.64 pe un imprumut de £8,000 luat pe 5 ani. Si asta e doar un exemplu.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Eu nu as risca cu minciuna, daca esti prins poate primesti bile negre la credit score, si nu cred ca vrei asta.

#10
diu99

diu99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.05.2019

View PostLuvRaluK, on 25 septembrie 2019 - 11:59, said:

@business11: hai sa nu exageram cu sluga bancii si alte texte de persoane "indoctrinate" ... la un simplu calcul pe site-ul hsbc reiese ca dai inapoi £8,678.64 pe un imprumut de £8,000 luat pe 5 ani. Si asta e doar un exemplu.

Aceea cred ca este dobanda minima pe care ca sa o obtii trebuie sa ai totul perfect in regula si un credit score puternic.

View PostDeenman, on 25 septembrie 2019 - 11:54, said:

business11 nu te mai baga. Stii foarte bine diferenta de educatie financiara intre nemti/austrieci si estici.

La ce te referi ? :))

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdiu99, on 25 septembrie 2019 - 11:17, said:

Vreau sa fac un credit, nu pentru ca nu as avea bani dar vreau sa imi schimb masina si mi-ar fi mai ok sa platesc o rata lunara decat sa dau aproximativ 10.000 lire din prima.
Vezi ca dealerii auto au linii de creditare cu dobanzi mai mici decat poti obtine tu, si nici nu trebuie sa umbli pe la banci etc, iti face acolo pe loc si creditarea si contractul...
Ia dealerii auto la rand, imposibil sa nu gasesti ceva.

#12
diu99

diu99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.05.2019

View Postbusiness11, on 25 septembrie 2019 - 11:50, said:

Sa iti iei credit pentru o masina sh este mai mult decat o nebunie, nu mai bine strangi banii si la anul ti-o cumperi cash. Ai 40.000 anual, banuiesc ca pui si tu un 500-1000lire deoparte, intr-un an maxim ti-ai luat masina.

Si stii ca nu esti sluga banci, iei 8000lire credit dai inapoi 11.000, bravo. De banii aia faci 3 concedii.

Multumesc mult pentru sfaturi. Da, pot face asta dar vreau masina acum si cum am spus in primul mesaj, mi-ar fi mai ok sa platesc 100 doua pe luna decat toti banii odata. in fine, nu despre asta e vorba ...ci despre intrebarea mea cu cei 3 ani.

View PostKarhu, on 25 septembrie 2019 - 12:11, said:

Vezi ca dealerii auto au linii de creditare cu dobanzi mai mici decat poti obtine tu, si nici nu trebuie sa umbli pe la banci etc, iti face acolo pe loc si creditarea si contractul...
Ia dealerii auto la rand, imposibil sa nu gasesti ceva.

Ai avut masina luata de dealeri prin finance? Eu nu si de aceea nu stiu chiar tot pentru ca e prima oara, Ma ghidez mai mult dupa ce vad pe AutoTrader unde scrie la fiecare ce dobanda au si cam cat dai inapoi, iar din ce am auzit aceea ar fi dobanda minima, pe care e cam greu sa o obtii fara un credit score puternic.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostLuvRaluK, on 25 septembrie 2019 - 11:59, said:

@business11: hai sa nu exageram cu sluga bancii si alte texte de persoane "indoctrinate" ... la un simplu calcul pe site-ul hsbc reiese ca dai inapoi £8,678.64 pe un imprumut de £8,000 luat pe 5 ani. Si asta e doar un exemplu.

Asta ar insemna un APR de aproximativ 2,9% (credit de nevoie personale), asta in conditiile in care ai un credit score extrem de ridicat. Pentru car loan APR-ul minim este de 3,9%, la fel in conditiile unui credit score excelent. Initiatorul este de 2 ani acolo.
Initiator inca ceva, cand ti-ai facut mutarea in UK, nu ai fost introdus in registrul localitatii unde locuiesti cu adresa respectiva. Eh, acel document trebuie sa il prezinti bancii si de acolo poti vedea de cat timp este tu oficial in UK. Daca esti de 10 ani acolo "la negru", este problema ta, banca doreste dovezi nu vorbe.

View PostDeenman, on 25 septembrie 2019 - 11:54, said:

business11 nu te mai baga. Stii foarte bine diferenta de educatie financiara intre nemti/austrieci si estici.

ai si tu dreptate

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postdiu99, on 25 septembrie 2019 - 11:17, said:

Si aici apare intrebarea mea, a reusit cineva sa faca un credit de suma mai mare intre 8 si 20.000 lire aproximativ, fiind in UK de mai putin de 3 ani?

Da. Am făcut eu după 2 ani. Dacă ai credit score bun, îți oferă băncile credit fără să întrebi tu.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdiu99, on 25 septembrie 2019 - 12:14, said:

Ai avut masina luata de dealeri prin finance? Eu nu si de aceea nu stiu chiar tot pentru ca e prima oara,
Am avut chiar mai multe, dar nu in UK ci in Fi. Oricum nu cred sa fie diferente mari. Mergi la dealeri si intreaba ce oferte au.

#16
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, e mai avantajos de la dealeri. Eu am fost la Arnold Clark, la doar un an de cand eram in Anglia si au pus ei in documente ca lucrez de 5 ani.
Aveam 3.500 avans si masina era aproape 11.000. Mi-au facut rata 170/luna timp de 4 ani. Mai am un an si termin.
Deci dobanda cam 1000£. La banca (Barclays) era de 3 ori mai mare.

#17
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View PostKarhu, on 25 septembrie 2019 - 12:50, said:

Am avut chiar mai multe, dar nu in UK ci in Fi. Oricum nu cred sa fie diferente mari. Mergi la dealeri si intreaba ce oferte au.

Da, e mult mai convenabil prin leasing cu dealer.
Dobânzile sunt în general mai mici, frecuș mai puțin, mașina e livrată în condiție perfectă la scară.

În plus, viitorul e nesigur în Londra în privința mașinilor, mai ales la astea ne-electrice.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View PostpexCom, on 25 septembrie 2019 - 14:36, said:

Da, e mult mai convenabil prin leasing cu dealer.
Leasing-ul e altceva, eu ma refeream la cazul in care se cumpara o masina de la dealer, cu credit de la banca agreata de acesta si cu toate formalitatile facute acolo la dealer.
Leasing e o inchiriere pe termen lung si e profitabil mai ales pt firme pt ca alea sunt cheltuieli deductibile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate