Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Locuri de munca ascunse?!

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:31, said:

Inca o intrebare: pt joburile la stat se cere un anumit nivel de educatie? Adica pe site-ul concursului o sa scrie: cerinte minime: bacalaureatul, etc?

Pentru functiile cu vot (Presedintele Romaniei, Parlamentar, Primar, Consilier local sau judetean) si unele functii prin numire/desemnare (Ministru, Prefect, consilier, etc) doar sa intelegi juramantul. Nu sunt necesare studii mai superioare scolii generale (poate nici mai mult de 4 clase).

Pentru functiile de specialitate (arhitect, economist, Guvernator BNR, sunt necesare studii de specialitate.

Edited by Pololica, 25 September 2019 - 10:48.


#20
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

View Postcorinadaniela, on 25 septembrie 2019 - 10:46, said:



doar de curiozitate, unde era acel post, in cadrul carei firme/institutii ?

Nu-mi amintesc, iti dai seama..

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
eu am alta nedumerire : nu cumva esti un troll micutz, care n-are ce face si din plictiseala deschide subiecte aiuristice ?
la un alt subiect deschis de tine erai baiat, acum cauti job-uri pentru fete : secretara, insotitoare de bord.
deci, care e treaba cu tine ?

#22
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

View PostPololica, on 25 septembrie 2019 - 10:47, said:



Pentru functiile cu vot (Presedintele Romaniei, Parlamentar, Primar, Consilier local sau judetean) si unele functii prin numire/desemnare (Ministru, Prefect, consilier, etc) doar sa intelegi juramantul. Nu sunt necesare studii mai superioare scolii generale (poate nici mai mult de 4 clase).

Pentru functiile de specialitate (arhitect, economist, Guvernator BNR, sunt necesare studii de specialitate.

De exemplu pt un post de secretara trebuie facultate?

#23
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Unele firme nu au nevoie sa-si puna anunturi de angajare pe net sau in ziare, e suficient sa puna o hartie afara pe care scrie ca angajeaza si se face imediat coada cu doritori.

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:25, said:

Pt jobul cu teatru nu stie nimeni?
Sau am vazut la un moment dat un anunt ca angajeaza la o arhiva si mi se parea interesant dar nu am aplicat la el.
Pe site-urile teatrurilor, cand vor sa angajeze actori noi, pun anunt si vin imediat absolventii de teatru sa dea proba.

Edited by PopaXXX, 25 September 2019 - 11:08.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 11:03, said:

De exemplu pt un post de secretara trebuie facultate?
Da.

#25
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

View Postcorinadaniela, on 25 septembrie 2019 - 11:01, said:

eu am alta nedumerire : nu cumva esti un troll micutz, care n-are ce face si din plictiseala deschide subiecte aiuristice ?
la un alt subiect deschis de tine erai baiat, acum cauti job-uri pentru fete : secretara, insotitoare de bord.
deci, care e treaba cu tine ?

Pai adevarul e ca:.... tobe... cateodata mai fac si pe trollul si cateodata vorbesc serios si foarte serios.

#26
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
nu-ti mai place manager de friteuza la mcdonalds?

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 11:08, said:

Pai adevarul e ca:.... tobe... cateodata mai fac si pe trollul si cateodata vorbesc serios si foarte serios.

total gresit.
pe langa faptul ca irosesti degeaba timpul si rabdarea celor care iti raspund, nici nu vei mai fi luat in serios, indiferent ca vei trolla sau chiar vei avea nevoie de ajutor/informatii.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Inca o intrebare: pt joburile la stat se cere un anumit nivel de educatie? Adica pe site-ul concursului o sa scrie: cerinte minime: bacalaureatul, etc?   
Ai nevoei de PILE.
In 99% posturile sunt ocupate inainte sa apara anunt de angajare/concurs.

#29
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:07, said:

,
Joburile de stewardesa unde se gasesc? Adica multe joburi nu le gasesc deloc pe net. ,

Pune prima data o poza sa vedem daca te incadrezi la post.E ca la X Factor cand concurentele fac o criza de nervi dupa ce sunt respinse de jurati.Ca mama tata si neamurile au spus ca,canta frumos in familie.

#30
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postcorinadaniela, on 25 septembrie 2019 - 11:01, said:

eu am alta nedumerire : nu cumva esti un troll micutz, care n-are ce face si din plictiseala deschide subiecte aiuristice ?
la un alt subiect deschis de tine erai baiat, acum cauti job-uri pentru fete : secretara, insotitoare de bord.
deci, care e treaba cu tine ?
nu mai propaga segregarea de gen

pt initiator: posturile la teatru le gasesti aici http://posturi.gov.ro/jobs/
pe site la AJOFM nu gasesti joburi pentru studii medii si superioare
nu recomand OLX pentru a trimite CV-uri pentru ca GDPR, trimiti la nimeni in drum care a postat un anunt gratuit

#31
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Poti sa faci o lista cu firme din domeniul care te intereseaza, intri pe siteurile lor si vezi daca poti sa-ti depui CV-ul.
Sau suni si ii intrebui daca accepta CV-uri.

La multe din locurile de munca foarte bune se merge prin recomandare din pacate, si da chiar si la privat.

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 11:03, said:

De exemplu pt un post de secretara trebuie facultate?

Depinde de fisa postului si "caietul de sarcini" (cerintele pe care le vor). In teorie, un absolvent de litere ar trebui sa fie mai bine vazut decat un absolvent de scoala profesionala pentru postul respectiv.

Pana la urma, de ce informatii ai nevoie. Deja discutia devine generalista.

#33
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:22, said:

Sau mi-a mai venit o idee gen: secretara intr-o institutie publica la stat. Se face concurs si pt jobul asta?
Se face (de formă), dar se dă puternic cu curu'.

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Alege firma la care ai vrea sa lucrezi si depune CV-ul la ei. De regula toate firmele au o sectiune pt asta pe siturile lor.

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:07, said:

De exemplu daca un teatru cauta angajati unde ii cauta?
Esti actor ?

#35
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sunt convins ca locurile de munca la bugetari atunci cand sunt afisate, deja sunt ocupate. Publicarea de locuri vacante=praf in ochi.
Chiar daca ajungi sa dai concurs/examen, daca nu ai dosar corespunzator pici si intra cel pentru care s-a facut concursul.
Cred ca ati inteles ce inseamna dosar corespunzator.

#36
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:31, said:

Inca o intrebare: pt joburile la stat se cere un anumit nivel de educatie? Adica pe site-ul concursului o sa scrie: cerinte minime: bacalaureatul, etc?

Se cere experienta in specialitatea ceruta de post.. minim 3, 5, 7 ani, etc. iar aceasta experienta trebuie dovedita ori cu cartea de munca in care sa scrie clar "economist", "jurist" sau mai stiu eu ce sau cu adeverinta eliberata de angajator in care sa fie trecuta explicit aceasta experienta, indiferent de cum se numeste postul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate